OtĂĄzka: Koupila jsem si batoh s divnými ornamenty. Nemůou mít patný význam? Ahoj In, koupila jsem si moc pěkný batoh (takové ty látkové batohy s přaskami, jak jsou teď moderní), ale jsou na něm takové divné ornamenty..bojím se zda to nemá nějaký mytologický význam...je na tom něco patného, e ho budu nosit, mám z toho divný pocit...... děkuji. :)
me, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá me,
domnívám se, e můe být úplně v klidu. Ornament nemá sám o sobě nějaký význam, ale mohou mu ho přisoudit lidé, např. hákový kří, srp a kladivo. No a pak tím jeho noením dáváme najevo svůj názor.
Ornament jako takový nemůe sám o sobě kodit. Take klidně svůj oblíbený batoh nos a ornamenty na něm ber jako zajímavou bezvýznamovou grafiku.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jaký je rozdíl mezi vírou v existenci mimozemanů a vírou v Boha? Dobrý den. Kdy jsem se porozhlédla po poradně, narazila jsem na odpověď k dotazu a část bych ráda citovala. \"Pokud by někdo \"věřil\" bez důkazu v existenci mimozenanů, jedná se tak trochu o lidskou hloupost.\" Sama se o mimozemany nijak zvlá nezajímám, ale také neodsuzuji, kdy se o ně někdo zajímá. Pokud jste ale vy víru v něco, co není úplně podloeno, přirovnali v lidskou hloupost, co víra v Boha? Toho jste také nikdy neviděli, ale přesto v něj věříte... Tak jaký je mezi tím rozdíl?
snaícísenajítpravdu, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
je moc dobře, e hledá pravdu a přemýlí. Děkujeme za Tvoji otázku. Myslíme si, e mezi vírou v existenci mimozemanů a vírou v Boha je velký rozdíl. Zatímco toti o existenci mimozemanů opravdu nemáme ádné důkazy a nikdy je nikdo neviděl, Boha ano. Konkrétně Boího syna, Jeíe Krista. Jeho současníci o tom zanechali i písemnou zprávu v Bibli - konkrétně v evangeliích - a je dokázáno, e mu jménem Jeí opravdu il na této zemi v době, z ní písemné zvěsti o jeho působení pocházejí. Existuje také spousta lidským rozumem nevysvětlitelných jevů (zázraků), které Jeí konal a dodnes se dějí - vyhánění zlých duchů, uzdravení z nevyléčitelných nemocí,... A v neposlední řadě někdy stačí podívat se na to, jak promylené jsou mechanismy v přírodě, třeba na mozaiku z miniaturních zrníček na motýlích křídlech. Je potom těké věřit tomu, e to vechno vzniklo jen náhodným seskupením hmoty, bez nějakého tvůrce. Moná to nejsou přímo vědecké důkazy, ale v tom je právě podstata víry - kdyby se dala stoprocentně vědecky dokázat a objasnit, u by to nebyla víra, ale čistá věda.
Je pravdou, e člověk můe věřit čemu chce, protoe má svobodu. Proč ale věřit v něco vzdáleného a mlhavého, co není ničím podloeno a s námi to nijak nesouvisí? Proto nám to připadá trochu jako hloupost. Rozhodně jsme nechtěli urazit nikoho, kdo v existenci mimozemských civilizací věří, jen jsme vyjadřovali svůj názor.
Měj se moc hezky a pokud Ti něco nebude jasné, klidně se ptej.
redakce IN!
OtĂĄzka: Co je to pokrytectví? Krásný den :) můu se zeptat, co je to pokrytectví? děkuju :)
Tereza, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Terezo,
pokrytec je ten, kdo jedná neupřímně, přetvařuje se, navenek něco dělá, ale v nitru smýlí jinak. Pán Jeí označil za pokrytce farizeje, protoe to byli lidé, kteří přikazovali druhým do podrobností, co mají dělat, jak se chovat, ale sami často ve svém ivotě jednali opačně.
Jan Balík
OtĂĄzka: Na čem se zakládalo učení o předmanelské čistotě v minulosti? Dobrý den, přemýlím o naich předcích a napadá mě otázka, na jakých argumentech se zakládalo učení církve o předmanelské čistotě před Janem Pavlem II. a jeho teologií těla, e něco takého bylo na rozdíl od dnení doby povaováno za normu? Dále přemýlím, jak je moné, e před sto lety, kdy jetě nebyla známa symptotermální metoda, měli lidé ji třeba jen dvě děti (alespoň mezi mými předky takoví jsou)? Myslíte, e pouívali \"antikoncepci\", která je v souladu s učením církve? Předem se omlouvám, pokud pokládám příli sloité otázky, ale přijde mi zajímavé se o tomto něco dozvědět. Děkuji za odpověď.
ABC, 23 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, má dva dotazy.
a) Předmanelská zdrenlivost byla vdy součástí učení církve, a to proto, e manelské spojení je v Písmu svatém vdy bráno jako dar a výsada pro manele a pro narození nového potomka. Manelská intimita proívaná mimo manelství tedy je nemorální. Dá se k tomu dodat mnoho citací z Písma. Namátkou:
U v desateru je přikázání "nesesmilní".
Pán Jeí hovoří v Mt 5,27 - 28: "Slyeli jste, e bylo řečeno: Nebude cizoloit. Já vak vám říkám: Kadý, kdo se dívá na enu se ádostivostí, u s ní zcizoloil v svém srdci." Tedy chrání posvátnost sexuálního spojení, které posvěcuje manele, ale poskvrňuje toho, kdo ho zneuívá mimo manelství.
1. Tes 4,3-7: "Nebo toto je vůle Boí: vae posvěcení! Zdrujte se smilství; naučte se kadý dret svoje tělo ve svaté kázni a počestnosti, ne ve chtivé ádostivosti jako pohani, kteří neznají Boha. Nikdo a nezkracuje a nepodvádí v té věci svého bratra (význam - respektujte manelský svazek svého bliního), protoe toto vechno Pán přísně trestá, jak jsme vám to u dříve pověděli a důrazně připomněli. Bůh nás přece nepovolal k nečistotě, ale k posvěcení."
b) Jak ili lidé dokud neznali cyklus eny? To je velice zajímavá otázka. Odpověď je asi takováto: Celá staletí prostě spolu manelé intimně ili. Ne vdy byla manelství plodná i v minulosti (viz Bible), ale větinou přicházelo na svět více dětí. Připomeňme, e také donedávna mnoho dětí jako malých zemřelo.
Postupně se objevovaly různé "babské" rady jak nemít děti atd. Ale to se týkalo pouze malé části lidí. Od poloviny 19. století se roziřovaly kondomy, které byly vyráběny nejprve ze zvířecích vnitřností a pak chemicky.
Má pravdu, e nai předkové ne vdy měli mnoho dětí. Například v první republice byla mezi vyí vrstvou móda mít jen jedno dítě. Byly to počátky současných bludů o neuivitelnosti tolika lidí atd. Ale musíme být opatrní v hodnocení, protoe ne kadý, kdo nemá děti nebo jich má méně, pouíval nebo pouívá i dnes antikoncepci. Byla a je celá řada lidí, kteří by rádi děti měli a nejde to. Například sv. Faustina se narodila rodičům, kteří se sice brali mladí, ale celých 10 let ne a ne mít děti. Teprve po 10 letech se jim začaly děti rodit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak mám tolerovat islámskou víru? Jak mám tolerovat islámskou víru, kdy muslimové vradí a utlačují křesany? Vím, e Jeí nám říká, e máme milovat své nepřátele. Je to pro mě ale těké, kdy vidím, co dělají. Prosím, poraďte. Díky :)
Myka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Myko,
o toleranci se kadým dnem hodně hovoří. Ale co to je? Dnes se toto slovo pouívá jako zaklínadlo spíe lhostejnosti či určitého náboenského guláe, ze kterého si kadý vybírá, co se mu hodí.
Pán Jeí nás učí milovat kadého, tedy i nepřítele. No to je vysoký poadavek. Láska vyaduje vytvářet vztahy. Nelze odsuzovat lidi jedné kultury, jednoho náboenství mahem. Je nutné vytvářet s těmi lidmi vztahy, komunikovat a navzájem diskutovat. My křesané do těchto diskusí vstupujeme s jistotou, e Jeí je naprosto mimořádný, je Bůh, a proto má kadému, co říci. Zároveň se snaíme milovat druhé, i kdy Jeíe nepřijímají. Takový postoj křesanů není snadný a občas končí mučednictvím. Ale i to patří k Jeíovým učedníkům.
Ale jetě jednu mylenku, kterou jsem nedávno četl: ádná současná válka není náboenská, ale nedá se bez náboenství vysvětlit. Ano, jsme svědky toho, e západní státy vyprovokovaly veliké války, které se začínají vymykat kontrole. Kdy se řekne: "muslimové vradí", je třeba dodat: kdo je vyzbrojil, kdo je vycvičil, kdo jim prodal zbraně... Bohuel mnozí z těch, kteří dnes vradí nejsou ani muslimové, ale prostě oldáci a zabijáci, kteří vradí pro zabíjení, aby byla válka.
Modleme se tedy za mír ve světě a za to, aby vichni nali Krista.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jaký postoj zaujmout k uprchlíkům? Dobrý den, jaký postoj mám zaujmout k uprchlíkům, kteří nali azyl u nás v Česku? Mám se jich obávat? A zůstanou tady nebo půjdou dál? Můj bratr říká, e to jsou skrytí teroristé... Co si o tom mám myslet? Děkuji za odpověď.
R., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá R.,
problém uprchlíků je v médiích prezentován velice jednostranně. Celá záleitost je mnohem sloitějí. Ptejme se: Proč ti lidé utíkají ze svých domovů? Přeci kadý, i kdy chudý, raději zůstává doma, ne? Ti lidé utíkají proto, e je u nich válka. A tu válku si tam neudělali oni, ale cizí oldáci a letadla. Například Irák - do této země vpadla americká armáda, a to naprosto protiprávně, kolik mrtvých tam bylo? Svrhli Sadáma a dnes je tam chaos. Lybie: americká a evropská letadla tu zem vybombardovala a nyní tam je naprostý chaos, kadý bojuje proti druhým. Nebo Sýrie, kde celou válku začali oldáci, kteří tam přicházeli z jiných zemí.
Představ si, e by do tvého místa, kde bydlí, začali chodit vyzbrojení mui, kteří by byli odjinud a začali vradit. Mimochodem i mnoho mladých lidí vyrostlých v Evropě do těchto zemí jezdí bojovat. Tedy: v zemích, odkud prchají lidé, je válka, za kterou nese odpovědnost také západ. Mimochodem: kdo dodává válčícím stranám munici? Například i Česká republika. Ti lidé přili o vechno: o zaměstnání, o svůj dům, o svůj majetek. Tedy: aby ti lidé zůstali doma, je třeba zastavit v těch jejich zemích válku a to se podaří, kdy přestanou západní státy tyto války podporovat.
Důsledkem této války pak je, e k nám přichází mnoho uprchlíků. e mezi nimi můe být i nějaký člověk, který nemá dobré úmysly? Ano, to je moné.
Jak se k nim tedy stavět? Je věcí státu a politiků, aby řeili tyto problémy. Domnívám se, e vyhláení naich biskupů, e by se měla dávat přednost křesanům, protoe se lépe včlení do naí společnosti, je moudré, i kdy ne zcela bezproblémové. Pán Jeí nám říká, e máme vem trpícím pomáhat.
Tedy konkrétně: pokud uprchlíci budou přijati a začnou mezi námi bydlet, pak je jasně potřeba jim pomoci, utvořit s nimi vztahy a pomoci jim najít nový domov.
Na tento problém válek, které jsou do těch zemí dovezeny ze západu, ukazují dlouhodobě biskupové z míst, kde je dnes válka. Čti častěji www.radiovaticana.cz a uvidí, e tvé pohledy na dění ve světě budou přeci jenom více vyváené a bude mít i argumenty k diskusím.
A nakonec: modleme se za mír ve světě.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak přivést kamarádku zpět k víře? Ahoj In!, jak přivést kamarádku (moná zpět) k víře? Kamarádka říká, e na táboře ztratila víru. Byla tam jetě s jednou kámokou, a kdy uslyela co vechno ta druhá ví...., o bibli, o Bohu..., říká, e ztratila víru. Tvrdí, e by chtěla zkusit několik církví a kde se jí bude líbit, kde jí to bude příjemné, tam zůstane. Jak jí vysvětlit, e musí věřit, a ne jen e se jí to bude líbit? Třeba se jí nelíbí, e podle ní kněí dělají promluvu tak, e to děti nechápou a nebaví je to v kostele... Jak jí mám srozumitelně vyprávět o katolické církvi, aby se jí to zalíbilo a začala znovu věřit??? Co a jak jí mám říct??? Moc bych chtěla, aby začala znovu věřit,-(nejsem si jistá, jestli opravdu dřív věřila...) Chodila na náboenství, protoe to chtěl její dědeček a potom la k prvnímu svatému přijímání. Říká, e netuila, e k tomu přijímání půjde.-Podle mě vůbec nechápe, e musí věřit, potom jí k přijímání... Jak jí vechno vysvětlit, aby se jí to líbilo, začala věřit...???
Denisa, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Deniso,
je krásné, e má starost o svou kamarádku. Předevím se za dar víry pro ni modli. No a pak s ní diskutuj. Je pochopitelné, e mladý člověk má mnoho otázek a mnoho pochybností. Kdy nebude vědět odpovědi, ptej se sama a pak s ní zase diskutuj.
A pak ji vezmi na nějaké super setkání mladých lidí: třeba na nějakou akci na centrum ivota mládee (např. podzimní prázdniny v Příchovicích či na Vesmíru), za rok v červenci na světový den mládee do Krakova (krakov2016.signaly.cz) atd.
A měj ji ráda, i kdyby začala bloudit. Nepřestávej prohlubovat svou víru, a tak pomáhat i jí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak bojovat proti patným snům? Ahoj, je mi to takové blbé, ale nevím, kam jinam to napsat. Poslední dobou mám takové divné sny, ve kterých se sebeukájím. Prostě normální sen, jen potom zničehonic se v tom snu začnu sebeukájet a po chvilce mě to probudí. Vím, e za sny nemám zodpovědnost, tudí by to neměl být hřích, ale stejně to nechápu, proč se to tak děje, není to zrovna příjemné. Dřív jsem se sebeukájela, ale u před delí dobou jsem s tím přestala. Vlastně od té doby to tak nějak začalo, ale je to čím dál častějí. Jde proti tomu nějak bojovat? A nevíte, čím to je? Díky za odpověď
12345, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
pokud dobře chápu Tvou otázku, píe, e jsi se sebeukájela a nyní u jsi s tímto zlozvykem zkončila. Výborně. Gratuluji.
Na druhou stranu se ti stává, e v noci má sny o sebeukájení. Správně píe, e tyto sny nejsou hříchem.
Jednou z moností, proč se Ti to děje, je pokuení, o kterém Pán Jeí říká: „Kdy nečistý duch vyjde z člověka, bloudí po pustých místech a hledá odpočinutí, ale nenalézá. Tu řekne: ‚Vrátím se do svého domu, odkud jsem vyel.‘ Přijde a nalezne jej prázdný, vyčitěný a uklizený. Tu jde a přivede s sebou sedm jiných duchů, horích, ne je sám, vejdou a bydlí tam; a konce toho člověka jsou horí ne začátky. Tak bude i s tímto zlým pokolením.“ Mt 12,43-45
Co tedy dělat?
1) Popros častěji Pannu Marii za dar čistoty a popros ji o ochranu - doporučuji častou modlitbu Zdrávas Královno.
2) Choď častěji ke zpovědi, třeba jednou za měsíc nebo i za tři týdny a tam vyznej nejen své hříchy, ale vyslov i toto pokuení, které na Tebe doléhá. Pokuení není jistě hřích, ale pokuení, které vystavujeme Boí milosti, se nám lehčeji zvládne. Uvidí, e častějí zpověď Tě velice posílí.
3) Kdy se u takového snu probudí, nermu se s tím, nezaobírej se s tím, prostě donu mozek, aby se zaobíral něčím jiným - třeba počítej do 3, počítej ovečky atd. Větinou pak snáze usne a bude to.
Milá tazatelko, vytrvej ve svém rozhodnutí a neboj se duchovního boje proti pokuení. Ďábel je někdy velice záludný. S Boí pomocí a s přímluvou Panny Marie to ale jistě zvládne.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co jsou evangelizační buňky? Ahoj, chtěla bych se zeptat, co to jsou evangelizační buňky? Nějaký obecný popis jsem asi nala, ale nikde nemůu vyčíst, zda to jsou křesané - katolíci, nebo je to součástí jiné církve (evangelíci, protestanti...)? Děkuju :-)
ilka, 22 let
OdpovÄÄ:
Milá ilko,
zřejmě jsi slyela o tom, co začalo v Miláně kolem katolického kněze Periniho. Ten farnost rozdělil na malá společenství, která se začala scházet. Dnes se jedná o hnutí, které je uznané církví - papeem. V podstatě se jedná o to, e lidé nechodí jen v neděli do kostela, ale ijí spolu v malých skupinách, ijí evangelium a sdílí své zkuenosti. Prostě o ité evangelium.
V České republice propaguje tento styl ivota Komunita Blahoslavenství v Dolanech. Vydali i hezkou knihu, která o tom vem vykládá.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč na věích některých kostelů stojí na kříi jetě kohout? Dobrý den, setkala jsem se s tím, e některé kostely, jak mají na střee, úplně nahoře na pici ten kří, tak e na tom kříi stojí jetě kohout. Viděla jsem to v jiních Čechách. Jakou to má symboliku? Děkuji.
zvědavá, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
kohout vdy připomíná zapření Jeíe od apotola Petra. (Mt 26, 34)
Jeí mu odpověděl: „Amen, pravím ti, e jetě této noci, dřív ne kohout zakokrhá, třikrát mě zapře.“
A dále Mt 26, 74-75: "Tu se začal zaklínat a zapřísahat: „Neznám toho člověka.“ Vtom zakokrhal kohout; tu se Petr rozpomněl na slova, která mu Jeí řekl: ‚Dříve ne kohout zakokrhá, třikrát mě zapře.‘ Vyel ven a hořce se rozplakal."