OtĂĄzka: Kde mohu přistoupit ke svátosti biřmování? Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde mohu přistoupit ke svátosti biřmování, kdy se v mé farnosti nikdy nekoná. Ji delí dobu po svátosti vnitřně touím, proto bych mě zajímalo, zda mohu na přípravu docházet do jiné farnosti, kam běně nechodím a nikdo mě tam nezná. Nechci někde působit jako vetřelec. :) Děkuji za reakci. Hezký den přeji
any, 21 let
OdpovÄÄ:
Mila tazatelko, máš velice dobrou touhu - přistoupit ke svátosti biřmování. Připravovat se můeš kdekoliv. Nevím, odkud jsi, ale například suprová příprava se koná o víkendech na centru ivota mládee v Příchovicích.
Pokud někde studuješ, pak jistě najdeš i jiné přípravy na biřmování; nebo prostě jen někde v sousední farnosti.
Přeji Ti, aby se Tvá touha naplnila a přijala jsi dary Ducha svatého.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích zneuít dar Ducha svatého k osobnímu prospěchu? Je hřích zneuít dar Ducha svatého k osobnímu prospěchu? + ráda bych byla biřmováná, ale nevím od kolika se to můe. Předem děkuji za odpověď.
Anonymní holka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
pokud chceš být biřmována, to je super. Najdi si po prázdninách v nějaké farnosti přípravu. Většinou jde o roční setkávání, kde se člověk prohloubí ve vztahu k Pánu Jeíši. Výtečnou přípravu dělají o víkendech v Centru mládee v Příchovicích - Křiovatka.
A o tom zneuití? Ducha svatého si nemůeme jen tak přivlastnit, to on se nenechá. Ale nabízí nám, e nás povede. Taky se sebou nenechá manipulovat, tudíš tvoje otázka je dobře míněná, ale odpověď je jednoduchá: Duch svatý se zneuívat nenechá.
Jan Balík
OtĂĄzka: Narozeninová oslava Pěkný den do IN! moc se omlouvám pokud obtěuji, jenom mám mení problém, kamarádka mě pozvala na svou narozeninovou oslavu, ráda bych la, ale nevím jestli je vhodné se něčeho podobného účastnit v době postní. Co si o tom myslíte?
Mockrát děkuji. Pěkně jarní dny.
Krteček, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj krtečku, díky za dotaz. Popřát kamarádce k narozeninám, popovídat si a např. si u toho zahrát nějakou deskovku, prostě proít s kamarádkou její významný narozeninový den, není určitě nic špatného ani v době postní. Měj krásné dny. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Přímluvná modlitba Zdravím, měla bych dotaz ohledně přímluvné modlitby. Několikrát jsem na ni u byla, je to opravdu silné, nádherné a duchovní proití, při kterém Bůh uzdravuje nae srdce ... Zajímalo by mě vak, jak je to s tím, e se kadý člověk můe modlit přímluvou modlitbu i za jiné lidi, kdy zároveň jsou různé kurzy této modlitby a někde se smí modlit jenom zkuení lidé. ... Děkuji za odpověď:)
Ludmila, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá Ludmilo,
přímluvná modlitba je zcela normální modlitba, kterou se modlí kadý z nás, kdy se za někoho či za sebe modlíme. Pouíváme ji při mši. Někdy si to ani neuvědomujeme. Pokud se týká způsobu modlitby, kterou ty máš na mysli, je to přímluvná modlitba ve společenství, která klade důraz na některé její prvky a okolnosti. Někomu se líbí a modlí se jí, jiní ji nepouívají. Prostě je to jeden ze způsobů modlitby. A kdo ho vede, je dobré, aby se tuto modlitbu dobře naučil od těch, kteří s ní mají zkušenosti.
Breviář či růenec se taky musíme naučit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je sebepokozování a sebevrada hřích? Je sebepokozování a sebevrada hřích, i kdy to je jediný únik z nezvladatelné bolesti?
Anonym, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, ptáš se na to, zda člověk v nezvladatelné situaci se můe sebepoškozovat nebo si vzít ivot. Víš, Bůh nás má všechny nesmírně rád. Víme, e právě z lásky k nám byl Pán Jeíš ukřiován, ale pak třetího dne vstal z mrtvých. To znamená, e i On prošel branou hrozného, obrovského, nezvladatelného utrpení. ALE třetího dne vstal z mrtvých! A i pro kadého z nás, kdy se ocitáme v nejrůznějších, velice těkých situacích, Bůh má řešení. Tedy první, na čem je třeba přemýšlet, zní: Bůh je láska, Bůh je síla, Bůh je spása, Bůh je záchrana! A to i v takových situacích, které se nám můou zdát, úplně, úplně mimo. Kdy něco takového proíváme, první věcí je dret se Boha - jako ten tonoucí. Boha se můeme v takových situacích dret skrze modlitbu, skrze pohled na kří, kdy jenom tiše pláčeme ale upíráme svůj zrak k Pánu Jeíši. No a Bůh nám posílá také lidi, kteří nám pomáhají. To znamená, e v takové situaci je dobré najít někoho, ke komu má člověk důvěru. Můe to být kněz, můe to být řeholní sestra, někdy psycholog, můe to být někdo ze starších, zkušenějších lidí, kteří tě vyslechnou, a kteří ti pomohou radou. Neboj se za někým takovým zajít.
Kdo se snaí i třeba křečovitě důvěřovat Pánu Bohu, ten zakusí, e i v nezvladatelných situacích nám dá sílu a postupně se i těkost promění.
Pokud nedůvěřujeme Pánu Bohu je ivot mnohdy fakt moc černý. Pokud nedůvěřujeme Pánu Bohu, snadno začneme mít pokušení udělat něco proti sobě, sebepoškozovat se, a to je špatné a je třeba to nazvat hříchem. A pokud se týká sebevrady, tak je to opravdu hřích, který je váný.
Co tedy dělat? Dret se vdy za kadé situace za ruku Boha.
Jan Balík
OtĂĄzka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak církev prohlíí na problematiku fyzických trestů. Samozřejmě, e by je správný křesan nikdy neměl pouít, jeliko neodpovídají výchově v lásce a zároveň velice pokozují psychiku dítěte. Ale i tak se najdou lidé v cirkvi, kteří jsou schopni toto týrání obhajovat. Je k tomu nějaký dokument, nějaká pasá v Bibli nebo v Katechismu, která se k tomu vyjadřuje? Moc děkuji za odpověď a přeji mnoho Boího poehnání
Baru, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, církev byla vdy proti týrání, ale umírněný fyzický trest nemusí být nutně týráním. Myslím, e o hodnotě sankce - trestu - jako podnětu k rozvoji, velice pěkně píše pape František v Amoris laetitia (268 - 270). Doporučuji pročíst.
Říká, e si dítě musí uvědomit, e špatné skutky mají následky. Napomínat a ukládat trest je třeba z lásky a ne jako nezvládnutí vlastního hněvu a agresivity. "Je třeba najít rovnováhu mezi dvěma stejně škodlivými krajnostmi. Jednou je nárok vytvářet svět na míru tueb dítěte, které vyrůstá s pocitem, e je nositelem práv, ale nikoliv povinností. Druhou krajností je přimět jej ít bez vědomí vlastní důstojnosti, jedinečné identity a práv, trýznit jej povinnostmi, aby v podrobenosti uskutečňovalo tuby druhých."
Pape sice nehovoří přímo o fyzických trestech, ale je moné je do jeho obecných slov zahrnout.
Odpověď neobhajuje fyzické tresty, ale konstatuje, e v některých situacích je moné sáhnout i k jejich vyuití - vdy s umírněností.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak to tedy je? Milá redakce, obracím se na Vás s dotazem ohledně víry. Na YouTube jsem se v jednom videu doslechla toho, e pokud někdo spáchá sebevradu tak z křesanského hlediska u nemá anci se dostat do nebe a automaticky jde do pekla. Je to pravda nebo ne? Předem děkuji za odpověď 🙏🙏
Vynna, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, kdo spáchá sebevradu, jistě dělá váný špatný čin. Avšak to neznamená, e jde vdy o hřích těký a e jde ten člověk automaticky do pekla. Za prvé: nevíme, zda v poslední milisekundě nelitoval. Pokud ano, pak mu Bůh jistě odpustil. Za druhé: v současnosti díky psychologii víme, e mnozí lidé spáchají sebevradu ve stavu, kdy jsou nějak psychicky nemocní a za svůj čin nenesou plnou odpovědnost. Jedná se tedy sice o špatné jednání, ale ne o těký hřích - nedělají ten čin s plným vědomím.
Obecně platí, e sebevrada je váný hřích, ale nikdy nevíme, jak to bylo u konkrétního člověka. Proto věříme, e Bůh chce odpustit i těmto lidem. Jak to ale je u konkrétní osoby, to ví jen Bůh.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je patně, kdy třeba čtu detektivky, poslouchám true crime? Dobrý den! Měla bych otázku...je patně, kdy třeba čtu detektivky, poslouchám true crime atd.? Nedávno mě napadlo, co kdy tím Pána zraňuju a je to hřích? Třeba detektivky jsou větinou vymylené, take u těch jsem si říkala, e kdy čtu, tak tím nikomu neublíím, ale co se týče true crime, tak vlastně poslouchám příběhy skutečných lidí a nevím, jestli to je zrovna dobře a chtěla bych v tom mít jasno. Díky!
Anonym, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, výtečná otázka. Nabídnu ti malý test. Představ si váhy. A budeme váit knihy, které čteš. Na jednu stranu vlo knihy jako detektivky včetně true crim. Na druhou misku vah vlo kvalitní knihy, podporující tvou víru: Písmo svaté, katechismus, ivotopisy svatých....krásnou literaturu. Která miska vah převáí? Ta druhá s duchovními knihami nebo první? Výsledek ti jasně odpoví, co je pro tvůj ivot důleité a jak volit svou četbu. Jde o vyváenost a o to, aby člověk nevěnoval mnoho času tomu, co je méně hodnotné a pro ivot méně uitečné.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak správně litovat svých hříchů? Hezký den, mám velkou prosbu o odpověď na tuto otázku: jak správně litovat svých hříchů? Co to vlastně znamená? Jak to správně praktikovat? V ivotě jsem se teď do toho zamotala. Moc děkuji a přeji krásný den.
Klára, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro, lítost nad hříchy, která je třeba u odpuštění hříchů, je vnímání, e jsem svým špatným činem zranil Boí lásku a e jen on mi můe odpustit. Stačí, kdy vědomě vyslovíme: Boe, prosím, odpus mi mé hříchy, smiluj se nade mnou nebo jinou modlitbu. Můe pomoci i četba Písma. Třeba alm 51 nebo sta z evangelia, kde Jeíš někomu odpouští. Můeš na sebe nechat text chvíli působit a pak vlastními slovy pohovořit s Jeíšem a prosit o odpuštění. Pokud se někdy přidá pocit lítosti, slzy lítosti....to je vše jen moný důsledek, ale ne nutný. Take lítost je ve své podstatě přesvědčení, e jsem zranil Boí lásku a tuto svou vinu vyznávám, uznávám a prosím o očištění.
Jan Balík
OtĂĄzka: Chtěla bys se zúčastnit nějaké duchovní obnovy. Dobrý den, mám dotaz, letos bych se chtěla zúčastnit nějaké duchovní obnovy nemáte nějaký typ? Klidně i v době psotní. dekuji Klarísek
Klarísek, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Klarísku, díky za dotaz. Nejlepší by bylo se obrátit na kněze vaší farnosti a zeptat se ho, farnosti pořádají různé duchovní obnovy, uričtě i ve vašem okolí, tak by ti mohl poradit. Také na Centrech mládee duchovní obnovy probíhají, můeš se tedy zeptat i tam. Diecézní setkání s mládeí bývají také v sobotu před Květnou nedělí. Z redakce přejeme hezké postní dny. M.