OtĂĄzka: Jak je to s módou? Dobrý den, Mám dotaz ohledně církve a mody. Ráda nosím kratasy, sukne i saty. Ale nevím jak délka, Nevadí mi, kdy je trosku kratsí. To si samozrejme neberu do kostela, to mi prijde nevodne. Ale kdyz jdu normálně ven? A co Topy de jsou odhalená ramena, spadla raminka, kde se musí nosit podrpsenka bez raminek? Jak se na tot divá cirkev? Nejsem si jistá, jak moc tím budu kadlit mue.
Predem dekuji za odpoved a preju hodne zdraví v tehle době.
Nela, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Nelo,
díky za zajímavý dotaz, který bude brzy velmi aktuální :)
Předpisově se doporučuje délka ke kolenům a zakrytá ramena, tj. minimálně tričko s krátkým rukávem nebo šátek přes ramena. Do kostela to platí bez výjimek, Samozřejmě pokud jdeš normálně ven, tak určitě není nic proti víře mít třeba sukni nad kolena nebo tílko. Není vůbec nic špatného na tom, e se chceš hezky obléknout a zajímá tě móda. Čím víc ale oblečení odhaluje, tím opatrnější bych byla a zkusila hledat spíš pěkné oblečení, které nebude tolik odhalovat. Je potřeba vzít v potaz, e různé vyzývavé oblečení mue a hlavně dospívající kluky ve tvém věku opravdu škádlí a drádí. Také stojí za zváení, jestli se chceš takhle vystavovat.
Děkujeme a tobě taky hodně zdraví! :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích, co se stalo v polospánku? Ahoj, mám jeden dotaz. Tuhle se mi zdál sexuální sen a po probuzení jsem se cítila vzruená. V tom snu jsem masturbovala a nejsem si jistá, jestli jsem v tom chvilku nepokracovala i po probuzení nebo jestli se mi nezdál sen ve snu. Byla jsem hrozně rozespalá a zmatená a cítila se vzrueně. Za normálních okolností bych určitě nemasturbovala, i kdy občas cítím pokuení nebo vzruení, tak u dikybohu dokáu odolat a říct ne. Jen mě tenhle sen hrozně rozhodil. Na 90% si myslím, e se mi to, e jsem se sebeukajela zdálo, pravdepodobne to tak bude, protoze v tom snu můj pokoj vypadal trochu jinak, ale co kdy jsem byla tak rozespalá, e si to neuvedomuju? Je to těký hřích? A musím se z toho zpovidat? Děkuji za odpověď
En, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá En,
děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Gratuluji, e s Boí pomocí dokáeš s hřícehm bojovat. Super.
Určitě nešlo o hřích ani těký ani lehký. Hřích musí být vědomé jednání. Proto vše, co se děle ve snu či v polospánku nemůe být hříchem.
Naše tělo někdy bez našeho vědomí nějak reaguje. Takto můeme proít i sexuální vzrušení, ale to není té hříchem. Je to něvědomá reakce našeho těla.
Jak se s tím vypořádat? Jak reagovat na takové věci, co popisuješ? Nijak. Vzít to prostě jako běný fakt a dál se s tím nezabývat. Ono vzrušení postupně opadne.
Naopak, kdy se člověk začně moc trápit a přemýšlet, zbytečně ho to do proívaného vzrušení vtáhne, a z toho nakonec můe být skutečně hřích.
To, co Ti radím, se dá nazvat určitou hygienou duše. Prostě netrápit se tím, co k trápení není, a co je spíše k okamitému odmítnutí jako zbytečně otravnému hmyzu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je hřích myslet si, e jsou draci skuteční? Ahoj, mám dotaz. Jsem velký knihomol, mám hrozně ráda fantasy o různých magických bytostech. Často mám po přečtení pocit, e draci, fénixové a vechny dalí bytosti tohoto tipu jsou (čím nemyslím ty bláboly o řeckých bozích, ale jen jako dalí ivočichové na této planetě). Je to hřích? Díky za odpověď
knihomolka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá knihomolko,
existuje jedno přísloví: uka mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi. Vše, co čteme, vidíme a slyšíme se do našeho nitra zapisuje. To je důvod, proč můeš mít někdy pocit, jakoby ten nereálný svět byl skutečný. Radil bych Ti, abys četla i jiné knihy. Je mnoho krásných ivotopisů svatých, existují knihy pro děvčata (Podívej se například, o jakých kníkách píšeme v IN!u). Můeš si také nechat někým poradit, co číst.
Hřích to tvé čtení není, ale moudré také ne. Všeho s mírou. Střídej ánry a uvidíš, e objevíš v knihách ještě mnohé bohatství a také vzdělání.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak mluvit o druhých lidech? Ahojky, řeím teď svatou zpověď po dlouhé době a prosím o radu ve věci mluvení o druhých lidech. Vím, e by se nemělo mluvit o druhých lidech patně, ale ani naslouchat patným věcech o nich. I jeden svatý se zmiňuje o tom, e kdo mluví o těkém hříchu svého bliního, proviňuje se těkých hříchem sám. A kdo nactiutrhá, poskvrňuje sebe, pomlouvaného i naslouchajícího. Já vím o řadě lidí - věřících, i nevěřících dost, ta spí s tímhle, tahle potratila, tahle doma neuklízí, tahle se chová levně, tahle hraje hry místo starosti o děti, tenhle je pijan, tenhle doma manelce nadává apod. Můu říct, e tyto informace u mě končí, pokud si je neověřím nebo pokud sama nevnímám, e jsou pravdivé a e je k obecnému dobru je říkat dál. Pokud vím, e vůči člověku, o něm něco vím, nemám skrytou závist, tak e by byla moje slova o něm pokřivená a neobjektivní, je moné, e o něm něco řeknu, pokud předpokládám, e to poslouchajícím k něčemu poslouí. Jsem také ráda, e ty informace vím sama, protoe se za ty lidi mohu modlit, a kdy přijdu do kostela nepřipadám si alespoň jako vyvrená černá ovce (vidím, e mají hříchy i jiní lidé.) Podle církve bych ale tyto informace správně vědět neměla a u vůbec bych se o rysech druhých lidí neměla bavit.
Hovory o druhých rovná se 80% vech hovorů a já se o druhých bavit chci i po svaté zpovědi. Tak jak to, prosím, tedy je? Co mám dělat? :-) Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.
Marina, 25 let
OdpovÄÄ:
Milá Marino,
máš důleitý dotaz, který je dosti spletitý, protoe lidé prostě o druhých hovoří.
Jak se v tomto tématu vyznat?
Nactiutrhání je pravda, kterou zbytečně o druhém šíříme.
Pomluva je to, kdy rozšiřujeme nepravdy či polopravdy.
Pokud máme radost, ze slyšeného o druhém, není to moc dobré. Je to neláska.
Pokud sami zbytečně hovoříme o chybách druhých, je to jistě hřích.
Těký hřích je ale velká pomluva, která váně poškodí druhého (např. média zničí politika).
Na druhé straně o druhých máme říci i to, co není k jejich cti, ale jen tenkrát, kdy je to třeba říci někomu, kdo má právo na to, aby je o tom člověku věděl (např. mám vydat svědectví o druhém před kněských svěcením).
V praxi platí, e o druhých máme na veřejnosti hovořit spíše jen v dobrém, spíše vyzdvihovat to, co dělají dobrého.
A kdy se přistihneme, e o druhých hovoříme negativně zbytečně, nebo e máme radost z toho, e slyšíme drby, pak ihned v duchu tomu člověku poehnat: Boe, ehnej mu. A dále u v drbech nepokračovat.
Ostatně, pro kadého je bolestné, kdy se o něm hovoří za zády a drbe se.
A ještě jedno. Platí, e máme být ochotní, kdy je to třeba, vytknout chybu druhému mezi čtyřma očima. Tak je to dle evangelia.
Naučit se smýšet o druhých dobře, to je křesanská cesta. Tak přece o nás všech smýšlí Bůh, který dobře vím, co jsme za lumpy, nešiky a dareby.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můu chodit ke svatému přijímání, kdy spím se svým přítelem a nezpovídám se z toho? Můu chodit ke svatému přijímání, kdy spím se svým přítelem a nezpovídám se z toho?
Zuzka, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Zuzko,
pokud spíš se svým přítelem a nezpovídáš se z toho, k přijímání jít nemůeš. Podle učení katolické církve je předmanelský sex hříchem. (Viz desatero, nebo podrobně v Katechismu katolické církve.) Zpověď by ovšem neměla být jenom formální. Při zpovědi je důleitá také projevená lítost a snaha něco se sebou dělat. Zkuste se s přítelem zajímat o to, co říká církev o předmanelské čistotě, abyste pochopili, proč to tak učí. Můu doporučit k četbě třeba Teologii těla pro začátečníky podle učení Jana Pavla II. Knih k tomuto tématu je ale mnohem víc. Martina
OtĂĄzka: Jak přestat s masturbací? Ahoj, pořád bojuju s jedním hříchem. Je to forma masturbace. Kadý den to přes vechna předsevzetí dělám a vechno je mi v tu chvíli fuk. Pak se vdycky rozbrečím, vlepím si facku a prosím Boha, aby mi to odpustil. Ale mám pocit, e mi to odpustit NEMŮE, já to sama sobě taky neodpoutím. Pokadé toho hrozně lituju, říkám si, e jsem hrozně, hrozně, hrozně zlá a sprostá a blbá, ale přítě se na to ve vykalu a udělám to zase. Fakt nevím, co dělat, protoe ta sprostá část je tisíckrát silnějí. Hrozně se za sebe stydím. Sama sebe nesnáím a stydím se o tom s kýmkoli mluvit. Pomoc!
Lexi, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Lexi,
děkujeme ti za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Je dobře, e si uvědomuješ, e něco není úplně v pořádku a chtěla bys s tím něco dělat. To je první krok na cestě, jak z toho ven, a jsem ráda, e jsi ho udělala, i kdy tě to moná muselo stát mnoho odvahy, abys nám napsala :) S podobným problémem se nám do poradny ozývá spousta mladých děvčat, které s tím bojují. I kdy se o tom moc nemluví, děje se to. Co ovšem neznamená, e je to v pořádku. Na masturbaci vzniká regulérní závislost, která člověku ubliuje. Důleité je se nevzdávat a být odhodlaná s tímto zlozvykem přestat.
Masturbace je vyhledávání rozkoše soustředěné jen na sebe, která vede k pocitům viny, co nám znepříjemňují ivot. Můe to být i kompenzace určité frustrace (samoty, pocitu, e nás nikdo nemá rád…) nebo projevem skrytého zranění. Masturbace oslabuje lidskou osobnost, vůli a schopnost ovládat se, brání našemu rozvoji a narušuje milostné vztahy, protoe je sobecká a zaměřuje se jen a jen na vlastní rozkoš. Je to vlastně takový podfuk, kdy si člověk jenom zdánlivě a lacině nahrazuje lásku. V tom právě vězí to hlavní nebezpečí.
Se vším tím je potřeba bojovat, i kdy to ne vdy bývá snadné. Svěř se Pánu, svěř mu své srdce, tělo a své nejhlubší touhy i případná vnitřní zranění – samotu, nedostatek náklonnosti atd.
Píšeš, e máš pocit, e ti Bůh nemůe odpustit. Můe, protoe Bůh je milostivý a odpouší. Nelze ale spoléhat na to, e Bůh odpouští, i kdy se člověk nesnaí. Je potřeba se snait a bojovat a vkládat svou důvěru v Boha. Masturbace je hřích, choď proto často a pravidelně ke svaté zpovědi, kde se z tohoto hříchu vyznej (Pokud se opravdu stydíš vyznat to před knězem přímo, můeš říct třeba „Porušila jsem šesté přikázání sama na sobě.“), a přijímej eucharistii, ve které čerpej posilu.
Taky píšeš, e si po masturbaci vdycky dáváš facky. Ubliovat si nic nevyřeší. Tady máme nějaké tipy, jak s tím bojovat:
- Neříkej si, e to „musíš“ zvládout, ale e to „chceš“ zvládnout. Výměna tohoto slova úplně promění tvůj pohled na věc a tvoji motivaci ke změně. „Chci být svobodná, chci dávat a přijímat lásku správně…“ Podobně si pak místo „nesmím to dělat“ zkus si říkat „nechci to dělat“. Kdy je něco zakázané, ještě víc to láká. Kdy něco dělám, protoe chci (naučit se ovládat svou vůli, ít v čistotě, neít v hříchu atd.) je to úplně něco jiného.
- Zamysli se nad tím, kdy a proč to děláš. Co je spouštěčem? Třeba nuda večer před usnutím? Vyhýbej se věcem, které tě k tomu vedou a které tě vzrušují. Vyhýbej se všem pokušením, včetně myšlenek na masturbaci. Kdy víš, e se zase blíí doba, kdy tě to svádí, zkus se zaměstnat něčím jiným. Buď třeba četbou, nějakým tvořením, sportem, nebo ideálně bě do společnosti svých blízkých, za rodiči nebo sourozenci…
- Cvič se v malých, splnitelných a konkrétních předsevzetích (nesníst naráz všechny sladkosti, pomoct rodičům hned, jak tě poádají, vstát po prvním zazvonění budíku…). Je potřeba, abys posílila svoji vůlli ve všech oblastech a tak dokázala ovládnout i svoje touhy.
- Svěř se a poádej o radu, někoho, komu věříš, kdo ti bude rozumět a podpoří tě ve tvé snaze vymanit se z tohoto zlozvyku (někoho z rodiny, učitele, kněze, školního psychologa…). Pokud budeš o svém problému mluvit, uleví se ti a snadněji pak prolomíš začarovaný kruh. Vím, e představa, e o tom někomu řekneš, můe být opravdu děsivá. U jsi ale byla dost odváná, abys napsala nám do poradny, take věřím, e budeš mít odvahu svěřit se i někomu ve svém okolí :) Kdy u někoho najdeš porozumění, uleví se ti a bude se s tím vším dát bojovat snáz.
- Pus se do nějaké pozitivní činnosti a vlo svou energii do kulturních, sportovních, společenských nebo duchovních aktivit (kresli, maluj, vyráběj, sportuj, hraj na hudební nástroj, najdi si nové koníčky...). Své nedostatky přemůeš nejen tím, e proti nim budeš bojovat, ale také tím, e rozvineš své přednosti.
- Postupně masturbaci omezuj. Je snazší postupovat po malých krocích. Něco takového toti nezmizí ze dne na den. Píšeš, e to děláš kadý den. Zkus si říct, e dneska ne, e to jeden den vydríš. Kdy pak zvládneš jeden den, určitě zvládneš i dva... Pokud znovu upadneš, tak se nevzdávej. Po období osvobození se v určitých chvílích zase pokušení vrací, ale neboj se bojovat o čistotu a vytrvej. I kdy někdy seleš, neber to jako hroznou tragédii. Je důleité se co nejdřív vrátit na správnou cestu a dret směr. Je potřeba se nevzdávat, a kdy to jednou nevyjde, hned si říct, e další den u to vydrím.
- Svěř se v modlitbě Jeíši a obra se na něj s prosbou o pomoc.
Boj s masturbací je běh na dlouhou tra. Moc ti dríme palce, a kdybys ještě potřebovala, určitě se nám neboj zase napsat :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Spletla jsem se u zpovědi. Je platná? Ahoj, dnes jsem byla u zpovědi a zpovídala se z věci, ke které jsem se dlouho odhodlávala (jako k tomu vyzpovídání). Nechtěla jsem to moc rozmazavat a tak jsem jen řekla číslo přikázání které jsem poruila a kněz mi to odsouhlasil, e to stačí. Kdy jsem ale přila domů, zjistila jsem e jsem nechtěně popletla čísla přikázání. Je zpověď platná? Byl mi odputěný hřích, který jsem nechtěně vyměnila za jiný? Bylo to pro mě fakt těké a u se z toho nechci zpovídat znova. Navíc tohle byla jedinečná příleitost, kdy jsem se mohla jít vyzpovídat v cizím prostředí. Předem děkuji za odpověď. Hanka
Hanka, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Hanko,
nejprve Tě mohu uklidnit. Tvoje zpověď byla jistě platná a dobrý Bůh Ti jistě odpustil. Měla jsi dobrý úmysl a nechtěný omyl pro Pána Boha není problém. On o Tvém hříchu přece dobře ví.
Ale rád bych vyuil příleitost a nabídl Ti pomoc. Kadý mladý člověk se pere s různými hříchy, hrozně se za některé stydí a prostě se v těch problémech motá. To, co potřebuje, je nejen odpuštění, ale také moc a moc dobrou radu, popovídání. Moc Ti doporučuji, zajdi za nějakým knězem nebo zajeď na diecézní centrum ivota mládee (tam jsou super kněí) a popovídej si o své bolesti. Uvidíš, jak je v ivotě důleitá dobrá rada. Kněí toho slyší moc a lidi, co za nimi přichází neodsuzují, ale těší se z toho, kdy se někdo snaí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak pracovat s pochybnými mylenkami? Ahoj, jak mám pracovat s pochybnými mylenkami o víře a Bohu? Chtěla bych Bohu důvěřovat a mít s Ním hezký vztah, ale občas mě přepadají mylenky na to, e Bůh není atd. Jak si s tímto problémem poradit a pevně věřit, e Bůh je?
Díky, přeji hezký zbytek týdne.
Blanka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Blanko,
ptáš se tak, jak se dotazují lidé tvého věku. Mladý člověk musí od své dětské víry postupně vstoupit do víry dospělého člověka. A k tomu patří kritické zkoumání víry a i různé otázky. Jak upevnit svou víru? Začni se více modlit - aspoň několikrát za týden si najdi čas na rozjímání (cca 15 minut modlitby nad úryvkem evangelia). Věnuj se více studiu víry (např. YOUCAT, Tweetuj s Bohem). Také je uitečné najít nějakou skupinu mladých, kde se o víře diskutuje, kde se lidé společně modlí. A ještě jedna inspirace. U jsi byla u svátosti biřmování? Pokud ne, začni se připravovat. Uvidiš, e se tak Tvá víra upevní.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznat Boí povolání? Ahoj, chtěla jsem se vás zeptat, jak poznám Boí vůli?
Konkrétně... poslední dobou myslím na to, e bych ráda v budoucnu měla partnera a rodinu, ale nevím, jestli to po mně chce i Bůh. Jak mám poznat, co je mé ivotní povolání? Přece jen to je velmi důleitá věc v ivotě kadého člověka.
Jako křesan bych měla být otevřená cestě, kterou pro mne Bůh připravil, ale mám z toho trochu obavy, e bych třeba měla být zasvěcená Bohu. Samozřejmě to je určitě veliký dar a milost od Boha, ale zdá se mi, e mám pocit a stydění se za tuto variantu. Určitě budou obě cesty krásné a vím, e pro mne Bůh chce to nejlepí. Přesto mám ohledně tohoto tématu obavy. Co by mohlo popřípadě pomoct i změnit můj postoj k těmto věcem?
Díky za odpověď.
árka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Šárko,
hledání ivotního povolání je dobrodruství. Jsi ve fázi ivota, ve které je toto hledání intenzivní. Kdekdo v Tvém věku uvauje tak, jak uvauješ ty. Jak povolání poznat? Vycházíme z toho, e kadého Bůh osobně miluje a vysnil pro něj svůj plán. Avšak tento plán není něčím nalinkovaným, ale vyaduje spolupráci člověka. Kdo chce pozvat své ivotní povolání, bude se na prvním místě za světlo Ducha Svatého modlit. Třeba kadý den ráno a večer jednou Zdrávas Maria na úmysl: Pane, dej mi na přímluvu své matky Marie dar, a poznám, kde mě chceš mít. Jednou za rok je dobré vykonat nějakou pou na mariánské místo, kde své hledání svěříš do rukou Panny Marie. Zároveň ale člověk musí aktivně rozvíjet to, k čemu má vlohy, kráčet za tím, co ho vnitřně přitahuje. Kdo se modlí a kráčí, ten si můe být jistý, e pokud obdrí dar povolání k zasvěcenému ivotu, pozná ho. Bůh má dost síly na to, aby Ti dal pozvat, e Tě volá k zasvěcení. Tedy ádné obavy. Jdi odváně s modlitbou v srdci svým ivotem. A ještě jednu inspiraci. Máš nějakého kněze, se kterým občas o svém duchovním ivotě povídáš? Pokud ne, je vhodné někoho takového najít.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s tetováním? Dobrý den,
vdy se mi moc líbilo tetování a vdy jsem si nějaké chtěla udělat.Poslední dobou,mi ale hodně lidí říká,e se to neshoduje s křesanstvím.Jaký na to máte názor?
Madla, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Madlo,
je správné, e uvauješ, zda je tetování OK nebo spíše ne.
Tetování patří mezi zvyky, které byly spojeny s určitou kulturou. Do evropské a křesanské nikdy nepatřilo. A v poslední době se stalo módou. Je třeba se tedy ptát, co tím tetováním chci vyjádřit. Co mě k tomu vede a zda to není zbytečné vyhazování financí a nebo spoutanost módou.
Zdá se mi, e tetování je v naší kultuře něčím zbytečným. Finance, které stojí by mohly pomoci potřebným lidem. Kolik dětí umírá hlady, nemůe chodit do školy a já si tady budu vyhazovat peníze za zbytečnost?
Dělám si tetotávní snad jen kvůli módě? Proč se chci podřizovat módnímu trendu a nechám si tak brát svobodu?
Dělám ho proto, e chci na sobě mít nějaké symboly? Kolik takových symbolů, kteří lidé na sobě nosí, vyjadřují spíše jakési spojení s peklem. Ale i kdyby bylo tetování samý svatý obrázek, nevidím pro to důvod.
Mimo jiné, tetování můe být i nevratné a jednou bude člověk nejspíše litovat, e se nechal tetovat.
Závěr: moc bych jakékoliv tetování neradil. Není nutné a finance mohu opravdu darovat na potřebné.
Nenejvíš lze vyuít na chvíli nějakou nálepku, která není tetováním a dá se časem odstranit.