OtĂĄzka: Jak nechat posvětit desátek růence? Ahoj IN! Chtěla jsem se zeptat, jak nechat posvětit desátek růence (náramek) ?
Dík za odpověď, moc mě to zajímá:)
Zuzka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Zuzko, dojdi za knězem či jáhnem a popros ho, aby Ti růenec posvětil. A je to. Posvěcení je modlitba, kterou kněz či jáhen pronáší jménem církve za Tebe, která ten růenec budeš pouívat k modlitbě.
Jan Balík
OtĂĄzka: Modlitby dětské a nové pro Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevadí, e se modlím modlitby, které jsem se naučila jako malá, kdy to myslím váně nebo se mám učit nové modlitby \"pro dospělé\"?
Lenka, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, Leni!
Pěkně Tě zdravím:)
Kdy si vzpomenu na své dětství a dospívání… Moje maminka a tatínek se s námi (se mnou a mými sourozenci) modlili nejprve modlitby typu „Andělíčku můj stráníčku…“ nebo „Přijď ke mně Jeíšku…“, ale přidávali k tomu i modlitby „Otče náš“, „Zdrávas, Maria“, ale i „Věřím v Boha“, atd. Ty první dvě jsme postupem času nahradili modlitbami z Bible, Kancionálu či modlitbami, které jsme zformulovali vlastními slovy.
Dnes se modlím nejčastěji „Denní modlitbu církve“ (breviář), růenec a vlastními slovy. „Andělíčku můj stráníčku…“ nebo „Přijď ke mně Jeíšku…“ se modlím spíš výjimečně – a to tehdy, kdy navštívím svou sestru a modlím se s jejími malými dětmi. Breviář se spolu modlit nemůeme – malé děti ještě neumí číst, navíc by to pro ně bylo dlouhé a mnohdy nesrozumitelné. Je potřeba se dětem přizpůsobit. Jsem přesvědčen, e Pánu Bohu nevadí, kdy se modlím se svými malými neteřemi „dětské“ modlitby.
Bylo by ale asi zvláštní, kdyby se někdo dospělý nedokázal modlit jinak, ne slovy modliteb „Andělíčku můj stráníčku…“ nebo „Přijď ke mně Jeíšku…“. Ale i takové lidi jsem u potkal. Kdyby se někdo takové modlitby chtěl modlit např. ve společenství mládee, asi by se mu někteří i smáli.
Jsi ve věku, kdy člověk opouští modlitby z dětství a objevuje nové. K modlitbě ho u nevolají rodiče, musí na to pamatovat sám. Musí pečovat o svůj vztah s Bohem.
Závěrem: jistě nevadí, kdy se modlíš modlitby, které ses naučila jako malá – myslím, e brzy objevíš krásu dalších modliteb a ty z dětství nahradíš jinými. Důleité je to, aby ses modlila kadé ráno a kadý večer; pokud k tomu přidáš i pár krátkých modliteb přes den, bude to skvělé!
Měj se hezky, Lenko!
P. Petr Souček
Petr Souček
OtĂĄzka: Kamarádka chodí do ICF a mě taky zve.Můu tam chodit? Co si o tom myslíte? Ahoj :) Mám dotaz: kamarádka chodí do křesanského společenství ICF a občas mě zve na různé akce do této církve. (já jsem katolička) Co myslíte, mám tam chodit? Jednou jste tu psali, e je to (ICF) tak trochu na hranici sektářství... Tak já nevím..
Děkuji moc za odpověď a přeji hezké dny :))
B., 17 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, B.:)
Netuším, co o ICF víš, zda ses zajímala o jejich historii, učení, atd.
ICF je novodobou církví - vznikla v r. 1996 ve Švýcarsku. V České republice funguje jako občanské sdruení asi 10 let. ICF má svou pobočku v Praze. Zakládajícími členy jsou manelé Skokanovi. ICF čerpá z tradice křesanského protestantismu, snaí se oslovit především mladé lidi.
Kdysi jsem na jednom školení o sektách zachytil myšlenku, e jedním z nejlepších tahů, jak se dostat k penězům, je zaloit si vlastní sektu. Nemůu se ubránit dojmu, e ICF takovým projektem skutečně je.
Kdy jsem se připravoval na kněství, bylo nás v našem ročníku asi 50 z celé ČR. Vyprávěli jsme si mezi sebou o našem ivotě s Bohem; byli mezi námi i takoví, kteří uvěřili a v dospělosti. Jeden kluk vyprávěl: „Studoval jsem na výšce medicínu a uvěřil jsem v Boha. Ale byl jsem zmatený z tolika církví… Prosil jsem Boha, aby mi ukázal, která církev je ta pravá (nikomu z lidí jsem se ale s tímhle hledáním nesvěřil). Nějakou dobu se nic nedělo. A pak… jednou jsem šel po rušné ulici, všude spousta spěchajících lidí… Najednou se přede mnou objevil mu – zastavil se, dal mi ruku na rameno a řekl mi: Ta pravá církev - církev, kterou skutečně hledáš - je církev katolická. Toho mue jsem viděl poprvé ve svém ivotě – a taky naposledy. Netuším, jak se dověděl o mém rozhovoru s Bohem. Ale já měl jasno: zašel jsem do římskokatolického kostela, vyhledal pana faráře, začal jsem přípravu na křest a dal se pokřtít…“
Zakladatelem naší (katolické) církve je Jeíš:) Ta církev je tu u víc ne 2000 let. Nejsme ideálním společenstvím… Ale my katolíci máme obrovské bohatství, které nikdo jiný nemá: papee, svátosti (zpověď, svaté přijímání, atd.), celou plejádu úasných a inspirativních světic a světců…
Za sebe: nemám potřebu hledat Jeíše v jiných církvích, kdy vím, e v té naší katolické je Jeíš skutečně doma:)
Kontakt se sektami můe být i pro „kovaného“ katolíka nebezpečným experimentem.
Zkus raději ne ICF navštívit nějaké katolické centrum mládee (v Praze „Nazaret“, v Rajnochovicích „Přístav“, v Příchovicích „Křiovatku“, v Osové Bítýšce „Mamre“, atd.), nebo katolické chvály, apod. Najdeš tam nejen výborné mladé lidi, skvělou hudbu, hezké prostředí, ale taky třeba Boha v Eucharistii (při adoraci), nebo při svátosti smíření…
Drahá B., a se daří:)
P. Petr Souček
redakce IN!
OtĂĄzka: Holka katolička a kluk z jiné církve mohou vstoupit do manelství? Ahojky..chtěla bych se zeptat - holka katolička + kluk z jiné cirkve - mohou vstoupit do manelství? Nebo tam jsou nějaké podminky, překáky (i kdy asi ano), ale jaké? Co kdy si ty dva rozumí? Děkuju :-)
Tess, 25 let
OdpovÄÄ:
Milá Tess, díky za otázku:) Je třeba říct, e katolík má povinnost (!) si hledat za ivotní partnerku katoličku; stejně platí, e katolička má povinnost (!) si hledat za ivotního partnera katolíka.
Standardně by manelství měli uzavírat lidé (katolík a katolička) – oba biřmovaní. V naší olomoucké arcidiecézi platí /IN! má redakci v Olomouci:)/, e pokud se chce enit/vdávat katolík/katolička, který/-á ještě není biřmovaný/-á, můe svatba proběhnout, pokud tento člověk dá příslib, e se v blízké době na svátost biřmování připraví a přijme ji.
Občas se stane, e přijde na faru holka-katolička a kluk z jiné církve (nebo obráceně). Jindy přijde třeba holka-katolička a nepokřtěný kluk. Chtějí svatbu. Co v takové situaci?
Kněz můe poádat otce arcibiskupa pro snoubence o dispenz (výjimku) k sňatku s nekřesanem či o dovolení „konfesně smíšeného manelství“ (svatba např.: katolička + evangelík). Kdysi se k tomu otec arcibiskup Jan Graubner vyjadřoval a říkal, e kadou takovou výjimku uděluje s velkým smutkem.
Tess, moná se ptáš: „Proč se smutkem?“ Protoe víra toho katolíka je ve velkém ohroení! Většina katolíků po svatbě s nekatolíkem svou víru opouští, nebo se z nich stanou „vlaní“ katolíci. Málokterý katolík/katolička je tak „silný“ ve víře, e ke katolické víře přivede i svou partnerku/partnera.
Tess, před pár dny u mne byli dva mladí (katolička a nepokřtěný mladý mu)… chtějí svatbu. Ta katolička musela dát před svatbou následující příslib: „Prohlašuji, e ve svém zamýšleném manelství budu zachovávat a rozvíjet svou víru a ít podle ní. Budu se upřímně snait, jak to ode mne má víra vyaduje, aby naše děti byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi…“
A pak je tu otázka – Jak velkou víru budou mít děti z takového manelství?
Závěrem: To, e si dva mladí lidé rozumí – to je důleitá věc. Ale... Já jsem knězem teprve něco přes 10 let, ale všímám si, jak krásná a hluboká manelství mají mladí, kteří jsou oba katolíci, spolu chodí ke zpovědi, spolu chodí ke svatému přijímání, spolu se modlí růenec, atd. To je teprve opora! O to je potřeba usilovat!
Poznali se např. na nějakém katolickém centru pro mláde (v Praze „Nazaret“, v Rajnochovicích „Přístav“, v Příchovicích „Křiovatka“, v Osové Bítýšce „Mamre“, atd.), nebo na nějaké katolické akci (na studentské mši svaté, ve spolču)…
Tess! Kadý den se modli, aby Ti Pán dal poznat, jestli Tě volá do manelství. Pokud Tě volá do manelství, pros Ho za svého budoucího manela.
Modlím se za Tebe:) a prosím Tě: i Ty na mne pamatuj v modlitbě. Díky!
P. Petr Souček
Bonus:)
Modlitba za dobrou volbu manela...
Boe, nebeský Otče, ty víš, e se snaím najít své místo v ivotě. Jestlie mě voláš do manelství, prosím tě: osvě mě, abych rozváně usuzovala a správně rozhodovala. A nehledím na krásu, na bohatství nebo na jiné hmotné výhody. A raději přihlíím k zdraví duše i těla, ale především a hledám oddanost Bohu a ušlechtilost srdce. Nedopus, aby v mém budoucím manelství byla ohroena moje víra a spása mých dětí. Boe, ehnej nám dvěma, i kdy se snad ještě neznáme. Přeješ-li si, abychom jednou byli svoji, veď nás u nyní po svých cestách.
Petr Souček
OtĂĄzka: Biřmování Dobrý den, zatím jsem nijak neuvaovala o sv. biřmování, ale myslím, e by se to nějak hodilo podle mého věku. Trochu se bojím toho, e pak budu mít větí odpovědnost za své činy, e to bude moc sloité a tak, ale zároveň mám pocit, e u bych mohla chodit na nějakou přípravu, protoe znám lidi, kterým je 15 a biřmovaní jsou. Mám kolem toho celkem velký otazník. Poradíte mi prosím, jak se zachovat? Děkuji, Alena.
Alena, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Aleno,
biřmování je veliký dar Boí a mocná vnitřní síla, kterou nám Pán touí dát. Křest nás s Kristem spojuje a biřmování nás posiluje k ití dle víry a k svědectví o Kristu. Příprava na biřmování je obdobím, kdy si můeš lecco ujasnit, naučit se lépe modlit, více víru studovat a také zaít společenství.
Take Ti biřmování doporučuji. Buď letos nebo za rok, ale jistě se máš na co těšit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Kdy herci hrají kněze a řádové sestry, působí to na mě trochu urálivě. Jak se na to díváte vy? Dobrý den, chtěla bych znát vá názor na to, kdy se ve filmech hraje např. svatá zpověď a je vidět, e ti lidé to neznají z normálního ivota... Nebo kdy herci hrají kněze/řádové sestry, tak na mě to působí trochu urálivé, nebo e je to znesvěcení, protoe ti lidé vlastně o tom nic neví a hrají to... Jak se na to díváte vy? Děkuji a přeji pěkné dny!
olga, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Olgo, pokud reisér chce svou práci vykonávat kvalitně, vdy si bere odborné poradce. Pak hraní můe být v pořádku a dokonce můe jít i o opravdovou kvalitní vtipnou zábavu. Tak bych třeba ohodnotil řádové sestry ve filmech s Louis de Funèsem.
Někdy to ale reiséři nedělají, protoe si myslí, e to není třeba, anebo chtějí svaté věci aspoň trochu zesměšnit. Pak je to někdy vidět, protoe výkon herců není kvalitní a nebo jde přímo o jisté zneuctění, někdy větší, někdy menší. Ale nesmíme se tím nechat moc zneklidnit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Skutky milosrdenství Ahoj IN! Chtěla bych se zeptat, jak mohu konat skutky milosrdenství, myslím zvlátě ty tělesné. Vůbec se s tím nijak nedostávám do styku. Jak můu sytit hladové nebo navtěvovat vězněné či dokonce pohřbívat mrtvé? Můe to nějak dělat i obyčejná studentka? Děkuji za radu.
J., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, skutky milosrdenství jsou jednoduše skutky lásky. To, e jich vyjmenováváme 14 (duchovního a tělesného) je dle různých příběhů Bible. Ale je jich tolik jako skutků lásky.
Jak ít ty, které nazýváme tělesné? Poslouit někomu u jídla (třeba mladšímu sourozenci), můe to jít i o takové běné věci jako je krmit malé dítě, přebalovat ho atd., ušetřit nějaké finance a dát je na Papeská misijní díla.
Pomáhat nemocným - kdy se vyskytne situace, e někdo z Tvých známých bude v nemocnici, navštívit ho. Nebo navštívit nemocnou či starou babičku, dědečka.
Pohřbívat mrtvé - jít na pohřeb, návštěva hřbitova.
S těmi vězni je to asi obtínější. Ale dospělí lidé jim třeba pomáhají tím, e si s nimi dopisují.
Take, budeš-li dělat různé skutky sluby druhým z lásky, vdy se to pod nějaký skutek tělesného milosrdenství dá schovat.
OtĂĄzka: Svátost biřmování Ahoj IN!
Dá se připravovat na svátost biřmování, ani bych chodila někam do spolča? Já toti vůbec nemám čas v den kdy se schází, take jestli to nějak jde? A jak vůbec samotné biřmování probíhá?
Dík za odpověď
Křesanka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
příprava na přijetí svátosti biřmování probíhá velice různě. Někdy formou spolča, jinde zase třeba v pátek večer po mši, někde formou víkendů. Příprava na biřmování je velice důleitým obdobím, ve kterém si můeš ujasnit svou víru, více ji proívat v modlitbě i ve společenství s druhými veřícími. A budeš dělat autoškolu, taky si na ni najdeš určitě dostatek času a ještě k tomu za ni dost zaplatíš. Najít si dostatek času na přípravu k obdrení plnosti Ducha svatého se vyplatí.
A jak biřmování probíhá?
Jedná se o slavnostmí mši svatou, kterou slouí biskup, kdy po kázání je vlastní obřad - modlitba, mazání olejem na čele.
Tak hodně odvahy k takovému nádhernému kroku.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mám pocit, e se čím dál víc odklánim od víry. Milá redakce, prosím o radu nebo modlitbu. Mám pocit, e se čím dál víc odklanim od víry. Jsem ze silně věřící rodiny a sama jsem se pokládala za silně věřící, ale poslední dobou u ne. Mám kluka, který rozhodně není horlivý křesan, nijak mě v tom nepodporuje a spí mi někdy přijde, e právě naopak. Navíc větina mých kamarádů je nevěřící, někteří mají rádi punk a podobně, ačkoli jsou to moc hodní lidé, taky mi ve víře nepomůou. Někdy se přistihnu, e přemýlím trochu laxně jako oni ve věcech, které jsou pro křesana stěejní nebo jasné dané. Taky zanedbávám povinnosti křesana na akcich, kde jsem společně s nimi a docela me to mrzí, prosím proto o radu a děkuji za odpověď.
Naty, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Naty,
děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Proíváš období hledání, ve kterém je třeba, aby se víra stala dospělou - tedy proívanou z vlastního rozhodnutí. Co je to víra? Přátelství s Jeíšem. Jak přátelství budovat? Setkáním. Jak se jmenuje setkání s Jeíšem? Modlitba, četba evangelií, svátosti, setkávání s dalšími věřícími lidmi. Ale třeba i studium katechismu. Přijala jsi u svátost biřmování?
Byla jsi na světovém setkání mládee s papeem Františkem v Krakově? Znáš nějaké Centrum ivota mládee? Za rok můeš jet ty i tvůj chlapec na celostátní setkání mládee do Olomouce (www.olomouc2017.signaly.cz).
To jsem to na Tebe vychrlil, e?
Známost bývá toti velice zajímavým obdobím, ve kterém můe víra velice povyrůst (např. společnou modlitbou, rozhovorem, proč zdrenlivost do svatby) nebo také dost upadnout. Moc se mi líbí věta sv. Jana Pavla II., kterou řekl mladým: v období známosti neodcházejte od Krista, protoe jenom v něm je pramen skutečné krásné lásky.
Budu se za Tebe modlit a přeji Ti poznání krásy vztahu s Jeíšem, který tě má nesmírně rád.
Jan Balík
OtĂĄzka: Moje babička si čte horoskopy a věří jim... Ahoj, myslím si, e je moje babička hluboce věřící ena a mám ji ráda, ale vadí mi na ni jedna věc- často si čte horoskopy a věří jim. Kdy jí říkám, e to jsou nesmysly, urazí se a stejně to pořád čte. Jak můe jít dohromady hluboká víra v Boha a přitom víra v horoskopy? Jaký na to máte názor a co s tím dělat, kdy vím, e starí enu u asi nezměním? Díky za odpověď, jste skvělý časopis. :)
R., 17 let
OdpovÄÄ:
Milá R,
číst horoskopy je opravdu hloupost a věřit jim u hraničí s pověrou a hříchem. Bohuel mnoho věřících lidí má víru propojenou s nějakými pověrami. Take babička není výjimka. Ale dobré to pochopitelně není. Co dělat? Řekla jsi jí to, modli se za ní a sama jednej správně. Více se asi dělat nedá. Ještě mě napadá, e v kadém Katechismu je jistě napsané, e horoskopy nejsou správné (Katechismus katolické církve 2116). Ale starého člověka jen tak něco nepřesvědčí.