OtĂĄzka: Nemám ráda zpověď a bojím se jí. Co mám dělat? Ahoj redakce, nerada chodím ke svaté zpovědi, jsem vdycky ráda, e to mám za sebou. Straně se stydím, protoe větinou se zpovídám z toho samého, nebo hodně podobného jako minule. A navíc mám pocit, e tomu knězi HODNĚ odhaluju svoje svědomí, nebo city, prostě soukromí... A taky se bojím, e to nějakému jinému člověku, knězi řekne. Jen tak, jaké hříchy mu zase někdo svěřil... Celkově nemám ráda zpověď a boím se... Co mám dělat???
Týna, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Týno,
nervozita je v zátěové situaci úplně normální a svátost smíření pro tebe můe zátěovou situací být. Ale není se čeho bát. Chvíli trvá, ne se člověk naučí vnímat svátost smíření jako něco, co ho léčí, proměňuje a posiluje, co mu pomáhá, dodává útěchu, pokoj a radost, protoe hledá dobrý vztah s Bohem, který ho má rád.
Co tedy můe člověk udělat, aby pro něj slavení svátosti smíření nebylo vstupem na „mučidla“? Na prvním místě přemýlej, jaký je tvůj vztah k Bohu, k Jeíi. Pokud si uvědomí, e jej má ráda a e se mu chce omluvit za zlé mylenky, slova nebo skutky, pak zpověď bude mnohem lehčí. Není ádný důvod se bát, e kněz by o Tvých hříích někomu řekl (ani jinému knězi). Kadý zpovědník je vázán přísným zpovědním tajmestvím a navíc kněz za den slyí tolik hříchů, e je větinou ihned zapomene.
Svátost smíření je slavnost. Na slavnost je třeba se připravit (představ si třeba, jak se strojí na ples). Na slavnost býváme od někoho pozváni. Tím, kdo tě zve, je Jeí. Dal nám svátosti jako projev své lásky. A teď je na tobě, co udělá. Buď se na ve „vykale” a rezignuje na jakoukoli snahu nebo začne prosit o vytvoření či prohloubení svého vztahu s Bohem. Komu jde o lásku, ten má vnitřní důvod proč slavit svátost smíření a to bez ohledu na své současné rozpoloení, pocity a i případnou nechu. Vdy mu záleí na tom, koho má rád.
Jak se dobře připravit? Důleité je věnovat přípravě určitý čas. Nejprve jako v zrcadle zhlédnout svůj ivot ve světle Boí lásky k tobě. Co vechno jsi od Boha dostala? Jaké dary jsi obdrela (a u v podobě vlastností, schopností nebo malých obdarování ve vedních dnech)? Kdy se ti podaří zahlédnout Boí lásku a jeho jemné vedení a působení ve tvém ivotě, kdy bude dobře vidět nejprve Boí dobro a krásu,snadněji uvidí zlo a oklivost hříchu, kterými se od Boha odvrací. Pokud ti záleí na vztahu, tak poznává toho druhého a zjiuje jaký je, co mu dělá a nedělá radost. Má pak touhu zbavit se veho, co tento vztah ničí nebo naruuje. Neboj se najít si dobré zpovědní zrcadlo. Někdy je dobré si o tom popovídat se zpovědníkem nebo s někým, komu opravdu důvěřuje.
Co vechno vyznávat? Vechno to, co vnímá, e vztah k Bohu naruilo. Hřích na prvním místě vdy naruuje vztah k Bohu, ale zraňuje také tebe a lidi kolem tebe. Kdy přijde k lékaři, také řekne: bolí mě hlava, mám horečku, nemohu spát, ... Podobně knězi, jako lékaři, který má moc léčit svěřenou od samotného Jeíe, vyznává své hříchy – duchovní nemoci. Je dobré zmínit i okolnosti hříchu, zvlátě tam, kde by z jednoduché odpovědi nebylo jasné, o co lo.
Je dobré začít vyznání tím, jak se ti dařilo nebo nedařilo uskutečnit své předsevzetí z minulé svátosti smíření.
A jetě jedna malá rada:kdy přijde s upřímností a lítostí, bude připravena, aby rozhřeení přineslo do tvého srdce opravdovou radost a pokoj. Pak se ti bude lépe dařit překonávat nechu a strach.
Vít Zatloukal
OtĂĄzka: Co si jetě můu představovat a co u je hřích? Ahoj In mám dotaz :) Nevím přesně do jaké poradny patří, tak jsem ho dala sem... Kdy jsme zamilovaní a představujeme si tajně v hlavě \"různé věci\" s ním... Co u je hřích a co je jetě \"v pohodě\"... Nebo jestli je to vůbec hřích? Myslet přímo na \"TO\" jsem si jednou zakázala, protoe jsem si řekla, e je to vůči tomu druhému takové... nevím jak to popsat, ale e kdy k tomu druhému chci přistupovat s úctou tak to není úplně vhodné... ale co třeba líbání nebo i jenom obětí? Na obětí si myslím e nic není, ale co třeba to líbání? Nebo některé jiné věci? Jaký na to máte názor? Podle čeho to jde poměřovat? Dříve jsem myslela na vechno a \"vyívala\" se v tom, ale teď u přemýlím co je dobré a co ne. Děkuji a přeji pěkné dny.
anonymka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá anonymko,
výborná otázka. Je vidět, e má svědomí a e dokáe přemýlet.
Sex je součástí lásky a má mimořádnou důleitost ve vztahu manelů. Sexualita je pro kadého člověka darem Boím. Bůh je láska a proto nám lidem daroval monost milovat i naím tělem. Proto je třeba se na sexualitu dívat jako na dar, součást lásky a také na způsob, kterým se láska projevuje v manelství, ve kterém pak můe jako plod lásky být počat nový ivot.
Kolem nás se o sexu hovoří často jako o cíli ivota, v těchto věcech je podporována zvědavost mladých lidí, média přináejí obrazy leckdy velice erotické atd. Není tedy divu, e se ve tvé hlavě rodí různé mylenky, fantazie a představy.
Správně cítí, e to není ono. Kdo popustí uzdu fantazírování, utíká z reality, vysní si pohádkový zámek a začne postupně o sexualitě přemýlet jako o nejdůleitějí náplni ivota. Fantazírování opravdu není dobré. Proto je dobré učit se představám odolat. Jak na to? Trochu pevné vůle to bude chtít, ale zároveň je dobré se věnovat poznávání toho, co je to láska jako celek. Prostě přemýlet o důleitých věcech.
Můe si třeba přečíst kníku: Umí v tom chodit od Kateřiny astné- Bečecové, kterou vydaly Paulínky. Před časem jsem napsal pro mladé kníku: Má na víc a také ji vydaly Paulínky. Obě kníky se dají u Paulínek objednat. V nich můe najít mnoho zajímavých postřehů. A kdy přijde fantazie, která se na první pohled zdá lákavá, ale tvůj rozum ti řekne, e není úplně OK, pak se přinu na ni nemyslet - pomáhá i to, e v tu chvíli se donutí myslet na něco jiného, třeba na nějaký příklad z matiky nebo prostě na něco jiného. Také pomáhá, kdy nás nějaká mylenka ne a ne opustit, e se sebereme a uděláme nějaký skutek lásky.
Kdy se naučí dobře ovládat své fantazie, co se stane? Předevím postupně pochopí, v čem spočívá skutečná láska. Nestane se prostě vyinutou, jako se to dnes děje mnoha lidem, kteří podlehnout propagaci sexu, povýí ho na cíl ivota a zapomenou, e láska je předevím ochota ít pro dobro druhého.
Jan Balík
OtĂĄzka: Má zábrany poádat kněze o duchovní rozhovor. Co s tím? Ahoj :) Kdy jsem byla mladí, tak mi nedělalo problém si odchytit kněze a popovídat si s ním (duchovní rozhovor). Teď, kdy jsem starí, tak s tím dost bojuji... Čím to můe být? Je to tím, e kdy je člověk mladí, tak moc neřeí jaké to bude mít \"důsledky\" (co si o něm pomyslí, e jsou to blbosti...) A kdy je starí, tak si více uvědomuje \"nesmyslnost\" otázek, zodpovědnost, e je to trapné, apod?
Jak překonat ten strach? A jetě jedna věc - co kdy se holka při tom rozhovoru s knězem rozbrečí? (důsledkem probíraného tématu, který je pro ni citlivý a pořád bolestivý?)
Drte mi prosím palce, a seberu tu odvahu. Děkuju! :)
R, 23 let
OdpovÄÄ:
Milá R,
Tvé domněnky jsou správné. Se stoupajícím věkem jsme schopni vidět skutečnosti z více úhlů a víc řeíme, co si o nás druzí pomyslí (zvlá my dívky :-)). Ale vdycky platí (a u duchovního rozhovoru zvlá), e ádná otázka není nesmyslná. Kdybychom se na nic neptali, nic bychom se nikdy nedověděli a stáli bychom na místě.
Pokud potřebuje duchovní rozhovor, buď rozhodná. Zbytečně nepřemýlej a buď se kněze zeptej osobně, nebo mu napi, případně zatelefonuj… Jednodue řekni, e bys s ním ráda něco probrala a zeptej se, kdy můe přijít. A pokud se rozpláče? Rozhodně nebude první ani poslední. Pláč přece není nic hrozného, ale patří k ivotu.
Hodně těstí a hlavu vzhůru!
redakce IN!
OtĂĄzka: Nevím, jestli jsem kamarádce správně dovysvětlila, proč sex a po svatbě"... dobrý den. Bavila jsem se s nepraktikující (křesanství) kamarádkou a přila řeč na sex po svatbě. Nedávno jsem slyela jednoho psychologa, jak říká něco v tom smyslu, e kdy se začne brzo, jsou spolu jen kvůli tomu a jiné záitky nemají a vztah je zaloený jen na tomto. Řekla jsem jí to, ale také jsem řekla, e je asi jedno, jestli před nebo po svatbě, hlavně, kdy to není jenom o tom, a jinak to, co říkal ten psycholog. mě to přijde správné vysvětlení. teď mě mrzí, e jsem to nedotáhla do konce a nevím, jestli jsem tím pádem nemluvila polopravdivě jen tak, abych nevypadala patně?. Já opravdu nevím. Mám jí třeba říct i to, e před svatbou, i kdy je to dlouhý vztah, se stále můou rozejít, ale svatbou se stává ono do smrti opravdovým, a proto a tehdy? nebo jak jí to ,,dovysvětlit\"? Děkuju T.
T., 14 let
OdpovÄÄ:
Milá T.,
je dobře, e přemýlí hledá odpovědi na důleité ivotní otázky. Shodou okolností jsme zrovna na webu vyvěsily článek s názvem "Proč patří sex a do manelství?" Nade ho tady: http://www.in.cz/clanky/kluci-a-holky/proc-patri-sex-az-do-manzelstvi-qjw.htm
Dobrá je i kníka T. Řeháka: Sex, lehačka na dortu. Tu můe doporučit i kamarádce. Je moná si ji přečíst tady: http://tom.wbs.cz/Sex_-slehacka-na-dortu.html#.VT-IVdLtmko
Přejeme Ti hezký den!
redakce IN!
OtĂĄzka: Nevím jak ít, snad u ani nevěřím. Prosím, pomozte. Dobrý den, prosím o pomoc,
radu, modlitbu,.. o cokoliv.
Nezvládám to, nezvládám ít.
Nejde o kolu ani kluky nebo tak.
Jen neijí tak jak bych chtěla
ít. Jsem úplně prázdná. Jsem
dbán, který není naplněný a
ani se poblí nenachází studna.
Necítím Boha a snad u ani
nevěřím. Nejsem taková, jaká
bych chtěla být. Vlastně ani
nevím, jaká chci být, jak ít.
Nedokáu se modlit a u i
kleknout v kostele před oltářem
mi nutí mylenky, proč klekat,
kdy nevěřím. A kdy se nutim
modlit, stejně celou dobu myslím
na vechny ty otázky, které si
nejspí pokládají nevěřící
lidé a tukají si přitom nad
\"nami\" na čelo. Nechci takhle
ít. ít bez cíle, bez
naděje. Občas se k tomu jetě
přidá to, e jsem jetě s
nikým nechodila a nikdo se asi v
dohledné době neobjeví... A
dalí věci. Já jen prostě
nevím jak ít. Pomoc.
nikdo, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
děkujeme za Tvůj upřímný dotaz. V první řadě bychom Tě chtěly ujistit, e nejsi "nikdo", ale "Někdo". Má velkou hodnotu a cenu. Jen je na Tobě, abys ji začala postupně objevovat.
Krizí víry (obdobím tzv. poutě, duchovní prázdnoty) prochází velká spousta lidí, do některých bys to moná vůbec neřekla. Například blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty proívala podobné pocity odloučenosti od Boha a vnitřní prázdnoty dlouhá léta, a přesto dokázala zůstat Bohu věrná a důvěřovat mu a svými skutky lásky pomohla změnit svět k lepímu.
Zvlá v době dospívání jsou vak tyto pocity prázdnoty a pochybností o Bohu zvlá intenzivní, ale jsou úplně normální. Je to znak toho, e hledá vlastní cestu k Bohu, přechází z víry "dětské" na víru "dospělou". Zkus vechno, co proívá, říct v modlitbě Bohu, tak jako jsi to napsala nám. A nebo jenom pros denně úplně jednodue "Pane, prosím, dej mi poznat svou lásku." Můe také vzít Písmo a přečíst si třeba alm 23 vdycky večer před spaním. Stejně jako láska ani víra není jenom o hezkých emocích a pocitech, ale předevím o naem rozhodnutí a vůli vytrvat. Bůh určitě vidí Tvé zmatky a pocity. Pro povzbuzení si přečti tento článek: https://artep1605.signaly.cz/1210/verte-neverte-1-prikazani
A co dělat, kdy neví, kudy kam? Hlavně nezůstávej sama. Najdi někoho, komu by ses mohla se svými pocity a pochybnostmi svěřit - starí věřící kamarádku, neboj se poádat o duchovní rozhovor kněze, vyhledej společenství věřících, kam bys mohla začít chodit nebo zajeď na nějakou akci na diecézní centrum ivota mládee.
Vyuij svůj volný čas ke slubě druhým - zapoj se jako dobrovolník (můe začít např. navtěvovat staré a oputěné lidi v domovech důchodců), pomáhej organizovat akce ve farnosti, pohlídej malé děti, nabídni někomu doučování,... měj oči otevřené a hledej, co je potřeba. Kdy nebude ít jenom sama pro sebe, půjde se Ti ivotem lehčeji.
Myslíme na Tebe v modlitbě. Pokud chce, napi i na modlitební stránku (do rubriky Myslíme na sebe), aby se k modlitbě mohly připojit i dalí holky.
redakce IN!
OtĂĄzka: Začala jsem se zajímat o křesanství, ale nejsem si jistá, jestli existuje Bůh. Prosím, poraďte. Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Moji rodiče jsou věřící, ale do kostela nechodí. Myslí si, e je důleitějí, jak se člověk chová, ne jestli chodí do kostela. K víře mě nevychovávali, vdy mi akorát vtěpovali, abych byla sluná, abych pomáhala atd. V nic jsem nevěřila a ani nad tím nepřemýlela. Kdy jsem začala chodit do koly, můj ivot se změnil. Stalo se pár věcí... Zkrátka jsem měla problémy a uzavřela se do sebe. ila jsem dále svůj ivot, ale bylo mi vechno jedno. Nezajímala jsem se u vůbec o nic. Teď jsem starí, spoustu věcí se vyřeilo a já se začala zajímat mimo jiné o víru. Zaujalo mě křesanství, protoe se mí líbí, to co hlásá, jak by se měl člověk chovat. Jestli mi rozumíte. Problémem je, e si nejsem jistá, jestli existuje Bůh. Nepochybuji, e existoval Jeí, ale byl skutečně synem Boha? Moná ve, co je o něm psáno, pravda není. Myslím, e byl dobrý, ale skutečně konal takové zázraky? Já prostě nevím. Něco ve mně se vzpírá uvěřit, dokud se o tom nějak nepřesvědčím. V ivotě jsem u v někoho a něco věřila, ale zklamala jsem se. Zkrátka se chci o věcech přesvědčit, ne jim začnu zcela věřit. Nejsem si jistá, jestli existuje Bůh, ale přála bych si mít v tom jasno. Nechci někde tápat a nevědět. Chci najít cestu a po ní jít. O ničem nepochybovat. Prosím poraďte. Děkuji a omlouvám se, trochu jsem se rozepsala.
XXX, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
je krásné, e se zajímá o Boha. Gratuluji. On je tou největí láskou a dávno se zajímá On o Tebe. Co dělat? Poradím Ti tři kroky.
1) Seeň si Nový zákon a začni číst evangela. Tam se o Jeíovi a Bohu dozví nejvíce.
2) Začni s Bohem rozmlouvat - tedy modlit se. Například: Boe, jestli jsi, prosím Tě, dej mi poznat, e mě má rád.
3) Jeíe lze nalézt také uprostřed církve, uprostřed věřících. Vyuij nějaké monosti a vyprav se do nějakého centra ivota mládee. (viz http://www.cirkev.cz/cirkev-se-setkava/mladez/diecezni-centrum-zivota-mladeze/ ) Jsou v kadé diecézi. Tam můe najít vrstevníky, kteří věří, a výborného kněze, který Ti jistě rád pomůe v hledání. Třeba: Vesmír v Orlických horách, Příchovice u Harachova, Rajnochovice v Hostýnských Vrích atd.
ehná
P. Jenda
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč biskup mění při mi svaté "čepice"? Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč biskub při mi si musí měnit ty čepice, které má na hlavě. Děkuji
?, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
biskup nosí jednak solideo (malá fialová čepička) a pak mitru.
Solideo nosívá vlastně nejen při mi, ale i kdy má kleriku. Je to znak biskupa a smeká ji vdy před Bohem (solideo = jen Bohu úctu), tedy např. při mi při proměňování, před eucharistií.
Mitra je odznak biskupské moci a biskup ji nosí na slavnostní me svaté. Má ji na hlavě tehdy, kdy vystupuje se svou autoritou (např. kdy káe), ale kdy se modlí k Bohu, odkládá ji, protoe je Bohu podřízen.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je patné poslouchat cizí rozhovory? Ahoj In! Je patné poslouchat cizí rozhovory? Jedna kamarádka se s někým bavila o tom, kdo se jí líbí a já se to snaila poslouchat i přes zavřené dveře...nebo kdy třeba jedu v autobuse, a s nikým si nepovídám, tak je patné poslouchat rozhovor někoho, kdy to skoro ani v tom autobuse nejde nikoho neposlouchat...? děkuji
?, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
poslouchat cizí hovory bychom moc němeli, a to i proto, e pak zbytečně víme něco, co vědět nemusíme a dokonce často víme jen nějaký útrek a tak si snadno uděláme mylný úsudek.
Kdy něco poslocuhám třeba ve vlaku, protoe lidé hovoří nahlas, s tím se nedá nic dělat, ale zase být moc chtivý poslouchat takové rozhovory je hloupost. Doporučuji Ti radějí mít s sebou kníku a do ní se začíst.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak definovat křesanství? Jak správně definovat náboenství/křesanství? :-) Děkuju
Em2, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Em2,
Jak definovat křesanství? Třeba takto jednodue: Křesanství je charakterizováno vírou v Boí Trojici a v to, e druhá Boská osoba se stala člověkem a svou smrtí a zmrtvýchvstáním nás spasila.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je patné, kdy se dívám někomu do výstřihu, na prsa,...? Ähoj In, chtěla bych se zeptat....je to asi zvlátní, e se ptá holka, ale je patné, kdy se např. dívám někomu do výstřihu, na prsa... prostě si toho člověka prohlédnu celého, ne nějak s hlubím významem, prostě jako by to byla například fotka, nebo strom, taky se na něj podívám na celý a nevynechávám nějaké části. Nebo kdy náhodou uvidím nějakou fotku a je tam někdo polonahý a já u před tím ne se na tu fotku podívám, periferně vidím, e tam ta ena např. nemá podprsenku, ale stejně se na tu fotku normálně podívám, ne nějak se zájmem je to patné? Vdy Bůh nás tak stvořil, proč by to tvořil, kdyby to nebylo dobré? Není přece normální přejet pohledem enu a vynechávat \"zakázaná\" místa.....děkuji
já, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá já,
otázka je poloena Tebou - dívkou, tedy odpověď bude směřována na děvče. Podívej, celé lidské tělo je Bohem stvořeno a mu a ena se navzájem přitahují. Je to vloeno do člověka - společenství mue a eny, láska duchovní i tělesná. Ovem díky dědičnému hříchu vstoupila do srdce člověka zlá ádostivost - tedy patný, zvrhlý pohled člověka na člověka. Od té doby je nebezpečí, e se někdo začne dívat na druhého jako na předmět (např. mu na enu na předmět drádivosti, dívá se jen pro to, e pohled mue na enu v mui vyvolává uspokojení). Prostě je to pohled, který postrádá úctu k druhému člověku - nezacházím s druhým jako s lidskou osobou, ale jako s předmětem uspokojení.
Pokud se tedy dívá na tělo druhých en, protoe jsi sama ena, nebude tam zřejmě ten podtext smyslného uspokojení, ale jistě bude také nebezpečí, e druhá ena se pro Tebe stane jen kusem, předmětem. Ale druhý člověk je osoba, je to ten, kdo si zaslouí úctu. Proto má smysl se takových pohledů a mylenek vyvarovat a hlavně se jim nepoddávat. Prostě a jednodue: vidět, ale neprohlíet.