OtĂĄzka: Co mám dělat, kdy si nejsem jistá, jestli je to těký nebo lehký hřích? Ahoj IN, mám dotaz. Co mám dělat, kdy si nejsem jistá, zda hrich, který jsem spáchala, byl těký, nebo ne? Jednou mi kněz u zpovědi řekl, e v takovém případě mám jít normálně k přijímání a prosit Boha, aby mě přítě od takového hříchu ochránil. Zde jsem zase někde četla, e kdy si člověk není jistý závaností svého činu a má pochybnosti, měl by radi nejprve jít ke zpovědi. Take jak to tedy je? Děkuji za odpověď, přeji hezké dny
M., 18 let
OdpovÄÄ:
Milá M,
těký hřích je vědomé a dobrovolné přestoupení Boího zákona ve VÁNÉ věci a co je váné, to víme z Bible a z učení církve. Není to zdaleka vše, co nám osobně připadá těké a velké. Jsou to zásadní přestoupení desatera (zabití nevinného, veliká pomluva, veliká kráde, nechodit v neděli úmyslně na mši, mnohé činy proti sexuální čistotě...).
Kdy si nejsi jistá, můeš se dret rady jedné či druhé, v kadém případě na začátku mše vdy litujeme hříchů. A u zpovědi se optat, zda je to váná věc, či ne. Jsi ve věku, kdy si formuješ svědomí. A je důleité si uvědomit, e nejednou nás nějaký hřích strašně mrzí, ale je to hřích lehký (třeba se pohádáme s někým blízkým). Proto je dobré se ptát a hledat v katechismu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je meditace hřích? Ahoj, chci se zeptat, je meditace hřích? Slyela jsem, e ji doporučují lékaři, ale je pravda, e je často spojována s budhismem. Taky jsem slyela, e lidé, kteří meditují, mají častěji lucidní sny ne ti co nemeditují a já se o lucidní snění pokouím. Děkuju moc za odpověď
Lidu, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Liduš, setkání s Jeíšem je nádherné. Tichá soustředěná modlitba, kteří říkáme v křesanstvá rozjímání či meditace, je chvílí, kdy tuto blízkost s Jeíšem zakoušíme. Sna se jí naučit. Je to rozhovor, setrvávání u Jeíšových nohou...
Tvoje otázka směřuje na texhniky uklidnění a soustředění se do svého nitra. Ano, to pochází z východních náboenství. Nejedná se o naši modlitbu, která je dialogem, protoe je to spíše vstup do sebe sama. Netvrdím, e by takováto techniky byla vdy špatná, ale jsme křesané a máme své bohatství. Pokud tzv. meditace působí různé halucinace atd., pak jde opravdu o techniky, které jsou velice nebezpečné v rukou neodborníků. Snad by bylo moné je pouít k léčení některých psychologických problémů, ale mnozí o tom mají pochybnosti. Ale to nemá s modlitbou u vůbec nic společného.
Lze říci, e zkušenost křesanské modlitby je daleko bohatší a krásnější. Rozjímání a meditaci máme různého druhu. Nejčastější je podle sv. Ignáce a pak Lectuio Divina.
Jak se takovéto modlitby naučit? Seeň si Bibli, kterou kardinál Duka rozdával v Olomouci a v úvodu to tam najdeš. Pokud budeš v Olomouci na setkání mládee, co doufám, e ano, bude tam mnoho přednášek o modlitbě a dostaneš i dárek od kardinála Duky - Bibli s tím úvodem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mám problém s sebeuspokojováním. Dobrý den. Mám problém s sebeuspokojováním. Jsem na tom závislá. Neměla jsem nikdy kluka ani ousu. Jsem z toho zoufalá. Poradte mi prosím jak se té závislosti zbavit. Je mi to vdy líto a prsoí Boha o odputění. Vdy se mi ten den potom, nebo dalí den stane něco patného, zlého. Hrozně se s někým pohádám, nebo dostanu za 5. Vdy mám strsněj strach z toho co se mi stane.
Předem děkuju za odpoved.
Klára, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro, děkuji za Tvou upřímnou otázku.
U kluků bývá sebeuspokojování důsledkem dravé fyzické touhy a mocného vzrušení. Mu se musí učit ovládat a mít své tělo v kázni. Avšak u děvčat bývá sebeuspokojování většinou následkem nepřijetí sebe sama, zavrtávání se do svých bolestí nebo dnes také bývá následkem toho, e se z nějakého důvodu naučila u v mládí vzrušovat.
Co s tím? Předně je třeba, abys hodně přemýšlela o tom, e Tě má Bůh rád, i s Tvým hříchem. Vdy on za Tebe dal svůj ivot. Čti si v Písmu, jak se Jeíš setkával s hříšníky: nenadával, odpouštěl a ukazoval lásku. Proto Ti doporučuji více se modlit a více v modlitbě děkovat za Boí lásku. Kdy hřích uděláš, hned se sna v duchu poádat: Pane, prosím, odpus. A pak se dál netrap, ale sna se o lásku k bliním. Choď pravdielně ke zpovědi - jednou za měsíc či dva týdny.
A kdy budeš přistupovat k eucharistii, co dělej často, říkej Jeíšovi: Pane Jeíš, kdy teď ke mně přijdeš, prosím, uzdrav můj hřích.
Pokud máš potíe se sebepřijetím, asi by bylo vhodné přečíst si nějaké knihy nebo přímo s někým důvěryhodným o svých problémech pohovořit. Můeš vyuít i Celostátní setkání mládee v srpnu v Olomouci, kde bude mnoho kněí, bude tam i psycholog, paní, která je poradkyní na vztahy atd. Vhodné knihy - teď jsme třeba v INu vydali kníku: Jsem svá. Nebo existuje kniha: http://www.navrat.cz/uchvatna-john-a-stasi-eldredgeovi/d-70336/
Jan Balík
OtĂĄzka: Je povinnost křesana dret v pátek půst? Dobré odpoledne,
nedávno jste tady odpovídali na otázku ohledně pátečního půstu. Nikdy jsem se s tím nesetkala, a do té doby, co to můj spoluák velmi striktně dodruje. Já na to přesto nejsem zvyklá a nepovauju to za důleitý. Je to opravdu povinnost křesana? Děkuju moc :)
Linda, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Lindo,
kadý pátek, pokud není slavnost jako dnes, je dnem pokání. Církev stanovila, e způsob, jakým tento den proíváme je půst od masa nebo jiný kající skutek nebo modlitba. Take je to jasné. Maso klidně jíst můeme a pak tedy uděláme nějaký jiný skutek: odřekneme se sladkostí, pomodlíme se kříovou cestu... A proč postní den? Abychom si více uctili památku umučení Pána, abychom se s ním a s jeho láskou více vědoměji spojili.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích jíst v pátek maso? Dobrý den, chodím na oběd do kolní jídelny, kde se vdycky se bohuel dá si objednat v pátek bezmasé jídlo. Nebo to má tak malou hodnotu v Kč, e je lepí si dát maso. Je to hřích? Děkuji, H.
hanka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Hanko,
hřích to není, občas prostě není příleitost mít v pátek bezmasé jídlo - ve školních jídelnách se to stává často. Půst od masa bys pak měla nahradit jiným postem a odřeknout si ten den něco jiného, třeba čokoládu, počítač, televizi... Toto se ale nevztahuje na Popeleční středu a Velký pátek, to jsou dny přísného postu. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Můu jet na CSM, kdy jsem nebyla pět let u zpovědi? Dobrý den, pane faráři,
chtěla bych se zeptat zda to má cenu,
abych jezdila na CSM, kdy u mi a)
v létě bude 23 a za b) je to u 5. rok
co jsem nebyla u svaté zpovědi?
Minulý Krakow jsem probrečela a protrpěla,
protoe pro člověka, který se případně nachází mimo posvátnou milost je to obrovské utrpení účastnit se takovýchto akcí. Děkuji moc za odpověď
Maja, 22 let
OdpovÄÄ:
Milá Majo,
vlastně kladeš dvě otázky.
Ta první, zda má smysl jet na CSM. To jistě má. Program CSM nabízí i mnoho přednášek. Take i pro Tebe to bude zajímavé.
A druhá se týká zpovědi? Myslím si, e bys měla vzít odvahu a ke zpovědi si zajít. Pán Jeíše má velikou touhu, aby kadý hříšník přišel k němu a mohl mu odpustit. Má tě moc rád, tak se neboj! A proč nechodíš? Buď máš nějaký blok nebo iješ v nějakém váném hříchu. Ale pak je vhodné popovídat si s knězem a hledat východisko v Boí náruči. Take CSM můe být pro Tebe i příleitost zajít si ke zpvoědi a najít opět pokoj ve své duši.
Take přeji Ti hodně sil a důvěry v Boí lásku. Na viděnou v Olomouci.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je správné omezit vztah s otcem? Cti otce svého?
Zdravím vechny. Teto dotaz se týká dilematu spojeným s tímto přikázáním a chtěla bych poprosit o vysvětlení.
Na úvod bych vám chtěla říct něco o mém vztahu s otcem, jeho vztah s mamkou nikdy nebyl zdravý, pil, bil ji, nadával. Kdy jsem byla jetě malá tak jsme odely. Vím, e to není ivot podle víry, ale lepí, ne se nechat celý ivot týrat. Uzavřela prostě manelství s nesprávným člověkem. On pro mě nikdy nic neudělal (teda krom toho, e mi dal ivot), otcem pro mě nikdy nebyl, chodila jsem k němu jen aby se neřeklo. Nikdy pro mě nic neudělal. Nevychovával mě, nebyl mi příkladem (leda antivzorem) ani oporou. Ublíil mi v ivotě tolikrát jako nikdo jiný, ale nezlobím se na něj, ve jsem mu odpustila. Teda ve významu, e k němu nechovám zá. Přesto je pro mě kadé nae setkání velice jedovaté, kdy to tak řeknu. Je mi po něm psychicky i fyzicky velmi patně. Zneuívá mě (na psychické úrovni). Očekává pomoc (kterou odmítám) a nic nenabízí zpět.
A teď k samotné podstatě dotazu. Jak se staví víra k takovému vztahu? Mohu utnout kontakty? U teď jsem je omezila na naprosto nezbytné minimum a nikdy s ním nechci být sama. On se vzpírá, říká e mě má rád, zajímá se, ale nechová se hezky a \"neví\" nebo neví? co dělá patně. (Vyříkat si to nepomůe, zkouela jsem aplikovat několikrát.) Přesto, e je nevěřící a nechodí do kostela, rád mě týrá řečmi o čtvrtém přikázání, e je jakousi mou povinností ho ctít. Ale za co? Samozřejmě jej v úctě nemám a a u mi odpovíte cokoliv, nikdy ani mít nebudu, byla by to jen přetvářka. Ovem co mi vrtá hlavou, to opravdu musím podle bible ctít rodiče bez ohledu na okolnosti? Vdy \"udělat si dítě\" umí kadý, umění je obětovat mu čas, vychovávat ho...
Jetě dodám, e jsem vyrůstala jetě s babičkou a dědečkem, hlavně s babičkou jsem zaívala perné chvíle, hodně jsme spolu zvlátě v minulosti bojovaly i kdy ani teď to občas není snadné, bývá velmi kritická. Přesto jsem ji moc vděčná, udělala toho pro mě v ivotě spoustu a obou si jich moc váím. Take si nemyslím, e jsem úplně zlá.
Dovoluje bible utnout nezdravé vztahy by jsou v rámci rodiny? Občas o svém rozhodnutí udrovat opravdu minimální kontakt pochybuji, cítím výčitky, e jej nechci u svých významných ivotních událostí, ale ono je to opravdu velmi náročné! Za minulost se nezlobím, ale proč si nechat ubliovat znovu? Není to pak spí hloupost?
Můu snad toto přikázání chápat jako ctít lidi, které jako rodiče vnímám a jsou mi oporou? V tomto případě matku, babi a dědu?
Děkuji za odpověď, Zuzka
Zuzka, 23 let
OdpovÄÄ:
Milá Zuzko,
podle věku je jasné, e jsi dospělý člověk.
4. přikázání vyaduje nejen úctu k rodičům, ale i to, e se rodiče chovají úcty-hodně. Jakmile je z jedné či druhé strany vztah narušen, vzniká prostor, který zamořuje hřích, vztahy jsou zatemněny atd. To se stalo ve vaší rodině.
Co dělat?
Určitě se za rodiče i prarodiče modlit a vyprošovat jim dar víry, obrácení... v duchu jim ehnat - vyprošovat jim Boí pomoc.
Takový postoj zabrání tomu, aby ve tvém srdci sílil vůči otci postoj nelásky a nenávisti.
Na druhou stranu nemáš povinnosti jako malé dítě. Jsi dospělá a proto, je-li to rozumné, můeš kontakty regulovat. A u vůbec ne se nechat vhánět do pocitu viny. Máš právo usměrňovat dle moudrého rozhodnutí kontakty s druhými lidmi, i s otcem. To není nic proti 4. přikázání.
Osobně se domnívám, e úplné přerušení kontaktů nikdy není vhodné a prospěšné. Ano, někdy můe pomoci období, kdy se kontakty více omezí. Proto je vhodné nikdy neopomenout např. popřát k narozeninám, svátku, k vánocům. A pozvat otce například na promoci, na svatbu. Vím, e to můe být velice bolestné, ale pak to lze obětovat na úmysl obrácení a uzdravení vztahů. Někdy můe pomoci i dopis, ve kterém napíšeš v klidu, proč omezuješ kontakty a co tě ve vztahu bolí.
Tvůj ivotní příběh není snadný. Přeji Ti, aby došlo ve tvém srdci k pokoji a lásce a jednou z Boí moci i k uzdravení vztahů. Je to kří, který neseš. Jeíš ho nese s tebou.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak si vytvořit zdravé sebevědomí? Zdravím vechny! Chtěla bych se zeptat, jak poznám, jestli mám zdravé sebevědomí, popř. jak si ho vytvořit? Je moné, abych měla vyí sebevědomí jen v něčem a jinak ne? Děkuji a přeji krásné dny proité s Duchem Boím! :)
B., 13 let
OdpovÄÄ:
Milá B.,
zdravé sebevědomí poznáš tak, e se nepodceňuješ a dokáeš si věřit, neshazuješ se a neupozorňuješ neustále na to, co se ti nepovedlo, ale jsi schopná se i pochválit, kdy se ti daří. Na druhou stranu ale se zdravým sebevědomým souvisí to, e si dokáeš připustit, e jsou věci, které se ti občas nepodaří, e ti něco nejde, něco je nad tvé schopnosti... a umíš s tím pak pracovat, dokáeš objektivně posoudit své schopnosti a víš, kde máš své limity. Tím jsem ti u tak nějak odpověděla na otázku, jestli můeš mít vyšší sebevědomí jen v něčem. Můeš. Jsou prostě prostě sitauce a tvé schopnosti, ve kterých si seš jistější, a na druhou stranu jsou věci, ve kterých se necítíš jistě, nevěříš si, tak tvoje sebevědomí můe klesnout. Občas se míra sebevědomí můe měnit i ze dne na den, jednou je skvělý den, tak sebevědomím jenom záříš, někdy je špatný den, tak se to projeví i na výšce sebevědomí.
Důleité je přijmout sebe a své schopnosti, protoe jsi jedinečná. Zkus si třeba kadé ráno, kdy se podíváš do zrcadla, říct v duchu: "Pane, děkuji ti, es mě tady chtěl právě takovou jaká jsem. Prosím tě, nauč mě mít se ráda." Dále pomáhá naučit se nemluvit o sobě negativně a nesrovnávat se s ostatními. Jsi prostě skvělá svým vlastním, originálním způsobem :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak se zbavit mylenek o ďáblovi? Ahoj IN! Kdy jsem sama a doma usínám začnou se mi do mysli vkrádat mylenky typu : Vyvolávám ďábla, uctívám ho,...
Já to opravdu nechci ale ty mylenky přicházejí pořád a já jsem potom hrozně vyděená, nemůu spát a pláču. U prostě nevím jak dál. Prosím poraďte mi
Smutná, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
myšlenky jsem jako mouchy, létají sem tam a obtěují. Pokud rozpoznáme, e je nějaká myšlenka špatná, prostě se snaíme odpoutat pozornost. Myšlenka není hřích, hříchem je vdy a to, kdy se špatnou myšlenkou začneme souhlasit.
Tedy zkus následující radu. Kdy tě taková myšlenka napadne, neděs se, nepropadej panice, prostě si ji přestaň všímat a začni se modlit stále dokola třeba modlitbu: Pane Boe mám Tě ráda. nebo Boe, ty jsi dobrý, přijmi dík a chválu. Nebo Pane Boe, jsem tvoje a tvojí chci zůstat. nebo se pomodli několik Zdrávas Maria.
No a při té modlitbě mysli na Jeíše, na Marii, představ si , e jsi schoulená v bezpečí klínu Pána Jeíše, e jsi v náručí Panny Marie. Takovouto modlitbu praktikovat je mooooc super. Svatí s ním mají veliké zkušenosti.
PS. Chodíš pravdielně ke zpovědi? Tak jednou za jeden či jeden a půl měsíce?
Jan Balík
OtĂĄzka: MMůu jet na CSM bez starího doprovázejícího? Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli u je někde na stránkách CSM Olomouc Karta mladích pro ty, kdo neseenou starího doprovázejícího, případně, kdy zhruba to tam bude? Děkuji, J.
J., 17 let
OdpovÄÄ:
Milá J.,
tak nakonec teď podle posledních aktuálních informací od organizátorů CSM, se v případě, e nemůeš sehnat doprovod, máš obrátit na DCM, přes které jsi se registrovala, a individuálně se domluvit s nimi a oni ti poradí :) Martina