OtĂĄzka: Je kastrace kočky hřích? Je kastrace kočky hřích?
Kočka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Kočko,
kastrace kočky hřích není. Je toti veliký rozdím mezi člověkem a zvířetem.
Člověk je stvořen k Boímu obrazu, proto jeho tělo má zvlátní duchovní hodnotu a je určeno pro věčnost. Zvíře je také Bohem stvořeno, ale pro člověka, který s ním má zacházet odpovědně.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je stahování hudby a filmů z internetu hřích? dobrý den :) chtěla bych se zeptat jestli je hřích, kdy něco stáhnu z internetu (třeba na uloto nějaký film)? Děkuju za odpověď :) krásné horké:) dny :) +
Terka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Terko,
otázka stahování filmů z internetu patří k těm komplikovanějím. Je jasné, e pokud neexistuje monost, e by sis mohla DVD s filmem koupit, tak má jenom dvě monosti: stáhnout si ho a nebo si nechat zajít chu. Člověk nemusí vechno vidět, slyet. Musíme se učit i skromnosti - tomu, e mít vechno, nač si vzpomeneme, není někdy moné.
Na druhou stranu má daleko větí problém (a hřích) ten, kdo na internet filmy (nebo hudbu) nelegálně umísuje, protoe tím pokozuje výrobce a vlastně ho tím okrádá o zisk. Je ale dobré mít citlivé svědomí a rozliovat, jestli je opravdu nutné film z netu stáhnout nebo se obejde bez něho. Pomoci zorientovat se v této problematice by ti mohl i jeden z naich článků: http://www.in.cz/clanky/zajimavosti/nestahujes-nevypalujes-nezijes-whu.htm
Pěkný den!
redakce IN!
OtĂĄzka: Myslím, e nemám na to být darem pro kluka, protoe má na lepí. Prosím o radu. Ahoj In! Přemýlela jsem nad láskou jako darování sebe druhému, ale přemýlím, jestli to nehraničí s větím sebevědomím... teda ne, e bych chtěla shazovat tuto skutečnost :) Jen si neumím představit, i přes to, e mi začínají být některé věci jedno, např. co si o mě budou myslet namachrovaní kluci ze třídy, protoe mě ten pravý bude mít rád takovou, jaká jsem, e bych se mohla darovat tomu úasnému klukovi... :) doufám, e to chápete :) nemyslím si, e bych byla úplně oklivá a podobně, ale e nemám na to, být dar pro kluka, protoe má na lepí... A má vůbec anci potenciální vztah, kdy se první zamiluje holka? Děkuji napřed za odpověď :)
Otázka napůl k poradně láska, napůl k víra, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
je hezké, e o takových věcech přemýlí. Je vidět, e ti není jedno, jaký jednou tvůj vztah s někým bude, a chce, aby byl krásný. Ale přiznejme si poctivě, e nikdo z nás není dokonalý, bezchybný, prostě nej, i kdy se ti to tak můe na první pohled zdát. Proč? Protoe jsme jenom lidé - chybující, hledající, a touící po těstí, po lásce. Někdo to můe schovávat za "namachrováním", někdo za naivitou, jiný za nesmělostí, ale lásku a těstí hledá kadý. Myslíme si, e je fajn snait se být přirozená, na nic si nehrát, i kdy přiznejme si to, před klukem, který si ti líbí, to k tomu asi i troku svádí e? :-)
Take: Nikdo nejsme dokonalý, ALE vichni bez rozdílu se můeme stát pro druhé darem. Učit se to můe kadý den, i kdy zatím jetě s nikým nechodí. Sna se, abys byla darem pro vechny kolem sebe - rodiče, prarodiče, sourozence, kamarády, lidi, se kterými se potká,... Uč se nejenom brát, ale hlavně dávat. Úsměv, povzbuzení, radost, pomoc.
A k tomu chození: Někdy je na místě i odvaha riskovat. Tento kluk se Ti líbí, rozumíte si, ale to neznamená, e u si musí vyhlíet svatební aty. Tak to nefunguje. Právě dlouhé poznávávní se je moc moc důleité.
A e to třeba nevyjde? Je to prohra? Na první pohled se to tak můe zdát, ale je to zase posunutí se o kousek dál. A bolest přebolí, člověk si uvědomí, kde dělal chyby, nebo co mu třeba na tom druhém vadilo atd.
Hledání je správné, ale v tvém věku bychom se na ádný vztah 100% neupínaly. Hledá, objevuje, kamarádí se, moná se i zamiluje. To vechno k tomu patří, ale také to mít oči otevřené dokořán, třeba si o vztatích i něco přečíst (doporučujeme třeba kníu "Umí v tom chodit?" . Paulínky) a také důvěřovat Tomu, který má nás vechny rád nejvíc :-). K Tomu se můe obracet, kdy neví kudy kam, ale i kdy si astná a ve ti jde jako po másle...
e to není jednoznačná odpověď? Ani ivot není úplně jedoznačný a jednoduchý, ale stojí za to se snait ho poctivě proívat. A k tomu Ti přejeme z redakce hodně sil a radosti.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jaký je rozdíl mezi árlivostí a nepřejícností? Ahoj, je nějaká pravda na tom, kdy (dám příklad): osoba A nebude přát osobě B to, e má partnerský vztah... bude na tom závislé to, e osoba A si nebude moci (nedaří se ji) najít někoho do páru k sobě? Je to na tom závislé? Je to pravda? Přijde mi, e o tom teď vichni nějak i bez souvislosti mluví, tak by mě zajímalo, jestli je to tím nějak ovlivněné.
A pak by mě jetě zajímalo, jaký je rozdíl mezi árlivostí a nepřejícností? (v tomhle smyslu se vztahy - příklad: kdy osoba A bude přát osobě B vztah, ale bude na ni árlit, e někoho má, a osoba A nikoho, nebo e ji ty vztahy nevycházejí)
Snad je to pochopitelné :)
Nunu, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Nunu,
jestli někomu něco přejeme nebo nepřejeme, nemá vliv na to, zda se druhému bude dařit dobře nebo ne.
Nepřejícnost je nedobrá vlastnost, který vyvěrá z nelásky k druhým lidem. Je třeba ji změnit a snait se o to, být přející. Vdy takový je i Bůh, který svými dary neetří.
Závist je, kdy někomu nepřejeme něco dobrého. Vichni tak trochu občas někomu něco malinko závidíme. Tehdy je třeba vnímat, e nejde o dobrou vlastnost a snait se jí zbavit.
árlivost označuje to, e je nám něco tak drahé, e to nechceme ztratit. Tato vlastnost můe být někdy dobrá, protoe ochraňuje vztah (například k Bohu, k milované osobě; neděláme něco, co by mohlo vztah ohrozit), ale můe mnohdy i vztahy ohroovat, kdy se přeene a druhému nedopřeje dostatek svobody.
Jednodue řečeno, Pán Jeí nás učí milovat, a to znamená i přát druhým dobro, ehnat jim. To je věc naí lidské vůle. Citově můeme někdy proívat ledaccos, ale to nevadí. Cit někdy bloumá a je mnohdy zamořen neláskou. Proto, má-li jakýkoliv divný nepřejícný pocit, hned v duchu řekni: Boe, ehnej tomu a tomu. A je to!
Jan Balík
OtĂĄzka: Je kajícnice z evangelia a Marie Magdaléna ta samá osoba? Kdy byla svatořečena svatá Rita? Je Marie Magdaléna (která potkala po zmrtvýchvstání Jeíe) a kajícnice, která mu umyla nohy svými vlasy, stejná osoba? Hledala jsem různé ivotopisy, ale přijde mi to zmatené. Nevíte kdy byla svatořečena svatá Rita? Její ivot mě celkem zaujal, její příklad mi pomohl vyřeit ne zrovna jednoduchou situaci.
A., 21 let
OdpovÄÄ:
Milá A.,
na Tvé otázky není jasná odpověď, proto jsi nala mnoho názorů. Přeci jenom nemáme zachováno z prvních století křesanů ve do detailů. V Breviáři, který v současné odbě pouíváme, se píe toto:
"Pocházela z Magdaly na západním břehu Tiberiadského jezera. V evangeliu je uváděna jako první mezi enami, které doprovázely Jeíe a jeho učedníky (Lk 8, 2-3). Spolu s Pannou Marií, apotolem Janem a dalími enami stála pod Jeíovým kříem (Jan 19, 25; srov. Mt 27, 56 a Mk 15, 40) a byla při jeho pohřbu (Mt 27, 61; Mk 15, 47). V neděli pak časně ráno byla mezi enami, které přily k prázdnému hrobu (Mk 16, 1; Lk 24, 10), setkala se se vzkříeným Jeíem a měla zprávu o tom oznámit jeho učedníkům (Jan 20, 1-18; srov. Mk 16, 9). Od doby sv. Řehoře Velikého ztotoňovala západní liturgie Marii Magdalénu s dalími dvěma enami: s Marií, sestrou Lazara a Marty (Lk 10, 38-41; Jan 11, 1 a násl.; 12, 1 a násl.; srov. Mk 14, 3-9 a Mt 26, 6-13) a s nejmenovanou hřínicí u stolu v domě farizea (Lk 7, 36-50); východní liturgie vak tyto tři eny důsledně rozliuje. Památka sv. Marie Magdalény se v západní církvi slaví od 12. století."
A k druhé otázce. Svatá Rita byla uctívána jako svatá po celá staletí, ale oficielně blahořečená byla v roce 1627 a svatořečená a v roce 1900. Zná o ní film, který dabovali na Slovensku? Moc hezký.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznám, e mě Bůh slyí? Jak poznám své povolání? Dobrý den, u dlouhou dobu mě trápí jedna mylenka! Jak poznám, e mě Bůh slyí? Mé modlitby? Anebo co kdy je slyí, ale já prosím za nesprávnou věc - ádám nebo touím po něčem, co mi třeba není souzeno.
A s tím přichází dalí moje neznalost - nebo dalí touha po odpovědi na otázku: Jak poznám, co je mým ivotním úkolem? Co je mi souzeno? Jak a co mám dál udělat? Co kdy nepochopím znamení, co mi Bůh posílá a já zklamu?
W, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá W,
jak pozná, e Tě Bůh slyí a jak pozná své povolání?
Jde předevím o osobní zkuenost, kterou je třeba někdy v ivotě proít: Bůh mě má osobně rád. U jsi někdy něco takového proila? Pokud ne, pros Pána: Jeíi, ké poznám, e mě má rád. Kdy toto zakusí, zcela logicky se bude modlit stylem: Pane, odevzdávám se Tobě. Ty udělej ve, co ví, e je nejlepí, a ké já poznám, co ty chce a vykonám to. Prostě, spolehnout se na Pána, vloit se mu (obrazně) do náruče a tam v bezpečí přebývat. A jako dítě mu ve říkat, ale zároveň vědět, e on ví ve nejlépe.
Dá se také říci, e Bůh a my tvoříme dvojici. Opravdu to není tak, e by Bůh pro kadého měl přesný plán a ten kadý musel do dotailů pasivně naplnit. Bůh má jistě plán, ale počítá s naí lidskou angaovaností. Je to jako s navigací. Zadá jí cílový bod (nebe) a ona ukazuje a ty jede; někdy zahne dobře, ale někdy i patně: Pak navigace nejprve upozorní a později přepočítá a opět Tě vede k cíli, i kdy Ty jsi si to zkomplikovala a prodlouila. Bůh nás vede k cíli a my s ním spolupracujeme.
A jak poznat své povolání?
Obecně platí, e najít vůli Boí není úplně snadné a vyaduje to propojit více cest: modlitba osobní i společná, časté přijímání svátostí eucharistie a smíření, četba Písma, porada s duchovním doprovázejícím, např. s knězem, který Tě zpovídá a ke kterému má důvěru, rada s rodiči či se zkueným člověkem, kterému důvěřuje.
Rozhodnout se musí ty a to na základě toho, co se po vem tom, co jsem napsal výe, zrodí v Tvém srdci. Vdy to vyaduje nějakou dobu.
A jetě jedno ujitění.Pokud bude mít dobrou vůli a bude touit, abys konala ve vem Boí vůli, nikdy nezklame. Nanejví zahne občas vedle a Bůh Tě opět povede k cíli.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč Bůh dopoutí, e jsou na světě tělesně postiení, nemocní, homosexuálové? Ahoj In, zajímalo by mě, proč Bůh dopoutí, aby se narodili např. tělesně postiení lidé, homosexuálové, kteří za to nemůou - mají hřích, e jsou jinak orientovaní, proč jsou nemocní. Děkuji
já, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
Tvoje otázka směřuje k tomu, jak je moné ,e na zemi proívá člověk tolik bolesti. Bůh stvořil ve dobré a harmonické. Ale první lidé zhřeili a tím vechno stvoření jakoby zamořili jedovatým smogem (sebe sama, vztahy k Bohu, vztahy mezi lidmi, vztahy k přírodě, vztahy mezi muem a enou); prostě ochromili stvoření.
Tedy i narození tělesně postiených lidí, psychicky nemocných lidí, to ve je důsledek hříchu. Stvoření je pokozeno. Ale pozor! I kdy je někdo tělesně či duevně postien, i kdy je někdo homosexuální orientace, vdy má důstojnost člověka a je Bohem milován. On za své postiení nemůe. U lidí, kteří mají homosexuální sklony, není tedy hříchem jejich sklon, ale to, pokud začnou homosexuálně intimně ít. Je to jako kdy lidé spolu intimně ijí před svatbou nebo prostě mají milostný poměr mimo manelství. Jednají dle svého rozhodnutí, jednají zle, a proto je to hřích. Pokud je tedy někdo jakkoliv postiený, je Bohem milovaný a má monost ít tak, aby se jednou s Bohem setkal v nebi. Záleí na něm, jak odpoví na Boí lásku a zda bude brát váně Boí přikázání.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak chápat část modlitby za přátele z Youcatu? Ahoj, v kníce Youcat je uvedena modlitba za přátele, konkrétně pasá \"Zvlátě tě prosím za toho jediného, kterého nade vechny miluji.\" mám si to vykládat tak, e prosím \"Boha za Boha\", nebo např. za mou nejlepí kamarádku? Díky :-)
Mája, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Májo,
v modlitě, kterou zmiňuje z YOUCATU, je pochopitelně mylen člověk, tedy někdo blízký a moc milý.
Můe to být někdo z rodičů, nejlepí kámoka, snoubenec...
Jan Balík
OtĂĄzka: Kdo můe za nai povahu? Čím je dána? Kdo můe za nai povahu? Čím je dána? e někdo je introvert, extrovert; někdo zase různé ivotní události přejde mávnutím ruky, jiní se v tom plácají.... Na čem je to, jakou má kdo povahu, závislé?
Nini, 22 let
OdpovÄÄ:
Milá Nini,
o odpověď na tuto otázku jsme poprosili budoucí paní psycholoku, Aneku. Dostalo se nám tohoto vyjádření:
Povaha se dá jinak pojmenovat jako temperament (1) a charakter (2) člověka.
1) Temperament je vrozený (moná jsi se o setkala s pojmy: cholerik, melancholik, sangvinik, flegmatik). Nikdo větinou není "čistý" cholerik či melancholik, protoe se tyto temperamenty navzájem prostupují a doplňují - existují tedy kombinace vrozených povah.
I kdy je temperament vrozený a nedá se tedy změnit od základu, dá se usměrňovat. Zkuenost, výchova a dalí činitelé postupně opracovávají projevy temperamentu tak, aby byly přijatelné pro společnost a také pro člověka samotného.
2) Naopak charakter je souhrn získaných vlastností, norem a hodnot. Osobnost člověka přirozeně směřuje k naplnění potřeb lásky a tvořivosti. Pokud člověk miluje a má monost ít autenticky a tvořivě, směřuje ke zdravé osobnosti. Některé vlivy vak tento vývoj mohou naruit. Základem je výchova rodičů. Poskytování kladných emocí, bezpečí, něhy. Pokud je výchova restriktivní, nelaskavá, nepřijímající, člověk si buduje mentální krunýř, jím se uzavírá ostatním lidem a stává se úzkostným, izolovaným. Uspokojování základních potřeb je potřebné u v kojeneckém věku - láska, bezpečí, blízkost něha, potrava. Negativně působí příliná benevolentnost rodičů, kteří dítěti ve povolují, dítě se naučí dosahovat svých cílů nevhodnou formou (fyzickou silou, kousáním), tyto vzorce poté uplatňuje i v dospělosti (i kdy v jiné formě - verbální agrese).
Důleité jsou také jakékoliv vztahy - se spoluáky, pozitivní zkuenosti úspěchu, učení se od druhých vhodnému chování, vzory dospělých. Zkrátka dítě napodobuje své nejblií (nejvíce rodiče) - vědomě či nevědomě. Tip pro Tebe: Zkus se zamyslet nad tím, v čem jsi si se svými rodiči (více zřejmě matce) podobná. Chování, reakce, názory, hodnoty, chování ve společnosti, komunikace verbální i neverbální...
A na závěr jetě jedna poznámka z redakce: Z toho, co sis přečetla, vyplývá, e se nedá říci, e by někdo měl úplně "neastnou povahu". I kdy podmínky, ve kterých vyrůstal, nebyly třeba ideální a temperamentově je spíe melancholik, povaha se dá usměrňovat a vdycky záleí na rozhodnutí konkrétní osoby, jak bude k událostem v ivotě přistupovat.
Zdravíme z redakce a přejeme krásné dny!
redakce IN!
OtĂĄzka: Jký význam má popelec? Co je to bázeň Boí? Jaká je funkce kněze ve zpovědnici? Dobrý den:) chtěla bych se, prosím, zeptat ne pár otázek. Jaký význam má popelec a jak ho mám vysvětlit nevěřící kamarádce? Co znamená bázeň Boí? jak mám vysvětlit funkci kněze ve zpovědnici( jestli je ,,obyčejný\" člověk nebo zástupce Boha nebo obojí ...?) Děkuju :) Krásné dny:))
T., 14 let
OdpovÄÄ:
Milá T.,
1) Popelec
Označení, které člověku připomíná na začátku doby postní, e lidský ivot pomíjí. A přesto nekončí, protoe je zde Bůh plný lásky, který nám nabízí ivot věčný. Věčnost s Bohem předpokládá, e zde na zemi ijeme podle jeho učení. Proto je tedy třeba i prosit Boha o odputění, nebo děláme chyby, jsme hříní. Take popelec jevyjádření i naeho přiznání: jsem hříný. Boe plný lásky, prosím, odpus.
2) Bázeň Boí
- česky bychom řekli: "komu čest, tomu čest". Prostě s Bohem je třeba jednat jako s Bohem, s úctou. Máme vnímat jeho lásku, ale zároveň si uvědomovat, e on je zdroj veho, má moc nade vím, je Pánem vesmíru. Prostě není to jen takový kámo. Proto mimo jiné někdy při modlitbě klečíme - padáme na kolena, abychom i svým tělem vyznali: Pane, věřím v Tvou lásku a vnímám svou nepatrnost před Tebou.
3) Kněz ve zpovědi
je pochopitelně člověk, ale zároveň zastupuje i Boha. Kdy dává rozhřeení, tak jeho slova slyíme, ale odpoutí sám Bůh, tedy zastupuje Boha. Kdy nám ve zpovědi radí, jistě je provázen Duchem Svatým, ale je to člověk, který radí ze své zkuenosti, dle svého vzdělání atd.