OtĂĄzka: Co mám dělat, kdy depkařím a řeu se? Ahoj, řeu se. Nemám se ráda. Ve kole se semnou moc nebavi, a uz proste nemuzu. Chci umřít, prostě se nikdy nenarodit
Ale sem věřící, přesto mam dojem, e mne v tom Bůh nechal. Ani brečet mi nejde, take se jen lituju, depkařím a občas se řeu....pomozte..zase sem v spolecenstvi cistych srdci a mela bych se sebou neco delat....
ta zcvokla, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
v dospívání bývá těké období. Ty se měníš, mění se tvůj pohled na svět... Občas je těké to ustát bez zakolísání a bývá to sloité. I pocity, e nás v tom Bůh nechal, se někdy v ivotě objeví. Důleité je tomu nepropadnout a snait se s tím vším bojovat, i kdy je to těké. Nepropadej beznaději a zoufalství a zkus postupně pomalu po drobných krůčcích řešit svá jednotlivá trápení.
Co s tím, kdy se nemáš ráda? Hledej na sobě to dobré a nauč se pochválit, kdy se ti něco podaří. Většinou to záleí na drobnostech (dobrá známka ve škole, pomoc doma). Je to těké, často na sobě máme tendenci vidět samé nedostatky a zapomínáme, e jsme dobří v jiných věcech. Zkus si třeba kadý večer vzpomenout na to, co všechno se ti ten den povedlo.
Píšeš, e ve škole se s tebou moc nebaví. Zamysli se nad tím, co je příčinou. Je mi jasné, e pokud se cítíš tak, jak popisuješ, je pro tebe asi obtíné komunikovat s lidmi a spoluáci to cítí. Zkus pomalu začít tím, e je pozdravíš, zeptáš se, jak se měli o víkendu, pochválíš spoluačkám oblečení, zeptáš se na něco do školy... Postupně tak hledej témata, o kterých se společně můete bavit.
O pocitu, e tě v tom Bůh nechal si můeš popovídat s knězem, katechetou a nebo i s někým ze společenství čistých srdcí, ve kterém jsi, jak píšeš. Bůh tě v tom nenechal, někde tam je, proto mu věř a svěř se mu s důvěrou v modlitbách.
Se sebelítostí a s depkami zkus bojovat tak, e si najdeš nějakou činnost, která tě zaměstná. Prostě se sna přivést se na jiné myšlenky - najdi si nový koníček, čti si, jdi do přírody, zasportuj si... Někdy to ale nemusí pomoct, protoe se jedná o nějaký vánější problém, a proto by ses neměla bát vyhledat odborníka, se kterým si o tom budeš moct promluvit. Zajít k psychologovi dnes není něco, za co by ses musela stydět.
Píšeš, e se občas řeeš, co je asi nejzávanější. Takové zraňování tvoje problémy nevyřeší, ale naopak ti ještě více ublíí. Dovolím si tě odkázat na jeden náš starší článek, kde je to rozepsané podrobněji: http://www.in.cz/clanky/rodina/kdyz-tece-krev-neboli-duse-tjz.htm
Máš ve svém okolí někoho, s kým by sis o svých pocitech a trápeních mohla popovídat? Třeba rodiče, kněz, teta, strejda, babička s dědou, kamarádi, někdo ze SČS...? Takový člověk tě zná osobně, můe s tebou být v mnohem bliším kontaktu ne my tady v poradně, a bude vědět, na koho ve tvém okolí se případně obrátit dál a můe tam s tebou i zajít, aby ses nebála.
I kdy je v takových případech lepší osobní kontakt, pokud by ses opravdu bála, odborníkům se můeš svěřit i anonymně. Jsou speciálně vyškolení, budeš si s nimi moct popovídat mnohem víc a dokáou ti dát odbornu radu i na dálku. Na Modré lince je to moné buď telefonicky nebo přes e-mail, skype či chat. Tady je odkaz: http://www.modralinka.cz/?page=ld Také telefonicky nebo písemně se můeš obrátit na Linku bezpečí, kterou najdeš zde http://www.linkabezpeci.cz/. Obě jsou úplně anonymní, nikdo jiný ne odborník na druhém konci se nedozví, o čem jste se bavili.
Jsi na dobré cestě, kdy se snaíš se sebou něco dělat. Nevzdávej se a měj odvahu! Myslím ne tebe :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak bych v létě mohla pomáhat ve farnosti? Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Blíí se letní prázdniny a já přemýlím, jak ten čas vyplním. Napadlo mě, e bych vypomáhala ve farnosti. Ale popravdě nevím, s čím bych mohla pomoct. Nenapadá Vás něco? Děkuji a přeji hezký zbytek dne. :)
ooo, 18 let
OdpovÄÄ:
Milá ooo,
jak pomoct ve farnosti zjištíš nejlépe, kdy se tam dojdeš zeptat pana faráře, e bys mu chtěla přes léto vypomáhat a jestli by pro tebe měl nějaké uplatnění. Je spousta věcí, jak bys mohla pomáhat, v kadé farnosti je to jiné. Pokud máte farní zahradu, najde se spousta práce tam, na faře moná bude potřeba udělat pořádek v knihovně nebo ti pan farář můe svěřit nějakou jednodušší administrativu, moné je zapojit se do úklidu a výzdoby kostela... Pan farář také bude mít přehled a bude vědět, jestli by někdo ze starších farníků nepotřeboval někoho, kdo by mu občas skočil s něčím pomoct, nebo jestli někdo nebude potřebovat pohlídat děti atd.
Je skvělé, e u teď přemýšlí, jak čas o prázdninách vyplníš! Přejeme z redakce krásné léto :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: U docela dlouho masturbuji, chtěla bych s tím skončit, ale nevím jak...Ahoj Ahoj, mám u dlouho velký problém. Je to dost osobní, ale nedalo mi to a musím se zeptat. U docela dlouho masturbuji. Začala jsem někdy ke konci čtvrté třídy. U ani nevím, jak jsem se k tomu dostala. Chtěla jsem se zeptat, jestli jsem normální. Hrozně se bojím to říci mamce, nebo vlastně vůbec někomu. Chtěla bych s tím skončit, ale vůbec mi to nejde. Nemáte nějaký ,,návod"? Předem díky za odpověď
anonym, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj anonyme, váíme si v redakci tvé důvěry a odvahy, se kterou jsi se na nás obrátila, a také si ceníme toho, e se chceš této závislosti zbavit. To víš, e jsi normální:), a moná by ses divila, kolik mladých lidí ve tvém věku s tímto problémem bojuje. Jak z toho ven? Existuje moc fajn kníka "Láska, která za to stojí" (vydalo ji nakladaltelství Paulínky) a tam se píše mmj. i o masturbaci. Inspirovala jsem se radami z ní, které by ti mohly pomoct:
- Cvič se v malých, splnitelných a konkrétních předsevzetích - např. nesněz naráz vše, co ti chutná, pomoz rodičům hned, jak tě o něco poádají, vstaň hned po zazvonění budíku... Je toti třeba, abys posílila a upevnila svou vůli. Zkus to.
- Masturbace můe být i útěkem nebo kompenzací něčeho, např. samoty, skrytého zranění, nedostatku náklonnosti. Zkus tuto kompenzaci pojmenovat. Pokud jsi věřící, svěř to všechno Pánu Jeíši a popros o sílu a vytrvalost.
- Pus se do nějaké pozitivní činnosti (např. běhání, jízda na kole, vyrábění, pravidelná návštěva opuštěné sousedky...). Své nedostatky nepřemůeš jenom tím, e proti nim budeš bojovat, ale také tím, e rozvineš své přednosti.
- Pokud znovu "upadneš", nevzdávej se! Odvahu! Neboj se bojovat o čistotu! I kdy to můe být běh na dlouhou tra, věříme, e to dokáeš!
Moc na tebe myslíme a klidně se zase někdy ozvi. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Můu jet na CSM, kdy je m teprve 13? Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli můu jet na CSM, i kdy mi bude začátkem srpna teprve 13. Díky
Kiki, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Kiki, pokud máš někoho staršího (sestru, bratra), kdo by jel s Tebou nebo jedeš s nějakým spolčem, je moné na setkání přijet. Ale musíš počítat, e program je připravovaný pro starší.
o. Jan Balík - organizátor CSM
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s homosexualitou? Ahoj IN!, jsem věřící a zajímalo by mě, jak se mám stavět k homosexuálům. Myslím, e i logicky uvaujícímu ateistovi to musí připadat nepřirozené- vdy jsme byli stvořeni jako mui a eny. A jenom mu a ena mohou zplodit děti. Tak je to přirozené, v souladu s chodem přírody. Tak proč si hodně lidí prostě myslí, e je to normální, kdy se chovají homosexuálně (\"vdy někdo je heterosexuál a já jsem zrovna homosexuál\")? Nechtějí na sebe homosexuálové spí jenom upozorňovat? Nebo nesnaí se být homosexuální , protoe jsou od malička v prostředí stejných pohlaví a k tomu opačnému pohlaví cítí nedůvěru, nebo u se v něm minulosti zklamali? Jak to teda je? Vím, jaky má k tomu postoj církev. Ale přijde mi divné, e se teď ti lidi tolerují v katolické církvi. Jak se můe v církvi tolerovat něco, co je absolutně proti přírodě?
R., 18 let
OdpovÄÄ:
Milá R.,
uvauješ velice poctivě.
Pro pochopení otázky je třeba nejprve jasně poznamenat, e u člověka je vdy třeba počítat s darem svobody. Proto se můe rozhodovat i pro jednání, které je ve své podstatě zlé a špatné, můe svou svobodu zneuívat (např. umělý potrat, vykořisovat zaměstnance, vést války).
Lidé mají své tělo, dar sexuality a rozhodují se, jak se svým tělem a s darem sexuality naloí. Z Bible víme, e je sexualita pro člověka dar, aby mohl jako mu a ena vytvořit jednotu, obohacovat se a přivést na svět a vychovat děti.
Pokud někdo ije svou sexualitu mimo rámec manelství, je to zneuití daru, jedná se víceméně jen o ukájení pudu, i kdy třeba ve dvou. Rozvíjet sexualitu mimo rámec manelství jinými slovy znamená neukázněnost, zneuití svobody.
A teď k lidem, kteří pociují přitalivost ke stejnému pohlaví. Proč se to některým lidem v minulosti i dnes stává, e pociují tuto přitalivost, je veliká otázka. Mnoho psychologů je toho mínění, e jde o důsledky pokaené rodinné výchovy (nepřítomnost otce a veliká přisvojující si láska matky). Pokud někdo takový cit v sobě má, samo o sobě to není hřích. Takový člověk je ale jako kadý jiný volán k tomu, aby jako svobodný člověk zareagovat tím, e nebude rozvíjet sexualitu mimo manelství, bude ít tedy ve zdrenlivosti. Ano, můe to být pro něj obtíné. Ale obtíné je to i pro jiné skupiny lidí. Vdy ne kadý můe vstoupit do manelství a jsou lidé, kteří do manelství nevstoupí z nějakého důvodu a zůstanou svobodní.
Pokud takový člověk začně rozvíjet sexualitu homosexuálně, je to špatně stejně tak, jako u mue, který je heterosexuál a sřídá eny nebo má kromě své manelky občas nějakou další enu. Jedná se pak o zneuití svobody a o špatné jednání. A zlo nikdy nikomu nepřinese dobro.
Jak píšeš, problém současnosti spočívá v tom, e se vydává homosexuální souití za další normální variantu lidského bytí. S tím nemůeme souhlasit, je to skutečně proti přirozenosti, proti Bibli. Pape František hovoři ji vícekrát o lobby, které takového postoje protlačují a o genderových ideologiích, které jsou protlačovány finančními skupinami. Proto se můeme setkat s tím, e je homosexuální ivot pokládán za normální, běný, dokonce zajímavý...
Zdá se, e pokud opravdu někdo v sobě pociuje přitalivost ke stejnému pohlaví, vnitřně dost trpí. Takový člověk pak potřebuje pomoc. Otázkou je, zda mu ji současná společnost je schopná vůbec poskytnout, kdy psychologové mají skoro zakázáno takovým lidem pomáhat.
V katolické církvi jsme tedy vedeni k tomu, abychom kaého měli rádi, i kdy se rozhoduje, e bude ít špatně, ale to neznamená, e souhlasíme s jeho hříchem. S tím souhlasit nemůeme.
A ještě jedna poznámka. Dnes se kolem nás hovoří o lidské bytosti jako o někom, kdo je závislý na tom, aby il sexuálně a to jakýmkoliv způsobem. Štěstí člověka ale není v naplnění sexuality, ale schopnosti milovat druhé - darovat se, slouit druhým, být darem pro druhé.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mohou homosexuálové chodit ke svatému přijímání? Ahoj, mám takovou blbou otázku. Mohou homosexuálové chodit ke svatému příjmání??? Díky
Kája, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Kájo, ke svatému přijímání můe chodit katolík, tedy pokřtěný, který nemá těký hřích. Kdy má těký hřích, je třeba nejprve jít ke zpovědi a snait se hříchu vyvarovat. Pokud je tedy někdo, kdo se cítí být homosexuálem, můe chodit k přijímání. Problém je s lidmi, kteří ijí neustále v těkém hříchu a nechtějí se ho zbavit (např. někdo ije sexuálně mimo manelství). Ti většinou ani nejdou ke zpovědi a tedy nemohou přijímat eucharistii, protoe by to byla další uráka Jeíše.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích sledovat filmy na YouTube? Je těký hřích, kdy sleduji filmy na youtube, které tam dal někdo nelegálně? Pak jsem se jetě chtěla zeptat, jestli je patné, kdy nebudu sdílet, e je hledaná určitá osoba? Zdá se mi, e u se v sobě a moc babrám. Děkuji moc za vysvětlení. :)
M., 19 let
OdpovÄÄ:
Milá M.
Určitě není těký hřích sledovat věci na youtube, i kdy nejsou všechny práva v pořádku.
Nesdílet, e se někdo hledá, je dokonce moudré. Mnohdy se jedná o kachny.
e se v sobě babráš? Je to moné. Svědomí je třeba vychovávat. Píši o tom v kníce: Máš na víc (autor Jan Balík). Je k dostání u Paulínek a to i v elektronické verzi. A jistě bude vhodné, kdy o svých myšlenkách popovídáš se zpovědníkem či knězem, ke kterému máš důvěru.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se modlit za čistotu před manelstvím? Ahoj, přeju hezký den celé redakci In! Mám pro vás otázku/prosbu.
Po dlouholetém čekání jsem potkala svého \"prince na bílém koni\" a i kdy jsme spolu teprve krátce, stihli jsme si ujasnit, e oba chceme ít v čistotě a do svatby. Chtěla jsem vás proto poprosit, jestli neznáte nějakou krátkou a účinnou modlitbu, kterou bychom se mohli oba modlit? (Krátkou proto, e se nejraději modlím před spaním. Ráda bych se ji modlila kadý večer a neusnula u ní :D) hledala jsem na netu, ale nic jsem nenala. Předem děkuji za sebe i za mého Milého :)
OtĂĄzka: Můu jet na CSM, i kdy nejsem plnoletá? Dobrý den, muů jet sama na CSM i kdy nejsem plnoleta? Děkuji.
Olga, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Olgo,
na CSM můeš jet, i kdy nejsi plnoletá, jen je potřeba mít vyplněnou kartu mladších, kterou najdeš zde: https://olomouc2017.signaly.cz/1701/karta-mladsich a mít někoho plnoletého jako doprovod. Můe to být kdokoliv, i starší kamarádka. Určitě od vás z farnosti pojede někdo starší, koho do té karty budeš moct napsat.
Pokud bys vůbec neměla ádný doprovod, otec Jan, který setkání organizuje, asi o tři dotazy níe odpovídal, e bude brzy i karta mladších bez doprovázejícího take sleduj oficiální stránky setkání. Nicméně nejdřív se poptej ve svém okolí, jestli nejede někdo starší, kdo tě doprovodí. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak vysvětlit spoluákům, proč nedodrujeme velikonoční zvyky? Dobrý den, jsem z křesanské rodiny, take nemalujeme vajíčka ani k nám nikdo nechodí s pomlázkou. Byl by hřích, pokud bych ja něco takového dělala? Nelíbí se mi to... Ale někteří lidi ze třídy (jsou věřící) to tak normálně dělají; jak jim vysvětlit, proč nae rodina tyhle věci nedělá? Děkuji a krasne Velikonoce!
Olga, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Olgo,
toto je záleitost tvojí rodiny a proto by sis měla promluvit s rodiči, proč velikonoční zvyky nedodrujete. Oni by ti pak měli dát argumenty, jak postoj tvojí rodiny dále vysvětlit spoluákům. My ti v tomhle poradit nemůeme, protoe nevíme, jaké důvody tvoje rodiče k tomuto postoji vedou. Martina