OtĂĄzka: Je jóga hřích? Ahoj
Je hřích kdy cvičili jógu?
Mara, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Maro,
jóga jako taková hřích pochopitelně není. To ale neznamená, e je bezproblémová. Proč? Vznikla v prostředí, které nezná Krista. Z toho důvodu je ze začátku zajímavým cvičením, ale postupně uvádí do duchovní cesty, která vychází z úplně jiného pohledu na člověka, svět a Boha ne jaký vyplývá z Bible a z toho, co nám řekl Jeíš Kristus. Proto je třeba jogínská cvičení (např. jako fyzioterapii) přijímat s velikou opatrností. Jakmile cvičitel začne kromě cviků vtahovat do komentářů a do svých proslovů nějaké názory na svět a člověka, pak je lépe taková cvičení ukončit. Řeknu to sice velice zjednodušeně, ale rozdíl v pohledu je asi tento: jóga počítá s tím, e zlo je ve své podstatě soustředěnost člověka na tělo a hmotný svět. Veškeré duchovní úsilí člověka tedy vede k překonání tělesnosti a ke spojení se s bostvem. Člověk sám svou silou pracuje na tomto konečném spojení. Člověk se soustřeďuje na sebe a svou cestu růstu. Křesanství ukazuje nutnost spojit svůj ivot s Bohem a dosáhnout harmonii těla a duše, a to tím, e se člověk otevře nabídne ze strany Boha a přijme Boí sílu (milost ve křtu a svátostech), se kterou pak spolupracuje. Zlo je odmítnutí Boí lásky. Veškeré duchovní snahy (např. modlitba, ztišení) tedy vedou k dialogu s Bohem. Člověk se soustřeďuje na vztah s Bohem, který se musí projevit na vztahu lásky k druhým lidem.
Proto, pokud budeš mít tu monost, zkus pěstovat jiný druh sportu nebo cvičení (jedny z těch nejzdravějších jsou třeba plavání, chůze nebo rehabilitační cviky).
redakce IN!
OtĂĄzka: Umělé oplodnění. Je to hřích? Je hřích nosit cizí dítě ve své děloze. př.: do své dělohy nechám vloit matčino vajíčko a spermii. nebo naopaknechat si odnosit děcko od jiné osoby?
MAJA, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Májo,
všechny způsoby početí, které uvádíš, se souhrnně označují jako umělé oplodnění nebo-li asistovaná reprodukce. Všechny tyto metody s sebou nesou mnoho etických problémů (narušení jedinečné jednoty manelů, právo dítěte znát své biologické rodiče, práva nadbytečných, nepouitých embryí atd.).
Katolická církev odmítá všechny tyto způsoby umělého oplodnění (tedy ano, povauje za hřích). Viz KKC (Katechismus katolické církve), čl. 2376: "Techniky, které štěpí spojení rodičů zásahem nějaké osoby cizí manelskému páru (darování spermatu nebo vaječné buňky, propůjčení dělohy), jsou těce amorální. Takové techniky (inseminace a umělá oplodnění od jiného dárce) porušují právo dítěte narodit se z otce a matky, které zná a kteří jsou spojeni manelstvím. Zrazují ´výlučné právo manelů stát se otcem a matkou jeden prostřednictvím druhého´."
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám pár otázek ohledně dějin církve. Ahoj, mám pár otázek.
- Jak mám brát osobu Jana Husa, kdy z učebnic vyznívá jako hrdina a církev z toho vyjde jako nejhorí. Přitom to prý je jinak. Já bych hrozně ráda hájila naí církev, ale v téhle oblasti nemám ádný obraný argument. Trochu mě to přivádí do pochybností a z toho mám strach. Čeho se můu podret ?
- Mám kamarádku, která nepřikládá příli velkou váhu svátosti smíření. Větí váhu klade na rozmluvu s Bohem v modlitbě. Já jí chápu, protoe vím a ona taky, e svátost smíření vznikla v Irsku úplně náhodou tak mě to taky trochu vyvedlo z míry. V kadém druhém příběhu se říká, e on/ona litovali a Bůh jim odpustil. Neměli prostředníka, kterému by hříchy svěřili. Proč se teda teď bere za platnou jen svátost smíření s knězem a ne pouze s Bohem ?
Kája, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Kájo,
české dějiny jsou dosti pohnuté a jejich interpretace ještě více. Ve 20. století dějiny jinak vykládali lidé za 1. republiky, pak za německé říše a zase jinak za komunismu. Jediné, na čem se všechny tyto tři dby shodovali, bylo, e je třeba bojovat proti katolické církvi. Proto je interpretace Husa velice zmatená.
Jednoduše řečeno: upálení jistě nebylo z dnešního pohledu správné, ale z druhé strany byl Hus osobou, která měla moná dobrý úmysl, ale pouíval špatné metody: chtěl, aby nepěkné v církvi očistili králové a císařové a hlásal bludy Wiklefa (např. to, e není třeba poslouchat krále, kdy má těký hřích).
V 90. letech pracovala skupina odborníků ze všech moných církví i nevěřících a došli k závěru, e Hus opravdu v lecčems nejednal správně.
Můeš si přečíst knihu výtečného hsitorika Polce - pracoval v Římě a pak nějaký čas, do své smrti v Praze. http://www.fatym.com/down/jaroslav-v-polc-jan-hus-v-predstavach-sesti-staleti-a-ve-skutecnosti.pdf
Škoda, e se závěry komise nedostaly do učebnic.
Co se týče svátosti smíření vznikla ve chvíli, kdy Pán Jeíš řekl apoštolům: "Komu hříchy odpustíte, tomu budou odpuštěny." (Jan 20,21-23)
Jeíš dal apoštolům moc odpouštět ve jménu Boím hříchy. Aby mohla tato sluba odpuštění pokračovat a do konce věků, přešla tato moc z apoštolů na jejich nástupce, biskupy a jejich kněze.
Kdybychom se modlili za odpuštění sami, snadno bychom podlehli pochybnostem, zda nám bylo skutečně odpuštěno. Můeme však být plní jistoty a radosti, kdykoli se zpovídáme knězi a on nám řekne: „Odpouštějí se ti hříchy.“ Pravdou je, e se konala různým způsobem. Způsob, jaký známe dnes, se ujal opravdu a později.
Je třeba si uvědomit, e se svátosti smíření se odehrává skutečné setkání kajícního s Jeíšem - i kdy neviditelné. A proto je tak důleitá. Setkat se svátostně s Kristem dává přece na první místě sílu k správnému ivotu.
Více si můeš přečíst: http://www.tweetingwithgod.com/cs/content/338-proc-se-mam-zpovidat-knezi-ne-pouze-bohu
Jan Balík
OtĂĄzka: Jaké to bude v nebi? Ahoj, bude moné se v nebi k někomu neznat a nebavit se s ním, předtím, ne se omluví? Nebo u to nebude kvůli nebeské blaenosti moné? Díky.
Pavlínka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Pavlínko,
předpoklad naší existence v nebi je svatost. A svatý člověk by vůči nikomu neměl cítit záš ani mít potřebu se s někým nebavit. Svatí toti budeme ve všem našem počínání ("... ale jako je svatý ten, který vás povolal, buďte i vy svatí ve všem svém konání; vdy je psáno: 'Buďte svatí, jako já jsem svatý." 1. list Petrův 1, 15-16) - tedy Bohu podobní. A Bůh se baví s kadým, kadému odpouští a nikomu zlo nepáchá :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích nejít do kostela na svátek Vech svatých? ČAU :)
je hřích, kdy jsem nela do kostela na svátek vech svatých?
Mája, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Májo,
hřích to není, protoe svátek Všech svatých není v ČR svátek zasvěceným, tudí je jeho slavení sice doporučeno, ale není závazné pod hříchem. Tzv. zasvěcené svátky mají ale stejnou platnost jako neděle a účast na mši je o nich závazná stejně jako v neděli. V celosvětovém měřítkou to jsou slavnosti Narození Páně (25. 12.), Zjevení Páně (6. 1.), Nanebevstoupení Páně (čtyřicátý den po slavnosti Zmrtvýchvstání Páně), slavnost Těla a krve Páně (čtvrtek po slavnosti Nejsvětější Trojice), slavnost Matky Boí Panny Marie (1. 1.), slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie (8. 12.), Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), slavnosti svatého Josefa (19. 3.), svatých Petra a Pavla (29. 6.) a Všech svatých (1. 11.). Tyto dny se slaví jako neděle, a připadnou-li na pátek, ruší páteční půst. Česká biskupská konference, která má pravomoc počet zasvěcených svátků upravit podle místních podmínek, redukovala počet zasvěcených svátků u nás na dva: slavnost Narození Jeíše Krista (25. 12.) a slavnost Panny Marie, Matky Boí (1. 1.). Tyto svátky má věřící katolík světit jako neděli svátečním klidem a návštěvou bohosluby. Ostatní významné svátky je slavení doporučeno, ale jak u bylo řečeno - nejít do kostela v takovém případě hřích není.
redakce IN!
OtĂĄzka: Kreslím něco jako mandaly, ale ne záměrně. Je to patně? Dobrý den, Proč jsou mandaly patné? Já v nich vidím pouze krásné kytky. Já si je pouze jen tak čmárám. Nevěděla jsem e čmárám mandaly. pro mě to byly pouze květiny. Kdy si maluju pomáhá mi to od stresu. Líbili se mi i tyhle kdytky, jednou jsem jednu \"kytku \" nala a moc se mi líbila, začala jsem podobné keslit, malovat. Jak vím,, zda jsem nakreslila mandalau? Do dnes jsem ani nevěděla co to je. Jen díky stránkám In!u jsem se to dozvěděla. Bůh ví, e to nemyslím zle.
Klára, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro,
klidně si maluj, co chceš. Problém není v malbě či v tom, co maluješ. Obtí nastává, kdy se nějaké malbě přisuzuje magická moc, kdybys něco malovala právě proto, aby to mělo nějakou nadpřirozenou moc (léčivá mandala, mandala ivota, mandala posvátná atd.).
Kdy se něčemu říká mandala, tak je to spojeno s přesvědčením, e má malba v sobě nějakou vyšší moc. A to je špatné. Je to proti Bohu. Jedině Bůh má moc, jedině on je nejvyšší. On má rád kadého člověka. A malba či kruh nemohou mít samy v sobě moc nad lidmi. Avšak, pokud začnou lidé věřit, e v malbě je nějaká moc, snadno se jim do jejich myšlenek vloudí zlý duch.
Mandala je také spojena s východním náboenstvím, co můe člověka přivést k tomu, e odpadne od Krista. Proč? Začne se více zajímat o východní náboenství, věnuje mnoho času jeho studiu. Nakonec odpadne od Krista a od křesanství jen proto, e nevěnoval takový zájem studiu o Kristu a křesanství a vlastně o svém náboenství nic neví.
Jan Balík
OtĂĄzka: Antistresové omalovánky nebo mandaly? Dobrý den, chtěla bych se zeptat.
Dostaly se mi do ruky antistresové omalovánky, ale nejsem si jistá jestli to nemá spojitost s buddhistickou mandalou. Předem moc děkuji za odpovědi.
Bětka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Bětko,
díky za dotaz! Vzhledem k tomu, e tvé konkrétní omalovánky nemám v ruce, nemohu se 100 % jistotou říct, e se o mandaly jedná, velmi pravděpodobně to tak však bude. Poslední dobou se "antistresové omalovánky" mandalového typu velmi rozmáhají a snaí se navodit v člověku dojem, e vlastně o nic, ne hru a relax, nejde.
Opak je ale pravdou. Mandala je ale propagací buddhismu nebo hinduismu a pro křesana znamená hřích modlářství, ale co je podstatně horší - můe jej otevírat zlu. Proto, i kdy si nejsi jistá, zda se o mandaly jedná či ne, raději takové omalovánky, u kterých podezření máš, hned zahoď a nic neriskuj. Proti stresu je lepší antistresový mačkací míček a nebo bonbon/výkačka do pusy :)
OtĂĄzka: Co je to milosrdenství a jak být milosrdný? Ahoj IN!
Co to vlastně znamená milosrdnost?
A jak já můu být milosrdná?
Přeji pěkný týden!
Zvědavka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Zvědavko,
v Bibli je „milosrdná láska“ líčena jako typicky mateřský cit: znamená to být neustále připraven chápat, odpouštět, stále znovu důvěřovat. Biblické milosrdenství v sobě skrývá dva city: věrnost a soucit, ádá od nás, abychom skutečně pomáhali těm, kdo pomoc potřebují. Skrývá pravý význam slova „sou-cítění“, tedy sdílení utrpení druhých a ochotu vzít je na sebe.
Zahrnuje dobrotivost, jemnost, trpělivost a shovívavost, schopnost vcítění neboli vůle k odpuštění, slitování... Milosrdný člověk ale nechce být milosrdným proto, aby sbíral nějaké "body" v nebi pro sebe, ale proto, aby mohl být skutečným obdarováním pro ostatní, aby s nimi sdílel, co jemu bylo dáno a pomáhal jim proto, e nechce být lhostejný k nouzi a utrpení druhých tak, jako k nám není lhostejný milosrdný Bůh.
Skutky milosrdenství, kterými se můeš alespoň pro začátek inspirovat, se klasicky dělí na skutky tělesného a duchovního milosrdenství.
Skutky tělesného milosrdenství: sytit hladové, napájet íznivé, přijímat pocestné, odívat ty, kdo nemají co na sebe, navštěvovat nemocné, utěšovat vězněné, pohřbívat mrtvé.
Skutky duchovního milosrdenství: napomínat hřešící, učit nevědomé, dobře radit pochybujícím, těšit zarmoucené, trpělivě snášet křivdy, odpouštět bliním, modlit se za ivé i zemřelé.
Projevovat soucit a lásku druhým je však moné mnoha způsoby a je jen na tobě, který z nich si vybereš :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Modlitba pro páry? Jak rozliit, zda být či nebýt spolu? Ahoj, jakou modlitbu, nebo co se modlit za vztahy? Abychom s klukem poznali, zda máme být spolu, nebo ne.. Nepotřebuju modlitbu za nalezení partnera, ale nějakou, abychom právě \"zjistli\", zda být či nebýt spolu. Napadla mě i novéna, ale vůbec netuím jaké existují a jakou zvolit...
R, 24 let
OdpovÄÄ:
Milá R,
v takovém případě je asi nejlepší (i pro společnou modlitbu partnerů), abyste se modlili vlastními slovy - za váš konkrétní vztah a konkrétní situaci, v ní se nacházíte a také za rozpoznání Boí vůle.
Další inspiraci můete čerpat například na stránkách Společenství čistých srdcí, kde jsou tipy na modlitby za dobrou volbu partnera, modlitby zamilovaných i modlitby pro páry (http://www.spolcs.cz/view.php?cisloclanku=2012010013).
Přejeme vám hodně štěstí!
redakce IN!
OtĂĄzka: Je stahování hudby, filmů, kníek... hřích? Dobrý den, mám dotaz ohledně stahování z internetu (hudba, filmy, kníky...). Je to hřích? Děkuju :)
Domča, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Domčo,
otázka stahování filmů z internetu patří k těm komplikovanějším. Je jasné, e pokud neexistuje monost, e by sis mohla DVD s filmem koupit, tak máš jenom dvě monosti: stáhnout si ho a nebo si nechat zajít chu. Člověk nemusí všechno vidět, slyšet. Musíme se učit i skromnosti - tomu, e mít všechno, nač si vzpomeneme, není někdy moné.
Na druhou stranu má daleko větší problém (a hřích) ten, kdo na internet filmy (nebo hudbu) nelegálně umísuje, protoe tím poškozuje výrobce a vlastně ho tím okrádá o zisk. Je ale dobré mít citlivé svědomí a rozlišovat, jestli je opravdu nutné film z netu stáhnout nebo se obejdeš bez něho. Pomoci zorientovat se v této problematice by ti mohl i jeden z našich článků: http://www.in.cz/clanky/zajimavosti/nestahujes-nevypalujes-nezijes-whu.htm