OtĂĄzka: Ná pan farář je proti stavění májek. Jaký na to máte názor? Ahoj In, je květen, a tak mě napadá jedna otázka. V naí vesnici stojí májka. Ná pan farář je vak proti tomu a říká, e důvod, proč se májka dříve stavěla je ten, aby se vyhnali duchové lesa z vesnice. Ten kněz je opravdu moudrý člověk a měl i nějaké duchovní záitky, zjevení. Na to, co říkal, jsem argumentovala, e kdy se to dělá jako zvyk, a ne proto, aby se vyhnal duch lesa z vesnice, tak e by to nemělo být patné. On vak říkal, e duch se neřídí tím, jestli my to tak berem nebo ne, e prostě působí, nějak tak..(nevím to u přesně). A já s ním pořád nějak nesouhlasím a chtěla bych se zeptat vás co si o tom myslíte...Líbí se mi ten zvyk, protoe mám ráda tradice a je pěkné, kdy lidé něco zachovávají a schází se na kácení máje. Napadlo mě k tomu přirovnání. Mám nů. Někdo s ním krájí zeleninu - dělá dobrou věc. Někdo s ním můe někomu ublíit - dělá patnou věc. Jedna věc je dobrá, jedna patná a obě dělány jedním předmětem...Tak je to podle mě i s tou májkou. Májku někdo můe pouít na vyhnání ducha lesa z vesnice a já ji \"pouívám\" k dodrení tradice. Jaký na to máte názor? Děkuji.
P., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá P.,
zajímavá otázka.
Vdy záleí na tom co děláme a proč to děláme. Májka je jistě zvyk, který je spíe spojen s radostí, e přichází jaro a s láskou (bývala stavěna chlapcem pro své vyvolené děvče). Tedy víceméně je spojena s vděčností Bohu za nový rok. Podle mého názoru vysvětlování vech těchto zvyků nějakým pohanstvím či u májky (jak se píe na Wikipedii) s nějakými duchy, je novodobá móda, která nemá nic co do činění s naimi předky. Nai předci, kteří májku stavěli, byli přece věčící křesané a kromě kostela měli různé zvyky na různé svátky. Ve tedy propojovali: kostel i své zvyky a radosti.
Teď tedy k Tvé otázce: Domnívám se, e májka jako taková (jako Tvůj příklad s noem) je mravně neutrální (ani dobrá ani zlá). Pokud někdo staví májku s tím, e jde o nějaké "duchaření" či "novopohanství", pak je to nepřijatelné. Pokud někdo májku staví s tím, e se musí opít a kdovíco dalího nemravného dělat, pak se jedná o nevhodnou společnost. Pokud někdo staví májku jako oslavu daru jara či ji staví z lásky pro své děvče, pak proti májce nelze nic nenamítat. Ba naopak. V některých místech naí vlasti je májka stále sluná zábava mladých, dobrodruství a kus normálního (nevirtuálního) ivota. A radovat se z nového roku, zkrásy jara, z nádhery přírody, to je přece modlitba, jsme za to ve vděční Bohu naemu Pánu.
Pokud má pan farář jiný názor, zřejmě to vyplývá z jeho patných zkueností.
Jan Balík
OtĂĄzka: Dá se budoucnost vyčíst z dlaně? Dobrý den, obracím se na vás s otázkou, jestli se dá budoucnost vyčíst z dlaně? Mám na mysli ty linky/rýhy, co má člověk v dlani. Tak jestli se podle nich dá vyčíst budoucnost? Kamarádka mi z dlaně (podle slabé a krátké rýhy v mé dlani) vyčetla, e budu mít smůlu v lásce. Vím, e je to blbost, ale i tak mě to moná troku vrtá hlavou. Je mi 21 a jetě jsem ádného přítele neměla. Nechci se tomu nějak přizpůsobovat, ale i tak, osten pochybnosti tam je. Kámoka není ádná kartářka, prostě obyčejná holka, vyčetla to z časopisu. Děkuji.
linka v dlani, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
z ruky se nic vyčíst nedá a je to jedna z metod magie. Lidé, kteří to dělají profesionálně, nakonec mohou být i v područí zlého ducha a kodit lidem. Obvykle jsou to ale výteční manipulátoři a pozorovatelé lidí (dokáou druhého odhadnout). Nakonec toto jednání vlastně uráí Boha - místo toho, abychom se oddali jeho lásce, hledáme ze zvědavosti jinde.
S kamarádkou jste dělaly hloupost, kdy jsi si od ní nechala číst v ruce. Proč? Takové věci toti mohou člověka hodně psychologicky ovlivnit. Tedy, nic v ruce zapsáno nemá, ona ale něco řekne, co si bude pamatovat, a nakonec to ovlivní tvé rozhodování a jednání.
Co tedy radím? Vyzpovídat se z toho a poprosit v modlitbě Pána, aby Tě vedl a ukázal Ti Tvé povolání. A svěř se Panně Marii a poádej ji, aby se za Tebe přimlouvala, abys nalezla své povolání a je-li to manelství, tak správného mue.
A pak se modli kadý den s důvěrou k Pánu: Pane, Ty mě má rád, prosím, uka mi mé místo v tomto světě. A je-li to manelství, dej mi poznat pravého mue, který bude výborný otec naich dětí. Maria, přimlouvej se za mne.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznat, které oblečení u je vyzývavé a které je jetě přijatelné? Jsou aty či sukně do půlky stehen krátké? Jak je to s výstřihem? A nosit nebo nenosit např. do koly kraasy?
Holka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Holko,
velice pěkná otázka. Je v ní poznat, e vnímá styl vyzývavého a plánovitě drádivého oblečené jako nevhodný a nesprávný. Avak jak být krásná, jak vhodně upoutat pozornost mue a zároveň nepotlačovat ani nezdůrazňovat svoji sexuální přitalivost? Nesnadný, ale důleitý úkol.
Základem je objevit krásu toho být enou a postupně odhalit svou vlastní krásu. Dalím krokem je naučit se svému stylu oblékání, péči o tělo (úprava vlasů, vůně, líčení). Kadá postava vyaduje jiný způsob oblékání.
Oblečení záleí i na prostředí, ve kterém se nacházíme. JInak se oblékáme v běném ivotě, jinak na sport (např. do bazénu) a jinak na ples. Nai předkové pouívali slovo cudnost, které vyjadřovalo spojení vnějí krásy, vnitřního bohatství srdce eny a vhodného oblečení.
Jak najít svůj styl a hranici mezi tím, co u je vyzývavé a co ne? Popovídejte si o tom se svými kamarádkami. Promluv si o tom s tatínkem, s bráchou či kamarády ve spolču. Zajímej se o to, jak tě vnímají druzí. Postupně se tak naučí svému stylu krásy, která obdarovává a zároveň není vyzývavá.
Jan Balík
OtĂĄzka: Pojedu na prázdniny k prarodičům a chtěla bych tam dělat něco uitečného. Prosím o radu. Dobrý den! O letních prázdninách pojedu za babičkou a dědečkem. Budu tam asi celé dva měsíce. Mám je moc ráda a chci být s nimi, ale přece jenom odpoledne mají své seriály, na které se chtějí dívat. Občas se cítím trochu smutně a osamoceně, protoe tam nikoho neznám, nemám ádné přátele a nemám ani co dělat. Tak mě napadlo, e bych odpoledne, kdy se babička s dědečkem dívají na několik seriálů za sebou, mohla někam jít a dělat něco uitečného. Napadlo mě, e bych s něčím mohla pomáhat ve farnosti nebo někde, kde bych byla uitečná a zároveň by to bylo vhodné pro estnáctiletou dívku. Nemáte prosím nějaké nápady, co bych mohla dělat? Děkuji.
T., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá T.,
je dobře, e by ses chtěla nějak zapojit a trávit čas víc smysluplně. Přece jenom jsi ve věku, kdy kolem sebe potřebuje mít nějaké kamarády a vrstevníky. Napadá nás, e bys mohla zajít za místním knězem (třeba po mi svaté) a zeptat se, jak by ses mohla ve farnosti zapojit, případně s čím je potřeba v nejblií době pomoct.
Také se sna chodit na akce, které se budou ve vesnici (nebo městě?), kam jede, konat. A pokud zrovna nic probíhat nebude, vyjdi na procházku a zkus se poohlédnout po nějaké moné kamarádce. Třeba chodí nějaké mladé holky i do kostela nebo zpívají ve schole, tak je zkus oslovit a zeptej se, jestli by ses mohla na prázdniny přidat. Vdycky riskuje odmítnutí, ale nemá co ztratit. Kdo nechce být osamělý, nemůe jen sedět a čekat s rukama zaloenýma v klíně. Musí vyrazit mezi lidi a snait se kamarády najít. Tak hlavu vzhůru a hodně odvahy!
Myslíme na Tebe a fandíme Ti!
redakce IN!
OtĂĄzka: Co znamená, kdy se řekne, e nám Bůh dává "potřebné milosti"? Ahoj In! Pořád se mluví o tom, e nám dá Bůh \"potřebné milosti\", e \"dostáváme milosti\" při sv. zpovědi? Ale co jsou to vlastně ty milosti v praxi? Mohli byste mi uvést nějaký příklad? děkuji
já, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
výborná otázka: co je to milost od Boha získaná při svátosti smíření? Milost je nejprve dar odputění hříchů. Dále je milost darem od Boha, který dostává předevím nae due, abyodporovala zlu a snadněji konala dobro.
Jak si ve přiblíit? Milost získaná u zpovědi je něco jako duchovní "redbull"; duchovní energetický nápoj. Nebo si milost můeme představit jako posílení imunity due před hříchem.
Samozřejmě, e takovou milost nepoznáme větinou citem a dokonce někdy ji vůbec nevnímáme. Jen někdy zakusíme, e jsme ve zpovědi dostali nějakou sílu, e se nám lépe odporuje pokuení nebo e se vytratil nějaký duchovní problém, se kterým jsme bojovali. Kdy se ale podíváme po letech na svůj ivot, často s úasem řekneme: tolika hříchů a nebezpečí mě Pán ochránil! Proto svatí vdy radili, e je dobré chodit ke zpovědi často (měsíčně) a v době nějakých duchovních bojů i častěji.
Jan Balík
OtĂĄzka: Chceme spolu začít bydlet před svatbou, ale nespat spolu. Rodině se to ale nelíbí. Co dělat? Dobrý den, potřebovala bych poradit, a to asi nejlépe od kněze. A předem se moc omlouvám za délku textu.
Jak začít... s přítelem spolu chodíme 4,5 roku. Já pocházím z věřící rodiny, přítel přesně naopak.. a i přesto si nael cestu k Bohu (před rokem přijal křest, sv. smíření a společně biřmování), sama to vnímám jako velký zázrak :)
Rozhodli jsme se ít v předmanelské čistotě a moc to pro nás znamená. A i přes to, e jsme spolu \"museli\" bydlet půl roku (ivot v zahraničí, nebyla jiná monost), opravdu se nám to s Boí pomocí podařilo zvládnout.
Oba víme e spolu chceme strávit zbytek ivota a v říjnu se budeme brát :) A... rozhodli jsme se začít společně bydlet. Nebrali jsme to jako velkou překáku, protoe oba víme, e spolu chceme spát a po svatbě. Jene okolí s tím má problém (moje rodina, kde jsou vichni věřící.. jene mi to nepřijde moc fér, protoe oni neví jak se snaíme ít, nevidí to úsilí... mají svoje předpoklady
a tím to pro ně končí, bydlení před svatbou = těký hřích). Podle mého názoru je nejdůleitějí vztah s Bohem.. ne pomluvy okolí.
Docela nás to trápí, o těchto věcech se s přítelem otevřeně bavíme a víme, e do toho dáme 100% aby to \"nepokazilo\" nai víru (aby ne, kdy u
jsme to vydreli téměř 5 let :D). Důvody stěhování jsou kvůli sloitějímu dojídění do práce ale hlavně kvůli toho, e doma u to moc neklape ani jednomu, oba cítíme e se potřebujeme osamostit od rodičů. Take jediné moné jiné řeení je bydlet do svatby kadý jinde, ale ne doma -> finančně náročnějí.
Kdybychom neplánovali svatbu, asi bych na společné bydlení nepřistoupila. Ale takhle si upřímně myslím e je to v pohodě. Pokud
my dva se budeme snait... Znejistila mě dneska jedna diskuze, slečna se ptala na to samé, protoe prý kněz jejímu partnerovi
nedal rozhřeení u zpovědi. Odpovídající kněz 2 ale na to reagoval spíe tak, e to záleí na okolnostech a e záleí právě na
přístupu konkrétního kněze, příp. na podrobnějích informacích, které o snoubencích má.
Take jak to tedy je? Docela se bojím odpovědi protoe jsme téměř rozhodnutí a je jasné, e společné bydlení ideální není. Ale kdy my dva uděláme ve pro to,
abychom neporuili nae předsevzetí, je to tak velký problém? A tak, e by nebyla moná svatá zpověď? Jde přece o to,
plně se jeden druhému odevzdat a po svátosti manelství, ne o to, e by bylo zakázané společné vaření a sledování televize, navíc jde jen o pár měsíců s cílem vzít se a vytvořit rodinu, ijící vírou.
Moc Vám děkuji za odpověď
E, 23 let
OdpovÄÄ:
Milá E,
tvůj dotaz rád zodpovím.
Podívej se, běně se má za to, e kdy spolu lidé bydlí, tak spolu i spí. Tak to chápe okolí. Proto není problém jen v tom, bydlet spolu (i kdy spolu nespíte), ale existuje monost pohorení (dát patný příklad). Nedávno jsem v jedné super rodině řeil podobnou okolnost, o jaké píe ty. Nejstarí dítě si nakonec společné bydlení (při zachování sexuální zdrenlivosti) zvolilo. Za pár měsíců mladí sourozenec naprosto bezhlavě začal také bydlet se svým děvčetem. A má to. Pohorerní je hřích.
Domnívám se, e není dobré bydlení spolu mimo jiné i proto, e přeci jenom dochází k prolomení určité intimity. I kdy neděláte nic, co by se dalo charakterizovat jako poruení předmanelské zdrenlivosti, dochází vdy k prolomení určité vzájemné hranice intimity.
Myslím si, e je moudré spolu opravdu před svatbou nebydlet. A jistě to lze nějak vdy zařídit. V ivotě jetě budete proívat nejednu okolnost, která bude vyadovat důvěru v Boí pomoc. Tak to máte nyní jako takový trénink.
Jak se to s hříchem? Těký hřích by jistě bylo, kdyby byla poruována předmanelská zdrenlivost a váné pohorení! Nedochází-li k naruení zdrenlivosti, je zde tedy otázka pohorení - dát patný příklad.
A jetě několik inspirací:
- měli jste zásnuby?
- u spolu chodíte na nějakou kvalitní přípravu na manelství?
- absolvovali jste kurz PPR (www-lpp.cz nebo www.cenap.cz)?
- modlíte se spolu?
Přeji vám veliké poehnání do společného ivota.
Ale nemohu nedodat poznáímku: dokud jste si neřekli před Pánem ANO, stále jetě není 100% jisté, e spolu do manelství vstoupíte. Přeji vám pochopitelně, abyste proívali poehnané manelství.
Hodně síly do dobrých rozhodnutí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Vzkaz pro Anonyma Ahoj, chci se zeptat na jeden detail ohledně...
Anonym, 21 let
OdpovÄÄ:
Milý Anonyme, protoe Tvůj dotaz je velmi konkrétní a osobní, raději bychom Ti zprostředkovali odpověď přímo na e-mail a nevyvěovali ji na webových stránkách. Pokud chce, poli nám do redakce (Diskuse-Redakce) adresu, na kterou máme odpověď zaslat. Děkujeme za pochopení.
redakce IN!
OtĂĄzka: Růenec se esti desátky?! Chvála Kristu...
vimla jsem si, e na růencích u soch Panny Marie bývá est desátků... Mohla bych se zeptat, proč tomu tak je?
tazatelka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
e by růenec na soe Panny Marie měl mít 6 desátků, o tom nic nevím. Pokud jsi nějaký takový viděla, nedokáu odpovědět, proč to tak někdo udělal.
Jan Balík
OtĂĄzka: Spoluáci jsou sprostí a pouívají dvojsmyslné naráky. Co mám dělat? Dobrý den, spoluáci jsou sprostí a pouívají dvojsmysly co se týče sexu a vůbec mají furt podobné naráky. Nelíbí se mi to ale nejde neposlouchat. Někdy si sama dvojsmysl vybavím v hlavě a někdy i myslím na jejich naráky, na sex. Co mám délat? A je to hřích?
Je mi dost trapný to i psát a ani neví do jaké kategorie to zařadit tak snad jsem vybrala dobře.
Díky
W, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá W,
Tvá otázka je velmi důleitá. Je vidět, e má citlivé svědomí a přemýlí. To, e kolem sebe slyí dvojsmyslné naráky, které si potom vybaví, hřích není. Hřích by to byl, kdyby ses dobrovolně v takových představách vyívala a vyhledávala situace, kde se takto dvojsmyslně mluví nebo tak sama mluvila.
Chápeme, e je Ti nepříjemné poslouchat různé naráky a sprostá slova. Moná se klukům zdá, e jsou zajímavějí, kdy takto mluví nebo potřebují, aby si jich někdo vímal. Nebo tak mohou mluvit jenom ve skupině a v soukromí se chovají jinak. A u je to jakkoli, Ty jejich chování moc neovlivní. Často se stane, e s přibývajícím věkem, a kluci trochu dospějí, se jejich slovník trochu zjemní. Kdybys je začala okřikovat, mohli by se na Tebe začít dívat jako na někoho, kdo vechno ví, a ztratila bys k nim cestu.
Co ale udělat můe, je:
1. Mluvit pořád tak, jak mluví do této doby - sprostá slova a dvojsmysly ve slovníku nepotřebuje.
2. Kdy přijde fantazie nebo představa, která se na první pohled zdá lákavá, ale tvůj rozum ti řekne, e není úplně OK, pak se přinu na ni nemyslet - pomáhá i to, e v tu chvíli se donutí myslet na něco jiného, třeba na nějaký příklad z matiky nebo prostě na něco jiného. Také pomáhá, kdy nás nějaká mylenka ne a ne opustit, e se sebereme a uděláme nějaký skutek lásky.
Měj se moc pěkně.
redakce IN!
OtĂĄzka: Kterou částí Bible mám začít? Dobrý den, jakou částí Bible mám začít? Jsem laik, který se v tom moc nevyzná...
P.S.: Moc ráda čtu a u mě nebaví číst pořád dokola jen knihy \"o ničem\", na které v poslední době naráím. Děkuji.
Katka, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Katko,
je dobře, e hledá, přemýlí - moc Ti fandíme!
Rozhodně bychom doporučovali začít četbou Nového zákona, konkrétně evangelií (podle Matoue, Lukáe, Marka a Jana). Můe se tak lépe seznámit s Jeíovým ivotem a jeho skutky. A navíc četba Bible není jenom četba obyčejné kníky, ale také modlitba, kdy naslouchá Boímu slovu.