OtĂĄzka: Je patně nemít stálého zpovědníka? Dobrý den, v různých článcích a radách se píe, a se poradím se svým zpovědníkem, ale já chodím téměř pokadé ke zpovědi k jinému knězi, je to patně??
Aneka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Aneko,
hledání stálého zpovědníka je pro mnoho věřících běh na dlouhou tra. Výhodou jeho nalezení je, e tě takový kněz po několika zpovědích "zná" přirozeně lépe a dokáe s tebou proto důkladněji konzultovat některé duchovní otázky, lépe ti poradit. I ty pak k němu můeš být otevřenější.
Někomu ale naopak vyhovuje střídání zpovědníků, které s sebou nese výhody ve své rozmanitosti - kadý kněz můe poradit trochu jiným způsobem z trochu jiného úhlu pohledu. Je te tedy pouze na tobě, zda si najdeš stálého zpovědníka nebo ne, špatně ale určitě není ani jedna z variant.
Přeji ti upřímnou radost ze svátosti smíření! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Stačí si po zpovědi dát obecné předsevzetí nebo musí být konkrétní, aby zpověď byla platná? ahoj In, chtěla bych se zeptat... chodím ke sv. zpovědi docela často, ale zapomínám si dávat předsevzetí. Myslím to jakoby, e se chci celá zlepit a nehřeit. Stačí to? Byly mé zpovědi platné, kdy jsem si nedala konkrétní předsevzetí ale jen obecné? Musím vechny opakovat (slyela jsem toti e pokud si člověk nedá předsevzetí, je zpověď neplatná)? Byly platné? Děkuji.
eli, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá eli,
u svátosti smíření stačí, kdy máme obecné předsevzetí, e nechceme hřešit. Tvé zpovědi byly tedy jistě platné.
Pochopitelně, kdy si budeš dávat malá, splnitelná a jednoduchá předsevzetí (vstát o 5 minut dříve a pomodlit se, napít se a za 15 minut a ne hned, sprchovat se studenou vodou...) u kadé zpovědi nebo vdy od neděle do neděle, velice Ti to pomůe v ivotě a v duchovním pokroku. Ono je třeba naši vůli trochu vycvičit, aby dokázala poslouchat.
Jan Balík
OtĂĄzka: Díky o. Jendovi Balíkovi :) Dobrý den, jestli to čtete vy v redakci tak vyřiďte prosím panu Janu Balíkovi mé díky. Moc mu děkuju, za odpovědi, které mi dal na mé srdcetěké a duitěké (nevím jestli ta slova existují...) otázky. Moc mi pomohly, uvědomila jsem si díky jeho odpovědím spoustu věcí, začla jsem více promlouvat s Bohem, dala jsem Mu můj ivot do jeho rukou, a mě ON vede.... Děkuji za předání. Moc Vám děkuju pane Jane Balíku.
Klára Sedláčková z Hotky
Moc děkuji, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro,
jsem moc rád, e jsem Ti mohl být nápomocen. Pojedeš-li letos na světové setkání mládee do Krakova nebo za rok na celostátní setkání mládee, budu rád, kdy se za mnou zastavíš a osobně se pozdravíme. ehná P. Jenda
Jan Balík
OtĂĄzka: Váhám, zda jít k biřmování nebo ne. Poraďte. Dobrý den. Tenhle rok jsem se rozhodla, e půjdu k biřmování... Rok u chodím na přípravu k nám do farnosti. Na minulém posezení mi katechetka otevřela srdce a já si řekla, e tenhle rok to je. Tenhle rok musím být biřmovaná. Ale teď si tím tak jistá nejsem, mám strach, e dělám obrovskou chybu. Nevím, jestli teď a nebo někdy jindy... Mám strach. Prosím o radu (12.2.2016 bylo to posezení...) Moc děkuju...
Klára, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Klárko,
svátost biřmování dokončuje to, co započal křest. Jejím prostřednictvím se z člověka stává dospělý křesan, odpovědný za svoji víru. Dostává se mu zvláštní pomoci Ducha Svatého při těkých rozhodnutích, nalézání místa v ivotě apod. Spodní věková hranice přijetí biřmování je 15 let, ale veskrze není moné od této doby doporučit nějaký "vhodný věk", kdy ke svátosti přistoupit. Strach z přijetí biřmování můe být zapříčiněn nějakou tvojí vlastní osobní nejistotou, stejně tak můe být ale útokem zlého. Doporučuji ti modlit se o pomoc právě Ducha Svatého a hlavně - nebát se. Nechci tvrdit, e je skoro jedno, kdy svátost přijmeš, ale myslím, e pokud přípravu i samotné biřmování dobře uchopíš, nemusíš se bát, e by letos bylo příliš brzy. Tak bys toti přijetí svátosti mohla odkládat do nekonečna. I kdy se rozhodneš biřmování odloit, pokus se třeba popřemýšlet o tom, koho by sis ze svého okolí vybrala jako biřmovacího kmotra a konzultuj i s ním podobné otázky a pochybnosti.
Píšeš ale, e ti nedávné přípravné setkání otevřelo srdce a pocítila jsi touhu biřmování přijmout - i to by se jistě dalo povaovat za Boí výzvu :) Finální rozhodnutí je ale pouze na tobě. Přeji ti spoustu radosti ze svátosti biřmování, a u se rozhodneš absolvovat ji letos či příští rok!
redakce IN!
OtĂĄzka: Chci příteli nechat poehnat přívěsek, ale věřící nejsem. Nevadí to? Dobrý den, chtěla bych příteli nechat poehnat přívěsek. Nicméně já věřící nejsem, poehná mi kněí přívěsek i přesto? Bude to mít vlastně pak nějakou \"moc\"? Děkuji za odpověď
Sandra18, 24 let
OdpovÄÄ:
Milá Sandro,
ehnání předmětů patří mezi tzv. svátostiny, kterými nás církev doporučuje ochraně Boí. Při ehnání těchto věcí se kněz modlí, aby Bůh chránil od všeho zlého na duši i na těle ty, kteří budou zboně tyto poehnané věci pouívat. Základem je tedy úmysl církve (v zástupnictví kněze) a naše rozhodnutí uívání předmětu tak, aby nám jeho přítomnost pomáhala Bohu se přibliovat a přijímat jeho pomoc (zpravidla se s takovým záměrem ehnají růence, medailky, zlaté kříky apod.). Skutečnost, e ty věřící nejsi, tedy na překáku není, tvůj přítel by si ale měl být vědom toho, jaký přívěšek se to k němu vlastně dostává (pokud také věřící není).
Doufám, e bude mít tvůj milý z přívěsku radost a bude mu dobře slouit! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak se zbavit mylenek na filmy s lechtivými scénami? Je hřích je sledovat? Ahoj In, chtěla jsem se zeptat, před pár měsíci jsem se docela hodně koukala na romantické filmy, no a kdy si teď na nějákej film vzpomenu a přemýlím, co tím chtěl divákům říct... jene tam byly i nějaké lechtivé scény, tak se prostě vzruím, přitom ani nechci... prostě se těch mylenek chci zbavit, je to normální v mým věku?? Není to hřích??
nevědoucí, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá nevědoucí,
vzhledem k současné filmové produkci bohuel není takřka moné, abychom čas od času, by nezáměrně, neshlédli film s lechtivou scénou uvnitř. Takové filmy ovšem není radno vyhledávat - a to v jakémkoli věku. Jejich sledováním na sebe toti necháváme dobrovolně působit cosi nezdravého, co proniká do našich myšlenek - sama píšeš, e jejich dopad na sobě neblaze pociuješ.
O hříchu by se dalo hovořit v případě, e by člověk na takové scény hleděl se zalíbením, souhlasil by s nimi a jimi se sytil. Pokud můeš, vyhýbej se tedy filmům, v nich nevhodný obsah tušíš a kdy tě přepadnou vlezlé myšlenky, popros Boha, třeba jen ve střelné modlitbě ("Pane, nechci své myšlenky nechat svázat něčím, co se Ti nelíbí, prosím pomoz mi."), aby tě jich zbavil.
Hodně štěstí!
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích nedodrovat půst v postní době? Dobrý den, je důleitý půst v postní době? Je hřích, pokud bych ho nedodrovala? Děkuji a pěkný den! :)
olga, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Olgo,
půst jako takový na sebe můe brát mnoho rozličných podob. Někdo jej proívá jako střídmost v jídle, jiný krátí čas strávený na internetu nebo u televize. Jakákoli forma půstu by však měla být cílena tak, aby konkrétnímu člověku dopomáhala k jeho osobnímu, duchovnímu růstu, aby pro něj měla smysl. (Mám-li příkladně pocit, e mě brouzdání po sociálních sítích odpoutává od modlitby, pokusím se jej redukovat a zapracovat na své komunikaci s Bohem apod.) Půst ale není prvoplánově o odříkání - jde spíše o příleitost ztišit se, věnovat se více modlitbě, četbě Písmě, slubě lásky ostatním... Jde o příleitost hlubšího setkání se s Bohem a dobrou přípravu na Velikonoce. Je pouze na nás, zda této příleitosti vyuijeme nebo ne - nedret půst tedy samo o sobě hříchem není (výlučné postavení zde má pouze Popeleční středa a Velký pátek, kdy si zvláště připomínáme Kristovo utrpení). Být k postní době lhostejný můe být ovšem i výrazem toho, e nestojíme o změnu v našem ivotě, kterou do něj Bůh vnese, pokud mu to dovolíme.
Přeji ti krásný čas přípravy na Velikonoce! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Chci nevěřící kamarádce povědět o Bohu, ale nevím, jak na to. Ahoj,
mám najlepiu kamarátku ktorá nie je veriaca, strane rada by som jej povedala o Bohu, ale bojím sa čo na to povie ona a aj jej rodina.
Prosím poradte mi ako mám pri tomto postupova.
diki
Terka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Terko,
je super, e se chceš o Bohu sdílet! Dobré kamarádky o sobě většinou vědí spoustu věcí, proto myslím, e i ta tvá brzy zjistí (pokud to ještě neví), e součástí tvého ivota je Bůh a víra v něho. Můeš jí svým chováním a příkladem denně ukazovat, co v praxi znamená být křesanem a dost moná se tě časem i sama začne na víru vyptávat. Neboj se toho a náboenským tématům se nevyhýbej – i kdy je někdy v kolektivu nevěřících obtíné o Bohu mluvit a často to stojí hromadu vysvětlování a obhajování. Stejně ale jako ty respektuješ skutečnost, e někdo v Boha nevěří, měli by ostatní respektovat tvou víru, tím spíše pak tví blízcí kamarádi.
Pokud bys měla pocit, e je kamarádka tvým názorům alespoň trochu otevřená, můeš ji (a přes ni třeba i její rodinu) pozvat na některou z velikonočních mší (třeba na Bílou sobotu, kdy je atmosféra v kostele krásná a sváteční) nebo na vánoční půlnoční, kam chodí i spousta nevěřících. Moná, e budeš příjemně překvapená jejich reakcí. A pokud ne, nevěš hlavu – víra je dar od Boha, u kterého si musí kadý člověk sám rozhodnout, zda jej přijme nebo ne. Můeš se za kamarádku modlit a stejně tak prosit, abys jí dokázala být dobrým „poslem Boí lásky“. Dríme palce!
redakce IN!
OtĂĄzka: Proč máme právě 10 přikázání? Ahoj, chtěla jsem se zeptat, proč máme právě 10 přikázání? Proč né třeba 7, nebo 12? :)
Kačka, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Kačko,
Desatero (dekalog) jako takové je zakotveno v Písmu, kde nám je předává kniha Exodus (Ex 20,2-17) a Deuteronomium (Dt 5,6-21). Znamená doslovně "deset slov", která Bůh zjevil svému lidu na hoře Choreb. V průběhu dějin se rozdělení a číslování přikázání měnilo, v současnosti se však pouívá dělení stanovené sv. Augustinem, které se v katolické církvi stalo tradičním. Pokud se chceš o Desateru dozvědět více, můeš prolistovat třeba Katechismus katolické církve (nebo jeho zúený souhrn Youcat).
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak se modlit breviář? Chtěla bych se modlit breviář, ale nevím jak na to...
Tazatelka, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Tazatelko,
modlit se breviář je doporučováno, protoe je to biblická modlitba, která nás spojuje s církví. Jak začít? Třeba Modlitbou před spaním - tedy kadý večer se pomodli to, co je uvedeno na příslušný den. Je to jednoduché, protoe máš vše na jednom místě a není to dlouhé, tak do 10 minut. Časem se můeš doptat kněze, katechety nebo jáhna, pokud jej ve farnosti máte, jak se modlit přesně a podle čeho se v breviáři orientovat. Případně se dá najít návod i na internetu nebo je moné ze začátku pouívat konkrétní texty na daný den z adresy: http://breviar.sk/cz/default.htm
Elektronický breviář pak najdeš zde: http://ebreviar.cz/