OtĂĄzka: Jaký má církev názor na ivot jinde ve vesmíru? Jaký má církev názor na mimozemany, na ivot jinde ve vesmíru? ivot na jiných planetách je jedno z největích témat scifi ánru. Zajímavě to pouil například C.S. Lewis v Kosmické triligii.V jakém kontextu lze například vnímat tuto knihu?
M.M., 21 let
OdpovÄÄ:
Milá M.M.,
církev na mnoho otázek nevynáí svůj soud, protoe důvěřuje lidem, e mají rozum a dokáí leccos posoudit svým rozumem.
Pokud by někdo "věřil" bez důkazu v existenci mimozenanů, jedná se tak trochu o lidskou hloupost. Pokud někdo bude tvrdit, e jde o hypotézu, pochopitelně zatím nedokázanou, ale monou, tak mu řekneme, proč ne? Pokud někdo o mimozentanech píe v literárním díle, jedná se o fikci, a budeme to tak chápat. S trochou nadsázky se dá říci, e jedna "mimozemská civilizace" existuje - andělé.
Jan Balík
OtĂĄzka: Kdy můu v kostele přijímat hostii jen do úst a ne do dlaně? Dobrý den, zajímalo by mě, kolikrát ročně, resp. kdy můu v kostele přijímat hostii při přijímání jen do úst? Vím, e ji můu přijímat po celý rok do dlaně, ale párkrát do roka, vím, e jen do pusy. Proč a kdy? Díky.
jája, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá jájo,
v naich diecézích se kadý můe rozhodnout, zda přijímá eucharistii do úst či na ruku, ve stoje či v kleče. Take klidně celý rok můe přijímat svým oblíbeným způsobem (Výjimkou je, kdy je svaté přijímání podáváno pod obojí způsobou - Tělo i Krev - namáčením z kalicha. Tehdy lze přijímat pouze do úst).
Pokud by ses ocitla na Slovensku, bude vdy přijímat do úst, protoe tam není přijímání na ruku povoleno. Při přijímání je třeba se soustředit na víru v přítomnost Boha - velkého a milujícího, tedy na setkání s Láskou. Způsob můe v naich podmínkách volit kadý dle svého. A jistě to není tak, e přijímání na ruku je modernějí a přijímání do úst zbonějí. Zboné přijímání je to, při kterém si uvědomujeme, e se jedná o Boha, který k nám přichází jako pokrm a tím nám ukazuje svou bezmeznou lásku.
Jan Balík
OtĂĄzka: Chtěla bych zaloit rodinu, ale bojím se, e mě Bůh volá k řeholnímu ivotu. Jak se toho strachu zbavit? Ahoj, mnohokrát jsem přemýlela nad tím, jestli mě Bůh volá do manelství nebo zasvěceného ivota. Vím, e chce pro mě to nejlepí, ale i přesto se bojím, e mě Bůh chce jako jeptiku. Moc bych se jednou chtěla vdát a zaloit rodinu. Jak se mám toho strachu zbavit? Díky za odpověď.
Domča, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Domčo,
je vidět, e velice poctivě přemýlí a hledá. Je krásné, e má v úmyslu se vdát, mít rodinu a s manelem vychovat děti.
Jak se zbavit strachu, e Tě Bůh volá jako jeptiku? Velice snadno. Kadý den se večer pomodli jeden Zdrávas Maria s úmyslem: Maria, prosím Tě, vypros mi skutečně svatého manela. A pokud mne Bůh volá jinam, tak to zařid, a to poznám.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co říká církev na internetovou televizi Cesty k sobě? Ahoj :)
můete mi někdo něco říct k tomuto? http://cestyksobe.cz/jana-strausova-deti-noveho-veku/8150
Co na to říká církev?
Díky,
K.
Kristýna, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá Kristýno,
co tomu říká církev? Církev se oficielně vyjadřuje jen občas. Spoléhá na zdravý rozum lidí.
Z toho, co na webové stránce, na kterou se ptá, lze najít, lze velice snadno usoudit, e jde o astrologii promíchanou s východními náboenstvími. Tedy jde o věci neseriózní, docela nebezpečné, protoe mohou mnoho důvěřivých lidí mást. Od takovýchto věcí je lépe jít pryč a vůbec se jim nevěnovat.
Myslím, e ti stránka připadala také divná, a proto jsi se zeptala, aby ses ujistila.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč média zveřejňují zprávy o činech islamistů? Máme se bát? Ahoj, zajímala by mě jedna otázka. Vude v médiích se píe, jak islámisté popravili tolik a tolik lidí, vedou teroristické útoky, e u se dostali i do Afriky a hrozí, e vechny nemuslimy zabijou. Vím, e to nemá nic společného s islámem jako takovým. Je ale opravdu čeho se bát? Hrozí opravdu válka (i tady v Česku)? A proč to vlastně média zveřejňují? Ano, měli bychom vědět, co se kolem nás děje, ale není to tak, e zbytečně straí lidi? A co ty videa, jak popravují novináře? Proč to vůbec nae média zveřejňují, co z toho pak mají?
sasa, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Saso,
zprávy ze světa jsou opravdu velice bolestné. Má jistě kus pravdy v tom, e média íří strach a nejistotu. Zkus se občas podívat na zpravodajství z Vatikánu: www.radiovaticana.cz. Tak se doví o bolestech světa jetě jinak.
Zdá se, e jde o více problémů dohromady:
- Muslimové mají problémy mezi sebou (asi jako kdysi katolíci a protestanté) a často se zabíjejí i mezi sebou.
- Dále mají muslimové před sebou veliký úkol, aby se na Korán dívali jako křesané na Bibli. A jak se na ni díváme? Vykládáme ji v celku a netvrdíme, e kadá věta je od Boha a sama o sobě je celým poselstvím.
- Pak je zde problém, na který upozorňuje pape Frantiek, kterým je nadvláda peněz a záměry mocných států a ekonomických lobby. Přece i tzv. islámský stát je z něčeho placen, někdo ho vyzbrojuje, někdo jim tedy zbraně prodává atd. Místní biskupové tvrdí, e jde o spiknutí mocných a bohatých, kteří na válce bohatnou. Nemůe si to pamatovat, ale vpád spojeneckých armád do Iráku byl velikým prohřekem Západu. Pape sv. Jan Pavel II. tehdy dělal, co mohl, aby se tam vojensky nevtrhlo. Nebylo na to právo a vypustilo to dina z láhve. Jakým právem jsme bombardovali Lybii? Hrůza, e?
Proto je třeba se modlit za obrácení těch, kteří války podporují, proto je třeba se modlit za mír. Osobně se domnívám, e nám nehrozí nějaká válka od muslimů, ale e je nebezpečné, jak se mnohé arvátky a místní války, které jsou často podporovány Západem a Amerikou, přibliují k Evropě. Dnes je veliké nebezpečí rozetvávání lidí mezi sebou. My křesané máme být kvasem sjednocení. Pape je nám mimořádným vzorem. Bohu díky.
Jan Balík
OtĂĄzka: Smála jsem se textům v Bibli. Je to hřích? Ahoj In :) před měsícem jsme ve kole probírali Bibli a učitelka nám donesla i jednu do hodiny. Měla jsem v ní něco najít se sestrou (jsme dvojčata)... nalystovala jsem stranu, kde bylo napsané :\"tvé prsy jsou jako dva kamzíci, ...\" a já se tomu smála a hledala dalí podobné výrazi na okolních stranách. Pak jsem si vak řekla, e Bůh člověka vytvořil takhle, a kdyby tohle bylo patné říkat, nebylo by to v Bibli...Je to hřích, e jsem se smála textům v Bibli a hledala dalí podobné? Díky moc. Jste fajn.
Jája, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Jájo,
hřích to není. Ale bylo by asi dobré, abys Bibli začala číst. Je to nádherná, i kdy někdy obtíná kniha.
Otevřeli jste Píseň písní, krásnou báseň o lásce mezi muem a enou a o lásce Boha k člověku. Zkus nejdříve pročíst evangelium podle Marka. A klidně si přečti i tu Píseň písní a nějaký alm. Uvidí. Je to krásná kniha, inspirující a nakonec pozná, e k nám v ní hovoří Bůh.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je normální, kdy se jako nevěřící zajímám o anděly, stigmata apod.? Milá redakce,
přestoe čtu časopis IN, nejsem věřící.
Víte, já vůbec nevím, jestli věřím nebo ne. Ale ráda se zajímám o anděly, Máří Magdalénu, stigmata a podobné věci. Chtěla bych se zeptat, jestli je to normální nebo divné? A myslíte si, e je u nevěřící moné?
Terka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Terko,
jsme moc rádi, e ná časopis čte. Těí nás to. Je zcela normální, kdy děvče v Tvém věku přemýlí a hledá a to právě i duchovní svět. Dá se v tom ale dost dobře zabloudit. Podobně jako ve vysokých horách není dobré jít neznámými cestami, soustředit se jen na prvovýstupy a nebo jít bez průvodce.
Zajímat se o anděly, stigmata atd., to znamená zajímat se o věci mimořádné, často spojené i s podvodem. Myslím si, e by pro Tebe mohlo být daleko lepí vzít si Bibli (Nový zákon) a přečíst si třeba evangelium podle Marka. Tak se doví o lásce Pána Jeíe, objeví skutečný duchovní svět. A moná se s Jeíem i spřátelí. A pak doporučuji zajet či zajít mezi věřící mladé lidi. Můe třeba o jarních prázdninách vyrazit do Příchovic: http://www.krizovatka.signaly.cz/
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se dívá církev na ánr fantasy? Ahoj In,
chci se zeptat, jak se církev dívá na fantasy ánr? Jde mi o to, jestli je patné sledovat filmy nebo hrát hry, kde se objevuje magie? Příklady za vechny - Harry Potter, World of Warcraft atd. Mamka říká, e prý z toho na mě můe skočit nějaký \"zlý duch\". Podle mě to je ale krátkodobý únik do jiného světa poskytující skvělé odreágování...hm? Předem děkuji za odpověď
Tomá, 20 let
OdpovÄÄ:
Milý Tomái,
na Tvou zajímavou otázku nabízím několik pohledů. Odpověď vyplývá ze zdravého rozumu a vyaduje rozliovat.
Sledovat pohádky, ve kterých vystupuje čert, sledovat fantasy (o budoucnosti) jistě nebudeme pokládat za nebezpečné a patné. Víme, e se jedná o obrazy a ne o skutečnost. Harry Potter dnes ji patří spíe do oblasti pohádek.
Ovem hrát takové hry, číst knihy, které si zahrávají s magií a vůbec se zlem, to můe být oemetné. Proč? Protoe si člověk zvyká na styl ivota, který se tak nedá ít, je to styl patný, zavádějící, a přitom tak lákavý. Do podvědomí si takovými hrami a sledováním takových filmů zasouváme styl ivota, který je v ostrém protikladu k stylu Boímu a vůbec k pozitivnímu stylu mezilidských vztahů.
A jetě jeden pohled. Píe, e jde o únik do jiného světa. Velice dobře charakterizuje právě to, co psychologové (a učitelé duchovního ivota) povaují za kodlivé a dokonce nebezpečné. Únik můe vést a k zříkání se odpovědnosti a ke kapitulaci před obtíemi ivota. Máme ít dnes a tady. Pokud potřebujeme relax, má být zde a tady, v tomto světě, aktivní relax, ponoření se do ulechtilé četby, do sledování kvalitních filmů, do umírněného sportu. Relax neslouí k úniku, ale k obnovení sil a k získání podnětů k ulechtilosti. Proto vechny správné pohádky končí vítězstvím dobra nad zlem - podporují v nás snahu o dobro.
A poslední mylenka: kolik času věnuje četbě, sledování a hraní věcí s tématem, na které se ptá, a kolik času věnuje duchovní a povznáející četbě?
Jan Balík
OtĂĄzka: K čemu je biřmování? Dobrý den, k čemu je vlastně biřmování? Slyela jsem, e dostaneme dary Ducha svatého, jaké to jsou? Díky
Linds, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Linds,
biřmování je dovrení křtu. Křest nás spojuje s Pánem Jeíem, a proto v nás od té chvíle začíná bydlet i Duch svatý, který nám dává počátek svých darů.
Biřmování je dovrení křtu, obdrení plnosti darů Ducha svatého. Jsou to Letnice kadého z nás. A Letnice znamenaly, e apotolové vyli a začali hlásat evangelium. Dary Ducha svatého si lze představit jako nadání na Boha (podobně jako někdo má nadání na matiku). Kdo obdrel dary Ducha svatého, má schopnost vnímat Boha, být mu blízko, ít podle jeho slova. Toto nadání ale musí rozvíjet. V opačném případě dar zakrní. Take křest je získání řidičáku a biřmování znamená, e dostaneme Ferari, abychom mohli jezdit a vozit druhé. Obvykle se hovoří o 7 darech Ducha svatého (dar moudrosti, rozumu, rady, síly, umění, bázně Boí a zbonosti), co spíe znamená o 7 mnoinách.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co je patného na sektách? Dobrý den, zajímalo by mě , co je vlastně patného na sektách? Zakládají je lidé, co např. nesouhlasí s učením tradičních církví, a zároveň jim jde o dobro druhého? Nebo jim jde o to, vytahat z lidí peníze, obrat o majetek, nechat rozpadnout rodinu...ale to mi teda přijde takové extrémní, i kdy stává se to. Jde opravdu zakladatelům o dobro druhého? Díky
sardinka, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Sardinko,
sekta se vyznačuje tím, e uzavírá své členy do jedné skupiny lidí, izoluje je od ostatních, zneuívá jejich důvěřivost a často je nakonec i připraví o peníze. Sektu vede někdo, kdo je buď hodně nepoctivý, tedy ví o tom, e lidi mate (v Brazílii takových sekt existuje celá řada), nebo ji vede (co asi častěji) člověk, který by se dal označit za duevně nemocného. Sekta je tedy patná z jasného důvodu: člověk předává svou svobodu někomu druhému a podřizuje se absolutně jeho vedení. Kdo se dostane do sekty, větinou se mu rozloí rodina, po čase sektě věnuje i finance atd.
A jak se lií náboenství od sekty? Pravé náboenství vyaduje neustálý kontakt s rozumem (kritické promýlení), pravé náboenství ukazuje monosti, ale nepřikazuje, a tedy svobodu člověka motivuje a rozvíjí.