OtĂĄzka: Jak víra přihlíí na to, kdy křesan chodí s někým jiného náboenství? Ahoj, chci se zeptat, jak víra přihlíí na to, kdy křesan chodí s někým jiného náboenství. Děkuji za odpověď
D., 18 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, člověk se můe zamilovat do leckoho. Po určité době, ale musí začít přemýšlet, jestli s dotyčným člověkem můe sdílet celý svůj ivot, jestli je tento člověk vhodným otcem pro tvé/vaše děti, a jestli s ním celý ivot budeš sdílet základní hodnoty ivota. Samozřejmě je moné vstoupit do manelství s člověkem jiného křesanského vyznání, jiné víry. Ale je potřeba si poloit vánou otázku: Jak budeme vychovávat děti? Ve víře v P.Boha, v P.Jeíše a nebo...? A další otázka: Jaké hodnoty budeme vštěpovat dětem? Myslím si, e není moné vštěpovat dětem křesanské hodnoty a zároveň hodnoty budhistické nebo hodnoty islámu. Prostě některé věci není moné slučovat. A tak jsou lidé, kteří uzavřeli manelství s někým jiným a církev samozřejmě takovým lidem vychází vstříc a dává jim k tomu dovolení, ale zároveň od katolíků vyaduje křest a výchovu dětí v katolické církvi. To můe být ovšem někdy velkou obtíí. Proto je třeba o těchto věcech přemýšlet a je dobré, e se na to ptáš. Jednoduchá odpověď: ano, církev těm katolíkům, kteří chtějí vstoupit do manelství s člověkem jiné víry, (kdy o to poádají svého biskupa) uděluje dovolení, ale na druhou stranu se ukazuje, e je to velice zásadní rozhodnutí, které je třeba váně promyslet.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak obnovit vztah s Bohem? Ahoj, poslední dobou, asi tak 2 měsíce, řeím takový problém. Před 2 měsíci jsem se rozela s klukem a od té doby mám pocit, jakoby bych zůstala úplně sama - jakoby Bůh zmizel. Nedokáu se modlit, soustředit se na to, mám pocit e mě nikdo neposlouchá. A moc mě to mrzí a trápí. Jediná chvíle, kdy se necítím sama je, kdy si pustím nějaké chvály na youtubku. Nemáte nějaké nápady, jak znovu obnovit vztah s Bohem? Nějak ho nastartovat? Děkujuu.
Smutná, 18 let
OdpovÄÄ:
Milá Smutná, takové stavy prostě přichází a vyléčí je mnohdy čas. Avšak, člověk - jak píšeš - také můe něco pro vypořádání se s takovými smutky dělat. Třeba se seber a zajeď na nějaký víkend na centrum ivota mládee do Příchovic, na Vesmír.... Ohlédni se doma ve farnosti, zda nemůeš s něčím pomoct - třeba příprava farního dne, dětského tábora.... Prostě, věnuj něčemu dobrému svou energii. A moná se také sna kadý den na chvilku zastavit v kostele a pomodlit se před svatostánkem. Tak zde máš pár tipů a neboj se. Ona prázdnota jistě přejde.
PS. Jedeš na pou na Světový den mládee s papeem do Lisabonu letos v srpnu? Pokud ne, mooooooc ti účast doporučujeme. A biskupství či farnosti pomáhají i finančně.
Jan Balík
OtĂĄzka: Tipy na nějaké křesanské knihy o tom být single... Ahoj, měly byste prosím tipy na nějaké křesanské knihy o tom být single? Díky :)
E., 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, o singlu? Takovou kníku asi nenajdeš. Proč? Protoe jde o to, e lidský ivot se naplňuje sebedarováním. Zda to je v manelství, kněství či řeholi, či e někdo zůstane sám a věnuje se svému povolání jako slubě (dříve to byli lékaři, učitelky), to je druhotné. Prostě: ivot se naplňuje láskou, která je slubou. Take, je třeba najít kníku o povolání, o ivotě jako slubě.
Krásné knihy jsou od Daniela Ange, mohu doporučit Teologii těla sv. Jan Pavla II. (třeba i online studium - https://mskw.sk/sk/), od Westa - teologie těla pro začátečníky. Zajímavá je i kníka od papee Františka: Christus vivit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Tetování Ahojte mám dotaz, nedávno jsem si nechala udělat tetování na ruku samozřejmě s významem a to i díky ségře která má podobné, ale hlavně nás to vystihuje. V bibli ve starém zákoně je psáno e by jsme si dělat tetování neměli, ale co jsem tak četla tak to bylo kvůli vyznávání bohů, tak se chci zeptat jestli to není nic proti jeliko sama jsem z věřící rodiny, ale nemá to být v ádném patném smyslu ani tak jen se mi to líbilo a hlavně má to význam, přijde mi e toto je hodně tabu téma a vím e spoustu lidí by mě za to odsoudilo, ale upřímně nemyslím si e je to něco patného kdy to není myleno ve zlem úmyslu
Anička, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, tetování je výraz jiných kultur, ne evropských a ne křesanské. To je důvod jisté zdrenlivosti k tomuto počínání. Však se podívej, co vše za divné obrázky si lidé nechávají vytetovat. Je vidět, e je to spojeno s nějakými temnými silami. Naše tělo je a má být chrámem Ducha svatého, je určeno jednou k zmrtvýchvstání a k ivotu věčnému. Proto s ním zacházíme s úctou, ale nezboňujeme ho, neděláme z něj modlu. Pochopitelně se krášlíme, nosíme třeba na krku kříek či medailku Panny Marie - na znamení úcty a důvěry v Boí pomoc. Pokud jde o tetování, nedává to v tomto ohledu smysl. Zároveň to je změna trvalá, obtíně změnitelná. Take ani svaté obrázky není vhodné nechávat si tetovat. A ještě jedno zamyšlení. Pokud je tetování nepotřebné nebo něčím navíc, co ušetřené finance věnovat na chudé? Byly by lépe vyuity. Kdy píšeš, e tě obrázek vyjadřuje, co budeš dělat po 10 letech, kdy tě bude vyjadřovat jiný? Tetování lze ale povaovat také za poškozování těla, které je hříchem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Správný čas na biřmování Dobrý den, jak mám vědět, e je správný čas jít k biřmování? Moje sestřenice je aktuálně těhotná a přála by si, abych byla její kmotrou. Kněz, má ale výhrady protoe jsem jetě nebyla u biřmování. Sama nevím, zda chci v nejblií budoucnosti jít, protoe se mé pohledy a názory na nějaké věci zásadně lií od toho co nás učí víra. Chci vyjít sestřenicí vstříc a být kmotrou malého děátka, ale nechci jít jenom kvůli tomu k biřmování. Jsem celkově z toho zmatená. Nemyslím si, e se moje názory změní a také vím, e pohled církve se taky nezmění. Take jsem se dostala do nekomfortní situace a nevím jak z ní ven.
Cartia, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, nejprve bych doporučil, abys prostudovala proč církev něco učí. Dá se o tom načíst v katechismu a stojí za to objevovat moudrost církve, ve které je přítomen Duch svatý. Kvalitní příprava na biřmování je cestou, jak více porozumět učení církve. Není to u závazek, e se necháš biřmovat.
Ke kmotrovství se vyaduje, aby byl kmotr pokřtěn a také biřmován. U biřmování se v českých poměrech nejednou zamhouří oko. Ale to záleí na místních poměrech.
Co dělá kmotr? Má spoluodpovědnost s rodiči, e bude dítě vychovávat v lásce k Bohu a ve znalosti Boha. A toto kmotr s rodiči slibuje Bohu. Proto musí být pokřtěn a měl by být biřmován. Prostě kmotr by měl ít jako praktikující věřící. Kmotr by se měl i za své sobě svěřené dítě modlit.
Take je na Tobě, jak se rozhodneš a jak se v místě, kde křest bude probíhat, domluvíš.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můu jít ke sv. přijímání? Dobrý den, byla jsem u zpovědi a hned druhý den jsem bráchovi řekla sprostým slovem. Nebylo to schválně, prostě to ze mě vyletělo a potom jsem toho litovala. Brácha mi odpustil, ale nevím jestli mi tento hřích bez zpovědi odpustí i Bůh ? Je to těký nebo lehký hřích ? Můu jít ke svatému přijímání? Děkuju za odpověď
G., 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, k svatému přijímání jistě můeš. Kvůli takovýmto malým hříškům máme na začátku mše sv. chvilku lítosti. Vdy, kdy v duchu řekneme: "Pane, prosím, odpus mi", tak nám Bůh velice rád odpouští. Zpověď je důleitá tehdy, kdy člověk spadl do váného, těkého hříchu. A pak je důleité, abychom se naučili chodit k ní pravidelně - tak jednou za měsíc.
Mimo to, litujeme přece kadý den a na začátku mše sv., take nám Bůh odpouští ty malé hříchy stále.
Jan Balík
OtĂĄzka: Ráda bych se na něco zeptala Dobrý den. Ráda bych se na něco zeptala. Nemám teď nejlehčí období, mám docela váné psychické problémy a dost často se mi objevují mylenky na sebevradu. A to třeba i několikrát denně. Vím, e je hřích, myslet na sebevradu, protoe ná ivot je dar a měli bychom si ho váit, a ne uvaovat o tom,jak ho ukončit. Ale u mi takové mylenky naskakují automaticky. (Stačí kdy vidím koleje nebo most) Nevím jak se těch mylenek zbavit. Je mi hloupé to neustále vyznávat u zpovědi, e si neváim ivota. Protoe to nefunguje tak, e bych odela a u bych na to nikdy nemyslela. Myslím na to u automaticky, prostě mě to během dne napadne a nevím jak to vytěsnit. Děkuju za odpověď a přeju hezké dny
Bětka, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Bětko, díky za dotaz i důvěru k nám. O pomoc a radu jsem poprosila kamarádku, psycholoku Anetu. Shodly jsme se na tom, e při takových myšlenkách, jaké máš, bys je rozhodně neměla podceňovat a bylo by dobré a potřebné navštívit psychiatra. Samozřejmostí je doprovod rodičů. Doporučujeme také aplikaci Nepanikař (https://nepanikar.eu/), kde můeš najít první pomoc při úzkosti nebo sebevraedných myšlenkách. Jsou tam návody, jak se uklidnit, změnit aktivitu, ovládnout myšlenky apod. Stejně tak jsou tam tipy na relaxace a práci se sebou, aby se člověk dokázal posunovat a se svým stavem něco dělal. Rozhodně to ale není náhrada za terapii nebo psychiatrii! Je to spíš taková první pomoc v akutní krizi nebo dobré návody pro kadého, komu je občas občas trochu úzko a zde se dozví, jak se to dá ovládnout. Další moností je např. kontaktovat dětskou Linku bezpečí a svěřit se jim, kdyby na tebe přišly myšlenky, se kterými si nevíš v tu chvíli rady. A je ti brzy líp. Aneta a M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hříchem jít na popeleční středu na zábavu? Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je hříchem, jít na popeleční středu na zábavu. Zatančit si se spoluačkama na české písničky a veselit se.
Pokládám si otázku, jestli je půst jen od jídla nebo i o tom, si odřeknout třeba tu zábavu s holkama. Nemáme si spíe odpoutět věcí, které nás tíí a zabíjí nám čas. Já osobně na zábavy nechodím, ale právě na popeleční středu, třída chce podniknout tuto akci. Na jednu stranu jít nechci, protoe si připomínáme Kristovo utrpení, na druhou stranu si říkám, e bych chtěla být s holkama. Co je tedy správné?
Děkuji za odpověď
Andula, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, rada je: na Popeleční středu nikam s třídou nejít a vysvětlit jim proč. Máš monost pohovořit pár vět o víře. Neboj se výsměchu a buď svá. S holkama můeš jít jindy.
Hřích by to spíše nebyl, ale jistě zbabělost. Jsou dny, kdy je třeba více myslet na Pána a mezi ty patří Popeleční středa a Velký pátek. Dříve bylo všem katolíkům zakázáno jít v postu na zábavu - ples, svatbu atd.
Jan Balík
OtĂĄzka: Do jaké míry je s katolickou vírou totoná organizace Zdravím, chtěla bych se zeptat, do jaké míry je s katolickou vírou totoná organizace \"Nové nebe a nová země, Shincheonji\". Poslední dobou na mě vyskakují různé články a informace ohledně této církve, která má vycházet z křesanství, ale nevím, do jaké míry se dá brát váně, zda se nejedná o nějakou sektu, příp. jakou podstatu má společnou s námi praktikujícími katolíky :-) Nechci nikoho předem odsuzovat, kdo praktikuje víru jinak, ale zároveň se nechci nechat ovlivnit cizími svou neznalostí. Děkuji a přeji krásný den
L., 19 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, "Nové nebe a nová země, Shincheonji" je nebezpečná sekta, která nemilosrdně získává členy především v řadách katolíků, často i za cenu lí a pomluv. Dopad je ji velmi citelný, zvláště v Praze. Lidé, kteří s ní mají neblahé zkušenosti, píší na: http://www.shincheonjibezprikras.info/
Sektáři se vyznačují neschopností přijmout názor druhých, take s nimi není moný smysluplný dialog.
Navrhuji Ti, snait se více poznat vlastní katolickou víru. Třeba studiem YOUCATu nebo TWEETUJ s Bohem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se jde poučit z předchozích chyb? Hezký den, mám dotaz, jak se jde poučit z předchozích chyb tak, aby se minimalizovalo riziko, e se to stane přítě. Vnímám, e jsem prola ivotní fází, kdy jsem udělala opravdu hodně závaných chyb (nebezpečné vztahy, li, mnou zaviněná autonehoda,...), kterých z celého srdce lituji, a hrozně se bojím, abych je neopakovala. lo hlavně o situace, kdy jsem se musela nebo chtěla rychle rozhodnout, nebo jsem prostě nepřemýlela nad dalími okamiky. Takové to impulzivní rozhodnutí, které má stralivé následky. U před tím jsem si nachystala klíče, jak bych ty situace mohla řeit (střená modlitba, vzývání Panny Marie, hluboké nadechnutí,...), ale ne vdy to fungovalo, a v některých váných situacích jsem prostě fatálně selhala. Budu proto moc ráda za pomoc. Díky, Pán Bůh zapla!!!
K., 20 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, kdo se bojí, nesmí do lesa. ivot přináší mnoho zákrut a není moné se na všechny připravit. Důvěřuj v Boha, e tě vede a ten dovede urovnat i mnohé naše lidské průšvihy. Tedy zaprvé: neboj se, ale důvěřuj v Boí pomoc.
A co dál? Chybami se učíme tehdy, kdy je dokáeme reflektovat, s někým důvěryhodným si o nich popovídat. To zřejmě děláš, take super. A pak, modlit se k Duchu svatému o moudrost a vedení. Anděl stráný je také výtečný pomocník a stojí za to, se k němu té modlit, tedy přátelit se s ním. No a někdy i nějaké menší školení můe být uitečné: třeba 7 návyků skutečně efektivních lidí od Coveyho. Je to víceméně o sebevýchově.
Take hodně odvahy k ivotu a mnoho důvěry v Pána.