OtĂĄzka: Co znamená zapřít sám sebe? Co znamená zapřít sám sebe?
Zdravím do poradny :)
Nerozumím tomu, nevím co se tím myslí.. Jak to mám chápat?
Předem vám děkuji za odpověď.
Tazatelka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
kadý člověk má ve svém ivotě začít se sebevýchvou, která zušlechuje dobré vlastnosti a proměňuje vlastnosti špatné. A to se neobejde bez výchovy vůle - schopnosti jednat dobře. Zapřít sebe sama - to je mít pevnou vůli, tedy dělat to, co je správné, a nekonat to, co je špatné. Vůli pěstujeme malými, konkrétními a splnitelnými předsevzetími - zapíráme sebe sama (nekoupím si teď zmrzlinu a zapřu se, půjdu pěšky, pomodlím se, někomu teď pomůu...).
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích poslouchat pop? Ahoj,
vdycky jsem ráda poslouchala pop, ale někdy jsou v písních nevhodné prvky. Je hřích, kdy to poslouchám, protoe se mi prostě líbí ta melodie? Předem díky:)
ivý otazník, 11 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko, a posloucháš i jinou hudbu? Třeba křesanské písně (i ty anglické) nebo vánou hudbu?
O to asi půjde, nekrmit se jen tím, co není úplně OK, ale bohacovat se i skutečnou kulturou. Písně, kde by bylo opěvováno zlo, sex a násilí, či videoklipy s takovými tématy, bych ti radil neposlouchat vůbec. I kdy mají krásnou melodii, působí jako odpadky, které smrdí a znečišují.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích nadávat? Ahoj, mám takovej mení dotaz. Kamarádka pochází z věřící rodiny, sama je věřící, ale mluví sprostě. Ale v podstatě neříká ty slova, které \"uráí\" Boha, ale spíe slova typu p..ca nebo k.urva. Je to vlasne hřích, kdy se tím Bůh neurazí?
M., 14 let
OdpovÄÄ:
Milá M.,
jedná se o nectnost. Pokud budeme hovořit o hříchu, pak se můe jednat o hřích neovládání se, tedy o určitou slabost vůle. Sprostně hovořit je jistě vada na kráse člověka, protoe se snaíme jednat kultivovaně a s láskou.
Panu Marii si nedovedu představit, e by nadávala.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak se vypořádat s úzkostmi? Ahoj, mám problémy s úzkostlivostí. Chtěla bych mít hezký vztah s Bohem a zaívat krásu a svobodu víry. Jak na to? Jak se s úzkostmi vypořádat a nakládat s nimi?
Díky, Lily
Lily, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Lily,
úzkostlivost bývá částečně rys povahy a částečně nemoc duše. Jak z toho ven? Dvěma kroky:
1) Najdi si jednoho moudrého zpovědníka, kterému se budeš svěřovat a poslechneš jeho rady! Pokud pozná, e jsi úzkostlivá, naučí tě postupně pravidlům, jak se učit ít a překonat úzkostlivost.
2) Nauč se zapojovat rozum. Zamysli se, jak bys poradila druhému, a jednej tak.
Bůh Tě má rád a nechce, aby ses trápila. Bohu dokonce nevadí, kdy se občas spleteš a uděláš něco blbě. Jemu záleí na Tobě. Uč se v modlitbě proívat, e jsi v Boím náručí, kde je Ti dobře, kde jsi v bezpečí. A kdy Tě přepadnou úzkostlivé myšlenky, rozhodni se dle rozumu či rady kněze a pak řekni: Pane, do Tvých rukou to odevzdávám. A u se k tomu nevracej, uč se myšlenky, které Tě stále zneklidňují, plavat.
Pozn. Někdy je úzkostlivost spojená s psychologickou slabostí, kterou pak můe pomoci řešit psycholog či psychiatr.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak posílit důvěru k Bohu? Důvěra k Bohu
Jak posílit důvěru k Bohu, Panně Marii, Jeíi?
Dlouho nad tím přemýlím a ptala jsem se jednoho kněze, který mi řekl, e si důvěru můu posilovat tím, e budu Jeíe poznávat, tak e budu o něm číst. Je jetě nějaký způsob jak víc důvěřovat?
Kiki, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Kiki,
důvěra je záleitost vztahu. A vztah se buduje setkáváním a společnými záitky. Proto vztah s Jeíšem se buduje časem, který proíváme s Jeíšem. Patří do něj: modlitba, proívání mše svaté, četba Písma, studium víry. Protoe, cokoliv učiníme komukoliv, konáme to Jeíšovi, patří do způsobu, jak se přiblíit Jeíši i sluba druhým lidem. Typ: nauč se modlitbu rozjímání (více o ní v Bibli, co mladí dostali na setkání mladých v Olomouci) a občas zajdi za někým starým, nemocným.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznám vyzývavé oblečení? Ahoj, mám mnoho otázek ohledně vyzývavého oblečení. Jak rozpoznám, e nějaké oblečení je vyzývavé? Vnímají vůbec chlapci, e dívka má na sobě něco vyzývavé? Pokud ano, jak to vnímají? U předem děkuji za odpověď.
Monika, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Moniko,
ono pro kadého je vyzývavé něco jiného, take je to poněkud těké říct nějak obecně, protoe zaléí na situaci.
Za vhodné a přiměřené se povauje oblečení minimálně ke kolenům, decentní výstřih a zakrytá ramena (take minimálně krátký rukáv). Nicméně dost záleí na okolnostech. Při návštěvě kostela tato "pravidla" dodrujeme vdycky a chodíme tam oblečení slušně a decentně. Podobně se oblékáme i na různé oficiální příleitosti, člověk tím rozhodně nic nezkazí. Samozřejmě v létě to můe být trochu problém, protoe je horko. Spíš ne zkracovat a zmenšovat oblečení, je lepší volit volné a prodyšné oblečení - taková rozevlátá sukně je mnohem lepší ne nějaká mini ;) Samozřejmě ale pokud je horko, tak nebývá problém, pokud si člověk na nějakou neformální událost (sraz s kamarádkou, grilovačka s rodinou...) vezme tílko nebo kratší kraasy. Mělo by se ale dbát na určitou vyváenost a zkracovat jenom část oblečení a druhou nechat v přiměřené délce - tílko a sukně ke kolenům nebo kratší sukně a tričko s krátkým rukávem.
Neslušné a nevhodné (a tím pádem i vyzývavé) je potom spodní prádlo prosvítající nebo vykukující z pod oblečení (pozor hlavně na podprsenku pod tílkem, ramínka ani jiná část spodního prádla by nikdy neměla být vídět, co je u tílek se úzkými ramínky problém, pozor taky na průstřihy pod paemi, tam také podprsenky rády vykukují), topy, ze kterých leze břicho, nebo kratoučké kraásky, které končí těsně pod zadkem, sukně, ze které při sebemenším ohnutí leze zadek...
Pokud jde o kluky, tak je sice pravda, e si málokdy všimnou, jestli má holka na sobě nové šaty nebo má jedny šaty dva dny za sebou. Za to si ale moc dobře všimnou, jestli má nějaké děvče na sobě dlouhou sukni nebo kraoučké kraásky. Spoře oblečená dívka pak samozřejmě přitahuje klučičí pohledy a vzbuzuje u nich ádostivost, a to určitě není způsob pozornosti, po kterém by měl někdo touit. Pojem vyzývavé u sám o sobě naznačuje, e někdo chce někoho zaujmout a svým oblečením mu něco dává najevo, vyzývá ho k něčemu. Je proto lepší kluky neprovokovat a nedrádit. Zároveň by výběr oblečení měl být motivován zachováváním si vlastní důstojnosti, protoe líbit se někomu se dá i ve slušném oblečení.
Doufám, e ti odpověď pomohla :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Proč je stahování hřích? Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se stahováním písniček z internetu. Holk říkaly e to stahují přes uloto.cz nejprve do počítače a pak přes USB do mobilu. Kamarádka mi říkala e to dělá přes uloto akorát rovnou v mobilu.
JENE říkali jste e stahování z internetu je hřích.Kdy ty písničky mám pro sebe a nebo kdy je kamarádka chce přeposlat aby si je nemusela stahovat a bylo to rychlejí je to hřích?a co na tom je tak patného?a co je patného na tom kdy si stáhnu film, který si pak pustíme třeba s rodinou nebo s holkama a pak ho smau??nechci dělat patné věci ale co na tomhle je patného?děkuji za objasnění
Ema, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Emo,
děkujeme ti za tvůj dotaz. Stahování je hřích, protoe je to určitý druh krádee. Ono to můe být těko pochopitelné, protoe písnička nebo film je v tomhle případě jenom soubor v počítači/mobilu. Ale pořád je to kráde. Je to jako kdybys šla do obchodu a tam si bez placení vzala CD nebo DVD.
Největší škody se dopouští ten, kdo hudbu, na kterou nemá autorská práva (nevytvořil ji atd.) umístí na internet, odkud si ji mohou stahovat ostatní. To je v podstatě skoro všechen obsah na uloz.to. Člověk, který takto dává hudbu, filmy atd. na internet, porušuje autorská práva. Kdy se to děje ve velkém rozsahu a někdo na to přijde, končí to u soudu, člověk pak musí platit škody vzniklé nahrávacímu studiu nebo filmařům, a při opravdu velké škodě pak můe jít i do vězení...
Ten, kdo si pak tyto materiály stahuje, se z hlediska práva nedopouští zase takové viny jako ten, kdo věci nelegálně nahrál na internet. Policie nikoho nepřijde zatknout kvůli tomu, e si stáhl pár písniček nebo filmů. Přesto to ale není chování, které by bylo úplně v pořádku. Je to za prvé podpora těch, kteří věci dávají ke staení, za druhé je to svým způsobem kráde, i kdy máš písničky jen pro sebe - člověk nezaplatil za něčí práci a pořídil si ji od někoho jiného zadarmo. Pak je úplně jedno, jestli se písničky stahují do mobilu, počítače nebo si je posíláte mezi sebou.
Já vím, e je docela problém dostat se k filmům v češtině jinak ne v kině nebo koupením DVD. Existuje málo streamovacích slueb, kde by se filmy v češtině daly sledovat. V zahraničí běně existují streamovací sluby, kde se člověk zaregistruje, zaplatí poplatek a má přístup do archivu, kde se neomezeně můe koukat na filmy a seriály, co tam jsou. Příkladem je třeba Netflix, kde se platí 199 Kč (to je asi jako za jeden lístek do kina) měsíčně a výběr je tu opravdu obrovský. Filmů v češtině nebo s českými titulky je tu ovšem zatím málo a kdo nemí anglicky (nebo jiný světový jazyk), moc tuto slubu nevyuije. Nicméně televize v ČR u většinou mají archivy, kde se dají pořady přehrávat zdrama, nebo je archiv přístupný za poplatek.
To stejné je s hudbou. Existují streamovací aplikace, kde se dá legálně přehrávat hudba a většinou fungují i bez připojení k internetu. Je to třeba Spotify, YouTube teď spouští nějakou novou aplikaci a Apple má taky něco pro svoje zařízení. Je potřeba podívat se, co by ti vyhovovalo. Základní verze bývají zadarmo s reklamami (tvůrci mají příjem z té reklamy), prémiové verze se platí, ale aplikace mají většinou zkušební dobu, kdy si můeš prémiovou verzi vyzkoušet zdarma a a pak se rozhodneš, jestli si ji budeš platit, nebo ti nevyhovuje. Legálně se pak dá hudba postahovat třeba i v Google Play. Zaplatíš zhruba kolem 10-30 Kč a písnička je tvoje. Nebo si tu koupíš rovnou celé album.
Ono je snazší jít a jen tak si něco zdarma stáhnout na internetu. Zároveň se spoustě lidí nechce platit za něco, co nemá ve fyzické podobě, ale má to jenom jako soubor v počítači nebo mobilu. Je potřeba si ale uvědomit, e tvůrci hudby a filmů do svojí práce investovali spoustu peněz a času a stahování z různých neoficiálních a nelegálních zdrojů je připravuje o jejich výdělek. Je to jako kdybys šla do práce, ale pak za svoji práci nedostala zaplaceno. Zkus proto hledat legální cesty, jak se dostat k hudbě a k filmům - podívej se, co dnešní doma nabízí, proberte to s rodiči a popros je o předplacení nějaké takové aplikace, většinou to nebývají velké částky. Málo co je dnes zadarmo, neměl by proto pro nás být problém druhému zaplatit za jeho práci a tak ho podpořit. Rozhodně tady ani neobstojí argument, e stahují všichni, tak na tom přece není nic špatného...
A ještě jedno upozornění. Ne všechno, za co se platí, je legální. Někdo takhle inkasuje peníze za věci, ke kterým nemá autorská práva. Kontroluj si proto, odkud co stahuješ a komu za to platíš.
Spousta interpretů pak dává svoji tvorbu rovnou zdrama na internet a výdělky mají z koncertů nebo prodejů doprovodného zboí. V takovém případě je stahování naprosto v pořádku, jenom je třeba stahovat ze zdroje, na který odkazuje přímo umělec a ne někde zprostředkovaně. To u by toti legální být nemuselo.
Doufám, e jsem ti to dostatečně ujasnila a je to pochopitelné. Kdytak se ještě ozvi :) Martina
OtĂĄzka: Vyetření intimních partií Ahoj In!, chtěla jsem se zeptat na jednu otázku. Kdy jde ena na kontrolu na gynekologii, aby zjistila, zda má ve v pořádku, tak to je jakoby \"pohoda\". Ale kdy třeba mu musí na kontrolu spermatu, tak jakoe tam se přece musí to sperma dát,ne? Jene to si ho tam musí, promiňte mi těm výraz, vyhonit, a masturbace je přeci zakázána v křesanství... Nebo stačí jakoby \"přinést z domova\"?
A., 14 let
OdpovÄÄ:
Milá A.,
děkujeme ti za tvůj dotaz. Ano, pokud jde ena na gynekologii, tak je v pohodě - je to lékařské vyšetření. Pokud jde mu na vyšetření s intimními partiemi, je to taky v pořádku, protoe sperma se běně nevyšetřuje - víceméně se z něj nic nezjistí. Pokud se vyšetřuje sperma, tak je to z důvodu řešení neplodnosti. Jeliko katolická morálka většinu umělých zásahů do lidského plození odmítá, křesan pak ani toto vyšetření vlastně nepotřebuje. Pokud by přece jen bylo z nějakého důvodu sperma odebrat a vyšetřit, existují i jiné metody odběru, ne je masturbace. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Je to těký hřích? Ahoj in! Měla jsem problém s masturbaci, ale z té jsem se vyznala... Ale dneska jsem byla nadrzena... A drela jsem to dlouho... Ale pak mě přepadavaly mylenky, jako proč ne, vdy se nic nestane... A udělá to tak, e se tím za to potrestás...a pak jsem četla na internetu věci o masturbaci... Ne jak, ale prostě jak často... Ani nevím proč, asi mě to zajímalo... A pak jsem to nevydrela... Nepřestala jsem hned... Ale byla jsem tak nadrzena, e doslova do pár sekund přicházelo vyvrcholení...uprostřed jsem se přestala... e jsem udělala chybu... Je to bráno jako těký hřích? Nechci se znovu potýkat s tím, e Jeíe znovu nemůu přijmout... A jsem z toho zoufalá...
Hrozne mě to uzira a chci jít hned ke zpovědi... Jene teď to nejde... Prosím, a se nejedná o těký hřích, jsem z toho patná a je mi to hrozně líto... Opravdu nemohu přijmout hostii?
Anonym, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
z našich odpovědí v INu víš, e sebeukájení je objektivně těký hřích, ale e můe být někdy sníena jeho závanost, protoe člověk nejedná plně svobodně a vědomě. Protoe zápasíš s hříchem, snaíš se a jistě máš sama radost z toho, e se Ti aspoň něco podařilo, dá se říci, e se v této konkrétní situaci, kterou popisuješ, o vyloeně těký hřích nejednalo. Přesto doporučuji ihned poprosit v modlitbě Pána o odpuštění a zajít brzo ke zpovědi. Kdy budeš v duchu litovat z lásky k Jeíšovi, můeš přijmout i eucharistii. Ale ke zpovědi bě co nejdříve, je to nejen pro odpuštění, ale mimo jiné proto, abys dostala Boí sílu k dalšímu boji. A netrap se. Hřích je jistě upadnutí a to bolí, ale trápení je další pokušení, které přichází od ďábla, který chce člověka dovést a k zoufalství. Naopak. Pán Jeíš Ti podává svou pomocnou ruku a těší se z toho, e chceš ít dobře. Tedy, je třeba vše svěřit Boímu milosrdenství a s chutí pokračovat v boji za dobro.
Jan Balík
OtĂĄzka: Byla zpověď platná? Dobrý den, prosím o radu. Nedávno jsem byla u zpovědi a před rozhřeením se za mě kněz modlil a říkal \"Boe, prosím za Pavlu, která je před Tebou svatá..\" nebo něco v tom smyslu... V tu chvíli na mě padlo takové překvapení a pýcha, mylenky ve smyslu \"tak já jsem svatá? týjo to ten kněz asi pozná, kdo se blíí ke svatosti? tak já jsem tak dobrá?... a jak je ten kněz ze mě paf...\" A potom jsem si uvědomila, co to dělám, e to kněz takhle určitě nemyslel a e byla chyba a hřích takhle to vzít.. Nepamatuji si přesně, zda jsem si toto uvědomila jetě před rozhřeením, nebo a po zpovědi, nebo snad a po přijímání. Pak jsem si a uvědomila, e to ne já, ale Bůh je ten, kdo si zaslouí obdiv... Jetě mě napadlo e jsem si u té zpovědi a i po ní ani tolik neuvědomovala Boí lásku a to, e to On mi dává milost, a e mi ve, co jsem tam vyznala, skutečně odpustil... spí jsem se soustředila na své hříchy, na sebe, na to, jak jsem dobrá a ne tolik na Boha...
Teď mě to trápí a při vech těchto věcech mě teď napadá, jestli třeba vůbec ta zpověď byla platná...
Děkuji
Pavla, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Pavlo,
tvoje zpověď byla samozřejmě platná. Zakusila jsi, co je to průnik určitých nedobrých myšlenek do našeho nitra. Tomu se říká pokušení. Jak reagovat? Určitě se netrápit. Jakmile si uvědomíš, e myslíš na něco, co je špatné, tak se prostě snaíš pozornost upnout na něco jiného a přestaneš tu myšlenku, která není dobrá, rozvíjet. V takovém případě, jako se ti stal, je nejlepší ukončit přemýšlení krátkou modlitbou. Obrátit se v duchu k Pánu a říci mu třeba toto: Pane, Tobě za vše děkuji, Odpust moji pýchu. Buď mi milostiv. Ty jsi všechno a já nic.
A v jakém smyslu a proč říkal kněz ta slova? Někdy se kněí snaí více disponovat kajícníka pro lítost a odpuštění, a proto řeknou nějakou takovou modlitbu. Význam toho, co řekl, byl, e jsi milovaná Bohem a snail se to zvýraznit. Ano, Bůh nás kadého má rád, jedinečně a nesmírně, a dokonce i přes naše hříchy, které nám touí odpustit. Jistě tedy kněz nekonstatoval něco o kvalitě Tvého ivota.