OtĂĄzka: Můe člověk po těkém hříchu jít do nebe? Můe se člověk, který udělal těký hřích (třeba někoho zabil nebo něco jiného váného) a zemřel bez zpovědi, dostat do nebe?
Mohou se lidé s těkým hříchem dostat do nebe?
M., 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj M.,
hodně to záleí na tom, zda takový hříšník činu litoval, chtěl se vyzpovídat, napravit a usmířit s Bohem, ale z nějakého důvodu to nestihl (třeba náhle zemřel). V takovém případě zde šance na nebe zůstává, protoe Bůh je milosrdný a zná srdce člověka. Navíc věřící získávají odpustky, které pomáhají duším v očistci.
Pokud člověk nelituje, nechce se napravit a nemá záměr usmířit se s Bohem, tak očividně ani o nebe nestojí a v takovém případě je odpověď zřejmě jasná.
A pokud člověk spáchá těký hřích, vyzpovídá se, činu lituje a snaí se napravit, ije s Bohem, věří... tak samozřejmě můe jít do nebe.
Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám se lidem omluvit za hříchy, nebo mi Bůh odpustí i bez toho? Dobrý den, je důleité se za hříchy lidem omluvit, nebo mi Bůh odpustí i bez toho? A jaké jsou vlastně podmínky pro to, abychom se dostali do nebe? Někde toti vidím, e kdy uvěří, Bůh má pro tebe věčný ivot, ale zároveň, e nemůe mít na srdci těký hřích a e pokud bliním neodpustí, Bůh neodpustí tobě... Ale zase Bůh je nekonečně milosrdný, ale taky spravedlivý a nebe si nezaslouíme. Jak to tedy vlastně je? A jaké si po zpovědi vybrat předsevzetí, co kdy je nedodrím?
Anonymka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
běně je dobré se lidem omluvit. Ale je třeba i zde zachovat míru. Omluvit se doma rodičům či sourozencům či kamarádům za něco nedobrého, je moné a jistě dobré. Ale nejde se omlouvat kadý den. A u lidí méně známých jen tehdy, kdy jde o něco, co opravdu za omluvu stojí. Prostě, i v omlouvání musí být zachována míra.
Do nebe se dostaneme tehdy, kdy věříme v Boí milosrdenství a nemáme těký hřích: tedy neděláme vědomě a dobrovolně hříchy, které jsou ve váné věci (např. magie, velká kráde, sex před manelstvím a vůbec mimo manelství, veliká pomluva). My se ale samozřejmě snaíme o to, abychom šli po cestě dokonalosti, nejen nedělali těké hříchy, ale ili lépe a lépe dle evangelia. To je celoivotní cesta, ke které nám pomáhá: pravidelná zpověď, eucharistie, duchovní vedení, duchovní četba....
Ve zpovědi dostaneš hlavně dostiučinění od kněze. Pokud ho nesplníš, je dobré to říci u další zpovědi. Zapomeneš-li ho, uděláš něco podobného sama.
A předsevzetí? To je dobrovolná záleitost Tvoje. Mělo by jít o něco jednoduchého, jasného, konkrétního a uskutečnitelného. Je na Tobě a Tvé vůli, jak je splníš. Platí pravidlo: malé skutky, ale vyplněné vedou do nebe. Příklad: pomodlit se kadý den desátek růence, přečíst si kadý den něco z Písma, kadý den udělat ráno 20 dřepů, udělat svůj úkol v domácnosti kadý den bez odmlouvání...
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak bere církev očkování proti koronaviru? Ahoj! Mám otázku na trochu kontroverzní téma, ale budu moc ráda za odpověď. Jak bere církev očkování proti Covidu? Ze vech stran jsou na to různé názory, a to i od kněí. Ná kněz jednou při kázání mluvil i o proroctví Panny Marie, ve kterém sděluje nebezpečí vakcinace. Proroctví nechci v ádném případě zpochybňovat, ale proč jsou na to od církve tedy různé názory a není jen jeden společný? Celá rodina očkovaná nejsme, ale jsem asi jediná, ktera má pochyby a nevím, co je správné. Rozhodně nesoudim ty, kteří očkování jsou, spí jde o můj vlastní boj. Zároveň cítím čím dál tím mení svobodu v rozhodování, protoe média, politici a hlavně monosti, které díky očkování \"můete mit\" vyvíjí hrozný nátlak. Budu moc ráda za odpověď. Děkuji.
:), 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
církev se k tématu očkování vyjádřila. Zde najdeš materiál Kongregace pro nauku víry z Vatikánu i vyjádření biskupů Čech a Moravy.
Morální problém vakcín spočívá v tom, e se při jejich výrobě pouívá biologický materiál, který v 70. letech minulého století byl z potracených dětí. K tomu církev říká, e se má dát přednost takovým vakcínám, které jsou vyrobeny jinak, ale kdy nejsou k dispozici, lze pouít i ty spojené kdysi uskutečněným potratem. Mimo jiné i proto, e se nejedná o přímé spojení aktuální vakcíny s potratem. Pokud je mi známo, všechny vakcíny na covid jsou s těmito buněčnými liniemi spojeny.
Další otázka, které existuje, je fakt, e se postupně vyvíjí veliký tlak, aby se všichni lidé nechali očkovat. Zde můe mít lékař více otázek. Proč se nehledá léčba nemocných léky, i kdy někteří odborníci různé léky navrhují (např. prof Beran), proč se neočkují jen ti, kteří jsou ohroenou skupinou (senioři a jinak oslabení lidé), proč takový tlak na očkování, i kdy je pravděpodobné, e se bude muset opakovat...? Existuje celá řada otázek, které jsou vznášeny odborníky - lékaři. Pokud je mi známo, tak pouívané vakcíny jsou také nového druhu a pouívají se poprvé. To přináší další otázky. A ještě dodatek: vakcíny jistě jsou jistě mimořádně výnosným obchodem.
Existující mediální tlak na očkování a zároveň některé námitky odborníků zavdávají příčinu k mnoha spekulacím. Ty nepatří na kazatelnu (nevím o zjevení Panny Marie, ve kterém by varovala před vakcínami), ale do odborných lékařských grémií.
Jak se tedy zachovat? S moudrostí a klidným rozumem. Osobně se kloním k názoru těch odborníků, kteří tvrdí, e ohroená skupina lidí by měla mít monost se nechat naočkovat. Avšak u mladých lidí a děvčat, která se připravují na to, e jednou budou mít děti, tam jsou opatrnější. Přeci jenom kadý lék a kadá vakcína můe mít nějaké vedlejší účinky. Proto vítám, e církev jasně říká, e vakcíny je moné pouít, ale nesmí k jejich vyuití být lidé nuceni!
Závěr: i v této věci si ponechat svobodu rozhodování a jednat dle seriózních informací, které jsem si získal.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mám si pořídit Jeruzalémskou bibli? Dobrý den, jetě naváu na dotaz ohledně překladu Bible. Já zase váhám, jestli si mám pořídit Jeruzalémskou bibli nebo ekumenický překlad. Ve farnosti, kam chodím, mi doporučili tu Jeruzalémskou. Kamarádka mě ale varovala, e je sloitě napsaná a e pro porozumění je lepí ČEP, tak nevím jakou mám vybrat. Ve studiu Bible jsem spí začátečník, tak se bojím, abych tomu něměla moc velký problém porozumět.
E., 17 let
OdpovÄÄ:
Ahoj E.,
český ekumenický překlad je takový základní a univerzální překlad, take myslím, e pro tebe jako pro začátečníka by moná byla lepší tahle verze, jak ti říkala kamarádka. Myslím, e problémy v porozumění Jeruzalémské bibli ale zase nebudou tak velké. Nejvíc bych ti doporučila, aby ses podívala na oba dva překlady (vyuij knihovnu nebo popros někoho ve farnosti, jestli by ti Bibli na pár dní nepůjčil), aby ses sama přesvědčila o tom, co je pro tebe srozumitelnější text. To, co je pro někoho srozumitelné, toti pro někoho jiného zase můe být náročné na čtení.
Moc ti přeju, abys objevila krásu biblických textů a uívala si četbu :) Martina
OtĂĄzka: Mohou se do kostela nosit krátké kraasy? Ahoj, je patné doma chodit například jen v plavkách? Jsou patné crop topy? Mohou se do kostela nosit krátké kraasy? A jaké jsou tedy vlastně hranice v oblékání? Děkuji
-, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
kdy je opravdu vedro, tak doma se dá nosit ledacos, pokud to neobtěuje a nedrádí ostatní členy rodiny. Především v některých panelákových bytech bývá v létě hrozné teplo.
Do kostela se krátké kraasy ani crop topy nehodí. Podle pravidel slušného oblékání nosíme do kostela (a také do společnosti atd.) kraasy, sukni nebo šaty minimálně ke kolenům a máme zakrytá ramena, take alespoň krátký rukáv. V horných dnech je proto super volit takové oblečení, které dostatečně zahaluje, ale je vzdušné, z lehkých a přírodních materiálů (třeba z bavlny, protoe v umělých látkách se člověk hrozně potí).
Krátké kraasy se pak dají vzít třeba na výlet do přírody, na setkání s kamarádkou, ale i tady je potřeba dbát na nějakou přiměřenost a vyrovnanost. Kdy máš kratší spodní díl, vezmi si tričko a ne nějaké mini tílko. Kdy máš víc odhalující vršek, vezmi si delší kraasy nebo sukni. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jaký překlad Bible si mám pořídit? Dobrý den, u delí dobu přemýlím, e bych si pořídila bibli, ale váhám jaký překlad. Nejvíc se mi líbí Český ekumenický překlad nebo Bible21. Více je pro mě srozumitelný ten druhý. Ale jsem katolík a katolická církev ho moc nepodporuje a celkově je víc vyzdvihovaný ten ekumenický překlad. Poradíte mi prosím, jaký překlad si mám pořídit?
Předem děkuji za odpověď. Mějte se krásně.
Elicech, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
díky za zajímavý dotaz. Katolická církev doporučuje primárně ekumenický překlad. Pokud bys chtěla doporučit nějakou konkrétní Bibli, tak můeš mrknout třeba na tuhle, kterou dostávali mladí lidé na setkání s papeem Františkem v Krakowě: https://www.paulinky.cz/obchod/produkt/Bible-CEP-DT-mala-cervena-zip-s-prilohami-Krakov-1132.html Tahle Bible obsahuje super předmluvu pro mladé lidi o tom, co je to Bible, jak ji číst atd. Pokud by ses nakonec rozhodla pořídit si jinou, tuhle předmluvu si u nás na webu můeš stáhnout: https://www.in.cz/download/jakcistbibli.pdf
Bible není občas snadná na čtení. Jsme zvyklí číst beletrii a různé příběhy, take vedle toho mohou být nějaké Biblické pasáe poněkud nesrozumitelné. Pokud to ovšem jde, zkus ekumenický překlad. V případě, e by pro tebe tento překlad byl ale nesrozumitelný tak, e bys přestala Bibli číst, je určitě lepší číst Bibli 21, ne nečíst Bibli vůbec. K ekumenickému překladu se pak můeš vrátit, a budeš třeba starší :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Co kdy je ena v manelství obětí domácího násilí? Zdravím, mám otázku:
Chápu, e je dle víry rozvod patný. Tomu rozumím v případě, e jde o obvyklé důvody, jako e si oba nali jiného, mají méně peněz, nerozumí si atd.
Ale myslím, e v případě, kdy je ena ve vztahu \"vařenou ábou\" a po svatbě se stane obětí domácího násilí, měla by mít monost začít nový ivot.
Pak se dá svazek zneplatnit, ale pak jsou děti z něj vzelé \"nemanelské\", a to mi taky nepřijde fér.
Jak to tedy církev bere v takovém případě?
Díky za odpověď, Brhlík
Brhlík, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
manelství je opravdu někdy dobrodruství a bývají i takové smutné případy, o kterých píšeš. Církev proto vdy umoňovala tzv. rozluku (od stolu a loe). Tedy monost, e mu a ena ili odděleně, ale zároveň jejich manelství trvalo. V současnosti je moné takové manelství nechat prověřit církevní soud, zda bylo uzavřeno platně. Bohuel, nejednou se zjistí, e bylo neplatné. A děti z takového manelství? Dnes u se nerozlišuje, zda jsou děti manelské nebo nemanelské. A i kdyby, jistě byly manelské, kdy v době jejich narození byli rodiče manelé.
Jan Balík
OtĂĄzka: Nedokáu uvěřit, e Bůh stvořil svět... Milá redakce, je normální, kdy jsem pokřtěná, věřím v Boha, chodím do kostela, ale pořád jsem nedokázala uvěřit, e Bůh stvořil svět? Vude nás učí, jak vznikla Země a ivot..a já nevím čemu mám věřit.. a jak bych se mohla přesvědčit, e svět stvořil Bůh?Předem mockrát děkuji :)
Jednoroec, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
máš otázky, které pochopitelně k Tvému věku patří. Ve škole zapomínají na jednu věc: nic se samo neděje. I kdy byl velký třesk (a vědci se na tom shodují), kdo ho dal do pohybu? Kde se vzala ta nahuštěná hmota? Take a vesmír vznikl jakkoliv, na počátku byla Boí láska, která se rozhodla, e svět bude. Víra není v rozporu s vědou, jen kadé popisuje skutečnost z jiné pozice.
Doporučuji studium kníek YOUCAT či TWETUJ s Bohem. Tam najdeš mnoho zajímavého a vysvětlení víry.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak si nechat posvětit růenec? Zdravím, koupila jsem si růenec a slyela jsem, e je dobré ho nechat posvětit, ale vůbec nevím jak na to. Mám prostě jít za knězem a zeptat se ho, nebo se předměty posvěcují jen někdy nebo jak to funguje? Děkuji
Mika, 20 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Miko, určitě se neboj zajít za knězem a domluvit se s ním, kdy ti růenec můe posvětit. Je to krátká záleitost, take kněz určitě nebude mít problém si na tebe najít chvilku. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám několik otázek... Milá redakcia, nakopilo sa mi niekožko otázok a chcela by som Vás poprosi o pomoc. Väčinou sú z oblasti viery.
1. Chodím na tanečnú pre mláde, tancova spoločenské tance, vežmi ma to baví. Ale vdy, keď ideme tancova tango, pán, ktorý nás učí (nie je vežmi veriaci), povie, e je to vpodstate hrieny tanec a vraj jeden z pápeov naň dal kliatbu. Je pravda, e máme troku tesnejie dranie, ale zase čítala som, e napríklad pápe Frantiek má tango rád. A predsa ma to trápi, nerda by som tancovala tanec, na ktorý sám pápe dal kliatbu.
2. Doma často pouívame kozmetiku z Oriflame. Poslednú dobu som tam nala perky, pri ktorých píu, e kamienky nejak zvlátne pôsobia (pre astie,...). Mamina hovorí, e vpodstate o kadom kamienku sa môe niečo také hovori, len oni to tam napísali, aby prilákali zákazníkov, ale nechcela by som, aby to na nás nejako negatívne pôsobilo. A ete je tam čistenie pleti, ktoré sa volá Now Age. Myslím, e by nemala ma nič spoločné s NowAge, ale ak áno, rada by som sa tomu vyhla. Mamina to chvížu pouívala, lebo je to určené a pre istý vek, teda ja nie. Bol to hriech?
3. Vežmi ma baví interiérový dizajn a rozmýžam, e by som tudovala na vysokej niekde týmto smerom (momentálne som na gymnáziu). Otázka je, či je to v poriadku, pretoe by sme sa nemali príli zaobera o to, e ma čo najluxusnejie bývanie. Ak by to bolo, e vytvori niekomu príjemné bývanie, myslím e je to ok. Ale čo ak by som pracovala v nejakej firme a musela robi návrh niekomu kto má veža peňazí? Nebol by to hriech? Ak áno, aké iné tvorivé povolanie by som mohla robi? Alebo mono bytový architekt? Keďe kresli moc pekne neviem :-) ...
4. Poslednú dobu mám niekedy problém s mylienkami. Niekedy ma len tak napadne nejaká napríklad nesluná predstava... Nechcem ma mylienky tohto typu. Nesúhlasím s nimi, e predstavova si niečo také. Aj si poviem, e nie, nesúhlasím, no niekedy mylienka neodíde úplne hneď. Môem s tým nejak bojova? Mám sa z toho spoveda?
5. Posledná. Keď som bola asi v piatej triede na Z, robili sme v triede vianočnú výzdobu. Spoluiaci chlapci nám do toho stále búchali a robili nám napriek. Jeden priiel ku stromčeku a chcel len upravi reaz. Ja som si ale myslela, e ide to toho upa a buchla som ho s dlahou (predtým bola biológia). Buchla som ho po hlave a chvížu to vyzeralo v pohode, potom na ďalej hodine mu z toho ilo troku krvi. Vežmi ma to mrzelo, ale väčinou sa na tom kadý zasmial a ja som bola akoe ,,frajer´´. Viem, e to nebolo správne ani keby naozaj robil niečo zlé. Myslím, e som sa z toho spovedala ete dávnejie. Trápi ma akurát to, e som sa mu asi neospravedlnila. Je mi odpustené? Mám sa mu ete ospravedlni? Ako to urobi? Bolo to dávno, mono si u ani nepamätá alebo by si mohol potom urobi zo mňa srandu, nestretávame sa bene. Ale zase ospravedlnenie by si asi zaslúil kadý.
Milá redakcia, viem e otázok je veža a sú dlhie a preto pochopím aj ak neodpoviete na vetky a u vopred ďakujem za ochotu. Ďakujem tie, e tu pre nás ste a to aj pre nás zo Slovenska.
Mika, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Miško,
máš celou řadu důleitých otázek. Pokusím se je krátce odpovědět.
1) O nějakém zákazu papee na tango nevím. Moná se některým biskupům zdálo, e to není vhodný tanec. I kdyby nějaké zákazy v minulosti byly, dnes ji jistě neplatí. To, co je důleité, je vnímat, e naše těla hovoří. A tanec někdy můe opravdu svádět k sexuánímu drádění sebe i druhého. Take je třeba tancovat s dobrým úmyslem a nenechat se strhnout k nějakému zbytečnému sexuálnímu proívání. Na slova pana učitele tedy moc nedbej a věnuj se kráse tance.
2) Lidé vydělávají na lidské pověrčivosti a hlouposti. Kamínek jistě nic nedělá, nápis na zboí také ne. Kdo si myslí, e ano, e jeden kamínek je pro štěstí, druhý pro výbornou lásku atd., ten je hloupý a nerozumný. Take pouívat výrobek je moné. Ale je důleité nebrat další věci spojené propagací s váně.
3) Dělat kvalitní nábytek pro bohaté? Proč ne? To není hřích. Naopak, křesan by měl být ve své profesi odborník a dělat svou práci tak, aby oslavoval Boha. Take se neboj. Ano, je dobré, aby lidé byli skromní, ale to je další věc, kterou nemůeme ovlivnit. Ale takový dobrý architekt či designér jistě můe i na bohaté lidi, kteří vyhazují, dobře působit a třeba je vtáhnout do něčeho dobročinného atd.
4) O myšlenkám jsem napsal kníku pro mladé. Jako e-kniha je moné ji koupit:
Můu ti ji klidně také poslat poštou, kdy mi pošleš svou adresu: jan.balik@apha.cz
5) Určitě se mu nyní po letech omlouvat nemusíš. On na to moná dávno zapomněl. Pokud s ním jsem stále ve škole nebo se s ním potkáváš, tedy se nějak vídáte, můeš mu někdy řici: "Tak jsem si vzpomněla, jak jsem tě tehdy praštila. Docela mě to mrzelo, ale nikdy jsem ti to neřekla. Promiň."