OtĂĄzka: Nedokáu si sama nic zařídit, ani koupit zmrzlinu... Zdravím. Nevěděla jsem jaký téma této otázce dát. Tak jsem dala kamarádi i kdy to moc nesouvisí. Mám takový problém. Kdy jsem byla se třídou na kolním výletě, měli jsme okolo poledne rozchod s tím e si koupíme něco k jídlu nebo něco takového. Vechny moje kamarádky a spoluáci bez problému chodili po městě a já seděla hladová na lavičce s tím e si nedokáu koupit ani zmrzlinu. Ano prostě to nedokáu. Vdycky jsem byla tichá a neuměla nic zařídit ani s učitelkou. Nemůu se pořád jen spoléhat na rodiče ale bojím se e v budoucnu asi umřu hlady kdy si nedokáu nakoupit nebo něco s někým vyřídit. Jak se v komunikaci zlepit?
Terka, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Terko,
díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš a taky děkuju za trpělivost. Tvůj dotaz nám tu přistál těsně před zavřením poraden a dovolenou, tak se omlouvám, e jsi musela tak dlouho čekat. Ale u tu pro tebe mám odpověď :)
Kadý jsme nějaký - někdo je ukecaný a hned je s kadým kamarád, někdo toho moc nenamluví, je introvertní a komunikace s ostatními není jeho silná stránka. Je to tak úplně přirozené, kadému jdou jiné věci a kdybychom všichni byli stejní, byla by to docela nuda :)
Hned na začátku bych tě moc ráda uklidnila, e určitě neumřeš hlady a e se postupně naučíš vyřídit s ostatními to, co potřebuješ. Teď pomalu dospíváš a začínáš řešit věci, které jsi dřív neřešila, protoe je za tebe dělali rodiči. Teď přichází období, kdy se postupně osamostatňuješ. Důleité je tam to slovíčko POSTUPNĚ. Nikdo po tobě nechce, abys ze dne za den všechno řešila sama, ale máš prostor se to učit a já věřím, e ti to půjde :)
Ptáš se, jak se zlepšit v komunikaci s ostatními lidmi. Doporučovala bych právě trénovat a postupovat po malých krůčcích. Nemusíš hned řešit velké a komplikované věci. Úplně bude pro začátek stačit, kdy skočíš na nějaký malý nákup někam, kde to znáš, poprosíš o konzultaci učitele, kterého máš ráda, zvedneš v hodině ruku, aby ses zeptala na to, co ti není jasné... Zjistíš, e jsi tyto situace zvládla a postupně se budeš moct učit další a další věci.
Víš, třeba taková paní prodavačka (nebo pan prodavač) ve stánku se zmrzlinou je tam od toho, aby prodávala zmrzlinu, a dělá svoji práci. Zkus si tedy v takovém případě říct, e o nic nejde a nemusíš se bát, protoe ta paní (pán) čeká, e tam někdo přijde a bude chtít zmrzlinu.
Chápu, e to pro tebe není snadné a moná tě to děsí. Můeš se předtím zhluboka nadechnout a říct si, e si jdeš jenom koupit zmrzlinu a za dvě minutky to budeš mít vyřízené. Soustřeď se na základní strukturu takové konverzace (a ideálně aspoň s malým úsměvem):
- pozdravit, protoe je to slušnost;
- poprosit, kdy něco chceš;
- poděkovat, kdy něco dostaneš;
- rozloučit se.
Mohlo by být fajn, kdyby šel třeba na nákup někdo s tebou a podpořil tě v situacích, které ti nejdou - ty by sis sama vyřídila, co potřebuješ, ale byl by tam někdo s tebou, kdo by ti v případě potřeby pomohl. Občas se stává, e rodiče za své děti často všechno řeší, přičem to samozřejmě myslí dobře, ale děti a hlavně dospívající se potřebují naučit věci dělat sami. Jestli je to třeba i tvůj případ, je hrozně fajn poděkovat rodičům, jak se o tebe starají a se vším ti pomáhají, protoe o tebe mají starost, a domluvit se s nimi právě na tom, e některé věci si vyřídíš sama.
Máš ve svém okolí někoho, s kým si o tomhle můeš popovídat? Rodiče, sourozenci? Zkoušela jsi přemýšlet o tom, proč máš takový problém něco vyřídit? Máš nějakou ošklivou zkušenost? Nebo máš strach z cizích lidí? Kdy zkusiš popřemýšlet, co za tím je, bude se ti snáz s touhle věcí pracovat. Přijít na to ti můou pomoct třeba rodiče, nebo klidně i školní psycholog. Uvidíš, jak se budeš cítit, ale je úplně v pořádku za školním psychologem zajít a popovídat si s ním.
Moc na tebe myslím a kdybys potřebovala, klidně zase napiš a můeme si o tom spolu popovídat :) Uij si prázdniny! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak povzbudit kamarádku, aby se začlenila do kolektivu? Ahoj In!! Mám trápení ohledně mé kamarádky. Letos jsem nastoupila do primy na gymnázium a potkala jsem tu nejlepí osobu kterou jsem kdy mohla potkat. Jsme nerozlučná dvojka a vichni nám nae kamarádství můou závidět. Ale teď jsem si začla o mojí kamarádku dělat starosti. Poslední dobou sedí celou přestávku v lavici a kouká do mobilu. Normálně se chodíme bavit s ostatníma spoluákama ale teď je jako vyměněná. Kdy jsme sami dvě tak se chová normálně, ale kdy jsme ve třídě tak se s nikým nebaví. (ani se mnou se moc nebaví) Mrzí mě to protoe vdycky kdy se jí zeptám jestli jí něco není nebo jestli je smutná tak mi odpoví e ne. Chtěla bych se tedy poradit jak jí trochu povzbudit aby se s náma bavila a zařadila se trochu do kolektivu. Moc Vám děkuji za odpověď :)
Monča, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Mončo,
jsi skvělá kamarádka, e máš o svoji kamarádku starosti. Kadý někdy proívá nějaké období, kdy se mu moc nechce mluvit s ostatními a je radší sám. Co se s tím dá dělat a jak kamarádku v takové situaci podpořit?
Určitě jí dej najevo, e kdykoliv se můe přidat k tobě a tvým spoluákům, aby věděla, e ji neodstrkujete a pořád patří mezi vás. Můeš jí třeba nabídnout, e si jdeš popovídat s tou a s tou spoluačkou, tak jestli se k tobě kamarádka nepřidá. Kdy ale nechce, nenu ji a dej jí prostor.
Otázky, jestli jí něco není nebo jestli není smutná u tak nějak podsouvají odpověď, e jí něco je. Zkus spíš nějakou neutrální otázku: "Jak se máš? Jaký jsi měla víkend? Co je u tebe nového?" Atd.
Další moností je si s kamarádkou o tom všem popovídat. Počkej na nějakou klidnou a vhodnou příleitost, a budete samy dvě. Můeš začít třeba tím, e sis všimla, e se kamarádka o přestávkách skoro s nikým nebaví, tak tě napadlo, jestli se něco neděje. Nenu ji k tomu, aby ti hned řekla, o co jde, ale nabídni jí, e kdyby si o tom potřebovala popovídat, e tu jsi pro ni, e ji máš ráda a záleí ti na ní.
A klidně jí jen tak kdykoliv jindy připomeň, e jsi ráda, e je tvoje kamarádka a e pro tebe vaše přátelství moc znamená a e ji máš ráda :) A teď si samozřejmě moc krásně uívejte prázdniny! Martina
OtĂĄzka: Jak se v kvartě začlenit do kolektivu? Ahoj, chodím do kvarty. Od primy jsem se nezvládla začlenit do kolektivu a bavila se pořád jen s kamarádkou ze základky, která přila se mnou. Ona teď ale přechází na jinou kolu a já zbytek třídy vpodstatě neznám. Jak se mám začlenit do kolektivu?
Anonym, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
díky za dotaz. Chápu, e pro někoho je těké začlenit se do kolektivu. Kadý jsme nějaký a pro někoho je to mluvení s ostatními trochu náročnější. Navíc teď v době koronaviru není vůbec lehké navazovat nějaké vztahy. Ale je moc super, e se chceš se spoluáky spřátelit :)
Kdy se chceš začlenit do kolektivu, určitě se neboj se spoluáky mluvit. Stačí jen nějaká maličkost ohledně školy a tak. Třeba se jich na něco zeptej, kdy potřebuješ poradit. Taky se neboj ozvat, kdy víš, e někdo potřebuje pomoct a mohla bys mu pomoct ty. Můe pro tebe být snazší, kdy se začneš bavit nejdřív s někým, kdo má podobnou povahu jako ty a není středem pozornosti a dění ve třídě.
Dobrý začátek je také pozdravit své spoluáky a usmát se na ně. U to je navázání nějakého kontaktu. Doteď jsi byla zvyklá bavit se jen s jednou kamarádkou, ale teď je fajn dát najevo, e se chceš bavit i s ostatními. Pár tipů, jak s ostatními komunikovat, najdeš v tomhle článku: https://www.in.cz/clanky/pratelstvi/jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv.htm
Při online výuce je to navozování komunikace trochu horší, ale jestli máte nějakou skupinu, kde spolu komunikujete, tak se neboj vyjádřit, kdy se řeší něco, k čemu máš co říct apod. A se zase vrátíte do školy po té dlouhé době, můeš to brát jako takový další začátek, kdy se pomalu krok za krokem začneš sbliovat se svými spoluáky. Po té době strávené doma to pro všechny bude takové nové seznamování :)
Myslím na tebe a kdybys potřebovala, klidně ještě napiš. A se daří ve škole! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Co znamená někomu odpustit? Milá poradno, mám dotaz. Zajímalo by mě co znamená někomu odpustit. Znamená to, e mi u nevadí, co mi daný člověk udělal, nebo na to úplně zapomenu? Snad jste pochopili moji otázku. Předem děkuji za odpověď. Verča
Verča, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Verčo,
díky za opravdu zajímavý dotaz. Pokud to vezmeme nějakou obecnou definicí, tak můeme říct, e třeba podle Wikipedie je odpuštění "vědomé, dobrovolné a jednostranné zrušení závazku či povinnosti. Ten, kdo odpouští, zbavuje toho, kdo je mu dluen nebo kdo mu ublíil, závazků, které tím vznikly."
V praxi to asi přece jen bude trochu sloitější a náročnější. Jak píšeš, odpuštění by se dalo vyloit tak, e u člověku nevadí, co mu někdo jiný udělal. Úplně zapomenout na to asi nejde, rozhodně ne hned, ale určitě je to tak, e ta událost, kterou člověk odpouští, u nehraje v jeho ivotě významnou roli. Je to něco, co se stalo, ale člověk se k tomu nevrací, netrápí se tím, nevyaduje ádnou odplatu ani urovnání.
Odpuštění je "jednostranné", to znamená, e po tom, kdo nám ublíil, nechceme nic, aby si odpuštění zaslouil. Neříkáme, e kdy nám ten daný člověk ublíil, musí udělat to a to a teprve pak mu odpustíme.
V křesanství hraje odpuštění velmi důleitou roli. Při modlitbě Otčenáš říkáme: "A odpus nám naše viny, jako i my odpouštíme našim vinikům." Bůh nám odpouští naše hříchy, kdy za ním přicházíme a litujeme toho, čím jsme se proti němu provinili. Bůh nám dává monost začít znovu, "mae" nám hříchy, nepočítá nám je. Aby bylo odpuštěno i nám, chce po nás Jeíš, abychom taky odpouštěli. (Mt 6,15)
Nejsme dokonalí tak, jak je dokonalý Bůh, tak pro nás lidi to odpuštění není vdycky tak snadné. Někdy to trvá, hlavně kdy nám někdo opravdu hodně ublíí. Je těké dostat to z hlavy a nemít vztek. Odpuštění je ale dobré i pro toho člověka, který odpouští. Kdy toti člověk někomu odpustí, přestane s sebou vláčet všechny ty negativní pocity, kdy je na někoho naštvaný a rozzlobený, moná i plánuje pomstu a má vztek. Odpustit znamená, e u si člověk nechce kazit ivot událostmi z minulosti, která jsou leckdy bolestivá. Odpustit znamená povznést se a nebýt otrokem vzteku a nenávisti. Odpustit znamená nevyívat se v nenávisti a ve zlobě, ale znamená to dát prostor těm hezčím věcem: lásce, přátelství, klidu...
Někdy se ale stane, e narazíme na člověka, který je zlý, manipulativní, ani mu není líto, kdy někomu ublíí... Máme v takovém případě odpouštět? Nebude to vypadat, e křesané se sebou nechají zametat a jsou naivní? Ano, i takovému člověku máme odpouštět, máme dávat šanci. Pokud je to ale někdo, kdo nám ubliuje opakovaně a opravdu hodně, ani toho nelituje atd., tak mu sice odpustíme, abychom za sebou nevláčeli staré křivdy, ale jsme opatrní ohledně toho, jakou důvěru mu dáváme příště a jak moc s ním udrujeme kontakt.
Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám strach, e mi sestra přebere kamarádku Dobrý den. Mám problém s kamarádkou. Ona se toti nedávno viděla s mojí sestrou (poprvé) a od té doby jí sestra pořád volá píe chce aby se seli beze mě. Ta kamarádka se spí baví se mnou ale mám obavy e se bude víc bavit se sestrou. Protoe já jsem taková stydlivá a tichá kdy to sestra je hrozně ukecaná. Kamarádka není ani ukecaná ani tichá take si spolu rozumíme. Ale bojím se e se postupně začne bavit se sestrou a dá jí přednost přede mnou. Nechci být árlivá ale je mi to nepříjemné. Co mám dělat? Děkuji za radu.
Bára, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Báro,
díky za dotaz. Chápu, e máš v téhle situaci obavy, e by ti tvoje sestra mohla přebrat kamarádku.
Ze strany tvé sestry tam zřejmě není ádný špatný úmysl přebrat ti kamarádku. Prostě poznala někoho, s kým si rozumí. I kamarádka si zřejmě s tvou sestrou rozumí. To ale automaticky neznamená, e tvoje kamarádka najednou přestane být tvoje kamarádka. Člověk můe mít víc kamarádů, můete se vídat a kamarádit všechny tři. Zkus se proto nesoustředit na svůj strach, ale normálně se bav se svou kamarádkou, neboj se jí napsat, zavolat, navrhnout videohovor, zajímej se, jak se má, jak se jí v téhle době daří, naplánujte si něco, co podniknete, a se budete moct zase vidět.
Někdy je fajn si o svých pocitech s druhými promluvit. Moná si tvoje sestra ani neuvědomuje, e bys celou situaci mohla vnímat takto. Neobviňuj ji ale z toho, e ti přebírá kamarádku a dělá něco špatně. Mluv o tom, jak se cítíš ty, co proíváš a co tě trápí. Určitě můeš také zdůraznit, e máš radost, e si spolu ony dvě rozumí a e ti na nich záleí a chtěla bys s nimi mít pěkný vztah.
Na druhou stranu ale nemůeme nikoho nutit k tomu, aby se s námi kamarádil. Musíme respektovat svobodu a rozhodnutí druhého. Můeme se snait pro přátelství udělat, co můeme, abychom měli čisté svědomí. Někdy se ovšem stane, e se cesty kamarádek začnou rozcházet, jak dospívají, mění se jejich zájmy, potkávají nové lidi. I kdy je to smutné, nedá se s tím nic moc dělat. Na druhou stranu nám to ale otevírá monosti potkat jiné kamarády.
Moc na tebe myslím a drím palce, abys o svou kamarádku nepřišla a pořád jste spolu skvěle vycházely. Kdybys potřebovala, klidně ještě napiš. Měj se pěkně a uij si víkend :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Kamarádka ráda píe... Ahoj redakce!
potřebovala bych pomoc. Moje kamarádka má sen. Chtěla by být redaktorkou časopisu. Moc ráda bych ji ho splnila, ale nevím jak. Píe pořád dokola, a ráda by i jednou vydala knihu. Porto Vás chci poprosit, jestli by vás nenapadl nějaký nápad. Děkuju, kamarádství je pro mě vechno.
Katarína, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
je super, e bys chtěla kamarádce pomoct :) Můeš jí fandit a podporovat ji, to je asi základ. Ohledně psaní kníek mě napadá, e by tvoje kamarádka mohl zkusit třeba literární soutě, kde by získala nějakou zpětnou vazbu na svoje psaní. Jejich přehled najdete tu: https://www.literarnialchymie.cz/literarni-souteze/ Na té stránce Literární alchymie je pak jinak spousta super tipů ohledně psaní, které by jí mohly pomoct dál se rozvíjet a zlepšovat. Další super stránka je https://odstartujtesvojiknihu.cz/ nebo https://www.renenekuda.cz/
Pokud jde o její sen být redaktorkou, tak je monost vyzkoušet si to třeba ve školním časopise (Jestli ho ve škole nemá, můe zkusit iniciovat jeho zaloení.) nebo získávat zkušenosti psaním třeba pro nějaký web, i kdyby to ze začátku mělo být zadarmo. Budou to super zkušenosti, které jí pomůou při hledání něčeho dalšího. Také je moné zkusit si psát blog, vypíše se, získá zkušenosti a třeba i nějaké čtenáře. Návodů a tipů na blogování je na internetu spousta, tak se stačí mrknout.
Mějte se pěkně. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Chybí mi skaur... Dobrý den. Chtěla bych se svěřit. Dříve jsem chodila do skauta. Mám tam spoustu přátel a je to nae velké společné téma se sestrou na povídání. Ale vechno u v březnu minulého roku zavřeli a od té doby se to moc nezlepilo. V září se sice mohlo chodit do skauta ale ná oddíl v září nefungoval protoe vedoucí napsal e v září nemá čas. On ten ná vedoucí to trochu fláká. V září jsme toti mohli se scházet. Tak sem se viděli jenom v říjnu jednou na schůzce. V létě jsme byli na táboře a na vodě ale od té doby zase nic. U mě to fakt ničí jak nemůu chodit do skauta. Chodila jsem tam 6 let a vdy jsem to tam měla ráda tam jsem se cítila sama sebou a bylo to fakt super. Já nevím jak to mám teď zvládnout bez skauta protoe si myslím e bych u to váně potřebovala. S nejblií kámokou e skauta si píu ale jinak na ostatní jsem ani nestihla sehnat číslo. A tak trochu se bojím napsat těm co mám v přátelích na Facebooku je jim toti 16 ,17 take moc nezapadají do mé věkové kategorie ale teď bych ocenila cokoliv klidně bych si psala i s nimi ale bojím se aby to nebrali jako otravování. A jak se mám smířit s tím e teď jetě tak pár měsíců do skauta nebudu moct? Prosím co mám dělat? Děkuji moc za radu.
Bětka, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Bětko,
díky za dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíš. Moc mě mrzí, e toto období proíváš takto a kvůli karanténě jsi přišla o jakoukoliv monost chodit do svého oblíbeného skauta. Je to teď náročné a váně to trvá tak dlouho, take chápu, e není vůbec snadné zůstávat pořád veselá a e ti chybí skaut, který ti toho tolik dával.
Napadá mě, jestli by nebyla monost vašemu vedoucímu navrhnout, e byste se občas sešli online? Mohli byste se spojit aspoň přes video na chvíli večer, popovídat si, jak se máte, co je nového, na co se těšíte, co byste chtěli podniknout, a bude zase moné se vidět (Moc se doporučuje mít nějaký plán, do čeho se člověk pustí, a bude všechno zase normální.)... Můete si třeba i promítnout fotky z tábora a z vody a zavzpomínat, jaké to bylo. Můete také zkusit vymyslet nějakou hru, která by se dala hrát onlline, třeba něco hádacího nebo vědomostního. Zkus o tom popřemýšlet třeba se sestrou a s kamarádkou a navrhnout to vedoucímu, jestli by vám pomohl něco takového zorganizovat. Pokud to vedoucí fláká a nebude se mu do toho chtít, můete navrhnout, e připravíte nějaký program vy, pro začátek třeba jen na půlhodinové setkání, příště se můete vidět déle a ostatní také můou přispět nějakým nápadem na online program...
Jinak moc doporučuju hledat si nějaké další činnosti, které tě baví a dělají ti radost a můeš je dělat i v této době třeba doma. Nezapomínej se ale těšit na to, a (doufejme, e brzy) bude zase moné se normálně vídat, někam jet atd. Určitě zůstávej v kontaktu s kamarády, zkus jestli se ti přes někoho nepodaří získat nějaký kontakt na ty ostatní skauty, na které se ti to před tím nepodařilo.
Myslím na tebe a drím palce, abys to všechno zvládla a aby vám vyšlo třeba aspoň nějaké to virtuální setkání. Kdyby ti bylo smutno, něco jsi potřebovala nebo ses zase chtěla někomu svěřit, tak určitě ještě napiš. Jsem tu :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jsem trapná, kdy nemám sociální sítě? Milá redakce,
mám problém, e mi rodiče nechtějí dovolit sociální sítě, a bojím se, e jsem před ostatními mého věku trapná a nemoderní. Na druhou stranu si uvědomuji, e je opravdu nepotřebuji a ani vlastně nechci, kdyby je neměli vichni ostatní... Ale sociální sítě (i ty méně bezpečné) pouívají i děti o čtyři toky mladí ne já, proto mi to vadí. Jak se s tím mám vypořádat? Děkuji.
Mari, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Mari,
díky za dotaz. Rozhodně nejsi trapná ani nemoderní! V dnešní době se čím dál tím častěji objevují lidé, kteří sociální sítě nemají, protoe je nepotřebují, a dost často jsou mnohem spokojenější ne lidé, kteří jsou na sociálních sítích pořád. Nemít sociální sítě je taky bezva a nejsí jediná, kdo je nemá.
Pochopila jsem, e ti to, e nemáš sociální sítě, vlastně vadí jenom proto, co na to říkají ostatní a jak před nimi asi vypadáš. Píšeš, e je asi ani nepotřebuješ a nechceš mít. To je naprosto v pořádku. Je to tvoje volba, jestli si nějakou sociální sí chceš pořídit nebo ne. Chtěla bych tě moc povzbudit k tomu, aby se ti dařilo stát si za svým názorem. Vím, e to není vdycky snadné, ale nemá smysl se do něčeho nutit jenom proto, e to pouívají ostatní.
Je pravda, e na sociálních sítích se pohybují opravdu malé děti. Dost často je to tím, e se rodiče nezajímají, co jejich děti dělají a kde se pohybují. I kdy nám sociální sítě přinášejí spoustu skvělých věcí, mají i negativa. Na internetu a sociálních sítích můe vznikat závislost a číhat různá nebezpečí. Menší děti si ani neuvědomují, jaké následky můe mít jejich chování na internetu. Chápu tedy, e ti to vadí, ale bohuel sama s tím moc nezmůeš. Tvým rodičům očividně není jedno, co děláš, mají o tebe strach a uvědomují si negativa sociálních sítích. Věřím, e pokud by ses třeba někdy časem rozhodla, e bys nějakou sociální sí chtěla, určitě bude moné si s rodiči sednout, popovídat si o kladech a záporech, o bezpečnosti na internetu atd. a nebude problém, aby sis nějakou pořídila. Jen chci, abys nezapomněla, e se tak máš rozhodnout sama za sebe a ne podle ostatních.
Ještě mě napadá. Máš monost udrovat s kamarádkami kontakt, kdy se teď nemůete vídat osobně? Obzvláš v této době je potřeba být s kamarády v kontaktu a mít monost si napsat alespoň online, kdy u spolu nemůete jít ven. Pokud nemáš monost, jak s nimi komunikovat, tak by moná stálo za to si popovídat s rodiči, e by sis zaloila aspoň jeden účet na sociální síti, kde bys mohla být s kamarádkami v kontaktu. Nemusíš tam nic přidávat ani zveřejňovat svoje fotky a údaje, měla bys účet pouze na komunikaci s kamarádkami. Ve výsledku ale opravdu záleí jen a jen na tobě, jestli bys vůbec něco takového chtěla, nebo máš jiný způsob, jak být s kamarády a spoluáky v kontaktu.
Měj se pěkně! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak mám odpustit? Dobrý den. Jedna holka mi dříve hodně ublíila. Lhala mi podváděla mě posmívala se mi a hrála si na mojí kamarádku. Teď u je ve v pořádku ale nevím jak jí mám odpustit. To pro mě není úplně jednoduché. Ale cítím e odpustit bych měla, je patné v sobě ivit nenávist. Co mám dělat? Moc děkuju za radu.
Anna, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Anno,
díky za tvůj dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Odpuštění je skvělá věc. Bůh nám odpouští naše hříchy a Jeíš nás vyízí, abychom i my odpouštěli ostatním. Odpouštět je důleité nejen kvůli naší víře, ale i kvůli nám samotným. Sama dobře cítíš, e není dobré ivit v sobě nenávist atd. Ale jsme jenom lidé, tak i to odpuštění můe být někdy těké, hlavně po tom, co nám ten druhý ublíil opravdu hodně. Občas to trvá, tak je v pořádku, pokud ti to nejde hned.
Pokud potřebuješ, je fajn se ze svých pocitů třeba vypsat. Někdo ti ublíil, tak je v pořádku naštvat se cítit křivdu nebo být zklamaná. Napiš sobě, nebo té osobě dopis, kde vyjádříš svoje emoce. I negativní emoce k nám toti patří a potlačovat je úplně také není dobré. Tohle by ti mohlo pomoct se s nimi nějak srovnat. Nemusíš ten dopis ale posílat. Spíš právě doporučuju neposílat a nerozdmýchávat další emoce či případný konflikt, pokud je to teď v pořádku. Ale tím, e se ze svých pocitů vypíšeš, se ti uleví. Papír pak můeš zmuchlat, roztrhat a vyhodit. Další monost je svěřit se někomu, komu důvěřuješ.
Potom se sna nechat to být. Je to minulost. Stalo se to, nebylo to příjemné, ale teď je to v pořádku. Můeš se přesunout k další etapě, kde ti nikdo nele a neposmívá se ti. Řekni si, e se nechceš trápit minulostí a tahat s sebou nějaké staré křivdy. Soustřeď se spíš na pozitivní věci, na to, co máš ráda a dělá ti radost, na to, co je teď. Věnuj se rodině a kamarádkám, se kterými máš pěkný vztah, a uívej si to, e tady máš pořád spoustu lidí, kteří se k tobě chovají hezky.
Moná se ty pocity křivdy a nenávisti ještě někdy objeví. Uvědom si, e tady jsou, ale dál se jimi nezabývej. Nech to být a zaměř se na to lepší. Postupně to bude odeznívat. Jak se toti říká: Čas zahojí všechny rány.
Myslím na tebe, abys byla obklopená fajn lidmi a časem dokázala překonat tuhle nepříjemnou zkušenost. Kdybys potřebovala, klidně zase napiš :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Výběr povolání Ahoj redakce.
Chtěla bych se zeptat jak pomoc kamarádce (sice se to týká i mě, ale jí víc). Kamarádka chtěla být nějakou reportérkou, herečkou, YouTuberkou, nebo mít vlastní podnikání, atd. A podle průzkumu z ČT (https://decko.ceskatelevize.cz/alenka-v-risi-gifu ) Pot, slzy a YouTube (cca. 3:56) dívala se na to s mladí sestrou. Nevím jak ji pomoc. I kdy jsme chtěli jít na přesně takové povolání. Je mi jí líto. Jak ji pomoc? A chtěla la bych malou pomoc od Vás. Jaké povolání být a nejsem jako vichni? Myslím a nejsem jako ostatní. Děkuji
Káča, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Káčo,
být reportérkou nebo mít vlastní podnikání není zase tak problematické, i kdy je k tomu potřeba spousta práce. Ale nic není zadarmo a pokud člověk něco chce, musí pro to něco udělat. Je super začít si hledat nějakou praxi nebo brigádu v oboru, který člověka zajímá, zjišovat si informace (To očividně děláš.), ptát se lidí, co s takovým povoláním mají zkušenosti...
S YouTuberkou a herečkou je to trochu sloitější. Můe to na první pohled vypadat jednoduše, ale také je za tím hodně práce a navíc je to trochu o štěstí, kdo se prosadí a opravdu se stane YouTuberkou na plný úvazek. To ale neznamená, e by ses tomu ty nebo kamarádka nemohla věnovat. Jen to pro vás třeba zůstane na rovině koníčku, kterému se budete věnovat ve volném čase, ale jako "hlavní" povolání budete mít něco jiného. Mít nějaké koníčky je taky moc důleité.
Povolání by si podle mě člověk neměl vybírat podle toho, jestli je nebo není jako ostatní. Povolání by mělo být něco, co člověka opravdu baví a čemu by se rád věnoval, protoe přece jen v práci stráví hodně času. (Ale není problém kdykoliv odejít, změnit povolání i obor. Máme spoustu moností, tak je to super.) Zkus se tedy zamyslet nad tím, co tě baví a zajímá, co ráda děláš... Zjišuj si informace a vůbec se neboj o svém budoucím povolání popovídat třeba s rodiči nebo s učiteli (Moná máte ve škole nějakého poradce, co se tímto zabývá.). Oni tě znají, tak ti můou dát další pohled a říct ti, na co by ses podle nich hodila atd. A je jedno, jestli to bude nějaké neobvyklé povolání nebo něco, co dělá víc lidí ve tvém okolí. Důleité je, abys byla ty spokojená.
Vím, e je vybírání povolání náročná věc, tak se kdytak ještě ozvi, kdybys něco potřebovala. Martina