OtĂĄzka: Můe jet někdo mladí na CSM? Potřebovala bych se zeptet jestli moje mladí sestra(13) můe taky jet na csm kdy bude mít 14 a v září??? Děkuji moc za odpověď;)
Verča, 14 let
OdpovÄÄ:
Ano. Pokud jedeš s ní, můe. Jen musíte mít kartu mladších. Jednu verzi. Více na webu setkání https://olomouc2017.signaly.cz/
P. Jan Balík, organizátor CSM
Jan Balík
OtĂĄzka: Můu jet na CSM, kdy nejsem plnoletá a nemám starí doprovod? Dobrý den, mám otázku ohledně CSM v Olomouci. Je mi 17 let, take musím mít vyplněnou kartu mladích od rodičů a doprovázející osoby. U jsem se přihlásila, a pak jsem si vimla, e tam vlastně musí být se mnou někdo starí, co mi nijak nevadí, ale problém je v tom, e u nás (Jesenicko) zatím nemůu nikoho sehnat. Co byste mi poradili? Samozřejmě se chci jetě snait někoho najít, ale zatím nic. Kdybych nikoho nesehnala, musela bych to zruit?
Jetě jedna otázka: kdybych někoho nala z jiné diecéze, ne jsem já, vadilo by to?
Děkuji za odpověď a přeji Poehnané Velikonoce :) J.
J., 17 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
pokud je někdo mladší 18 let a chce se účastnit CSM v Olomouci, musí mít podepsanou od rodičů kartu mladších. V současnosti chystáme kartu mladších pro ty, kteří nenajdou doprovázejícího. Chvíli počkej a budeš ji moci vyuít. Bude na webu k mání.
Pokud najdeš někoho z jiné diecéze, je moné, aby Tě doprovázel.
Těším se v srpnu na viděnou.
P. Jan Balík, organizátor CSM
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s knihou Chatrč? Ahoj! Chtěla bych poprosit o vysvětlení knihy Chatrč. Před pár lety jsem ji četla a moc jsem toho nepobrala. Přilo mi to zvlátní a chaotické. Dnes jsem viděla trailer na film a vybavily se mi vzpomínky a nejasnosti. jaký na ni máte názor? :) Co vůbec znamená? O čem přesně spisovatel píe? Mockrát děkuji!
Maja, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Májo,
Chatrč je kniha, která se určitou formou snaí popisovat tajemství Trojjediného Boha lásky. Snaí se hovořit o Bohu tak, aby se ukázalo, e je obtíně pochopitelný (např. Bůh otec jako černoška), ale e je nám blízký a má nás rád. Někteří ji chválí, jiným se zase úplně nelíbí. Take je třeba knihu brát jako pokus autora předat nějaké duchovní, křesansky laděné poselství. Ale je to beletrie, tedy ne teologie. Proto se dá knihou inspirovat, ale není to prostě evangelium.
OtĂĄzka: Mám vzít nevěřícího přítele na CSM? Milý INe, ráda bych vás poprosila o radu. Myslíte si, e je dobré vzít nevěřícího ale hledajícího přítele na Celostátní setkání mládee do Olomouce? Není pokřtěný, ale chtěl by najít cestu k Bohu.
Díky za odpověď!
Klára, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro, vzít někoho nevěřícího, který má o víru nějaký zájem, na Celostátní setkání mládee je výborný nápad. Jen je dobré ho upozornit, jaké je to akce (například, e se spí odděleně kluci a děvčata) a pak se mu během týdne nějak věnovat - například mu pomoci vybrat přednášky atd.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se připravit na obnovu křestních slibů? Ahoj, co kdy nemám křestní svíci?
Asi je ztracená, mám mít nějakou při vigilii na Bílou sobotu?
Měla bych se nějak připravit na obnovu křestních slibů?
Narcis, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Narcis, e nemůeš najít svoji křestní svíci? To nevadí. V některých rodinách se uchovává jako taková památka, take se pak ani moc nerozsvicí. Ale kdy ji nemámůeš najít, opravdu to nevadí.
Na velikonoční vigilii se vdy u kostela svíce rozdávají nové. A jak se připravit na obnovu křestních slibů? Napříkald tím, e si je dopředu přečteš a promyslíš. Nebo tím, e si v YouCatu něco přečetš o křtu. Krásné a poehnané velikonoce.
Jan Balík
OtĂĄzka: Dává mi Bůh znamení skrze sny? Ahoj, chci se zeptat - můe v dnení době dávat Bůh znamení skrze sny? Kdy jsem se u čtyřikrát během několika týdnů modlila/prosila o znamení za jednu věc, jak ji rozlutit, vyřeit..a vdy se mi tu noc potom zdál sen s odpovědí na tu situaci. Ten sen byl vdy takový skoro a ivý, e jsem ráno po probuzení měla v sobě jakoby lepí pocit, e to asi bude opravdu Boí záměr. Jindy se mi ádné takové sny nezdají, i kdy mám občas den, kdy nad tou situací furt přemýlím...u i to mi přijde zvlátní. Jak to je? Ostatně v Bibli je takových příběhů dost... Děkuji :-)
R, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
samozřejmě Bůh můe vyuít cokoliv, aby nás obdaroval svým poselstvím; tedy i sny. Ale většinou volí jiné metody, ne o které ádáme:))
Jak poznat vůli Boí? Jistě modlitbou, ale spíše takovou: "Pane, co cheš ty, to chci já. Uka mi svou vůli. Děkuji." Pak také skrze radu zkušených (rodičů, kněze, zpovědníka).
Nakonec je třeba naše vlastní rozhodnutí. Ve většině věcí v ivotě nedostáváme od Pána jasné nasměrování, jen takové šipky. Církev má zkušenost, e ke všemu mimořádnému (např. ke snům), je třeba být velice opatrný.
Píseš, es měla sny, doporučuji tedy konzultaci s knězem, zpovědníkem a nakonec se rozhodnout dle jeho rady.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč Bůh dopoutí zlo? Milá redakce, krásný den,
mám takový zvlátní dotaz. Moná si budete myslet, e jsem blázen, ale u mi to dlouho leí na srdci, a ráda bych se Vám svěřila:
Je to ohledně 2.svět. války. Stále se tímto tématem zabývám a neustále dokola se ptám PROČ? Proč muselo zemřít tolik nevinných lidí? Jak to Bůh mohl dopustit? Jak mohli být nacisti tak krvelační!? Nedalo se to nějak zachránit? Proč nemohli těm nevinným lidem pomoci alespoň křesané? Jaktoe i kněí a duchovensto souhlasilo s reimem? A konečně věc, která mě nejvíc trápí. Promiňte, moná si opravdu budete myslet, e jsem blázen, ale přece: mohu těm lidem jetě teď nějak pomoci?
Neustále mě to tíí a chci jim pomoci, cítím se za ně zodpovědna...
Zizi, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Zizi,
podívej, lidé mohou dělat zlo, protoe se mnohou rozhodnout, e nebudou ctít Boha a půjdou proti jeho přikázáním. Nemáme jen II. světovou válku, máme pronásledování věřících ve Španělsku či Mexiku na začátku 20. století, kruté potlačování lidí za komunismu, máme války dnes v Sýrii... a máme tiché zabíjení nenarozených - potratem bylo usmrceno u více lidí, ne během celé světové války.
Jak je moné, e to Bůh dopouští? Je to tajemství. Nakonec největším tajemstvím je láska Boha Otce, která nechala Syna Jeíše umřít na kříi. Ale víme, e výsledek byla spása člověka. Otevření nebe pro všechny lidi.
Bůh dal člověku svobodnou vůli a neruší ji, i kdy člověk hřeší. Má moc proměnit lidský hřích v nějaké jiné dobro a hlavně u zlo vykoupil.
Totality jsou zlá věc. Lidem pomatou hlavu. Vezmi si, e i dnes jsou lidé pokřtění a klidně podstoupí umělý potrat.
e by duchovenstvo souhlasilo s nacismem? A proč jakýkoliv reim pronásleduje především křesany a kněze? Věřící většinou zůstávají věrní. Právě věřící nejvíce pomáhali trpícím i během války. Nesmíme podlehnout pomluvám, jakoby věřící a kněí nebyli stateční.
Co můeš dělat, kdy tě to trápí? Modlit se za mír ve světě, modlit se za obrácení hříšníků, dejet do Prahy na pochod pro ivot a rodinu: http://hnutiprozivot.cz/zpravy/2639-narodni-pochod-pro-zivot-a-rodinu
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s biřmováním? Dobrý den, u asi 5 měsíců dozadu přemýlím o tom, e bych se nechala biřmovat. Co to obnáí? Jak je to s přípravou? Platí se? Od kdy do kdy trvá? A co se změní, a budu biřmovaná? Budu muset se nějak hlásit víře, nebo ji více uplatňovat (řídit se podle ní) v běném ivotě? Děkuji moc za zodpovězení vech mých otázek a přeji krásnou postní dobu!
ladislava, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Ladislavo,
jednoduše řečeno je biřmování znamením křesanské dospělosti ve víře. (S věkovou dospělostí nemá nic společného a je na kadém člověk, kdy se k biřmování rozhodne přistoupit, ale nejdříve se k němu většinou přistupuje okolo 15ti let.) Biřmování je přijetí darů Ducha svatého, je to takové završení křtu, člověk je pak tedy dospělý vě víře a je zodpovědný za svoji víru a svědectví, které o víře vydává. Při křtu a prvním svatém přijímaní jsi byla vě věku, kdy za tebe nejspíš rozhodli rodiče, biřmování je svátost, kdy u se rozhoduješ ty sama, e chceš ve své víře pokročit dál.
Příprava na biřmování se neplatí. Trvá většinou minimálně rok a biřmovanci se scházejí jednou za týden. To se však můe v různých farnostech lišit a přesnější informace získáš u svého farního kněze. Příprava na biřmování nebývá kadý rok v kadé farnosti. Pan farář ti řekne, kdy přiblině bude zase u vás, a poskytne ti bliší informace. Během přípravy na biřmování se také dozvíš mnohem víc o tom, co všechno biřmování obnáší.
U nás na webu si můeš přečíst několik svědectví mladých o jejich zkušenosti s přípravou na biřmování. Třeba ti to pomůe při rozhodování: http://www.in.cz/clanky/k-zamysleni/svedectvi-tech-co-uz-zazili-birmovani-jfd.htm
Nicméně píšeš, e o biřmování přemýšlíš u pět měsíců, to je dost dlouhá doba, take to vypadá na vánější rozhodnutí. Neboj se proto zajít za svým knězem ve farnosti a promluvit si s ním o tom :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Přemýlím, e si vezmu ivot. Co s tím? Ahoj. Tento dopis je....Já nevím prostě mi přijde e jsem pro vechny tedy kromě rodiny VZDUCH. Spoluáci kolem mě jen projdou a kdy zrovna potebují tak se se mnou baví. Tenhle dopis je krátký protoe nechci aby mamka věděla na co myslím. S tím bych chtěla poradit u nějakou dobu přemýlím o tom si vzít ivot. Co mám dělat? Jak se mám postavit této mylence?
Kdyby tu nebyla rodina tak by mě tu toho moc nedrelo
Klárka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Klárko,
děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Kadý se můe někdy dostat do situace, kdy je pod tlakem svých myšlenek a napadají ho různé věci. V takové chvíli je potřeba získat nadhled a s někým si o tom promluvit. Neměla by ses proto bát obrátit se na někoho ve svém okolí. Doporučujeme třeba na maminku, kněze nebo školního psychologa, řekni jim, co tě trápí a jak se cítíš. Oni tě znají osobně a dokáí ti poradit konkrétně. Poádat někoho o pomoc není nic špatného, naopak ti to pomůe.
Obzvláš v období dospívání se občas stane, e o sobě mladí lidé často pochybují a mívají pocit, e je nikdo nemá rád. Vdycky je to ale jen pocit a není to pravda. Abys na to nemyslela, soustřeď se na to, co tě baví a co děláš ráda. Věnuj se svým koníčkům, můeš si najít i nějaký další a tam třeba poznat nové kamarády. Udělej si něčím radost, přečti si, co máš ráda, nebo si kup nějakou drobnost.
Píšeš, e kdyby tu nebyla tvoje rodina, tak by tě tu toho moc nedrelo. Z toho usuzuji, e máš s rodinou pěkné vztahy, a to je dobře. Kromě toho, e se jim nemusíš bát svěřit, s nimi můeš trávit víc času. Hledej si příleitosti, jak s nimi být víc, pomoz mamince v kuchyni nebo na zahradě, zahrajte si společně nějakou hru, běte na procházku... Přijdeš tak na jiné myšlenky a uvidíš, e tu jsou lidé, kteří tě mají moc rádi a stojí o tebe :) Martina a o. Balík
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak vybrat biřmovacího patrona? Dobrý den, podle čeho mám vybírat biřmovacího patrona? Předem děkuji za odpověď.
Lenka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Lenko, biřmovacího patrona si vybíráš podel toho, kdo tě ze svatých nějak inspiruje nebo kým se chceš nechat inspirovat. Bude se za Tebe v nebi přimlouvat.