OtĂĄzka: Boty na platformě do kostela? Hodí se to? Dobrý den. Já jsem si včera četla jeden článek v INu.... Byl o tom jak by bylo hezké chodit oblečená do kostela... Moc se mi líbíl. Mě se nikdy nelíbilo, kdy jsem viděla v kostele holku s kraasama, nebo s minisukní... s průsvitnou halenkou, s výstřihem a do Venezuely, holá ramena... Take já jsem chodila pečlivě zahalaná..... Jsem moc ráda, e holky které si to přečtou, ten Vá článek, si u budou lépe vybírat oblečení do kostela.... ale můj problém je, zda je vhodné abych nosila já 160 cm holka, 15ti letá boty na podpatku s platformou.... Nejsou to ádné boty na jehlách.. Je to takovej ten klínek.... Jsem vyí jen o 5-10 cm vyí... Je to vhodné? Chodit na nich umím.... Mě se nelíbí podpatky do kostela, ale tím myslím jehly... ty se i tam nelíbí... Ale tyhle by docela ly, ne? Děkuju za odpověd :)
Kokos, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá "Kokosko" :),
myslím, e na takových botkách není nic závadného. Spíše si dávej pozor, aby se ti díky podpatku nezkrátila délka sukně nebo šatů - některé platformové i jehlové boty takový efekt mají. Jsme rádi, e se ti náš článek líbil. Jde především o to, aby dívky dbaly na to, aby bylo jejich oblečení slušné, vkusné a slavnostní - tak, jak to vyaduje slavnostní ráz mše. Mírný podpatek můe naopak podtrhnout krásu vhodně vybraného oblečení narozdíl od extravagantní obuvi nebo opravdu vysokých jehel.
Měj se krásně! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Je to dobrý skutek nebo samozřejmost? Dobrý den, povauje se za dobrý skutek to, e někomu vyhovím? Třeba kdy se zeptá, zda si můe půjčit nějakou mojí věc, a já řeknu, e ano, povauje se to za dobrý skutek, nebo by to svolení mělo být samozřejmostí? Je to dobrý skutek? Děkuji!
lívanec, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá lívanec,
to, e někomu vyhovíš, by ve většině případů mělo být projevem tvé dobré vůle. Samozřejmě velmi záleí na okolnostech, ale především na tvém úmyslu. Pokud by po tobě chtěl něco půjčit třeba spoluák, který je ti nesympatický, ale věděla bys, e by danou věc po tobě pochtíval (a otravoval tě) ještě dlouho, a tak mu ji půjčíš, je tvým prvotním zájmem především to, abys od něj u měla klid. V takovém případě myslíš spíše na sebe, ne na to, e bys mu chtěla vyhovět - pomoct. Vezměme si ale jinou situaci - tvá spoluačka, která byla 14 dní nemocná tě poprosí o zápisky z hodin. Za dva týdny jich není zrovna málo, navíc nemáš monost jí je naskenovat nebo vyfotit doma a musíš proto udělat zacházku do knihovny, kde všechny jí všechny poznámky naskenuješ a pošleš. Chceš to pro ni udělat, protoe jí zkrátka chceš pomoct, zároveň jsi pro to, abys jí vyhověla, musela něco obětovat. V takovém případě se o dobrý skutek určitě jedná a jak vidíš, jde hlavně o tvůj úmysl, o motivaci tvého jednání.
Konat dobro je ale obecně to, k čemu jsme byli povoláni - tedy veškeré naše dobré jednání by mělo být jakousi samozřejmostí. Jinými slovy, nemůeme vyvaovat dobrými skutky své hříchy.
Měj se krásně!
redakce IN!
OtĂĄzka: Je moné, e člověk "můe umřít" po tom, co na zemi naplní Boí plán? Kadý člověk je od Boha povolán, aby na tomto pozemském světě splnil nějaký úkol, poslání, cíl. Je moné, e je to tak, e kdy se mu to povede, člověk můe umřít? Napadlo mě to v souvislosti se smrtí mé babičky, která umřela přesně v den, kdy jsem si dokázala v hlavě urovnat svůj vztah k Bohu, který mě zasáhl svým dotekem, a podělit se o to s pro mě nejbliím člověkem, který ovem není věřící. Říkám si, jestli to babička pro nás nevymodlila a jak se tak stalo, mohla u v klidu umřít. Podobně to měla i sv. Monika, která zemřela poté, co vyprosila víru v Boha pro svého syna Augustýna. Jaký na to máte názor? Díky :)
Monika, 24 let
OdpovÄÄ:
Milá Moniko,
Boí cesty a záměry jsou našim očím zcela nevyzpytatelné :) Bez Boího vědomí se ale neděje na tomto světě nic, take jistě - důleitost okamiku smrti tvé babičky pro tebe mohla být jednou z okolností jejího odchodu na věčnost, ale stejně tak to mohlo mít úplně jiný význam, velice pravděpodobně i pro ni samotnou. S jistotou ti ale můu říct, e ádná z těchto našich hypotéz není zcela pravdivá - Boí plán s námi je toti vdycky krásnější a plnější, ne si vůbec dokáeme představit :)
Měj se krásně!
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích vyzradit tajemství, jeho vyzrazení by danému člověku ale pomohlo? Ahoj,
mám jednu otázku, která mi u víc jak měsíc leí v hlavě. Kdy mi kamarádka řekne tajemství a já ji slíbím e to nikomu nevykecám. kdy to ale vykecám tak je to hřích. Jene teď nastává problém. Mám tajemství, které jsem SLÍBILA a je \"nesprávné\"(ta určitá osoba dělá něco nesprávného...). Co kdy se jí (té osobě) budu snait pomoct a tajemství řeknu nějakému člověku a to v úmyslu aby ji to pomohlo. Je to hřích? Díky předem.
Any, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Any,
o hřích se v tomto případě spíše nejedná - jednala bys v dobré vůli kamarádce pomoci, ne proto, abys jí uškodila. Jde ale o to, e vyzrazením jejího tajemství ztratíš její důvěru, která se často velice špatně získává nazpět. Moná by bylo lepší, kdyby sis o dané věci promluvila přímo s ní nebo se ji pokusila přesvědčit, aby sama tajemství vyzradila - pokud opravdu věříš, e by jí to bylo spíše ku prospěchu. Záleí také na tom, o jak závanou věc se jedná - pokud by tě příkladně ádala o to, abys nevyzrazovala její plány na plánovanou sebevradu (fikční situace), v takovém případě by bylo určitě vhodné o tom někomu povědět a její plány překazit. Závanost věci ale musíš zváit sama.
Dríme tobě i tvé kamarádce palce :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám otázky ohledně svátosti biřmování. Ahoj!
Mám několik otázek. Týkají se biřmování a veho kolem toho, protoe bych chtěla přijmout tuto svátost. Tááááke. V čem vlastně biřmování spočívá?
Kdo je to biřmovací kmotr a kdo to v mém případě můe být?
Co si obléct?
předem dík za odpověď.
(můete klidně napsat i něco na co jsem se neptala a já budu jedině ráda :D)
Zizi, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Zizi,
1) biřmování je dovršením křtu. Křest nás spojuje s Pánem Jeíšem, a proto v nás od té chvíle začíná bydlet i Duch svatý,
který nám dává počátek svých darů.
Biřmování je dovršení křtu, obdrení plnosti darů Ducha svatého. Jsou to Letnice kadého z nás. A Letnice znamenaly, e
apoštolové vyšli a začali hlásat evangelium. Dary Ducha svatého si lze představit jako nadání na Boha (podobně jako
někdo má nadání na matiku). Kdo obdrel dary Ducha svatého, má schopnost vnímat Boha, být mu blízko, ít podle jeho
slova. Toto nadání ale musí rozvíjet. V opačném případě dar zakrní. Take křest je získání řidičáku a biřmování znamená,
e dostaneme Ferari, abychom mohli jezdit a vozit druhé. Obvykle se hovoří o 7 darech Ducha svatého (dar moudrosti,
rozumu, rady, síly, umění, bázně Boí a zbonosti).
2) Biřmovací kmotr by měl být především někdo, kdo opravdu ije z víry, někdo, kdo stojí po boku biřmovance a pomáhá mu "plnit úkoly" biřmovance - svědčit o Kristu slovem i ivotem, podporovat jej v modlitbě, být mu duchovní oporou a přítelem. Zároveň musí být starší 16 let, být pokřtěný, biřmovaný a ji přijal eucharistii. O výběru biřmovacího kmotra se můeš poradit i s knězem, který tě bude na biřmování připravovat nebo s rodiči.
3) Co si obléct? Ideálně nějaké slušivé šaty (v některých farnostech bývá zvykem oblékat si na biřmování kroj) nebo sukni. Obecně by se mělo jednat o oblečení vkusné, slušné, slavnostní, tedy nikoli vyzývavé a také ne takové, které nosíme běně do školy nebo na ven (třeba díny a triko :)). Jde o to, e biřmování je svátostí, kterou člověk přijímá jednou za ivot, jedná se o opravdu slavnostní a výjimečný okamik. A tomu by mělo být přizpůsobeno i naše vzezření. Uitečnou radu při výběru oblečení ti můe poskytnout i článek v našem červnovém čísle na str. 16 - 17 s názvem V plavkách do kostela?
Měj se krásně! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích si poutět něco na youtube nebo se dívat na obrázky na počítači na internetu? Dobrý den, je hřích si poutět něco na youtube nebo se dívat na obrázky na počítači na internetu? Platí zde podobná pravidla jako u stahování filmů a hudby? Děkuji.
j., 17 let
OdpovÄÄ:
Milá j.,
všechna videa, která jsou umístěná konkrétně na Youtube by měla být opatřena autorskými právy. Tzn., e buď je člověk, který je na server nahrál, přímo jejich autorem nebo autorská práva na zveřejňovaný obsah nějak získal. V opačném případě správci Youtube odstraní buď celé video nebo příkladně jen zvukovou stopu (pokud se jedná třeba o po domácku vyrobený klip k písničce, která je chráněna autorskými právy). Jedná se ale o obsah veřejně dostupný, take pokud videa nebo obrázky nestahuješ, není to a takový problém. Vinu má především ten, kdo nelegálně získané soubory, videa a obrázky na internet umísuje a tím se podílí na jejich nelegálním šíření.
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích holit se "tam dole"? Je hřích holit se \"tam dole\" ?
petra, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Petro,
o hřích se nejedná, takováto péče o tělo je záleitostí hygieny a zdravotního uváení.
redakce IN!
OtĂĄzka: Je moné nějak vystoupit z církve? Co mám udělat pro to, abych nebyla křesanka, kdy jsem pokřtěná? Je moné nějak vystoupit z církve?
jara, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá jaro,
jak správně píšeš, do křesanského ivota nás uvádí právě iniciační svátost křtu, kterou zároveň vstupujeme do církevního společenství. Znamení svátosti křtu není moné v pravé podstatě jakkoli vymazat nebo zrušit, vtiskuje se do duše člověka nesmazatelně. Je pouze moné k zápisu v matrice pokřtěných připojit poznámku, e daný člověka projevil svou vůli zříci se křtu, čím se věc "formálně vyřeší".
Křest je ale obdarováním, které si s sebou neseme celý ivot, a u jej vyuíváme nebo ne. Jsou lidé, kteří chtějí vystoupit ze společenství církve proto, e se necítí být křesany, mají pocit, e nejsou věřící a chtějí být pravdiví k sobě, svému okolí a potamo i k Bohu. V tom samozřejmě není moné nikomu bránit, svobodu rozhodnutí má v takové věci kadý. Je ale dobré si takové rozhodnutí předem dobře promyslet a odpovědět si na otázku, zda mi zřeknutí se křtu přinese do ivota pokoj, zda nějak opravdu vyřeší nebo pomůe situaci, ve které se nacházím.
Myslíme na tebe v modlitbě :) +
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak přistupovat ke svátostem, kdy mám pochybnosti o víře? Je pochybnost hřích? Jak při ní přistupovat ke svátostem?
Dobrý den, mám otázku. Pocházím z věřící rodiny. Poslední dobou mám tak trochu problém věřit v Boha, v to, e je. Chtěla bych věřit, ale někdy mám pocit, e to prostě nedokáu a pak mě to zase mrzí. Jak má člověk v takové situaci přistupovat ke sv. přijímání?
Je to hřích? (v jednom zpovědním zrcadle byla otázka: nepodléhal jsem pochybnostem?) Je dobré se z toho zpovídat? (u několikrát jsem to u zpovědi řekla, ale mám pocit, e to moc nepomohlo).
Moc děkuji za odpověď.
J., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá J.,
pochybnosti o víře měl (nebo moná ještě má) asi někdy kadý. Právě v tomto vratkém období je ale naopak důleité, abys chodila ke svátostem tak často, jak jen to půjde a modlila se za svoji víru. Svátost eucharistie pro tebe můe být v mnoha ohledech posilou a ve svátosti smíření můeš někdy najít odpovědi na některé své otázky. V ivotě kadého člověka přichází nějakým způsobem zkouška víry, zkouška vztahu s Jeíšem. Nejspolehlivější cestou, jak v ní obstát, je učit se být s Bohem, budovat s ním vztah. To znamená, najít si na něj čas (modlitba - kadý den 10 minut ticha s Bohem), číst Písmo a učit se z něj, číst kvalitní ivotopisy svatých (zvláš mladých - z nedávné doby např. Chiara Luce Badano), vyhledávat v církvi prostředí, kde je jakoby Bůh více proíván a pociován (např. diecézní centra ivota mládee) a učit se naslouchat Bohu i během mše svaté. Není to snadné, ale uvidíš, e tak překonáš své pochybnosti a najdeš znovu Boha - lásku, který chce tvé dobro.
Myslíme na tebe! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Proč nemohou být vechny křesanské církve spojeny? Ahoj! V hlavě mi začalo vrtat něco kvůli náboenství.....proč jsme křesané rozděleni na tolik církví? Kdy se někdy zajdu kouknout do jiné církve,..zdá se mi, e to máme podobné, ale e oni nemají tak přísná pravidla jako my katolíci. A jako bychom kadý chtěli do toho svého společenství přivést nové lidi a ukázat proč by měli jít zrovna do dané církve. Já, kdybych se měla rozhodovat, tak bych v tom měla zmatek. Proč prostě nemueme být spojeni? Já vím je to zmatený dotaz. Ale děkuji za odpověď :)
Mína, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Míno,
Všechny křesany (katolíky, evangelíky, pravoslavné) spojuje víra v Trojici Boí, ve vtělení Jeíše Krista a jeho zmrtvýchvstání a v důleitost křtu. Tedy to hlavní máme opravdu společné. Obecně je třeba jasně říci, e v současných křesanských církvích existuje touha, jistě vzbuzovaná Duchem Boím, po jednotě. Katolická církev a papeové pro to dělají co mohou. Pape příkladně před časem navštívil soukromě jednoho ze svých známých, který je pastorem jedné církve nedaleko Říma a pravidelně se snaí udrovat přátelské styky s ostatními křesanskými církvemi. Ovšem touha po jednotě neznamená, e veškeré rozdíly jsou pryč. Jednota ano, ale vdy v pravdě, tedy ve věrnosti Písmu a Duchu svatému. A to není vůbec tak snadné. Je třeba hodně modliteb. Pokud se jedná o křesany, pak křest je platný u všech stejně. Ale co eucharistie? Tam je problém. Zázrak proměnění kousku chleba v Krista není vůbec záleitost lidí, ale Boha, který k tomu zvolil slubu kněí. Proto je eucharistie pouze tam, kde je svátost kněství. Tady vidíš, e cesta k jednotě má také kříe rozdělení, které musíme nést s důvěrou, e Pán je jednou promění. Touha po jednotě nás vede k modlitbě, ke vzájmenému poznávání, ale také k tomu, znát dobře svou vlastní víru.
Pokud jsi ještě neprostudovala YOUCAT, moc Ti to doporučuji. Pokud ano, vrhni se na Kompendium Katechismu katolické církve nebo přímo na ten velký Katechismu katolické církve. Nebudet to četba snadná, ale mnoho zajímavého se tam dozvíš.