OtĂĄzka: Jak zaslechnout Boí hlas? Dobrý den, hrozně bych slyet Boí hlas, ale nevím jak na to. Kdy se snaím se ztiit a něco zaslechnout je ticho. Prosím poraďte mi. Předem děkuju.
Pájuka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Pájuško,
je skvělé, e se chceš setkávat s Jeíšem a slyšet Jeho hlas. Ale rozhovor s Bohem se vede jinak, ne takový ten lidský běný rozhovor. Říká se mu modlitba a zvláště rozjímavá. Ber si často Písmo svaté a nauč se rozjímat. Jak se to dělá? V Bibli, kterou dostávali účastníci v Krakově či letos na celostátním setkání mládee je úvod, kde se o rozjímavé modlitbě dozvíš to podstatné. Je to pod nadpisem: Meditativní četba Písma. Nemáš-li či neseeneš-li, můeme ti poslat text emailem. Nejčastěji toti Bůh pouívá slovo Písma svatého, kterým nás oslovuje, vrývá nám je do srdce. Kdy se budeš snait často rozjímat, po nějaké většinou delším čase, poznáš, e se Boí hlas nějak vynořuje v Tvém nitru. A pak ještě druhá monost, jak se setkávst s Pánem. Chodit před eucharistii adorovat - klanět se Pánu, být s ním třeba i tichosti, sedět mu u nohou... A adorovat můe člověk s druhými nebo i klidně jen tak sám se zastaví v kostele.
Jan Balík
OtĂĄzka: Bojím se jít po dlouhé době ke zpovědi... Dobrý den,u 5 let jsem nebyla ve zpovědi. Přestala jsem chodit do kostela dokonce jsem se přestala modlit. Poslední dobou přemylim, e začnu chodit do kostela,protoe mám problémy v rodině,začala jsem se modlit.Ale bojím se jít do zpovědi. A nevím,co mám dělat.Děkují.
Začít od nova???
Verča, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Verčo,
výborně. Pán Jeíš Tě má rád a přitahuje tě. Najdi si v Novém zákoně scénu o tom, jak Jeíš odpouští. Je plný lásky a raduje se nad kadým, kdo k němu přijde. Např. o cizoloné eně (Jan 8,3-11), o Zacheovi (Lk 19,1-10), o marnotratném synu (Lk 15,11-32). Jeíš neváhá zvolat: „Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky“ (Mt 9,13). Přesně to se děje u zpovědi. Neboj se tedy zajít za knězem a poádat o tuto svátost. Kněz ti jistě rád vyhoví. Můeš zajet na nějaké centrum ivota mládee, kde jsou kněí, kteří mladým lidem rozumí. Svátost smíření a pak eucharistie, jsou mimořádné Boí způsoby, jak nás duchovně posiluje. A pak je vhodné najít v okolí nějaké mladé věříci a setkávat se s nimi. Nemáš-li, obra se na diecézní centrum ivota mládee a začni tam jezdit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak bojovat se sebeuspokojováním? Dobrý den, mám hrozný problém s sebeuspokojováním. V kníce \"Jsem svá\" je na to článek, čtu si ho pořád do kola. Vdzcky kdy zase zase prpadám pouení, říkám si: \"Je to patné, ubliuju Bohu, Nejsem čistá... Pomoz mi Boe prosím.\" Někdy to pomůe, ale někdy ne. Po tom je tedy o to stranějěí dopad na mne, Brečím kvůli to mu, jsem smutná, natvaná a zničená.
Nedekoá přestat. Vím, e to je patné, někdy odolám pokuení zlého anděla.Pak se citím dcl dobře, ale mám pocit e na mě jich jde jjetě větí mnoství, útočí ze vech stran a chtějí abych podlehla. A já to nedám.
Prosím poradte mi, ajkse toho nadobro zbavit, jsem uplně zoufalá.
Děkuji
Klára, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro,
děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Ano, sebeuspokojování je hřích. Avšak ten, který se naučí sebeuspokojovat, ten se podobá člověku, který je závislý – je tedy jakýmsi způsobem svázán otroctvím. Z toho vyplývá, e pokud nedojde k zázraku, co také můe, je cesta k osvobození se od této závislosti poměrně dlouhá. Říkáme jí duchovní boj. A jak se vede?
Především ádné nadávání sobě samé, ádná zoufání. Pán Jeíš tě má rád, skutečně, on přeci přišel, aby zachránil to, co bylo ztracené, přišel ne kvůli spravedlivým, ale kvůli hříšníkům. Má tě rád, hledá tě, je ti blí, ne pociuješ.
Dojdi si před svatostánek a Jeíši řekni: Jeíši, má tě ráda. Ty víš, jaká jsem. Prosím, vysvoboď mě z mého hříchu. Tobě důvěřuji.
A jak pak ít v běném ivotě? Kdy znovu do svého hříchu upadneš, co nejdříve se obra na Jeíše (kdy to jde, můeš při tom pokleknout) a řekni mu: Pane, prosím, odpus. A pak vstaň, netrap se, litoval jsi, on ti odpustil. U další zpovědi pak hřích vyznej. A pak jdi a sna se mít otevřené oči a udělat nějaký malý skutek lásky pro někoho druhého (třeba se jen za někoho kratince pomodlit). A klidně pak můeš jít co nejdříve k eucharistii, litovala jsi. Vůbec je důleité, abys chodila pro Boí posilu ve svátostech, co nejčastěji: ke svátosti smíření třeba jednou za tři týdny či měsíc a k eucharistii třeba denně nebo prostě co nejčastěji. A ne Jeíše v eucharistii přijmeš, nauč se mu říkat: Jeíši, kdy teď ke mně přijdeš, prosím, uzdrav, co je ve mně nedobré a špatné.
U děvčete vzniká sebeuspokojování buď tím, e se ho naučí jako malá nebo je důsledkem nějakého nedobrého psychického stavu, třeba rozkolu v rodině, nepřijetí svého těla, introvertními sklony. Děvčeti velice pomůe, kdy má s kým si o svých pocitech povídat. Můe to být babička, maminka, starší kamarádka, řeholnice nebo kněz (duchovní rozhovor). ena potřebuje své pocity sdílet s druhými, jen tak pochopí samu sebe, a začne rozlišovat emoce, které jsou dobré a ty, které ji vedou na scestí.
A ještě jednu inspiraci. Obracej se často k Marii. Ona je vzorem eny a je naší přímluvkyní. Pros ji často, a ti vyprosí dar čistoty a a ti vyprosí i to, abys poznala své ivotní povolání, a bude-li to manelství, a ti pošle skutečné výborného mue, budoucího otce tvých dětí.
Milá Kláro, být enou je úasný dar. Jeíš tě má rád a uvidíš, e jednou přijde chvíle, kdy díky Boí milosti budeš od svého hříchu osvobozena. Přeji ti vytrvalost a modlím se za tebe.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můu mít za biřmovacího patrona Frantika Saleského, kdy jsem holka? Dobrý den, chodím na přípravu na birmovani a přemýlím o birmovacím jménu. Hledala jsem na internetu různé světce a mimo jiné i Frantika Saleskeho. Muzu mít vak jako holka jméno muské, v enské formě? A byl by to potom ten stejný světec, jako kdyby měl podobu muského tvaru toho jména? Hledala jsem toti patrona spisovatelů a vyhledal mi prave Frantika Saleskeho. Nevím, jestli je nějaká světice pokládána za patronku spisovatelů. Napsali byste mi jestli ano prosím? A jak jinak jetě hledat světce jako případně patrony a jako birmovaci jméno? Děkuji
Anna, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Anno,
super, e se chystáš na přijetí svátosti biřmování.
Určitě si můeš zvolit jako patrona světce - mue. A sv. František Saleský je super. Napsal krásné knihy, hlavně dvě: Jednodušší s názvem: Úvod do zboného ivota a pak delší a náročnější (ale hlubokou) knihu: Pojednání o lásce s Bohu. Obě jsou o tom, jak ít svůj ivot, abychom následovali Pána Jeíšel
Kde všude hledat svaté? Existují dvě knihy vydané u Karmelitánů: Rok se svatými a pak encyklopedie: Svaté na kadý den.
Mimo to existuje jedna super stránka: http://www.santiebeati.it/
tam se dá najít leccos aktuálního, tedy i novější. Blahoslavených a světců přibývá.
A ptáš se i na patrona spisovatelek. Sice nebyla vyhlášena, ale třeba by to mohla být sv. Terezie Beneditka od kříe civilním jménem Edith Stein, filosofka a autorka mnoha spisů, které začínají vycházet i v češtině. Jsou ale dost obtíné, ale hluboké. Její ivot byl ukončen v koncentračním táboře v Osvětimi.
Neboj se a zvol. Ono nakonec je nejdůleitější, e se ten svatý či ta svatá bude za Tebe v nebi přimlouvat. o je nejdůleitější ze všeho.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mohu jít dvakrát za den ke svatému přijímání? Ahoj, mám takovou otázku. Moc nevím jak je to se svatým příjmáním. Konkrétně jestli můu jít ke příjímání dvakrát za den. Slyela jsem názory dvou lidí a to odliné. Jeden říkal e ano a druhý e ne tak já nevím. Moc se ale nesetkávám s tím e by jsem chodila na dvě me za den je to výjimečně, ale moc by jsem chtěla vědět jak to je. Moc děkuji .
N, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá N., tvoje otázka má jasnou odpověď. Ke svatému přijímání můeme přistoupit jednou denně. Avšak, pokud jsme podruhé na CELÉ mši svaté, můeme přistoupit i podruhé. V praxi je to tedy tak, e jsem třeba ráno přistoupil k přiímání na mši (nebo jen na bohoslubě slova) a pak se zúčastním nečekaně večerní celé mše, mohu tedy podruhé přijmout. Ale pokud budu třeba ráno na mši a budu přijímat a odpoledne budu v nemocnici na bohoslubě slova, to k přijímání nemohu. Ta monost přistoupit podruhé je z toho důvodu, e tím, e přistupujeme k eucharistii při mši plně proíváme společenství, které z nás tvoří sám Pán.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co kdy přestávám věřit, e existuje Bůh? Ahoj, v poslední době slýchám příběhy lidí, kteří měli smutný osud a moc se modlili k bohu. Postupem času přestávám věřit e nějaký bůh existuje a má vůbec nějaký smysl v něj věřit i kdy vám nepomůe? Mám to říct rodičům?
Any, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Any, děkuji za tvou důvěru se na nás obrátit se svojí otázkou. Je vidět, e přemýšlíš. To je dobře. Ale zároveň je třeba studovat (číst Nový zákon, YOUCAT...), modlit se a diskutovat s důvěryhodnými lidmi (rodiče, kněz, řeholnice). Bůh nás má kadého velice rád. A chce naše štěstí. Ale pozor. Jeho štěstí si nemůeme představovat jako plnost pohodlíčka a úspěchu zde na zemi. Tato zem, a se nám to líbí nebo ne, je přípravou na věčnost. Tedy plnost Boího poehnání a štěstí je nebe, kam směřujeme. Na této zemi nás provází kří tak, jako Jeíše. A Jeíšův kří byl na jedné straně prohrou, ale na druhé, to nám říká víra, byl vítezstvím Boí Lásky nad hříchem člověka, Kdo svůj kří spojuje s Jeíšovým, ten postupně objeví obrovskou sílu Boí moci. V Olomouci během Ceslostátní setkání mládee bylo právě o tomto nádherné svědectví. Můeš si ho pustit: https://www.youtube.com/watch?v=2PQQeGNwf_I&t=824s
To tedy znamená, e musíme na této zemi jen trpět a být smutní? Vůbec ne. Bůh plný lásky nás ale chce naučit hlubšímu pohledu na věci tohoto světa a chce nám dát hlubší uspokojení a štěstí, ne je jen uspokojení z úspěchu, z toho, e se ze všeho uzdravíme a e nám vše vyjde.
OtĂĄzka: Jsem ten správný člověk pro svátost biřmování? Dobrý den, začala jsem chodit na přípravu k biřmování, ale přepadají mě obavy: zvládnu to? Jsem ten správný člověk? A také někdy při mi sv. mě napadají věci typu: opravdu se to vechno, co je v Bibli, stalo? Nevymyslel si to někdo íleně chytrý? Nejsme jen nějaká skupina pomátlých lidí, kteří tomu bezhlavě věří a ti ostatní jsou v pohodě? Prosím poraďte mi, co mám s těmihle obavami a strachy dělat... Děkuji
Anička, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Aničko,
gratuluji Ti, e se připravuješ na svátost biřmování. Buď bez obav. Biřmování je vdy Boí dar, ten si nemůeme zaslouit ani se na něj připravit. Bůh nás obdarovává zadarmo - z lásky, protoe Tě má rád, chce ti darovat svátost biřmování, tedy upevnění ve víře.
Ano, ty se pochopitelně chceš na biřmování připravit, to je jasné. Těšíš se na dar od Pána a proto se chceš na tu chvíli připravit. Víš jak především? Láskou k Pánu Bohu. A jak ji zintenzvinit? Setkávat se s ním: v modlitbě a ve studiu. Pokus se kadý den věnovat více času modlitbě (třeba s evangeliem v ruce, s růencem...). A přečti si postupně třeba YouCat nebo Tweetuj s Bohem.
To je také jediná cesta, jak zakusit, e Jeíš je ivý a e vše, co je o něm v evangeliích je skutečné. Setkávat se s ním a více ho ve studiu poznávat.
Víra v Boha je velikým obohacením kadého člověka. Podívej se do historie. Kolik vědců a dobrodinců lidstva bylo věřících, byli to kněí, řeholníci.
Take, nezaobírej se obavamy, to by ses do nich zamotala. Obavy bývají spíše druhem pokušení. Ale věnuj svou energii do modlitby a do hlubšího studia víry.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se zapojit do setkání v Taizé? Ahoj :) Mám takový dotaz. V lednu bychom se chtěli zapojit do setkájí Taizé v Basilej. Nevíte někdo prosím, jestli nějaké DCM z ČR tam jede? Nebo nějaká oranizace? Na stránkách a nikde nemůeme najít ádný kontakt na koho se obrátit. Tak to zkouím i tady. :) Děkuji za případnou radu! Díky za vás!!!
Lucka, 17 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Lucko,
my v redakci nevíme a ádné informace nemáme k dispozici. Můeš napsat tady na webu do diskuze, kde ti mohou odpovědět přímo ostatní čtenářky, které třeba budou něco vědět. Pak je monost obrátit se přímo na nějaké DCM, jestli jedou, nebo jestli alespoň neví o někom, kdo jede.
Šastnou cestu! :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Biřmovací patron Dobrý den, budu od září chodit na přípravu k biřmování a stále nevím, koho chci mít za kmotra. A koho si vybrat jako patrona? Prosím, poradíte mi nějaké rady, jak si vybrat patrona a kmotra? Děkuji
Fany, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Fany,
to je velmi hezké, a máme z toho radost, e půjdeš k biřmování :-)
Myslím, e je dost brzy se trápit nad tím, e nemáš patrona, příprava teprve začíná a ty se o spoustě svatých moná budeš dozvídat na přípravě. Tam tě můe některý oslovit a ty budeš chtít, aby se za tebe v nebi přimlouval.
Jak najít patrona je široká otázka, někdo pročítá knihy o svatých, někdo čte knihy a ivotopisy, někdo pobírá kalendář, kde jsou napsány svátky svatých a pak dohledává informace o těch, kteří ho zaujaly. Dnes je velmi jednoduchá doba internetu, kde se dočteš o svatých velmi lehce. Důleité je, aby ti byl v něčem vzorem, aby s tvým ivotem, situací, povahou souzněl. Je to patron, kterého si vybíráš ty a tak by ti měl být sympatický.
S výběrem kmotra je to tak, e musí být pokřtěn a té biřmován. Je dobré, kdy je to někdo koho znáš a komu se nebudeš bát zavolat, kdy ti bude úzko, nebo budeš potřebovat poradit. Doporučuje se, aby byl vyspělejší ve víře ne ty, a mohl s tebou diskutovat o věcech víry. Toto je ideální stav, a někdy bohuel, člověk nenajde někoho blízkého, a tak se například ádají naši křestní kmotrové. K duchovnímu provázení, pak můeš oslovit nějakého kněze, kterému budeš důvěřovat. Krásnou přípravu a hodně Boích darů.
redakce IN!
OtĂĄzka: Opisování Ahoj In, potřebovala bych poradit. Kdy od někoho opíi úkol tak to je hřích protoe podvádím je to tak? Ale pokud DÁM někomu opsat úkol tak je to hřích nebo ne? Díky
mia, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Mio,
je to sporná otázka, protoe pokud se poctivě připravuješ do školy a nezanedbáváš to, co máš, není mimořádné opisování ádná hrůza. Jestlie je ale tvým zvykem klamat učitele, podvádět a snait se prolézt školou bez učení, je to špatné a na to u není omluvy. Stejně tak to je u dávání opisování někomu něco. Můe to být výraz kamarádství, kdy víš, e domácí úkol prostě nestihl. Dalo by se říct, e je to výraz sounáleitosti. Nebezpečí ale můe být, e někdo tě vyuívá, a ty musíš dávat své úkoly někomu, kdo se do školy nepřipravuje a spoléhá na tebe. Takové chování můe vyústit v šikanu nebo vydírání. A to je daleko horší, to asi cítíš sama.
Je dobré se snait ít dobře a spravedlivě. To jistě. Na druhou stranu, opisování v té minimální formě, prostě ke škole patří, a ruku na srdce, jsou daleko horší hříchy, které se ve školách dějí a my s nimi nic neděláme.
Zaměřme se na to, dělat dobro. Protoe láska je naše měřítko. ivit se strachem z maličkostí a velké věci, aby nás nechávaly chladnými, to byl asi ten největší hřích.