OtĂĄzka: Duchovní a psychické problémy Ahoj, můu se zeptat co vlastně znamená duchovní boj nebo boj víry? A jak člověk rozezná duchovní problémy od psychických?
An, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, duchovní boj je snaha přemáhat hřích, pokušení a své vlastní lidské slabosti. Obecně kadý člověk musí na sobě pracovat celý ivot. Ale tato lidská snaha by nebyla úplná, kdyby nepočítala s Boí pomocí a s vlivem hříchu a pokušení.
Rozeznat psychické problémy od duchovních není snadné. Je třeba se poradit s někým, kdo je zkušený (např. kněz). Většinou to jde odhadnout, ale mnohdy je rozlišení velice obtíné. Ono se často obojí snoubí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jsem věřící, ale nebaví mě chodit do kostela. Vadí to? Co mám dělat kdy nechodím do kostela na mi, ale jsem věřící? Chodím tam OBČAS s rodiči ale jen OBČAS, nemaj na to čas a práci mají v Rakousku . Mě samé to obtěuje tam chodit a nebaví mě to . vadí to?
Elika, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Eliško, díky za dotaz. Píšeš, e jsi věřící, ale do kostela chodíš jenom občas s rodiči, kteří pracují v zahraničí a tebe to tam nebaví a obtěuje tě to. Asi tomu úplně nerozumím, pochopila bych, e musíš chodit do kostela, kde tě to nebaví, ale ty píšeš, e jsi věřící. Zkus si odpovědět na otázku: Co to pro mě znamená být věřící? Něco to určitě znamenat musí. Dám ti takový příklad: představ si, e se ti hodně, ale fakt hodně líbí nějaký kluk a jsi totálně zamilovaná. Stačí to? Nebo by sis s ním chtěla povídat, procházet se, zaít něco hezkého, poznávat ho v nejrůznějších situacích... Moná by sis i něco přečetla, nějakou dobrou kníku o vztazích, jak být vnímavější, laskavější, lepší... Kdy mi o něco a zvláš o někoho jde, tak se snaím být lepší. Je to tak? A podobně je to se vztahem k P.Jeíši. Zkus se zamyslet nad tím, proč tě to v kostele nebaví. Další příklad:)... Ve škole máte matematiku a ta tě nebaví, ale přijde nová paní učitelka, která umí dobře a zajímavě vysvětlovat, a tak dokáe nadchnout vás áky, e najednou i tu matematiku vnímáš jinak. Je jiná? Kdepak, ale ty ses na ni začala dívat jinýma očima, a protoe jsi ji díky paní učitelce pochopila, začala tě i bavit. Nemáte v kostele scholu? Nebo společenství, kde se schází mladí lidé? Zkus si zjistit, jestli by ses nemohla zapojit... Můeš se také přihlásit na víkendovky, které pořádají Diecézní centra mládee. Výborná je taky kníka Youcat, která se pomocí otázek a odpovědí zamýšlí nad nejrůznějšími otázkami ohledně katolické víry. Vidíš, moností je fůra, rozhodně doporučuju něco vyzkoušet. Je pravda, e tě to bude něco stát - tvůj čas, moná přemýšlení nebo zamyšlení se nad sebou, svým ivotem. Ale obyčejně co nic nestojí, za nic nestojí. Přeji ti krásné Velikonoce. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Dobrý den, ji delí dobu mě trápí jakási zatrpklost vůči Bohu a nevím kam se obrátit... Tak píi sem.. Ve to začalo \"Ukrajinou\". Mívala jsem věci ohledně Boí vůle či takové otázky typu.. \"Proč tohle Bůh dopustí?\" srovnané, ale nemůu se zbavit jakési zatrpklosti a hořkosti vůči Němu. Je přece dobrý, take to nechce. Mohou za to lidé a jejich hříchy. A Bůh nezasáhne, mohl by.. ale dal lidem svobodu, take trpí tím co se děje. S tímto vysvětlením zla ve světě jsem se donedávna \"spokojila\".
Ale pak začaly dalí rány v mém ivotě. Prarodiče skončili oba v nemocnici, přítel dostal covid, atd. atd. Začalo se hromadit spoustu negativ a já u se nedokái na Pána nezlobit.. Proč? A proč i tohle? Ta minulá rána nestačila? U zdravotního stavu, onemocnění, tak u mi \"nezapadá\" vysvětlení, e to byla někoho chyba, hřích, take tam mi moje předchozí (výe zmíněné) vysvětlení u nestačí. - ohledně tohoto bych prosila o radu.
A pak mi jetě při neustálém opakování toho, e se máme modlit za Ukrajinu či cokoli jiného vyvstalo...Proč se tedy vlastně člověk má modlit za tu situaci a proč Bůh jeho potřebuje modlitbu? Kdy stejně zakročit nechce, protoe nevezme lidem svobodu? Mohl by, ale neudělá to, i kdy ho to bolí. Jaký význam má tedy v této chvíli modlitba? A i kdyby například mohla něco změnit, proč Bůh nezakročí i bez ní, kdy vidí e u je toho na mě příli? Kdy vidí, jak ti lidé trpí?
Snad jsem to nějak vysvětlila a rozumíte otázkám. Děkuji.
-, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
máš dotaz, který většinou dostihne kadého, kdo o víře více přemýšlí. Neexistuje jednoduchá odpověď. Bůh je tak veliký, tak nás převyšuje, e naše malinké rozoumky na něj prostě nestačí. Mimo jiné i proto hovoříme o víře. Prostě přijímáme i jeho tajemství, které je nám neproniknutelné. Co ale dělat, aby se člověk v takovýchto úvahách neztratil? Navazovat s Bohem vztah. Jistě to u také znáš. Pokud s druhým člověkem nekomunikuješ, nemůeš mu rozumět. Kdy se k druhému přiblííš, více ho chápeš. Tak je to podobně i s Bohem. Proto je třeba číst Písmo, ve kterém on k nám hovoří, proto je třeba se s ním setkávat v tiché modlitbě. Tak krok za krokem budeme Boha více poznávat a snadněji i vnímat jeho tajemství.
OtĂĄzka: Dostala jsem za pokání zasvěcení se Nejsvětějímu srdci Jeíovu... Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na pár otázek ohledně zasvěcení se Nejsvětějímu srdci Jeíovu. Dostala jsem tuto modlitbu za pokání (66 v kancionálu), ale upřímně se mi do toho moc nechce. Nevim, jak mám poznat, e toto Jeíovo zjevení byla pravda. Také to nese nějaké závazky, jako například Modlitba před obrazem Jeíe. Není to jedno jestli před obrazem nebo bez? Pak jsem někde četla e bych se měla Jeíi celá odevzdat a starat se o jeho zájmy a jeho čest. Je to takový závazek, ani si nejsem jistá, jak moc tomu věřím a tak... Také jsem tam nala at chodime ke zpovedi klidne kazdy tyden, to se dost často... Poradíte mi prosim, co mám v takové situaci dělat? Děkuji
-, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
především se jedná o modlitbu svěření se do Boí náruče, tedy do Boí lásky - obrazně do Boího srdce. A to je vdy moc pěkné. Jakoby takové vyznání lásky a upevnění se v důvěře.
Tato úcta byla v církvi různým způsobem vdy.
Zjevení sv. Markétě Alacoque (http://catholica.cz/?id=5124) mělo pro církev velký význam a důsledkem byla velká úcta k Bohu, častá zpověď a časté svaté přijímání - to způsobily první pátky.
Ale nikdo nemusí tomuto zjevení věřit. Je to soukromé zjevení. Ale protoe přineslo mimořádné pozitivní plody pro davy lidí a pomohlo jim do nebe, je to hodně důvěryhodné.
K obrazu - to je pomoc pro modlitbu. Někdy pomůe na nějaký obraz se dívat a modlit se. Ale není to nutné. Jde jen o obraz.
Jak často ke zpovědi? Ideálně se radí jednou za měsíc.
A ještě jednu poznámku. Pokud neuděláš pokání, můeš příště u zpovědi poádat o změnu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Pronásledují mě mylenky na ďábla... Dobrý den!
Poslední tři týdny (ne v kuse) mě pronásledují opravdu hnusné mylenky (na ďábla atd..) přitom tohle vůbec, vůbec nechci! A pak se akorát bojím aby se něco fakt nestalo, ale kadý den se modlím a jsem opravdu neastná z toho..nikdy jsem nic takového nechtěla!! Proto bych se chtěla zepta prosím:
- myslíte, e kdy ty mylenky ani nechci mít, tak se nic nestane?
-je to hřích a tak..?
- jak být s Bohem celý den (jak často za den se modlit a správně?)
Předem se moc omlouvám za zmatený dotaz a za kupu otázek..
A také moc děkuji e tu jste s námi!
Luna, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Luno, díky za důvěru a dotazy. Myšlenky jsou někdy otravné a musíme se je naučit zahnat, ale ony nic nezpůsobí. Myšlenky nejsou hříchem. Hříchem se stanou a tehdy, kdy se pro něco zlého rozhodneme. Doporučuji Ti kníku Máš na víc (Jan Balík, nakladatelství Paulínky), kterou jsem napsal na toto téma pro mladé. Vydaly ji Paulínky a je i v elektronické podobě.
Máš-li často ty myšlenky na ďábla, modli se s důvěrou Zdrávas královno a pak Svatý archanděli, Michaeli... Tak se v modlitbě více přimkneš k Pánu a jeho pomocníkům.
Jak být s Bohem celý den? Super otázka. Začít je třeba ranní a večerní modlitbou. Pak se naučit nějaké krátké modlitby tzv. střelné, které opakujeme přes den a se stanou takové samovolné. Třeba: Boe ty jsi dobrý, přijmi dík a chválu. Nebo: Boe smiluj se. Postupně bude den více a více spojen s Bohem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznat posedlost zlým duchem? Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak jde poznat posedlost zlým duchem? A můe takový člověk, nebo člověk pod vlivem zlých duchů chodit k přijímání? Mohu přenést na něco zlo například rukama? Někdy mám mylenky, e kdy sahnu na něco, co bude někdo pouívat, nebo si chovám nějaké miminko a tak, e na něj přenesu nějaké zlo... Jak moc to brát váně? Kdy jsem dříve zkouela nějaké okultisticke praktiky, stačí se toho zřeknout, vyznat ve zpovědi, nebo musí být osvobozovací modlitba od kněze? Jak poznat jestli jsou tyto mylenky pouze pokuením, nebo jsem opravdu pod vlivem nějakého zlého ducha? Mohla bych pak zlo prenáet nějak dál například výe zmíněnými příklady? Mohu takhle chodit k prijimani? Děkuji
X, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
mohu Tě uklidnit. Bůh nás má rád a i Tebe miluje a je nesmírně větší ne pokušitel. Take buď klidná.
Posedlost je velice zřídkavá. Jak se pozná? Není to tak snadné. Dnes mnoho lidí hovoří o posedlosti, je to prostě móda. Posedlost se především dá vystopovat tím, e dotyčný má zvláštní odpor např. k svěcené vodě, poehnanému pokrmu, svátostem. Ale pozor! e jde o posedlost vyjde najevo většinou jen za přítomnosti zkušeného kněze. Buď si jistá, e Tebe se to netýká.
Ano, i posedlý můe jít k přijímání. Dokonce je zpověď a přijímání důleitým prvkem osvobození od zlého ducha.
Mohu přenést na něco zlo například rukama? NE. Je to pouhý dojem, který je třeba zaplašit, protoe je mylný.
Kdy jsem dříve zkoušela nějaké okultisticke praktiky, stačí se toho zřeknout, vyznat ve zpovědi, nebo musí být osvobozovací modlitba od kněze? Co je víc: zpověď nebo osvobozovací modlitba kněze? Přece jasně zpověď, protoe tu koná sám Bůh. Proto vyznat ve zpovědi je více. Bůh Ti tedy odpustil.
Zlo se nedá přenášet tak, jak si myslíš. Zlo - hřích, to je svobodný a dobrovolný čin či rozhodnutí kadého zcela osobní. Ano, my můeme druhé ke zlu ponoukat, dávat špatný příklad, svádět... Ale přenášet zlo dotykem není moné!
A jak rozpoznat myšlenky? Zde Tě odkazuji na kníku Máš na víc (Jan Balík, nakladatelství Paulínky), kterou jsem pro mladé napsal. Tam je právě o těch myšlenkách, jak rozpoznat ty, které jsou dobré, od pokušení.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je patné si něco představovat? Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je hřích si představovat různě věci, například které chci aby se staly atd., například před spaním, po cestě e koly, během dne... Je to patné? děkuji
-, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, díky za dotaz.
Něco si představovat není špatné, pokud si tedy nepředstavujeme nějaké zlé věci, ve kterých ostaním přejeme něco hnusného apod. V určité míře ale představy a snění patří do našeho ivota. Je vlastně docela přirozené, e si představujeme, co by bylo, kdyby se stalo to nebo to. Představujeme si, jaké by to bylo (nebo jaké chceme, aby to bylo) ve škole, doma, na táboře... Často se představy týkají i kluků. Někdo se nám líbí, chceme s ním chodit, tak popustíme uzdu fantazie a sníme.
Potřebujeme ale najít nějakou rozumnou míru a umět rozlišit, co je skutečné a co jsou jen představy. Ve chvíli, kdy člověk ije jenom v představách a zapomíná na skutečný svět, tak u je to problém. Pokud něco chceme, nestačí si to jenom představovat a čekat, e se to samo nějak stane, ale je potřeba pro to něco doopravdy udělat. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Proklela jsem někoho? Dobrý den, četla jsem nějaké články o prokletí, působení zlých duchů, satana atd. Asi mě to vystrailo a tak nějak se jakoby bojím, jestli jsem někdy dříve třeba někoho neproklela, nebo se dokonce nebyla zapletena a nezúčastnila se nějakých zlých rituálů nebo vyvolávání duchů, co snad ne, ale také mě to napadlo, jestli se to někdy dříve v mém ivotě nestalo. Jak mám poznat, jestli jsem někdy dříve někoho proklela? stačí se případné kletby vzdát v modlitbě, poprosit Boha aby lidem ehnal, nebo jak? A je moné, e jsem se někdy dříve zapletla do nějakého třeba vyvolávání duchů, i kdy to asi snad ne... a teď ve mně nějak mohl působit zlý duch nebo tak něco? Mám pak třeba i mylenky, kdy pro někoho něco vyrábím nebo něco dělám, e to kvůli mě bude nějak \"prokleté\" nebo prostě poznamenané třeba zlýma duchama nebo jak to říct... co mám dělat? Stačí v takovém případě to ve svěřit ve zpovědi nebo je potřeba \"něco víc?\", nějaké rozvázání nebo něco? Mohu chodit k přijímání? A také mě (začalo to myslím v postní době), kdy chci sníst něco \"na chu\" třeba mimo oběd, večeři, snídani atd. napadá mylenka \"Má radi Boha nebo jídlo?\" A nevím co pak dělat... vadí, e i přes to si to jídlo pak třeba dám? není to hřích? co mám s těma mylenkama dělat? děkuji
..., 15 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
jistě jsi nikoho neproklela. Prokletím se myslí vědomé a cílevědomé přání zla druhému často spojené i s nějakou magií. Spíše tě pronásledují různé myšlenky, které se musíš naučit rozpoznávat a v případě, e jsou zcestné, odmítat.
Co Ti mohu poradit? Před časem jsem pro mladé sepsal o těchto věcech kníečku s názvem: Balík Jan: Máš na víc. Vyšla u Paulínek. Třeba Ti její četba pomůe.
Za druhé, neboj se svěřit ve zpovědi, kněz Ti rád poradí.
A ještě třetí návrh. Bůh nás jistě nepronásleduje a nemučí, jak píšeš, e Tě trápí myšlenky. Kdy uděláme hřích, zpověď to spraví. Ale my bychom se měli soustředit na dobro, na lásku k druhým a ne na trápení se.
A ještě k tomu jídlu. To je úplně normální, co popisuješ. Jsi mladá, logicky máš hlad. Take vše je jistě OK. Ale jednu radu. Je dobré, učit se určité umírněnosti. Co to třeba znamená? Naučit se jíst pravidelně a pestrou stravu, necpat se před nocí čokoládou.... prostě ít zdravě. Jak říkali naši předkové: jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naplno léta. Bůh nám dal tělo a ví, e potřebujeme jíst. Sám také jedl a dokonce se účastnil, hostin.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můu být křesanska a věnovat se magii? Znám několik křesanů, kteří normálně chodí do kostela a při tom se zabývají magií. Jsem pokřtěná, ale do kostela moc nechodím, protoe pěky ho mám daleko, bus jezdí příerně brzo před mí a rodiče jsou skoro kadý víkend v práci. A tak jsem se začala věnovat magii. Jde to podle vás nějak sloučit? Jakoby e bych byla i křesanka i se věnovala magii?
Anonymní slečna, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
díky za zajímavý dotaz. Hned na začátek je potřeba zdůraznit, e křesanství a magie v ádném případě nejdou dohromady. Je to vlastně hned v prvním přikázání Desatera: V jednoho Boha budeš věřit. Někdy se to uvádí i jako: Nebudeš mít jiné bohy mimo mě. To je moná trochu srozumitelnější formulace. Magie sice není tak úplně doslova bůh, ale je to nějaká okultní síla, na kterou spoleháme místo toho, abychom se spoléhali na křesanského Boha. Praktikování magie je proto hřích.
Křesané věří v Boha, je to Bůh milosrdný, který nás miloval tak, e poslal svého Syna Jeíše, aby se za nás obětoval a vykoupil nás z hříchu. Díky tomu máme naději na spásu a věčný ivot v nebi. To je něco, co nám ádná magie nedá. Na oplátku Bůh chce, abychom ho taky milovali, ili podle jeho přikázání a neslouili jiným bohům. Tím, e někdo praktikuje magii (nebo nějaké podobné okultní věci, je to dost široká škála), vlastně dává najevo: "Já nevěřím Bohu a nevěřím, e je všemocný a dokáe zázraky, proto se jdu radši spoléhat na magii, jdu si něco "přičarovat"..." Křesanství a magie proto nejde dohromady. To, e se magii věnuje někdo jiný, kdo chodí do kostela, neznamená, e je to správné.
Pokud není monost, jak být fyzicky přítomná na mši svaté, je dobré si pustit alespoň mši v televizi (TV Noe má vdy v neděli nějaký přenos), v rádiu nebo na internetu, kde by měla být aspoň nějaká ivá vysílání i po skončení pandemických opatření. Není to sice plnohodnotná náhrada, ale určitě je to lepší, ne na mši nebýt vůbec. Neděle je sváteční den, který patří Bohu (O tom mluví druhé přikázání.). Můeš se proto ten den věnovat třeba četbě Písma nebo jiné literatuře s křesanským námětem. Mrkni na stránky Karmelitánského nakladatelství nebo k Paulínkám, tam najdeš spoustu kníek, které jsou určené i mladým lidem.
Přesto bych tě chtěla moc povzbudit v hledání moností, jak se dostat na mši svatou:
- Nemáte v okolí večerní sobotní mši svatou s nedělní platností, na kterou můete jet?
- Není u vás mše v neděli odpoledne/večer, kterou byste s rodiči stihli?
- Nejede od vás na mši někdo známý, kdo by tě mohl vzít do auta s sebou?
A pak mě ještě napadá, máš kolem sebe nějaké věřící vrstevníky? Je dobré víru neproívat jenom sama, ale mít i nějaké společenství, ve kterém se můeme společně modlit, mluvit o víře a navzájem se povzbuzovat. Pokud ne, zkus popřemýšlet, e bys vyrazila na nějaký víkend na diecézní centrum mládee nebo duchovní obnovu pro mladé, kde budeš mít monost poznat nové lidi. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Co si myslíte o LGBT? Ahoj IN!🙋 Chci se zeptat, co si myslíte o LGBT? Je to hřích? Můj bratranec je gay a já nevím, co si o tom mám myslet. Vím, e manelství musí být mezi muem a enou, ale je patné i to, kdy někoho přitahuje stejné pohlaví? Děkuji za odpověď 🙏
Emča, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Emčo,
katolická církev vdy vede k úctě ke kadému člověku. Avšak zároveň jsme věrní Písmu svatému, kde se jasně říká, e některá jednání jsou špatná, hříšná, Bohu se protiví. Pokud někdo pociuje přitalivost ke stejnému pohlaví, je to jistě veliké utrpení. Avšak Bible jasně říká, e ít sexualitu mezi dvěma mui, dvěma enami, je špatné; stejně jako je špatné praktikovat sexualitu mezi muem a enou, ale mimo manelství... O tomto tématu se můeš dozvědět mnoho na webu: www.homosexualita.cz.