OtĂĄzka: Jaký je rozdíl mezi evangelíky a katolíky? Ahoj, jaký je prosím rozdíl mezi katolíky a evangelíky?
Jani, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Jani,
katolíci a evangelíci mají spoustu společného. V ekumenickém dialogu je pak důleité hledat to co jednotlivé křesanské církve spojuje, ne to co je rozděluje. Katolíci i evangelící jsou všichni křesané. Především mají společnou víru, věří stejnou křesanskou víru v jednoho Boha a spasitele Jeíše Krista.
Rozdíly mezi nimi jsou pak v různých konkrétních věcech. Je to hlavně organizace církve, kdy ta katolická má jasnou strukturu v čele s papeem. Evangelíci jsou pak zjednodušeně řečeno víc roztříštěni. Dál jsou tu rozdíly v pojetí spásy a ospravedlnění, v průběhu bohosluby a vztahu ke svatým. Pro evangelíky například nemá Panna Maria význam jako pro katolíky. Liší se i jejich bible. Evangelíci některé (především deuterokanonické) knihy, nepovaují za důleité.
Doufám, e takto stručně to stačí. Je to velmi obsáhlé téma, které by vyadovalo dlouhé studium. Pokud tě toto téma zajímá, vyhledej si informace o jednotlivých církvích a pak je můeš dál porovnávat. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Má se křesan zajímat o politiku? Ahoj, mám takový divný dotaz. Myslíte, e by se křesan měl zajímat o politiku (světskou věc) ?
Jani, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Jani,
tvůj dotaz vůbec není divný. Je dobře, e o takových věcech přemýšlíš. I kdy jsme věřící, tak pořád jsme součástí nějakého státu, ve kterém existuje politika, a proto by nám nemělo být jedno, jaká politická situace v naší zemi panuje. Sám pape František v jedné své homilii vyzval katolíky, aby se míchali do politiky. To ovšem nemyslel tak, e všichni hned mají začít vstupovat do politických stran a kandidovat.
Občas (a občas hodně) jsou mezi lidmi tendence na politiku a politiky nadávat, ale to situaci nezmění. Člověk by se měl o politiku zajímat, sledovat, co se v našem státě děje, číst si volební programy politických stran, nenechat se zblbnout a ověřovat si dostupné informace, protoe dneska na internet kdokoliv můe napsat cokoliv. Neuškodí ani mluvit o politice s ostatními, aby se i oni zajímali a nebylo jim jedno, co se okolo nich děje. Pak je potřeba chodit k volbám (a budeš plnoletá), aby o nás nerozhodovaly hlasy jiných. Člověk by se taky neměl bát oslovit přímo politiky a apelovat na ně, pokud neplní to, co slíbili.
OtĂĄzka: Přemýlím, e bych la do klátera... Ahoj, jsem teď na gymnáziu a nevím co bych měla v budoucnu dělat. Mám hodně moností kam bych chtěla jít. Někdy mě i napadá, e bych la do klátera. Ale nevím jak to funguje a co to obnáí. Někdy mám i pocit, e si to pro mě Bůh připravil, e bych měla touto cestou jít. Nevím ale jestli to není jen mé domnění. Děkuji za odpověď.
Hanka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Hanko,
je krásné, e přemýšlíš o své budoucnosti. Především se pravidelně modli za to, abys poznala vůli Boí pro sebe, Boí plán lásky pro tvůj ivot.
Máš-li chu poznat, jak to vypadá v klášteře, obra se na s. Vincentu, která pořádá pro děvčata lecjaké pobyty v klášteřích. A tak se budeš moci lépe rozhodnout: http://www.hledampovolani.cz/ nebo S. M. Vincenta Kořínková, boromejka, email: vincenta@boromejky.cz, tel.: 723 477 525
Jan Balík
OtĂĄzka: Stydím se chodit ke zpovědi k naemu panu faráři... Nemůu jít ke zpovědi k naemu panu faráři, připadá mi to divné,nejdřív mu o sobě vechno říct a pak stát vedle něho u oltáře, chodím ministrovat, a tak to řeím vdy dvakrát, třikrát do roka,kdy jsem na vesnici u babičky tak jdu ke zpovědi tam, jene tam je zase skoro vechno slyet, co si tak kněz můe o lidech myslet? já vím, e to nesmí říct, ale přesto
eeelikaa, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Eliško,
myslím si, e máš zbytečné obavy a moná by byl váš kněz pro tebe nejlepším zpovědníkem i proto, e tě více zná a mohl by ti v lecčems poradit. Také je kdykoliv k dispozici. Neboj se ho. Já jako chlapec také chodil celá léta k našemu panu farářovi. Sám ze své zkušenosti kněze ti mohu říci, e nemusíš mít obavy. Pán Bůh nám kněím pomáhá, take se na lidi po zpovědi nekoukáme nějak divně. A kdy víme, e bojují s hříchy, modlíme se za ně.
Také je dobré chodit pravidelněji, třeba jednou za měsíc. Zpověď je i příleitost, kdy se můeš kněze na leccos zeptat.
Pokud odvahu vyuít svátost smířeni u vašeho klněze stejně nenajdeš, pak doporučuji, aby sis našla nějakého kněze v okolí, abys mohla k němu častěji zajet na zpověď a na popovídání. Jsi ve věku, kdy měsíční zpověď je důleitá, kdy potřebuješ, abys měla nějakého kněze, kterého se můeš zeptat na to, co se ti honí hlavou. Tak hodně odvahy.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co říká Bible na trhání obočí? Ahoj, chtěla bych se zeptat, co si myslíte o vytrhávání obočí a co na to říká Bible?
Jani, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Jani,
konkrétně o vytrhávání obočí Bible neříká nic, protoe je to opravdu velký detail a Bible se dotýká spíš naší spásy a obecných věcí.
A co si o tom myslíme my? My v redakci si myslíme, e trhání obočí je moné, hlavně kdy má někdo obočí opravdu nepoddajné, protoe hezky upravené obočí dokáe s tvým obličejem udělat divy. Rozhodně ale nezapomínej, e méně je někdy více. Take vytrhávej jenom chloupky, které rostou mimo a dr se svého přirozeného tvaru obočí, protoe ten většinou sluší nejvíc a nedělej ádné velké zásahy ve snaze mít opravdu úzké obočí. Pokud si nejsi jistá, neboj se napoprvé zajít za kosmetičkou, aby ti poradila jak na to a jestli máš třeba nějak poupravit tvar svého obočí. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Můu jít ke zpovědi, kdy jsem jetě vechno nedala do pořádku? Před vánoci jsem byla asi po třech letech u zpovědi a chtěla bych jít ted znovu, ale......................... měla jsem dát do pořádku pár věcí, co zatim neni moné,taky se nic nezměnilo ve vztahu k jednomu člověku a nevim jestli je to správné pořád vyznávat, nechci aby to byla jen poloka na seznamu , a vím, e s tím hned tak něco neudělám, muu jít ke zpovědi? nepřipadá mi to moc fér, prosit o odputění a nemít vyřeenou minulost
Linda, 18 let
OdpovÄÄ:
Milá Lindo,
je výborné, e jsi byla u zpovědi, protoe Pán Ti dává nejen odpuštění, ale i posilu, abys mohla ít dobře.
Pokud Ti kněz doporučil něco zásadního změnit, asi šlo o závané těké hříchy. Pán Jeíš potřebuje Tvou lítost a touhu, aby tě zasáhlo jeho milosrdenství a dostala jsi tak sílu ke změně. Změna není výsledkem jen naší snahy a síly, ale především Boí milosti.
Pochopitelně, e je třeba, aby naše lítost byla spojena s rozhodnutím, e změníme to, co je těkým hříchem. Ale ne vdy to jde ihned na 100% (např. vymanit se z návyku sebeukájení). Někdy je změna moná jen postupně. Snad je to i Tvůj případ. Podařil se ti aspoň krůček ke změně? Jistě ano. A tak ve zpovědi nejen vyznej hříchy, ale popros Pána, a pak i při přijetí eucharistie: "Pane jsem slabá, prosím, dej mi sílu změnit to, co je těkým hříchem." Fér je ádat Boha o pomoc a o sílu. Myslím si, e ke zpovědi můeš jít a pak se poraď s knězem, jak dál postupovat.
Jan Balík
OtĂĄzka: Za jakých podmínek můe člověk přijímat duchovní svaté přijímání? Zdravím do IN!, mám jeden takový dotaz, nejlépe přímo pro otce Jana Balíka :) Jde mi o to, za jakých podmínek můe člověk přijímat duchovní svaté přijímání. Vdycky jsem to chápala tak, e to je pro lidi, kteří nemůou být na mi svaté nebo třeba nedodreli eucharistický půst, ale e na to člověk musí být v milosti posvěcující, jako kdy přijímá \"normálně\". Setkala jsem se ale i s názorem, e duchovně můe přijímat kdokoliv, kdo nemůe normálně přijímat Tělo Páně, tedy i ten, kdo je v těkém hříchu. Dost by mě zajímalo, co z toho je pravda, protoe já sama jsem u několik let nebyla ani u zpovědi, ani u svatého přijímání (vím, e je to patné, a doufám, e se to časem změní, ale zatím vůbec nemám odvahu ani sílu jít ke zpovědi a zbavit se některých svých hříchů). Děkuji za odpověď.
Fontinai, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
duchovní svaté přijímání je modlitba, která vyjadřuje touhu po Jeíšovi. Není to skutečné přijímání eucharistie, které vyaduje milost posvěcující. Proto duchovní svaté přijímání můe vykonat klokoliv - jako se kdokoliv můe modlit.
Pokud píše, es ji dlouho nebyla u svaté zpovědi a svatého přijímání, velice ti doporučuji rozhovor s nějakým knězem, kterému důvěřuješ a probrat s ním svou situaci. Moná se zbytečně bojíš. Moná opravdu tvůj ivot zírá červ nějakého váného hříchu. Avšak hřích vdy potřebuje vystavit lásce a milosrdenství Boímu, abys měla sílu se s ním vypořádat. Jsou hříchy, do kterých se člověk snadno zamotá a velice obtíně vymotá (třeba masturbace). A ty nelze řešit stylem: a se z nich vymotám, mohu ke zpovědi... Uvidíš, e Ti dobrý kněz pomůe, jak a co dělat. Zajeď někam na centrum ivota mládee nebo prostě vyhledej jiného kněze, ale hlavně, prosím, se nezbavuj milosti Boí, kterou tolik potřebuješ. Je to jakoby nemocný člověk řešil své problémy tím, e přestane jíst. Jak to dopadne, je jasné.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to moné? Dobrý den, jak je moné, e se od nás Jeí \"neliil v ničem kromě hříchu\", kdy snad kadý člověk pochybuje? Jak by o sobě mohl říkat, e je Boí syn, učit a konat podle toho, ale nebýt si tím jist? Navíc, Bůh je vevědoucí a Jeí mnoho věcí věděl dopředu. Naproti tomu lidé jen tápou, věří, pochybují. Ti nejradikálnějí často jen schovávají svou nejistotu. Pochyby jsou pro nás zdrojem strachů, nedorozumění a omylů.
k, 18 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, Pán Jeíš se od nás lidí lišil zcela zásadním způsobem. V jeho osobě došlo k spojení Boha a člověka. Jeíš Kristus je pravý Bůh a pravý člověk. Proto neudělal ádný hřích, proto mohl dělat zázraky, proto učil s autoritou Boí a o svém úkolu nepochyboval. Kdy čteme evangelia, poznáváme ho a noříme se do jeho tajemství. Avšak vrchol víry spočívá v tom, e umřel a třetího dne vstal z mrtvých. To je zásadní prokázání jeho boství, protoe nikdo nikdy nevstal z mrtvých, tak jako on.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mám spoluáka, se kterým se nebavím, ale chodí do náboenství a nosí na krku satanistickou hvězdu. Ahoj, mám spoluáka, se kterým se nebavím, ale chodí do náboenství a nosí na krku satanistickou hvězdu. Vude po pouzdře má tyto hvězdy a vude k tomu napsané satan. Taky poslouchá metal (vím,e to je asi normální, ale je to celkem divné). Jak k tomu mám přistupovat, nebo si to alespoň vysvětlit??? (Povídat o tom si s ním ale nechci) Díky
Krekr, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Krekr, to, co píšeš, je zajímavé. Třeba ten spoluák přesně ani neví, co dělá. Co kdyby sis promluvila s vašim učitelem náboenství a řekla mu to? On by si mohl s tvým spoluákem pak někdy v klidu popovídat a vysvětlit mu to. Moná je to nějaká jeho póza, protoe prochází obdobím puberty a tedy vzdoru. Jinak do jisté míry platí, e to, co posloucháme, co čteme, jaké máme kamarády, takovými se stáváme. Poslouchat metal tedy můe být z tohoto důvodu rizikové, zvláště, kdy jde o skupiny, které mají k satanismu blízko. Pokud si s ním osobně nechceš o tom povídat, občas se za něj a jeho vztah s Jeíšem pomodli. Moná si ale můeš někdy zkusit s ním popovídat a překonat prostě obavu. Pokud nechodí do kostela, můeš ho tam pozvat nebo ho vzít sebou na nějaké setkání mládee.
Milá Eli, ano, kněz můe být biřmovací kmotr. Ale obecně se to moc nedoporučuje, protoe kněz by měl být otcem mnoha lidí, tak aby se příliš nesoustředil jen na jednoho. Kdy někdo o kmotrovství kněze poádá, je tedy na knězi, jak se rozhodne. Musíš být ale připravená, e zdvořile odmítne. Ideální kmotr je někdo o něco starší, s kým sdílíš svou víru, můeš se poradit a prostě popovídat, kdy potřebuješ.