OtĂĄzka: Jak můeme získat odpustky konáním skutků milosrdenství? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak můeme získat odpustky konáním skutků milosrdenství. Souvisí to nějak s obvyklými odpustky a jejich získáváním?
Děkuji za vysvětlení.
:-), 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, v tomto svatém roce Boího milosrdenství pape František rozhodl, e se za obvyklých podmínek, můe získat plnomocný odpustek i konáním skutků tělesného či duchovního milosrdenství. Take, kdy uděláme jakýkoliv skutek milosrdenství a spojíme jeho vykonání s podmínkami odpustků, můeme odpustek získat: modlitba na úmysl Svatého otcem, přijetí eucharistie a svátost smíření.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s odpustky a svatou bránou? Ahoj In! Chtěla bych se zeptat, jestli pro získání odpustků stačí, kdy půjdu na zpověď a za týden po projití Svatou branou (kdy si nejsem vědoma ádného těkého hříchu).
A jetě bych se chtěla zeptat, zda je moné získat více odpustků za jedno projití svatou branou.
Děkuji za odpovědi a přeji hodně zdaru k Vaí práci.
Anonymka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, jeden den můeme získat jeden plnomocný odpustek, tedy projitím svaté brány je moné získat jeden odpustek. Zpověď opravdu stačí někdy před či po, říká se tak týden před či týden po.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se církev a vůbec křesané dívají na hypnózu? Ahoj, zajímalo by mě, jak se církev a vůbec křesané dívají na hypnózu (hypnotizování). Přijde mi, e to je nesmysl a mám pocit, e si ti lidé, co to provádějí, zahrávají s temnými silami. Jak to tedy je? A o co vlastně v hypnóze jde? Díky za vysvětlení.
sedmnáctiletá, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
hypnóza je jedna z terapií, která se pouívá třeba na léčení některých psychických onemocnění nebo na různé exémy atd. Hypnóza je změna vědomí člověka, během které je moné zpracovat některé záitky či si "zapamatovat" některé nové podvědomé reakce. Pochopitelně je také zneuitelná, jako všechny metody léčby, které zasahují do nitra člověka (např. psychoterapie). Proto ne by se někdo nechal takto léčit, měl by si zjistit, zda hypnotyzér je skutečně lékař či psycholog, zda je solidní, a zda dělá svou profesy kvalitně.Vlastně jako i u ostatních lékařů.
Jan Balík
OtĂĄzka: Bezlepkové hostie Ahoj, zajímalo by mě, proč jsou hostie také bezlepkové, kdy katolická církev upřednostňuje to, e se hostie opravdu promění v tělo Jeíe Krista, take by měli katolíci věřit i v to, e je jedno, z jakého materiálu je vyrobena, kdy je to opravdu to \"tělo\"...? Vidím plno nesrovnalstí v souladu s Biblí a tohle je jedna z nich. Děkuji za odpověď
Křesanka, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá křesanko,
katolická církev od prvopočátku věří, e mocí Boí je při mši svaté proměněna podstata chleba v Tělo Jeíše Krista. Ale podoba hostie zůstává. Kdy by tedy vědec vzal proměněnou hostii, zjistí, e váí, chutná, má chemické sloení atd. stejné jako ta neproměněná. To, co se změnilo, je podstata, a ta je neviditelná. Jiný příklad. Kdy je někdo pokřtěn, vůbec se to na jeho vzhledu nepozná. A přeci, došlo zcela k zásadní změně člověka. Jen Bůh svýma "boíma očima" pozná, e ta a ta hostie je proměněná, e ten a ten člověk je pokřtěn.
A ještě jedna věta. Vnímáš-li nesrovnalosti, je třeba se ptát a snait se pochopit, ale té se i modlit - tedy snait se o vnitřní setkání s Pánem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Odpustky a rok Milosrdenství Dobrý den. Mám několik otázek ohledně odpustků. První: v letoním roce milosrdenství je k obvyklým podmínkám pro jejich získání připojen i speciální úkol - projít svatou branou milosrdenství. Je moné získávat odpustky, i kdy jí neprojdu (nemám k tomu moc často monost)?
Druhá otázka: Kdy jdu (jednou) ke svátosti smíření a v následujících dnech (asi do týdne?) přistoupím (víckrát) ke sv. přijímání a pomodlím se odpustkové modlitby, mohu tak získat více odpustků (ale ke vem jednu zpověď)?
Poslední otázka: Kdy plnomocný odpustek věnuji dui v očistci, tak ta due tím (pokud to vím správně) získá odputění vech trestů za své hříchy. Je tedy moné, e pak ta due můe jít přímo do nebe?
Moná, e tohle my lidé nevíme, tak se omlouvám za zvědavost :) Ale pokud na to existuje odpověď, budu za ni ráda, nebo pokud víte o nějaké literatuře či odkazech k tomu... Děkuji moc za vechny odpovědi, snad jsem to napsala srozumitelně :)
Zvídavá, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
jednou z podmínek letošního roku je právě udělat si k bráně milosrdensví pou. V tom je ta obě, kdy ji máš daleko.
Ano odpustky lze získávávat i v jiné dny, ně den, kdy jsi přistoupila ke svátosti smíření. Zpověď stačí pluisminus týden, čtvrnáct dní. Podstané je, aby byl člověk v milosti posvěcující. Takto můe vyprosit milosti mnoha duším.
Získáš-li skutečně plnomocné odpuskty pro duši v očistci, jde ihned do nebe.
V tomto roce můeme získat odpustky i za skutky tělesného a duchovního milosrdenství.
Odpusky jsou super pomocí pro lidskou slabost a hříšnost. Jsem moc rád, e ve světém roce je tolik příleitostí. Třeba v Krakově během světového dne mládee jsme měli bránu přímo v našem kostele.
+ P. Jan Balík
Jan Balík
OtĂĄzka: Je to hřích? Kámoka vyvolávala nějakého ducha... Je to hřích???
Měli jsme se zabavit a kámoka na vrhla nějakou hru, kterou jsem neznala.
A kdy jsme ji začali hrát tak jsem si uvědomila, e volá nějakého ducha a na stole má napsáno yes,no.(asi Charlie).
Ani jednou se ale tuka nepohnula.
Ale i tak jsem to s nimy hrála(respektive se jen dívala) Ale byla jsem s nimi.
Take, moc prosím je to hřích? Velký?
Moc děk.uji předem
Líza, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, díky za dotaz. Hra, o které píšeš je pěkně nebezpečná! Slyšel jsem o děvčeti, o mladé holce, která se po vyvolávání duchů zcela pomátla. A nedostala se z toho. Dnes není schopná se o sebe vůbec postarat.
Pokud se někdy dostaneš do podobné situace, je třeba kamarádkám říci, a se do takových věcí nepouští. Jestlie neposlechnou, jdi radši jinam – nechtěj být ani pasivním svědkem takových her. Zkus mít vdy připraveno „v rukávu“ pár skvělých a osvědčených her. To pak můe „sebrat vítr z plachet“ těm, kteří přichází s nápady, o kterých píšeš ve svém dotazu.
Z Tvé strany jistě nešlo o těký hřích. A půjdeš příště ke svátosti smíření (svaté zpovědi), vyznej ale i tuhle záleitost. Pěkné prázdniny:) P. Petr Souček
Petr Souček
OtĂĄzka: Po biřmování se mi zdá, jako by Bůh byl daleko. Nic se mi nedaří. Co s tím? Ahoj, před rokem a něco jsem byla u biřmování. Předtím jsem ila ivou víru, chodila na noční bdění, chvály, křesanské tábory, cítila boí přítomnost a lásku na kadém kroku. Od biřmování ale jako by se něco \"zlomilo\". Mám pocit, jako by byl Bůh nejenom daleko, ale dokonce se vyíval v tom, e se mi nic nedaří. Já vím, e je to totální blbost, ale jak mám poručit svým pocitům? Asi čtvrt roku jsem se snaila pravidelně číst písmo a drela se toho zuby nehty, i kdy mi to nic a nic neříkalo. Snaím se uvědomovat si vechno, co mám a co rozhodně není samozřejmostí a chválit Pána za to, co mi dává, ale pravda je taková, e mám permanentní pocit, e je to k ničemu. Cítím se pořád hrozně sama a je to čím dál horí. Chtěla bych znovu cítit, e mě má Pán rád a stará se o mě. Poraďte mi, prosím, co mám dělat. Jsem u zoufalá a vzdávám jedno za druhým.
Mikx, 18 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, díky za dotaz. Dovol jeden příběh. Jmenuje se „Dva rabíni“.
Dva rabíni spolu večeří. Jsou to přátelé a hovoří o všem moném; a do pozdní noci diskutují o existenci Boí. Nakonec dojdou k závěru, e Bůh není. Jdou spát…Ráno se jeden z nich probudí a hledá svého přítele po domě. Nikde nikdo. Vyjde ven a najde ho, jak v zahradě poctivě recituje ranní modlitby. Překvapen se ptá: „Co to děláš?“ „Vdy vidíš, modlím se ranní modlitby…“ „Jsem ohromen! Vdy jsme skoro celou noc diskutovali a nakonec jsme dospěli k tomu, e Bůh neexistuje. No a ty se tu teď modlíš ranní modlitby?“ „No, dovol, a co s tím má Bůh společného?“ zní prostá odpověď. Tolik příběh.
To, o čem píšeš, proívá řada lidí – také spousta světců. Blahoslavená Matka Tereza takové „odloučení“ od Boha proívala 50 let! Necítíš při modlitbě nic? Jsou chvíle, kdy nás Bůh při modlitbě naplňuje radostí a štěstím. Je to takový bonus:) Ten není kadý den. Někdy přichází chvíle, kdy při modlitbě nic necítíme, nebo k ní máme dokonce odpor. „Roztritost při modlitbě, pocit vnitřní prázdnoty a vyprahlosti, ba dokonce odpor k modlitbě proívá kadý, kdo upřímně usiluje o opravdovou modlitbu.“ (Youcat, 508). Moná nás Bůh v těch okamicích testuje, jestli Mu dokáeme být věrní i v takových chvílích.
Na závěr 2 rady:
1. Vytrvej! Poctivě se modli, choď kadou neděli na mši svatou, kadý měsíc ke svaté zpovědi, často ke svatému přijímání!
2. Máš nějaké společenství? Partu lidí, se kterými se pravidelně setkáváš – kde hovoříte o víře, modlíte se, ale jdete třeba také na výlet do přírody či do kina? Najdi si takové společenství – pomůe Ti v těkých chvílích ivota! Jiná varianta je – zalo takové společenství:)
Budu se za Tebe modlit, abys všechny zkoušky překonala. Měj se hezky! P. Petr Souček
Petr Souček
OtĂĄzka: Co si sbalit do Krakowa? co si sbalit do krakowa??? dik za odpověď:)
poppopo, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj poppopo, předpokládáme, e jsi přihlášená, navíc ve svých patnácti letech nemůeš jet sama, a musí tě někdo doprovázet, ale to všechno určitě víš... Na signalech.cz, jsme se dozvěděli, e: Kdo je přihlášený, a má zaplaceno, dostane na konci června druhý e-mail ze svého A/DCM s informacemi o odjezdu. V tomto e-mailu bude uvedeno, co si má kadý vzít sebou a hlavně místo a čas odjezdu.
Přejeme ti z redakce, nejen v Krakowě, poehnaný čas. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: U dlouho se zamýlím nad otázkou asistované reprodukce... Dobrý den, ji delí dobu se zamýlím nad touto otázkou - asistovaná reprodukce není z hlediska církve a křesanské víry správná (to chápu), ale jak jsou vnímáni lidé, kteří se takto narodili? Já sama jsem se narodila touto cestou s tím, e pohlavní buňky pocházely od mých rodičů, jen početí normální cestou nebylo z nějakých důvodů moné. Vude jsem zatím narazila jen na to, e umělé oplodnění není správné, ale co kdy se člověk touto cestou narodí?
Aneka Marie, 17 let
OdpovÄÄ:
Drahá Aneko, je dobře, e si uvědomuješ nesprávnost asistované reprodukce.
A jak se dívat na lidi, kteří prostřednictvím asistované reprodukce vznikli? Mohli bychom poloit také tyto otázky: Jak se dívat na lidi, kteří vznikli ze znásilnění? Jak se dívat na lidi, kteří vznikli z nevěry jednoho z manelů? Jak se dívat na lidi, kteří vznikli z pohlavního styku dětí?
U počátku jejich existence je zlo - různé zlo. Je třeba si uvědomít, e jsou věci, které neovlivníme: nevybíráme si rodiče, ani okolnosti svého vzniku, ani své jméno...Řadu věcí je třeba přijmout - jako věci dané.
Lze obviňovat ty, kteří se z takového zla narodili? K tomu nemáme právo, to nemůeme!
Proč Bůh různá zla dopouští - to je nám skryté, to je tajemství. Bůh na to má právo. Boha nelze soudit.
Aneko, přijmi okolnosti svého zrodu! Pokud je potřeba odpustit Tvým rodičům, odpus jim. Odpus případně i Bohu a sobě.
Aneko, Ty nejsi člověkem druhé, ani třetí kategorie! Jsi člověkem první kategorie! Tvůj ivot má úasnou hodnotu! I Ty máš své místo u Boha, v nebi! Teď musíš bojovat o to místo - jako kdokoli jiný z lidí. Přeji Ti nejlepší vítězství! P. Petr Souček
Petr Souček
OtĂĄzka: Rodina a přátelé nebo víra? Rodina a přátelé nebo víra??
Ahoj IN! Jednou mně napadla otázka co bych řekla, kdyby mi někdo řekl, a si vyberu mezi vírou a rodinou a přáteli. Pro co by se měl člověk rozhodnout??
Děkuji za odpověď a přeji krásné prázdniny. :)
Kačka, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Kačko,
myslím, e můeš být ráda za to, e jsi před takové dilema postavena nebyla a snad ani nikdy nebudeš :) Nevím, do jaké situace by ses měla dostat, abys tento problém musela řešit, ale moností je samozřejmě spousta. Obecně ale platí to, e by pro nás měl být Bůh vdy na prvním místě. Take ano, i před rodinou a blízkými přáteli. Zavání to samozřejmě velkou obětí a moná by se dalo hovořit i o mučenickém údělu, ale pokud je člověk schopen s Bohem ít a plně mu věřit, můe si být jistý, e jeho obě nikdy nebude marná, e Bůh ji vidí, přijímá a na člověka, který kvůli němu trpí nikdy nezapomíná.
Dokonce i mezi manely by mělo platit to, e jsou jeden pro druhého a na druhém místě a na prvním mají Boha (který je ale zároveň spojuje a jim pomáhá). Na třetím místě pak děti a tak dále a tak dále.