OtĂĄzka: Můe dívka, která si proila něco oklivého, uvěřit v Boha? Poslední dobou přemýlím nad tím, jestli je moné, aby dívka, která byla například několikrát znásilněná (a e znám jeden takový případ) nebo si proila nějaké oklivé a zlé období, které dívku poznamenalo, můe uvěřit v Boha. Podle mě to asi moc nejde i kdy vím, e Bůh je Bůh (snad víte, co tím chci vyjádřit) a e by si třeba říkala, e kdyby Bůh existoval, nezaila by to, co zaila.
Co si o tom tedy myslíte vy? Předem díky za odpověď.
M., 13 let
OdpovÄÄ:
Milá M.,
ptáš se opravdu na vánou otázku. Odpověď je ale jednoznačná: ANO, i taková dívka můe uvěřit v Boha, který miluje. Proč? Protoe Boí láska je víc, ne vše lidské zlo. Boí láska dokáe kadé lidské zlo překonat, dát milost k odpuštění a dokonce i k smíření. Vem si třeba svatou otrokyni Josefinu Bakhitu. Nebo jsem znal mnoho kněí, kteří byli dlouhá léta ve vězení, byli mučeni a biti, ale neměli v sobě ádnou nenávist k těm lidem, co jim ublíovali. Nakonec náš Pán Jeíš - odpustil na kříi těm, kteří jej ukřiovali a mlátili a nás vyzval, abychom odpouštěli těm, kteří nám ublíili. Je to tajemná a mocná síla Boí, kterou k tomu potřebujeme, kterou nám dává Duch svatý.
Víra, e Boí láska překonává kadou lidskou zlobu a nakonec i ďábla, který lidi svádí a vede ke zlu, je podstatou evangelia. A pak, taková dívka právě proto, co zaila, můe velice intenzivně proívat skutečnost, e se můe "schoulit" do Boího klína, kde je jen láska, pohlazení, bezpečí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se chovat k učiteli, který se mi líbí? Ahoj, ve kole se mi líbí jeden učitel (má rodinu) a chci se zeptat, co je jetě ok a s čím můu být v pohodě, co se týče mého chování vůči němu (úsměv, kdy něco říkám apod.). Nechci hřeit a chtěla bych
se chovat správně. Jak popřípadě zabránit tomu, aby se mi učitel líbil?
A pak se chci jetě zeptat, jaká je hranice mezi sdělením úspěchu a mezi chlubením se. Co je jetě v pořádku a co u je hřích?
Díky!
Dáda, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Dádo,
děkujeme ti za tvoje dotazy. V první části se ptáš, co s tím, kdy se ti líbí učitel. Taková věc se občas stane. K učiteli vzhlííme, v dospívání objevujeme sami sebe, hladáme lásku... Asi nejde moc dobře zabránit tomu, e se ti začne líbit učitel. Důleité je ale umět se s tím poprat. Hned na začátku je potřeba říct, e s učitelem (a to hlavně ve chvíli, kdy má rodinu, a vzhledem k tvému věku) ádný vztah není moný a ani nemá budoucnost. Učitel si ze své funkce nemůe dovolit vztah se studentkou a na základní škole u vůbec. Nejlepší bude, kdy si budeš dret odstup. Je v pořádku se usmát, kdy s druhým mluvíš, na tom není nic špatného. Jen si dávej pozor na ostatní věci. I pro tebe bude lepší, kdy se s učitelem budeš bavit jen o věcech, které se týkají školy, omezíš nebo úplně vypustíš nějaké osobní svěřování, nebudeš s ním zůstávat o samotě... Chce to trpělivost, pevnou vůli a odhodlání, ona zamilovanost časem přejde. Ve škole zkus trávit hodně času se spoluáky, a nemáš čas myslet na učitele a přijdeš na jiné myšlenky, a soustřeď se na budování kamarádských vztahů s vrstevníky. Také se pomodli k Bohu o sílu se se svými city poprat. Kdyby ses v téhle věci ještě potřebovala poradit, klidně nám zase napiš :)
A v druhé části otázky se ptáš, jaká je hranice mezi sdělením úspěchu a mezi chlubením se. Těko říct, kadý to vnímá jinak a asi také hodně záleí na situaci. Kadopádně by se dalo říct, e chlubení je, kdy člověk všechny okolo otravuje svými úspěchy, pořád o nich mluví, všem je vnucuje, tváří se, e je nejlepší a nezajímá se o ostatní. Sdělit druhému svůj úspěch je v pořádku, můeš tak sdílet svoji radost s druhými, co je krásné. Většinou to stačí ve vhodné chvíli konstatovat a dodat, e z toho máš radost, kdy o to druzí projeví zájem, klidně se pochlub svým úspěchem víc. Pak je potřeba poznat, e v některých situacích ani to konstatování není dobré. Třeba kdy kamarádka dostane pětku z písemky, tak není úplně nejlepší vytahovat, e ty máš jedničku. To je spíš potřeba přijít a nabídnout doučování. ;) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak mě budou při biřmování oslovovat, kdy si vyberu patrona mue? Ahoj, chtěla bych se zeptat, pokud si vyberu za biřmovacího patrona mue, jak mě potom budou při biřmování oslovovat? V enském nebo v muském rodě? Děkuju :)
Verča, 22 let
OdpovÄÄ:
Milá Verčo,
vybrat si jako biřmovacího patrona mue, tedy svatého mue, je moné. Jak Tě bude biskup při biřmování oslovovat? Tak to je úplně na něm a na momentální inspiraci. Moná tě osloví spíše tím muským jménem, ale nemusí. Take se nech překvapit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Musím se zpovídat z toho, e chodím neoblečená, kdy jsem doma sama? Dobrý den,
mám moná hloupý dotaz............. Kdy není mamka s brákou doma/ větinou se vrací v pět/ tak větinou chodím doma nahá, někdy třeba jen v kalhotkách, ale větinou jen tak. musím se z toho zpovídat? obvykle nechávám klíč v zámku, abych se stačila obléknout!!!!
kkkometkaa, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá kkkometko,
z toho, e chodíš doma, kdy jsi sama, málo oblečená, se nemusíš zpovídat, protoe to není hřích. Avšak! Je vhodné si uvědomit, e nám Bůh daroval tělo a e tělo normálně oblékáme. Mimo jiné i proto, abychom vyjadřovali k němu úctu. Přeci jenom po dědičném hříchu nás někdy tělo svádí k zneuívání (přílišná soustředěnost na tělo, sebeukájení... u muů zvláště chlípné pohledy na enské tělo ...). Patří tedy k dobrým zvykům, e se vhodně oblékáme. Doma jistě můeme být pohodlně oblečeni, ale myslím si, e je dobré nad tím přemýšlet i vzhledem k budoucnosti Tvého ivota. Pokud uzavřeš manelství a budeš mít rodinu, je dobré, aby rodina měla svoji kulturu. Aby rodina nechodila doma neoblečená nebo v nějakých cárech. Naopak, aby jednotliví členové i svým oblečením vyjadřovala úctu jeden k druhému.
Jan Balík
OtĂĄzka: Čteme ve kole knihu, ale jsou v ní sprostá slova... Ahoj poradno,
ve kole o četině skoro kadý týden čteme jednu kníku. (Učitelka vybere áka, a ten tak 15 minut čte)...
Čteme kníku, nevím, jestli znáte, Občanský průkaz. Jestli ji znáte, tak víte, e se v ní nachází hodně sprostých slov. Já jsem zatím nečetla (pořád se hlásí jeden kluk a učitelka ho pořád vyvolává), ale bojím se, e někdy vyvolá mě.
Já jsem toti nikdy v ivotě neřekla sprostý slovo. Mám k tomu odpor... Nikdy ho neřeknu, nenapíu nikam...
Co mám dělat, kdyby mě učitelka vyvolala, a já bych prostě číst nemohla??
Díky!
prostě já, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
je výborné, e nemluvíš sprostě a ani nehceš. Také si myslím, e je to odporné.
Jak jednat? Zaleí na tom, jak se cítíš. Pokud chceš být věrná svému rozhodnutí, nabízí se jedna monost. Kdy Tě paní učitelka určí, abys četla, můeš sprostá slova prostě vynechat. Kdy se Tě bude ptát proč, tak odpovíš, e je ti odporné takto hovořit. Myslím, e to ona pochopí. Samozřejmě, e se Ti budou spoluáci asi smát, ale myslím, e nakonec si Tě bude více lidí váit. Musíš to ale pak ustát a nedělat si nich z posměchu, který bývá nepříjemný. Druhému se ale vysmívají slaboši a nebo se smějí jen proto, e se smějí druzí. I ten, kdo se směje spolu s dalšími, můe ve skrytu závidět, tomu, komu se směje, e je charakterní.
Jan Balík
OtĂĄzka: Proč nás Bůh stvořil? Dobrý den, mám trochu filosofickou otázku. Jestlie je Bůh dokonalý, nepotřebuje nás. Jestlie nás nepotřebuje a nepotřeboval, proč nás stvořil? Stvořit lidstvo kvůli němu samému, kdy jetě neexistuje, mi nedává smysl. Navíc, neexistujících, ale moných civilizací je nekonečný počet. Jestlie nás stvořil jen \"pro zábavu\", protoe prostě chtěl, proč zrovna v této podobě? Proč zrovna společnost, ve které existují sebevrazi (kteří být stvořeni nechtěli), ateisté (kteří jsou přesvědčeni, e Bůh neexistuje a mají pro to důvody) a takoví rýpalové jako já? A měli by být sebevrazi a lidé v těí depresi být Bohu vděční za ivot = něco co nenávidí?
k, 18 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
Bůh stvořil svět z lásky. Chtěl se s podělit se svým štěstím. Avšak, jak víme z Bible, stvořil člověka ne jako loutku, ale jako bytost, která je stvořena k Boí podobě - tedy jako bytost s darem rozumu, svobodné vůle a schopné ít ve vztazích s druhými. A tady je onen zádrhel - svobodná vůle je odpovědnost; svobodá vůle je schopnost člověka ít ze svého vlastního rozhodnutí tak, jak učí Bůh, tedy ve shodě s tím, jak nás Bůh stvořil. Loutka by to musela dělat, protoe by neměla jinou monost. Člověk má jednat tak, jak učí Bůh svobodně, ze svého rozhodnutí. Ale víme, e první lidé daru svobody zneuili, protoe se rozhodli jít proti Bohu. A to je klíč k porozumění světu. Do světa vstoupil hřích, který člověka zamotává do otroctví a slabosti; důsledkem prvotního hříchu je i nemoc s nakonec smrt člověka. Jeíš nás z tohoto hříchu vysvobodil, ale i pokřtěnému člověku zůstala náchylnost ke slabosti a k hříchu, i pokřtěný umírá. Proto i jako věřící vedeme duchovní boj, abychom dobře vyuívali svou svobodu a umírali s Kristem. Víra nás ubezpečuje, e Bůh miluje kadého člověka, kadého chce zahrnout svou dobrotou a kadého chce po smrti obejmout v nebi. Víra nás nakonec ujišuje i o tom, e a Kristus přijde podruhé ve slávě - na konci světa, vše obnoví (mimo jiné i celý svět, protoe hřích poničil i přírodu atd.), hřích bude nadobro zničen a budou vzkříšena naše těla. Boí láska je tedy větší, ne všechen hřích světa.
Jan Balík
OtĂĄzka: Co se stane s mým majetkem při vstupu do řádu? Milý pane faráři,
u dlouhou dobu cítím povolání k zasvěcení
(od 13ti let), vím, e bych litovala toho, kdybych se pro Boha nerozhodla. Sice nejsem pro svoji hřínost disponovaná k tomu do klátera vstoupit nyní, ale prosím Vás o zodpovězení pár krátkých a velmi praktických dotazů:
1) co se děje s mým autem a dědictvím při vstupu do řádu
2) co se děje s mojí hypotékou.. mám monost přivýdělku při slubě Bohu, abych mohla dluh splácet a nezatěovala s ním celou komunitu? A čekat a celou hypotéku splatím by mohl trvat celý ivot, čas je dar Boí, jednou Mu ano říct chci.
Moc Vám děkuji, prosím o modlitbu a přeji Vám poehnané svátky, drte se :-)
Maja, 23 let
OdpovÄÄ:
Milá Májo, pokud se člověk rozhodne vstoupit do kláštera, vykoná slib chudoby, tedy zříká se majetku. Ten buď věnuje řeholi nebo jej přenechá před vstupem do kláštera někomu jinému. U hypotéky je problém. Bylo by asi nutné ji zrušit, tedy prodat třeba byt a splatit ji. Ale o tom je vdy třeba se poradit s představenými konkrétní řeholní společnosti, do které bys chtěla vstoupit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Máte nějaké tipy na pěkné modlitby? Mate nejake tipy na pekne modlitby?
Anicka, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Aničko,
pro kadého je pěkná modlitba nějaká jiná, take záleí na tom, co by sis představovala :)
Základní modlitby a nejen ty najdeš úplně na začátku v kancionálu a všechny jsou krásné.
Přehled modliteb na internetu je třeba zde: http://www.modlitba.cz/modlitba-v-zivote/seznam-modliteb/ Navíc tam jsou i praktické informace k tomu, jak se modlit.
Zajímavé modlitby najdeš i na Signálech, třeba na této stránce: https://modlitba-navlne.signaly.cz/rubrika/modlitby-inspirace Pěkné modlitby jsou třeba u Matky Terezy a na stránce také najdeš i nějaké další věci týkající se modlitby.
Pak ještě můeme doporučit YouCat - Modlitební kníka pro mladé (Hnědý/šedý YouCat), který vydalo Karmelitánské nakladatelství. V něm najdeš spoustu nových a neokoukaných modliteb zaměřených na mladé lidi. Kníka je koncipovaná jako modlitební kníka na dva týdny, ale můeš si z ní vybrat jen modlitby, které tě zaujmou a nějak tě osloví. A samozřejmě i tady je pár rad, jak se modlit. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Můe jít nevěřící do kostela? Dobrý den, asi bych začala s tím, e nejsem věřící, proto prosím, abyste na to v odpovědi brali ohled. U dlouhou dobu bych se chtěla zúčastnit me, protoe chci poznat , jak probíhá. (Ale jsem hlavně zvědavá.) Problém je v tom, e nevím, jestli tam můu jít, kdy nejsem věřící. Mám k tomu několik otazek:
1)Můu jít vůbec do kostela na mi, kdy nejsem věřící? (Samozřejmě to nemyslím nijak patně, jen jsem docela zvědavá , proto se chci zúčastnit .)
2) Nemohli by to vzít věřící jako znesvěcení jejich me, kdy tam je nevěřící člověk?
3) Jak me probíhá? Neměla bych si dopředu nastudovat nejaké motlitby, abych v kostele nevypadala patně? (Chci jít do katolického kostela.)
4) Co na sebe do kostela?
Předem děkuji za odpověď a doufám, e nevadí, e je otázka asi trochu delí.
Aneta
Aneta, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Aneto,
velice náš těší důvera, kterou k nám máš.
Rád odpovím na Tvé otázky.
1) Do kostela na mši můeš bez obav zajít. Katolické kostely jsou otevřené komukoliv.
2) Kdy se lidé v kostele při mši chovají slušně (např. neruší bohoslubu), pak se nemusíš bát, e by někdo vnímal Tvou přítomnost rušivě.
3) Popis mše najdeš na: http://www.liturgie.cz/mse-svata/mesni-rad-v-celku/
Kdy přijdeš so kostela, vezmi si v lavici Kancionál = zpěvník, kde kolem strany 53 najdeš mešní řád - tedy průběh mše.
4) Do kostela se snaíme chodit oblečeni slušně, co je zvláště důleité v letních měsících. Tedy zahalená ramena a sukně pod kolena. Ale dnes mnoho lidí chodí oblékáno všelijak a tak i do kostela jdou lidé oblečeni i ne příliš vhodně.
Milá Aneto, je moc hezké, e máš chu jít do kostela. Neboj se. Kdy tam přijdeš, uvidíš, jak to tam chodí. Nejlepší je jít do kostela v neděli, kdy se v něm schází více lidí. A ještě jedno upozornění. V kostele se někdy sedí, jindy stojí či klečí. Můeš dělat to, co ostatní nebo prostě zůstaneš buď sedět, kdy ostatní sedí, a jinak budeš stát. Tak hodně odvahy.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můe být biřovacím kmotrem člověk, který jetě nepřijal svátost biřmování? Ahoj,
mám dotaz, jestli můe být biřmovací kmotr člověk, který jetě nepřijal svátost biřmování. Nebo to vdycky musí být člověk, který u tuto svátost přijal?
Lili, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Lili,
je zcela logické, e kdy máš kmotra, musí být o krůčet před tebou. Proto biřmovací kmotr musí být nejen katolicky pokřtěn, ale i biřmován. Ale je moné to udělat i tak, e je biřmován najednou s tebou, jde první a pak přistoupí k tobě a stane se kmotrem.