OtĂĄzka: Je bezpečnějí pouívat kalíek, tampon, nebo vloky? Dobrý den, co je bezpečnějí pouívat kalíek, tampon, nebo vloky? Díky
U., 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj U, díky za dotaz. Vzhledem k tomu, e je ti teprve 12 let, rozhodně doporučujeme vloky. Hezký den. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak být stále pozitivně naladěna? Jde to vůbec? Jak být stále pozitivně naladěna? jde to vůbec? DĚKUJU
Hanka, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Hanko, díky za dotaz. No, asi by to bylo super, kdyby člověk dokázal být v kadém okamiku v pohodě, radostný a tak. Ale jsme přece jenom lidé, kteří mají sice svoje nesporné klady, ale i záporné vlastnosti, a někdy se prostě nedaří, a asi bych z toho nedělala vědu:). Myslím si, e důleité ale je si v té naštvanosti, zlosti, "protivnosti" smutku, atd. nelebedit:), tzn. přiznat si, jo, teď jsem protivná, naštvaná, nic se mi nedaří.. ALE snaím se dál. Taky je fajn si kadý den najít alespoň jednu věc, která mi udělá radost, a sama taky to pozitivní (úsměv, radost, pomoc někomu...) rozdávat. Netvrdím, e je to jednoduché, ale kadý den se dá potrénovat.)...A ono to časem půjde. Někde jsem četla, e kdy něco člověk opakuje 21x, stává se z toho zvyk. Asi nejde o přesný počet, ale hlavně o vytrvalost...V indiánské pohádce dědeček povídá o dvou vlcích, jeden je dobrý a druhý zlý. A vysvětluje svému malému vnoučkovi, e to je vlastně povaha v nás, která má sklony k dobrému, ale i ke zlému, a záleí jenom na nás, čím ji budeme "krmit". Hezká písnička, dobrá kníka, bezva kamarádi, zajímavé zamyšlení, sportování nebo pc či mobil dlouho do noci, pomlouvání kamarádek, ve všem vidět to špatné atd.? To u záleí na kadém z nás, co si kdo vybere. Přeju ti, krásný další rok a v něm hodně dobrého a pozitivního. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Po čem více hubnou nohy, při vihadle nebo běhu? Dobrý den, chtěla bych se zeptat, po čem více hubnou nohy, jestli při vihadle nebo běhu. Řekněme třeba 5km běhu denně (normální rychlost, ne moc) nebo 200 klasických přeskoků přes vihadlo za den. Mám větí stehna a u v prní karanténě se mi je podařilo o dost zúit (kombinace cca půl km běhu a 80 přeskoků přes vihadlo za den, ale i trochu lepí strava), byla jsem se sebou moc spokojená, ale u to zase přibylo. Co je efektivnějí? Zkouela jsem i posilovat, ale to mi nepřilo, e by nějak pomáhalo. Děkuji moc :)
Já, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Já, díky za dotaz, i kdy je spíš na nějakého trenéra nebo cvičitelku, kteří se tím zabývají:), ti by ti asi přesně řekli, jak to všechno správně funguje. Myslím si, e pokud jsi zdravá, a nemáš nějaká zdravotní omezení, tak běh ani skákání přes švihadlo ti ale neublíí, spíš naopak. Dočetla jsem se, e 10 minut skákání přes švihadlo je stejně účinné jako 30 minut běhu. Ale jestli je to opravdu tak... A potom jsou také cviky, zaměřené přímo na nějakou oblast těla - na nohy (záda, břicho, pae atd.) A důleité je cvičit pravidelně a delší dobu.. V kadém případě, správně rozloené jídlo, pití a pohyb k tomu je to nejlepší, co můeš pro své zdraví udělat.
redakce IN!
OtĂĄzka: Poslední dobou se mi na obličeji tvoří spousta znamének. Ahoj, poslední dobou se mi na obličeji tvoří spousta znamének. U jich tam mám 7 a fakt mi to vadí. Dá se jich nějak přírodně zbavit?
Díky, Z.
Zoufalá!!, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, díky za dotaz. Pihy a pigmentová znaménka jsou malé či větší skvrnky koního barviva na pokoce. Jejich vznik ovlivňují především geny a sluníčko. Kadý jich má na těle několik, někdo dokonce desítky a stovky. Znaménka mohou být přítomna u u novorozenců, větší část jich vzniká a v průběhu ivota, kdykoli od narození do dospělosti. Charakter znaménka se od vzniku postupně a pomalu mění, jeho vývoj můe být ukončen a v dospělosti... Tak tolik jsem se dočetla obecně o znamínkách, nejsem toti ádný odborník:). Já bych se asi poradila s maminkou nebo někým blízkým a zašla si na koní. Jsou tam lékaři, kteří se mmj. právě znamínky zabývají a této problematice rozumí nejlíp a určitě ti rádi poradí co a jak. Pěkný den. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám nadváhu, co mám dělat? Ahoj, mám nadváhu. Můu Vás poprosit o rychlou odpověď? Díky
Millie, 0 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Millie, díky za dotaz. Tvé tělo se teprve vyvíjí, take bych ádné radikální (rychlé) hubnutí nedoporučovala. Je pravděpodobné, e část své váhy ztratíš, kdy ještě povyrosteš. Spíš bych se zaměřila na zdravý ivotní styl. Kadý toti máme určité kilogramy, které nám ukazuje váha. Otázkou je, zda je to hmota tuková nebo svalová. Nejde toti ani tak o to ztratit kilogramy, ale zpevnit tělo - nahradit tukovou hmotu svalem. Při stejné váze můe tvoje tělo vypadat úplně jinak a ty se budeš cítit lépe. K tomu pomůe pravidelné cvičení, procházky, prostě pohyb. Nezapomínej také jíst 5x - 6x denně v menších dávkách, jez hodně ovoce a zeleniny a pij dostatečné mnoství tekutin. A hlavně - uč se radovat z maličkostí a přijímat se taková jaká jsi. A uvidíš, ono to půjde, samozřejmě ne hned, ty špíčky taky nenarostly přes noc:). Klidně si udělej na papír tabulku, zapiš si tam snídaně, svačinky, obědy i večeře, aktivity, a potom si jenom odškrtávej. A kdy se něco hned nepodaří, nevadí, podaří se zítra. Jenom vydr, a uvidíš, e se brzy dostaví i výsledky. A nezapomeň: co nic nestojí, za nic nestojí. To dáš!! A klidně se nám zase ozvi. Hezký den. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak probíhá gynekologická prohlídka? Milá poradno, jsem objednaná na první gynekologickou prohlídku a dost se toho bojím. Vůbec nevím, co mám čekat... Jak probíhá? Jak se na ni připravit (oblečení, holení...)? Jaké otázky čekat? Jsem panna a menstruaci nemám moc často - naposledy před 6 měsíci... Je to problém, nebo se časem sama upraví? Jsem introvert a mám docela problém se o těchto věcech bavit, take jsem z toho celkem ve stresu. Děkuji za odpovědi a přeji radost ze ivota.
Anna, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Anno,
díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Návštěva gynekologa je velice intimní záleitost a spousta en, i staršího věku, ji nemá ráda. Opravdu neznám nikoho, kdo by se tam těšil. Právě naopak se všechny moje kamarádky vdycky těší, aby u to bylo za nimi :) Gynekolog je ale lékař jako kterýkoliv jiný (Můeš se uklidňovat tím, e u viděl a zail ledacos.) a je důleité k němu chodit kvůli prevenci atd.
Průběh se můe lehce lišit v různých ordinacích, ale přiblině je to takto. Pokud jdeš poprvé, vyplňuješ trochu delší dotazník (informace o tobě, kdy jsi měla první menstruaci, jaké bereš léky, jestli jsi byla na nějaké operaci, rodinnou anamnézu - tj. jaké nemoci máte v rodině, důleité je hlavně uvést pokud eny u vás v rodině trpěly nějakým závaným gynekologickým onemocněním nebo rakovinou prsu atd....) a podepisuješ souhlas s převzetím do péče. Při první a dalších návštěvách, pak ještě uvádíš datum poslední menstruace a délku cyklu (Neboj se toho, pokud máš menstruaci nepravidelně. Někdy to trvá několik let, ne se cyklus ustálí a občas i starší eny mají problém s nepravidelným cyklem. Určitě si o tom ale s panem doktorem / paní doktorkou popovídejte.). Sestra by ti také měla změřit tlak.
Před prohlídkou si nejdříve s lékařem popovídáte. Většinou se automaticky ptá při první prohlídce, jestli u proběhl pohlavní styk. Vůbec není důvod ke studu přiznat pravdu, i starší eny jsou ještě panny. Také se tě nejspíš bude lékař ptát, jestli máš nějaké potíe, bolesti břicha, výtok atd. Přichází také prostor probrat tvoji nepravidelnou menstruaci. Neboj se klidně lékaři svěřit, e máš obavy, protoe jsi tu poprvé, popros ho, aby ti nejdřív řekl, co a jak přesně bude vyšetřovat. Jak u jsem psala, spousta en má z návštěv gynekologa obavy, take je na to lékař zvyklý. Lékař by tě měl také upozornit na to, e je důleité dělat si samovyšetření prsu a poradit jak na to. (Návody jsou na internetu. Pokud to lékař neudělá, určitě doporučujeme si toto vyšetření dělat kvůli prevenci.)
U gynekologa se pak vyšetřuje ultrazvukem přes břicho (U toho je fajn mít plný močový měchýř, aby měl lékař dobrý obraz.) a pohmatem přes břicho. Pokud je ještě potřeba, u en, které jsou ještě panny, dochází k vyšetření pohmatem přes konečník. Já vím, e to můe znít opravdu děsivě, ale je to opravdu jen chvilička. Kdy u má ena za sebou pohlaví styk, probíhá vyšetření klasicky přes pochvu.
Co se týče oblečení, někteří doporučují vzít si sukni a v kabince si sundat jen kalhotky a punčocháče, a pak si ji vyhrnout. Další monost je vzít si nějaké delší tričko. To já mám radši, protoe se lépe vyhrnuje při sedání na vyšetřovací "idli", ale záleí na tobě. Cílem toho je cítit se lépe při pohybu po ordinaci, protoe tam pak nechodíš jen tak odhalená, ale můeš si zakrýt intimní partie. Svlékáš se ale a před samotným vyšetřením, take se nemusíš bát, e bys při rozhovoru s gynekologem seděla nahatá.
Ohledně holení není ádný předpis. Záleí na tobě, jak se budeš cítit lépe a příjemně. Jít neoholená určitě není ádný trapas. Pokud se ale budeš oholená cítit jistější, tak klidně můeš. Někdy třeba stačí jenom zúit ochlupení. Důleitá je hlavně hygiena, take doporučuju dát si sprchu před odchodem k lékaři.
Milá Anno, snad ti moje odpověď pomohla a trochu tě připravila. Je pochopitelné, e máš strach z toho, co tě čeká, take na tebe budu moc myslet a dret ti palce. Věřím tomu, e to zvládneš. Kdybys ještě něco potřebovala, neboj se nám napsat :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Bojím se, e dostanu menstruaci, kdy nebudu připravená... Dobrý den. Mám jeden takový problém. Hrozně se bojím toho e někde kdy nebudu připravena dostanu menstruaci. Nevim jak se na to připravit. S kamarádkou jsme se o tom bavily a ona řekla e to má silné a od té doby se bojím jetě víc. Prosím poradíte mi? Předem moc děkuju
Kristýna, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Kristýnko,
díky za dotaz a tvoji důvěru. Tohle trápení řeší spousta mladých slečen, které teprve čeká první menstruace, a dokonce i kdy u menstruují. Hned na začátek bych tě chtěla uklidnit, e první menstruace většinou nezačne hned silně. Začne to spíš špiněním a jen slabým krvácením, take poznáš, e se něco děje. Stejně tak i další menstruace většinou začínají zvolna a silnější začnou být a další den či po pár hodinách. Jak budeš starší, tak se časem naučíš na svém těle poznat, e se menstruace blíí.
Na menstruaci se dá nachystat a být připravená. Moc doporučuju udělat si takový "záchranný hygienický balíček". Pořiď si něco na způsob malé kosmetické taštičky, do které si dáš vloky (Existuje spousta různých hygienických pomůcek, ale takhle na začátek pro mladou slečnu budou vloky nejlepší, protoe je jejich pouití snadné.), vlhčené ubrousky na intimní hygienu, náhradní kalhotky a sáček na ty špinavé. Určitě s sebou tyhle věci nos do školy, kde trávíš spoustu času. Schovej taštičku třeba na dno batohu pod učebnice :)
Také si s maminkou (nebo třeba i se starší sestrou) o tom popovídejte. Popros ji, aby ti pomohla vybrat nějaké vloky, můe ti doporučit, co pouívá ona, nebo spolu vyrazte do drogerie a nějaké vyberte tam. Existují i různé hygienické potřeby cílené přímo na mladé slečny, jsou tenké a mít voku v barevném obalu můe mnohým alespoň trošku rozveselit tohle období :) Doporučuju vzít víc velikostí, abys byla nachystaná na různou sílu menstruace. Časem přijdeš na to, co ti vyhovuje, aby ses během svých dnů cítila co nejvíc pohodlně.
Pokud by se náhodou stalo, e tě menstruace přece jen zastihne nepřipravenou, nemusíš se stydět někoho poprosit, jestli nemá vloku navíc. Vím, e se ti to můe zdát děsivé, ale je úplně normální, e eny menstruují. Je to přirozená součást našeho ivota, jen se o menstruaci moc nemluví. Kadá ena někdy dostala první menstruaci a určitě si to pořád pamatuje. Mnohým se taky stalo, e je menstruace zastihla nepřipravené, i kdy u třeba menstruovaly delší dobu. Jestli tě to uklidní, já a moje kamarádka jsme se takhle navzájem na základní škole zachraňovaly několikrát a určitě jsme nebyly jediné :)
Myslím na tebe a věřím, e to všechno zvládneš. Kdybys ještě potřebovala něco probrat, klidně se nám zase ozvi :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak si nekazit oči? Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat abych si nekazila oči. Děkuju moc
Anna, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Anno,
asi nejzákladnější rada, jak si nekazit oči, je co nejméně koukat na obrazovky monitoru počítače, mobilu a televize, protoe to je v dnešní době zřejmě největší riziko pro naše oči. Vím, e teď v období online výuky je to něco téměř nemoného. Je proto potřeba dbát na to, abys měla dobře nastavený jas monituru, ne moc šerý, abys na obrazovku nemusela mourat, a ani ne moc jasný. V průběhu dne je potřeba jas v závislosti na okolním osvětlení občas změnit. Také není vhodné se úplně lepit na monitor, určitě je super dávat si zároveň pozor i na drení těla a správné sezení u počítače. Během koukání do počítače se doporučuje dělat pauzy a zaměřit své oči do dálky. Take se zkus alespoň o přestávkách mezi online hodinami projít po bytě/domě, nebo alespoň po místnosti a dívat se do dálky. Je také fajn vyráet ven a cvičit své oči v koukání do pořádné dálky :)
Také je třeba dávat si pozor na čtení a podobné aktivity a nedělat je v šeru, ale při dostatečném osvětlení. Právě při čtení před spaním se dost často stává, e si čteme jenom s malou lampičkou a to oči hrozně unavuje a neprospívá jim. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Posilování břicha Ahoj IN, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, e u tak půl roku posiluju břicho, ale přitom nebí tak ploché jako před tím půl rokem? Asi chápete, e mě to tve. Není to o horím stravování nebo tak. jde prostě jen o to, e se mi tam tvoří svaly, a to by bylo fajn, ale ne takhle. Právě kvůli tvorbě svalů je ted´ břicho víc vypuklé. U to není ono, s croptopem nebo přilehlým tričkem vypadám u jinak. nevíte jestli se to spraví? třeba po jetě 2 měsících? Nebo to tak u zůstane a vrátí se to zpátky jen kdy s cvičením přestanu? kdy jsem začínala, můj cíl bylo pevné břicho, třeba i břiáky (ale ne moc viditelné, není to moc hezké), ale tohle fakt nechci. Můj mladí brácha to má stejně, je vysportovaný, ale přitom ho jeho svalnté břicho dělá tlustím. Starímu bráchovi se to přitom povedlo. Má břiáky a je hubený. Proč? mimochodem s oběma jsem vzdálena cca 2 roky. A jetě chci napsat, e spoustu holek, co taky posilují to mají stejně jako starí bratr. Proč někdo jo a někdo ne?
Já, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
díky za dotaz. Myslím, e jeden z faktorů bude určitě genetika, typ postavy atd., co jsou věci, které se hůře ovlivňují a hlavně kadému proto vyhovuje trochu jiné cvičení. Napadá mě ale, zda posiluješ celé břicho. Podle čeho cvičíš? V břiše je toti víc svalů. Ten, který ti způsobuje vypouklé bříško, můe být přímý břišní sval. Zkus se tedy zaměřit na cviky, které posilují i šikmé břišní svaly, mohlo by to pomoct. Na internetu najdeš spoustu článků různých fitnes trenérů. Pokud se i bráchové věnují posilování, můeš se poradit s nimi.
Samozřejmě pokud přestaneš cvičit, tak svaly postupně zase ochabnou a nebudou tolik viditelné. Nezapomeň mít mezi cvičením odpočinkové dny :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Normální díny Ahoj,
nevíte, v jakých obchodech se prodávají NORMÁLNÍ díny, takové, které jsou vude stejně iroké?
Zkouela jsem H&M, Takko, Pepco, C&A, Kik (dokonce i Tesco a Lidl), a teď u prolézám vemoné sekáče ve snaze najít díny, které by mi byly pohodlné. Bez úspěchu. VUDE jen roury (degíny), popřípadě MumFit s vysokým pasem.
Jsem jak za gro kudla😀, víc masa mám snad i v mozku, ne na těle, take by u mě neměl být problém. ALE. Nemám ráda, kdy se mi něco lepí na nohy. A k tomu, kdy si oblékám degíny, chloupky na nohou se mi \"otáčí proti srsti\" a je mi to nepříjemné. Nevadilo by mi, kdyby to byla jenom krátkodobá móda - to se snese - ale u se to táhne pár let.
Díky za případný tip! A omlouvám se za načuřený dopis, u jsem z toho zoufalá.
K.
Klára, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Kláro, díky za "načuřený" dotaz. Úplně tě chápu. Někdy je hodně těké koupit si něco, co opravdu sedne, a člověk se cítí pohodlně a hezky. Teď jsou navíc obchody zavřené, take o nějakém zkoušení nemůe být řeč. Zkus se mrknout na nějaké e-shopy třeba s maminkou při odpoledním kafíčku či kakau:). Díky tabulkám velikostí, které tam bývají obvykle uvedeny, se můeš poměřit, a kalhoty objednat. Je jasné, e vyzkoušení v obchodě je lepší a je to hned, ale na to si budeme muset všichni počkat. Přeju ti hezký víkend a mrkni do Diskuzí, i do našeho víkendového článku - je tam spousta nápadů a vychytávek, jak trávit dny, kdy je teď všechno trochu jinak, v Diskuzích se můeš i zapojit:). Měj se fajn. M.