OtĂĄzka: Co znamená "sestoupil do pekel" v modlitbě Věřím v Boha? Dobry den, v posledni dobe mam v hlave trochu zmatek. V modlitbe \"Verim v boha\" je receno: ...ukrizovan umrel i pohrben jest. Sestoupil do pekel... Jednou jsme meli ve spolcu tema vykladat o nebi, pekle a ocistci a na me vyslo peklo. Zminili jsme se tedy o tom, ze nikdo z lidi nevi, jak peklo vypada, jen jezis, ktery tam sestoupil. Otec nam na to vsak odpovedel, ze je to tak jen receno, a ze tam nebyl. Nevim jestli jsem to spatne pochopila, nebo tak, ale chtela bych si byt jista :-) moc dekuji za odpoved
A, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá A,
kdy vyznáváme, e Jeí sestoupil do pekel, máme tím na mysli tzv. předpeklí.
Tímto termínem se označuje situace těch, kteří zemřeli jako spravedliví, ale před Kristem. Oni čekali, a i je Jeí vykoupí. A Jeí po svém ukřiování vstoupil mezi ně a tím se tzv. předpeklí stalo nebem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Chybí mi modlitba ve společenství. Prosím, poraďte. Chvála Kristu!
Měla bych prosbu o radu. Doma se modlím sama (breviář, růenec a tak...), taka víru odsuzuje, mamka před půl rokem zemřela, s babičkou se nemodlíme a mně dost chybí modlitba ve společenství. Věřící kamarády nemám, nebo jsem s nimi v kontaktu jen přes mobil. Pravda, občas se sice modlím s řádovými sestrami (musím říct, e se sestrami je mi modlitba tak nějak nejblií), ale to je opravdu jen občas... Co bych tedy měla dělat? Předem díky za odpověď..
Kája :)
Kája, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Kájo, je Ti 14 let, to znamená, e začíná být ve věku, kdy bude moci i sama cestovat. Proč to říkám? Existují centra ivota mládee, kam jsou mladí lidé zváni. Mohou tam přijet víceméně kdykoliv a tam najdou ono společenství modlitby a sdílení víry. Zná Příchovice nebo Vesmír nebo Rajnochovice atd? (https://www.signaly.cz/search/?q=dc%C5%BEm)
Mimo jiné tam objeví i nové věřící přátele a mnoho dalího.
Jsou prázdniny, tak se někam rozjeď a uvidí, e to bude pro Tebe super.
A jetě mě napadá: Maminka se za Tebe v nebi jistě modlí a společně nakonec vyprosíte dar víry i pro tatínka.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jaký je rozdíl mezi spiritismem s médiem a nekromancií? dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi spiritismem s médiem a nekromancií? děkuji
dotaz, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
jedná se o činnost, kdy se vyvolává duch zemřelých, co je těký hřích, protoe toto jednání odporuje Bohu. Moná, e někdo bude oba pojmy rozliovat, ale v zásadě jde o to samé. Někdo si chce nějakým způsobem vynutit setkání s duí zemřelého.
Proč je to patné? Protoe je to vynucení bez Boha a jeho vůle. Proto se lze domnívat, e se due zemřelých vůbec neobjevují, ale zneuívá toho zlý duch.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je v pořádku, kdy se nekatolík modlí růenec? Dostanou se do nebe i nekatoličtí křesané? Jsem sice trochu stará na tyto stránky, ale občas se sem chodím dívat, holt \"za mě\" tohle nebylo...
Mám dotaz ohledně víry: Je v pořádku, kdy se nekatolík modlí růenec - je v tom i pro ně duchovní přínos?
A dostanou se do nebe i nekatoličtí křesané - kdo upřímně věří v Boha a Bibli, ale nestal se katolíkem, protoe např. je u od dětství zvyklý ve své církvi nebo nedokáe přijmout některé prvky katolického učení.
Lu, 28 let
OdpovÄÄ:
Milá Lu,
modlit se můe kadý člověk a je to pro něj přínosné. Kdo není pokřtěný a modlí se, je to pro něj jistě cesta, která ho můe dovést a k víře a ke křtu. Ale pozor. Modlitba je rozhovor s Bohem, není to nějaký neosobní pocit či praktika, kdy se člověk oddává jakémusi pohlcení v anonymním duchovnu.
A nekatolík a růenec? Proč ne. Vdy růenec je dívat se očima Panny Maria na Jeíe, je to modlitba biblická (nejen tématy, ale i slovy - Otče ná, Zdrávas Maria). Je to tedy jakési převykování biblických témat a vět.
Do nebe se dostane kadý, kdo ije podle svého svědomí. Poznal-li Krista, pak zcela logicky následuje křest a ivot podle víry. Poznal-li, e Jeíovu církev v plnosti je moné najít právě v církvi katolické, je ve svém svědomí zavázán stát se katolíkem. Kadý je ve svědomí zavázán hledat pravdu a podle ní také ít. Někdo hledá a stejně nenajde (Krista nebo katolickou církev). Doufáme, e i takový můe být spasen.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jaký je rozdíl mezi církví katolickou a husitskou? ahojky IN, chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi církví katolickou a husitskou? byli jsem se kolou na exkurzi v husitském kostele a nemají tam ádné obrazy ani kresby,...proč?
emily, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá emily,
církev československá husitská vznikla v roce 1920. Zaloili ji katoličtí kněí, kteří chtěli po Římu mnoho změn ve prospěch Čechů. Tato církev nejprve hledala sama sebe. Někteří ze zakládajících členů zaloili pak českou pravoslavnou církev. Nakonec se tato nová církev přiklonika k evangelickému proudu (proto nemají obrazy a sochy). To znamená, e uznávají křest, ale dalí svátosti u nemají. Nesvětí kněze ani biskupy. Ti jsou jmenováni. Je ale zajímavé, e liturgii slavívají docela podobnou katolické, ale není to me svatá s proměňováním, protoe nemají svěcené kněze. Váí si Bible, ale kadý si ji vykládá podle svého.
Jan Balík
OtĂĄzka: V jakých případech jde u katolíků anulovat manelství a kde se to vyřizuje? dobrý den, měla bych otázku v jakých případech jde u katolíků anulovat manelství a kde se to vyřizuje? a jetě bych se chtěla zeptat, jestli si po té anulaci ena vezme zpět své rodné příjmení?
verča, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Verčo,
anulace manelství znamená, e církevní soud prohlásí, e manelství mezi X a Y od svého uzavření bylo neplatné. Jak je to moné? Právo (světské i církevní) vyaduje pro platnost manelství některé podstatné prvky. Církev např. vyaduje: ochotu přijmout děti, nesmí dojít k podvodu v osobě (zamlčet druhému něco váného o svém zdravotním stavu). Sice při manelském protokolu vechno toto snoubenci zapisují a podespisují, ale můe se stát, e nakonec některý z nich le - něco tvrdí a myslí si opak. Kdy se manelství rozpadne a je státním soudem rozvedené, můe jeden nebo druhý své manelství zaalovat u církevního soudu pro neplatnost, kterou musí dokázat. Pokud církevní soud rozhodne pro neplatnost, je manelství prohláeno za neplatné od svého počátku. Zda si ena vezme po rozvodu zase své rodné jméno, záleí na ní. Význam anulace je v tom, e takový člověk pak můe uzavřít nové manelství v kostele.
Pozor! Rozvod je ale vdy patný, a to zvlá tehdy, kdy manelé mají děti, které jejich rozvodem trpí.
V praxi se stává, e někdo ije v neplatném manelství celá léta. Pak se dostane k víře a co teď? Pak je třeba hledat cestu k tomu, aby mohl uzavřít manelství před Bohem a mohl přistupovat ke svátostem. Anulace manelství je jednou z cest, jak to řeit. Není to cesta snadná, nejde zdaleka vdy, ale je to určitá naděje.
Na závěr jetě jedno: ijme tak, aby se manelství nerozpadala, protoe kadý rozvod je veliký zásah do ivota a ničí děti.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jsou laici v církvi zbyteční? Pěkný den pane faráři,
u dlouhou dobu mě trápí jedna věc. Připadám si v církvi jako paté kolo u vozu. A to proto, e vechno \"odbude klérus.\"
Je to právě klérus, kteří se modlí za to, aby mnozí poznali Krista, aby mnozí uvěřili apod. - na tom nic patného pochopitelně není, ale kdy se pak my, laici aktivizujeme, a jdeme do světa, pomáháme lidem ke Kristu, TAK JSME JEN DOSAZENÍ DO PŘEDRÝSOVANÉHO PLÁNU, KTERÝ SI KLÉRUS VYMODLIL. Jsme tu skoro úplně zbyteční. Vechno u je dané a my jsme jenom pěáci na předem dané achovnici.
Nemám pravdu? Co byste mi na to řekl?
Majda, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Majdo,
nevím, z čeho má takový dojem. Moná z nějaké své osobní zkuenosti.
Kdy si přečte dokumenty papeů: Pavel VI.: Evangelium nuntiandi z roku 1975, Jan Pavel II.: Christifideles laici - o poslání laiků z roku 1988, Redemptoris missio - o misijním poslání z roku 1990, Frantiek: Evangelii gaudium, tak zjistí úplně něco jiného. Pravdou je, e se někdy vztah laik - kněz (biskup) neproívá úplně v bratrství a v rovnosti povolání, ale moc se zdůrazňuje důstojnost kněí (biskupů). Pak ale nejme upřímní. Přece kněz (biskup) nemůe rozumět vemu, nemůe ve vymyslet a ve řídit.
Církev jsou vichni a vichni mají odpovědnost, kadý svým dílem, kadý na svém místě.Například politici tím, e neschvalují nemorální zákony a snaí se prosazovat dobré a etické. Učitelé tím, e se snaí ukazovat církev v pravdivém a neideologizovaném světle... Konec konců kadý rodič tím, e předává víru svým dětem.Mimo jiné, Jan Pavel II. podtrhl v Christifideles laici to, co u bylo napsáno na II. vatikánském koncilu: mladí lidé mají být evangelizátory mladých.
Moná, e má na mysli obtínost v církvi (v diecézi, ve farnosti) něco ovlivnit. Pak je třeba vyuívat farní pastorační rady, ekonomické rady, v diecézi jsou té určitá grémia, která mají biskupovi radit. A pak kadý laik, jak píe II. vatikánský koncil (Lumen gentium, 37: "Z jejich vědění, kompetence a postavení plyne monost a někdy i povinnost vyjádřit svůj názor na to, co by mohlo být církvi k dobru.") má monost biskupovi vyjádřit svůj pohled, a tedy mu poradit.
Biskup má v církvi rozhodující slovo, to ano, ale potřebuje k svým rozhodnutím rady, a to také od laiků. Moná jsou lidé moc ostýchaví nebo nechají za sebe hovořit jen lidi trochu excentrické. Kadý laik, má-li nějaký dojem, e má co říci, má přece monost se k biskupovi dostat a popovídat si s ním. U kněí je to podobné. Někdy je to sice obtíné, ale v dnení době u známe, jak se hovoří, jak se prezentuje názor, jak se prostě vyjednává.
Tedy odvahu k dialogu. Odvahu k aktivitě. Neměj obavy. Konflikty jsou lidské, ale nesmí nás odradit.
Nevím, zda jsem plně odpověděl, ale jsem přesvědčen, e je třeba rozumně se chopit aktivity.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se postupuje v případě, kdy kněz někoho sexuálně zneuíval? Dobrý den, měla bych dotaz. Jak se postupuje, kdy se zjistí, e nějaký kněz někoho sexuálně zneuíval? Třeba děti? Předpokládám, e musí jít asi před státní soud...a je pak jetě zbaven té kněské funkce, nebo vyloučen z církve na doivotí? Díky
cibulka, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá cibulko,
obecně je třeba říci, e právo se chová jinak ne média. Zachovává toti tzv. předpoklad neviny. To znamená, e dokud není čin dokázán, není dotyčný brán jako viník, jen jako podezřelý. Vinu dokazuje ten, kdo aluje a musí předloit důkazy. Stále je zde přeci monost, e někdo někoho zaaluje (třeba se chce pomstít) a jeho tvrzení není pravdivé. Dále je třeba rozliovat o jaký čin se jedná. Je pochopitelně rozdíl, zda jde o sexuální čin s osobou zletilou nebo s osobou nad 15 let nebo s dítětem pod 15 let. Zcela obecně platí, e je-li spáchán trestný čin, pak ten, kdo má důkazy, můe viníka zaalovat. Státní soud pak řeí vinu či nevinu. To platí o jakémkoliv člověku, i o knězi.
Církev ctí právo dané země. Zároveň vede u kněze svůj vlastní proces. Pokud je podezřelý ze zneuití dětí (v církvi bráno do 18 let), pak musí biskup udělat předběné řeení a rozhodnout, zda je třeba dotyčnému knězi udělit nějakou sankci (např. pozastavení výkonu kněství - suspenze) do rozhodnutí soudu (zde se myslí světského). Pokud je kněz usvědčen ze zneuívání dětí, pak přichází na řadu církevní soud, který podle výe viny uděluje různé tresty církvení. Můe jít třeba jen o to, e nesmí být někde ve farnosti, ale slouí třeba jako kněz jen v hospici. Ale můe jít a o zbavení duchovenského stavu. To znamená, e sice je knězem (kněství je svátost), ale nesmí kněskou funkci vykonávat a církev ho propoutí ze sluby. Po navrácení z vězení si musí hledat běné zaměstnání. Vyloučen z církve (exkomunikován) není. Kněz, který spáchal zločin sexuálního zneuití, má tedy monost lítosti a návratu ke svátostem; dokonce je vdy vyzván k pokání a k obnově ivota s Bohem.
Asi chápe, e celá věc je velice sloitá - mimo jiné i proto, e u dnes víme o tom, e někteří kněí byli na západě obviněni, ale jejich vina nebyla dokázána a světský soud je osvobodil. Proto se musí při vyetřování a soudním procesu postupovat obezřetně.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč je tolik lidí, kteří myslí jen na sebe? Ahojky IN :-) prosím vás, proč je na světě lidí co nemyslí jen na sebe a nejsou namyleni tak málo :( aji dokonce mí věřící kamarádky 2 co znám myslí jen na sebe a já bych se pro rodinu aji vechny kamarády udělala vechno aby byli astní i kdy se mě někdy do toho nechce.
Anonymka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
v kadém člověku dříme určité sobectví. Je to takový pozůstatek dědičného hříchu - jakoby vir v ivotě člověka. Jeí nám dává sílu ho překonat a být člověkem lásky. Ale není to tak snadné a je to úkol na celý ivot.
Říká, e by ses rozdala pro rodinu a pro druhé a e se o to snaí, i kdy se Ti nechce. Výtečně. To je cesta k lásce. Avak je vhodné podotknout, e někdy i v takovém postoji můe být určitý druh skrytého sobectví. Ono toti není vůbec snadné najít správnou míru lásky. Druhé mohu milovat třeba proto, e se obávám, e by mě jinak odmítli. Mohu druhé milovat po svém, ale oni to mohou vnímat negativně, e jim nedávám svobodu. Mohu milovat druhé, ale nesprávně (jepičí láskou) - například, kdy rodiče nedokáou být důslední na děti, ve jim nakonec prominou a nenaučí je poctivé práci. Někdo zase miluje tak, e sám sebe zničí (sám se uvrhne do dluhů, zničí si zdraví).
Je výtečné, e o tom, jak milovat, přemýlí. Učit se lásce je úkol, který nezvládneme sami. Je třeba učit se od Jeíe z evangelia, hovořit o lásce v modlitbě s Jeíem, hovořit o lásce s druhými, naslouchat zkueným (např. rodičům, knězi). Na některých centrech ivot mládee bývají kurzy partnerství. Je to vlastně pár setkání, při kterých se hovoří se zkuenými lidmi, jak se učit lásce mezi muem a enou.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích číst si články o masturbaci? ahoj,mám vám moc ráda jste skvělý časopis a mám k vám důvěru e mi dobře poradíte.. :)) chtěla bych se zeptat, někdy si přečtu nějaké články o masturbaci nebo tak a pak se za to stydím, je to hřích kdy si o tom něco jenom přečtu(zkouela jsem to jenom jednou)? jak se mám vyznat u zpovědi? děkuju
nick, 14 let
OdpovÄÄ:
No, záleí na tom, proč je čte. Pokud jenom proto, e chce zjistit, co to je, a dost, pak určitě nejde o hřích. Ale pokud bys četla tyto články častějí a více, pak u by to byla zbytečná zvědavost. Nebo by bylo moné dokonce číst takové články i proto, e člověka sexuálně vzruují, a to by bylo u opravdu hříné.