OtĂĄzka: Můou se stahovat filmy? Ahoj.
Jak je to se stahováním?
Je to bez zaplacení hřích?
Mohou se filmy vůbec stahovat bez nějakého zaplacení?
A co filmy, které jsou u několik let staré?
Děkuji.
Maky, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Maky,
stahování filmů bez zaplacení je v podstatě kráde. Pokud tedy film nebyl dán k dispozici vlastníky autorských práv oficiálně ke staení zdarma, to ale bývá jen málo kdy. Filmy, které se dají stáhnout zdarma, jsou většinou nahrané na internet lidmi, kteří autorská práva k filmu nemají a takto porušují zákon. Ten, kdo si jednou za čas stáhne nějaký film, se samozřejmě nedopouští takového provinění jako ten, kdo dává filmy k dispozici ostatním na internet, přesto je to pořád kráde, která tvůrce filmu připravuje o výdělek. Stáří filmu v tomto případě nehraje roli. I ke starým filmům pořád někdo vlastní autorská práva.
Spíše ne stahování proto doporučujeme sledovat filmy např. v archivech televizních stanic (některé jsou zdarma, některé za poplatek), nebo se domluvit s rodiči a pořídit si předplatné k nějaké streamovací slubě jako je HBO GO nebo Netflix. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mohou se na mi svatou na táboře nosit kraasy nad kolena? Mohou se na mi svatou na táboře nosit kraasy nad kolena?
Maky, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Maky,
tábor je poněkud specifické prostředí, take by teoreticky nemělo vadit mít kraasy nad kolena. Také záleí na tom, jak je dotyčný pan farář tolerantní k táborovým podmínkám. Pokud si nejsi jistá vhodností oblečení, prostě se zeptej někoho z vedoucích, jestli můeš jít takhle. Určitě ale nebude problém, abys měla čas se přede mší dojít převléknout do něčeho delšího, a po mši zase zpátky. Běně, kdy jdeme na mši, se na setkání s Bohem připravujeme, hezky se oblečeme... I na táboře byste měli mít prostor se nachystat :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Stihnu se na lyáku pomodlit? Ahoj.
Sice jetě nejsem v tom ročníku, kdy se jezdí na lyařský kurz, ale stejně se ptám.
Na lyáku se se mnou asi modlit ostatní nebudou. Jak si s tím poradit? Bude na to dostatek času ráno i večer? Nebude to jakoe se ráno probudí a jde se na snídani a potom lyovat? Jak to bývá? Napíete k tomu něco?
Děkuji.
Maky, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Maky,
na lyařském kurzu určitě budete mít i nějaký čas pro sebe, proto nebude problém se před snídaní stihnout pomodlit. Večer před spaním také určitě budeš mít dostatek času na modlitbu. Pokud bys měla pocit, e to bylo málo, předpokládám, e budete mít i nějaké volno třeba po obědě, take se klidně můeš pomodlit ještě během dne. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak se církev dívá na tetování? Zdravím, jak se církev diva na tetování. Děkuji.
Betka, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Bětko,
je správné, e uvauješ, zda je tetování OK nebo spíše ne.
Tetování patří mezi zvyky, které byly spojeny s určitou kulturou. Do evropské a křesanské nikdy nepatřilo. A v poslední době se stalo módou. Je třeba se tedy ptát, co tím tetováním chci vyjádřit. Co mě k tomu vede a zda to není zbytečné vyhazování financí a nebo spoutanost módou.
Zdá se mi, e tetování je v naší kultuře něčím zbytečným. Finance, které stojí, by mohly pomoci potřebným lidem. Kolik dětí umírá hlady, nemůe chodit do školy a já si tady budu vyhazovat peníze za zbytečnost?
Dělám si tetotávní snad jen kvůli módě? Proč se chci podřizovat módnímu trendu a nechám si tak brát svobodu?
Dělám ho proto, e chci na sobě mít nějaké symboly? Kolik takových symbolů, kteří lidé na sobě nosí, vyjadřují spíše jakési spojení s peklem. Ale i kdyby bylo tetování samý svatý obrázek, nevidím pro to důvod.
Mimo jiné, tetování můe být i nevratné a jednou bude člověk nejspíše litovat, e se nechal tetovat.
Závěr: tetování nelze povaovat za zcela OK. My křesané vyjadřujeme svou víru jinak - třeba kříkem na krku.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jsem asi závislá na jídle... Ahoj, chtěla bych se zeptat. Přijde mi, e jsem závislá na jdle. Mám ho moc ráda a mám vysoké BMI, take se bojím, at se v dospelosti vyhnu obezite. Nevíte, co s tím? Dá se jídlo znechutit?
Já, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Já:), díky za dotaz. Začnu asi od konce tvého dotazu. Jídlo bych si rozhodně neznechucovala, spíš bych se zamyslela nad tím, jak a co jím. Je fajn si jídlo rozdělit do více chodů. Kvůli několika soustům navíc si nedělej vrásky. Snad jen bys mohla např. místo sladkostí nebo příliš tučných jídel "zobnout" nějaké ovoce nebo zeleninu, müsli, oříšky, ryby, luštěniny. ;-) Dospívající člověk, jeho tělo se vyvíjí, má jiné stravovací potřeby ne člověk dospělý. Také záleí na tom, kolik máš pohybu, jak rychlé máš spalování atd. Lepší ne srovnávat se s někým je pouívat zdravý rozum. Samozřejmě, e špatné jsou extrémy - dret hladovky nebo se přejídat, cpát se sladkostmi a zapomínat na ovoce, zeleninu apod., ale pokud se budeš přiměřeně hýbat a také pít dostatečné mnoství tekutin a jíst pravidelně (5x - 6x denně) tak, abys netrpěla pocitem hladu, naučíš se vlastně správnému stravování, a pak u tebe nebude mít obezita ádnou šanci. Blíí se prázdniny, sportuj, raduj se, uívej ivota, a klidně si vychutnej i nějakou tu zmrzku či zákusek, a pak šup na kolo nebo si bě třeba zaběhat s kámoškou. Budeme rádi, kdy se nám po prázdninách ozveš, jak ti to šlo. Dríme palce. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak pracovat s neslunými mylenkami? Ahoj, často mě napadají nesluné a neuctivé mylenky. Jak mám rozeznat, co mě napadá a a čím se zabývám (čili je to hřích)? Někdy u se v tom sama nevyznám. Jak s tímto problémem pracovat?
K., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
myšlenky jsou jako mouchy. Lítají kolem nás. Hříchem se stává myšlenka tehdy, kdy s ní souhlasím. Jak zacházet s myšlenkami? Učit se poznat, zda je to pokušení nebo ne. A k těm špatným se naučit být lhostejná. Prostě se naučit nevěnovat jim pozornost. Píši o tom v kníce: Jan Balík? Máš na víc. (Nakladatelství Paulínky.) Lze ji koupit i jako e-knihu. Tam se dočteš ohledně své otázky mnoho dalšího a zajímavého. Tvojí otázkou se zabývali u dávno poustevníci, kteří se snaili odejít do ústraní, aby je nic od Boha neodvádělo. A najednou - myšlenky byly i v poušti.
Jan Balík
OtĂĄzka: Můj přítel se mi svěřil... Ahoj, můj přítel se mi svěřil s tím e v minulosti... (Část otázky byla z důvodu citlivosti skryta redakcí.) ... Přemýlíme o manelství a teď nevím co dělat.
Kája, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Kájo,
díky za tvoji důvěru, se kterou se na nás obracíš. Je to závaná věc, především pokud uvaujete o manelství.
V první řadě by sis měla úplně otevřeně promluvit se svým partnerem. Co to pro něj znamenalo? Je to něco, co ho láká stále, nebo to bylo jen experimentování? Je si jistý, e u se nic takového nebude opakovat? Co pro něj znamenáš ty a váš vztah? Samozřejmě i ty si sama v sobě si musíš ujasnit, nakolik je tato partnerova minulost pro tebe překákou. Jsi schopná s ním ít a přenést se přes to? Dovedeš si se svým partnerem i přes to představit společný ivot?
Nejspíš by bylo vhodné, kdyby si tvůj partner promluvil s nějakým odborníkem, psychologem, moná sexuologem, aby si ujasnil určité věci. Samozřejmě je to také něco, co by měl vědět kněz, který vás bude připravovat na manelství.
S manelstvím bych určitě ještě doporučovala počkat, dokud si s partnerem tyto věci neujasníte a on si nebude jistý, e opravdu chce být jen s tebou po všech stránkách. Dej také čas sobě, abys o tom mohla přemýšlet a ujasnit si to a v klidu a zodpovědně se rozhodnout.
Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích jako hřích? Ahoj, nedávno jsem se na oslavě svých narozenin trochu víc opila a měla sex s dvouma klukama najednou. Moje kamarádka se mnou nemluví protoe to povauje za hrozný hřích i kdy sama spí se svým přítelem.
Není to jedno s kolika kluky mám předmanelský sex? Hřích jako hřích ne?
PS: nejsem věřící a ona jo, chci to jen pochopit
Kája, 18 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Kájo,
předmanelský sex je samozřejmě z pohledu víry hřích pokadé. V tomto případě bych se na to ale dívala spíš z roviny lidské. Tvoje kamarádka je se svým přítelem, je to jeden partner, se kterým si jsou navzájem věrní. Ty jsi byla v opilosti s dvěma kluky jednorázově. Nejde o to, jestli je hřích jako hřích, otázka je, jakou ty máš sebeúctu.
Zkus se na to podívat pohledem někoho nestranného: Jak by ses dívala na holku, o které se povídá, e se vyspí s kadým? A jak by ses dívala na svoji kamarádku, která by něco takového udělala? Mohlo se to stát jenom jednou, ale bylo by ti jedno, kdyby se o tobě povídalo, e se vyspíš s kadým? Je to chování, ve kterém bys chtěla pokračovat?
Je toti fajn váit si sebe sama, mít sebeúctu a nastavit si hranice. Chtěla bys chodit s klukem, který před tebou vystřídal spoustu holek a nic to pro něj neznamenalo? Nebudeš se v takovém případě bát, e za chvíli vystřídá i tebe? A a se do někoho opravdu zamiluješ a budeš s ním chtít být, jaké ti bude přiznávat svoje předchozí zkušenosti?
Zkus se nad tím zamyslet takto. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Máme se modlit i po jídle? Ahoj.
Před tím ne se najíme, je dobré se před jídlem pomodlit. Máme se modlit i po jídle?
Maky, -1 let
OdpovÄÄ:
Milá Maky,
modlíme se, abychom Bohu za pokrm poděkovali a uvědomili si, e je jídlo jeho darem. To, e se ukončí stolování opět modlitbou je moc dobrý zvyk. Jsme myslící lidé, kteří si potřebují uvědomit lásku Boí a vyuívají k tomu všechny moné příleitosti.
V rodině je společná modlitba před i po jídle té kultivujícím prvkem: všichni společně začínají a končí stolování. Jídlo pak je i společnou událostí rodiny, která je pohromadě.
Jan Balík
OtĂĄzka: Mám pochybnosti o víře Dobrý den,
jsem věřící teprve krátce, s Bohem mám jen ty nejlepí záitky a zkuenosti (s jeho dobrotou a láskou), přesto mě stále trápí pochybnosti a obavy.
Zřejmě jsem nepochopila skutečné jádro křesanství, skutečně jsem neuvěřila. Pořád hledám, \"v čem je háček\", křesanskou radost a pokoj nepociuji, naopak spíe smutek a neklid. Mám si být jistá svou spásou? Je těký hřích a neodputění překákou spásy? A vlanost, neláska, pýcha? Pokud vím, tak ano, a proto je pro mě těké být v klidu, nato se radovat. Je pravda, e podmínkou spásy je věřit v lásku Boha a milovat ho, důvěřovat? Myslím, e pro mě neplatí ani jedno, lásku k Bohu nepociuji; není to překáka ke sv. přijímání? Křesanská víra říká, e vechno je nám odputěno, ( a e budeme ze vech hříchů také uzdraveni?), ale co kdy odpadnu od víry, těce zhřeím a nebudu litovat? Mám spoléhat na to, e Bůh něco takového nedovolí (ale on ze mě přece neudělá bezhřínou loutku)? Jak se pak radovat ze své spásy a těit do nebe, kdy si nemohu být jistá, e tam přijdu?
Vím, e víra je vztah, e nemám být zahleděná na sebe a své hříchy, ale na Boha a jeho lásku ... To moc nedokáu, náboenská praxe pro mne znamená spíe být neustále ve střehu, hlídat své mylenky, vystupování, motivace, tuby..
Tohle mě trápilo vdy, od začátku mého \"ivota víry\", od křtu se to ale zlepuje, úzkost se postupně mení, Boha poznávám jako lásku a milosrdenství, přesto... Bojím se, e taková nevíra a nedůvěra je (velký) hřích a Boha to uráí, hněvá se na mě. Hlavně při sv. přijímání, e nechce/není rád, kdy ho přijímám.
Často mě znepokojují mj. např. zjevení Panny Marie v La Salletě, kde řekla, e u nemůe udret trestající ruku svého Syna, některé Jeíovy výroky sestře Faustýně nebo otci Piovi ... nevím, jak se k tomu postavit.
Vím, e je to hloupé (a rouhavé?), ale já se přes to nedokáu přenést, pochopit.. Velice děkuji za jakoukoliv odpověď!!
Marie, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Marie,
děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Píšeš, e Boha znáš, ale ne dlouho. Zároveň popisuješ své pochybnosti a obavy.
Vztah s Jeíšem je cesta lásky, protoe Bůh neumí nic jiného, ne milovat, darovat se, sdílet se, odpouštět atd.
Problém je, e my lidé na jeho lásku ne vdy dokáeme odpovídat a mnohdy se nám jeho projev lásky nezdá jako láska. Je to tím, e lidské představy o lásce jsou velice ubohé. Bůh je daleko větší, láskyplnější.
Co s tím?
Proto se o víře hovoří jako o cestě. Ty jsi ji nastoupila a postupně v ní budeš růst.
Praktické rady, které Ti pomohou:
- věnovat se modlitbě (spíše té, kdy více nasloucháme) a studiu víry (Youcat, Tweetuj s Bohem),
- mít nějakého kněze, ke kterému můeš občas přijít a podiskutovat o tom, co se ti honí hlavou (tzv. duchovní vedení),
- mít ivé společenství, kde se víra sdílí.
Cesta víry je krásná, ale také není snadná a obsahuje nejednu slepou uličku.
Mohla by ti pomoct kniha, kterou jsem před časem vydal pro mladé: Jan Balík: Máš na víc. Je ji moné koupit u Paulínek dokonce i jako e-book. V této knize jsou základní podněty pro duchovní cestu víry pro mladé lidi.
A ještě dvě poznámky:
- kdy tě kdykoliv chytne nějaká pochybnost, hned v duchu řekni: Pane Jeíš, mám tě rád, smiluj se. A pak se ji té věci nevěnuj.
- číst knihy od autorů jako Pio, Faustina... S těmi bych malinko počkal. Proč? I kdy je psali světci, vznikaly v určité době, pro určitou situaci... Tedy je třeba jejich výpovědi vnímat v souvislostech. V opačném případě, jako se ti asi stalo, se mohou stát příčinou strachu a zmatku. Slova v těch knihách jsou sice váná, ale nejedná se o Bibli, o slovo Boí. Je tedy důleitý výklad a pochopení v kontextu.