OtĂĄzka: Je opisování hřích? Prosím, odpovězte rychle.
Jedna holka by chtěla, abych jí poslala matematiku.
Mám jí to poslat? Nebude to podvod? Hřích?
Díky a prosím odpovězte brzy.
Maky, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Maky,
poslat někomu na opsání domácí úkol je podvod a dělat by se to nemělo. Ten, komu úkol posíláš, se navíc nenaučí to, co bylo zadané a ubliuje tak sám sobě a svým znalostem. Samozřejmě ve výjimečných situacích (kamarádka měla doma moc povinností, nějaké trápení nebo zrovna jednou na úkol zapomněla) se dají přivřít oči a úkol nechat opsat. V takovém případě by se to totoi dalo brát jako pomoc kamarádce. Rozhodně by to ale mělo být opravdu jenom výjimečně. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám problém s masturbací Ahoj, mam velky problem s masturbaci, nevim, jak prestat a delam to porad dokola... pripadam si hrozne spinava, ale priste to udelam zas...
Dik, R.
Rhiannon, 11 let
OdpovÄÄ:
Milá Rhiannon,
děkujeme ti za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Je dobře, e si uvědomuješ, e něco není úplně v pořádku a chtěla bys s tím něco dělat. To je první krok na cestě, jak z toho ven, a jsem ráda, e jsi ho udělala, i kdy tě to moná muselo stát mnoho odvahy, abys nám napsala :) S podobným problémem se nám do poradny ozývá spousta mladých děvčat, které s tím bojují. I kdy se o tom moc nemluví, děje se to. Co ovšem neznamená, e je to v pořádku. Na masturbaci vzniká regulérní závislost, která člověku ubliuje. Důleité je se nevzdávat a být odhodlaná s tímto zlozvykem přestat.
Masturbace je vyhledávání rozkoše soustředěné jen na sebe, která vede k pocitům viny, co nám znepříjemňují ivot. Můe to být i kompenzace určité frustrace (samoty, pocitu, e nás nikdo nemá rád…) nebo projevem skrytého zranění. Masturbace oslabuje lidskou osobnost, vůli a schopnost ovládat se, brání našemu rozvoji a narušuje milostné vztahy, protoe je sobecká a zaměřuje se jen a jen na vlastní rozkoš. Je to vlastně takový podfuk, kdy si člověk jenom zdánlivě a lacině nahrazuje lásku. V tom právě vězí to hlavní nebezpečí.
Se vším tím je potřeba bojovat, i kdy to ne vdy bývá snadné. Svěř se Pánu, svěř mu své srdce, tělo a své nejhlubší touhy i případná vnitřní zranění – samotu, nedostatek náklonnosti atd.
Je potřeba se snait a bojovat a vkládat svou důvěru v Boha. Masturbace je hřích, choď proto často a pravidelně ke svaté zpovědi, kde se z tohoto hříchu vyznej (Pokud se opravdu stydíš vyznat to před knězem přímo, můeš říct třeba „Porušila jsem šesté přikázání sama na sobě.“), a přijímej eucharistii, ve které čerpej posilu.
Tady máme nějaké tipy, jak s tím bojovat:
- Neříkej si, e to „musíš“ zvládout, ale e to „chceš“ zvládnout. Výměna tohoto slova úplně promění tvůj pohled na věc a tvoji motivaci ke změně. „Chci být svobodná, chci dávat a přijímat lásku správně…“ Podobně si pak místo „nesmím to dělat“ zkus si říkat „nechci to dělat“. Kdy je něco zakázané, ještě víc to láká. Kdy něco dělám, protoe chci (naučit se ovládat svou vůli, ít v čistotě, neít v hříchu atd.) je to úplně něco jiného.
- Zamysli se nad tím, kdy a proč to děláš. Co je spouštěčem? Třeba nuda večer před usnutím? Vyhýbej se věcem, které tě k tomu vedou a které tě vzrušují. Vyhýbej se všem pokušením, včetně myšlenek na masturbaci. Kdy víš, e se zase blíí doba, kdy tě to svádí, zkus se zaměstnat něčím jiným. Buď třeba četbou, nějakým tvořením, sportem, nebo ideálně bě do společnosti svých blízkých, za rodiči nebo sourozenci…
- Cvič se v malých, splnitelných a konkrétních předsevzetích (nesníst naráz všechny sladkosti, pomoct rodičům hned, jak tě poádají, vstát po prvním zazvonění budíku…). Je potřeba, abys posílila svoji vůlli ve všech oblastech a tak dokázala ovládnout i svoje touhy.
- Popřemýšlej o tom, e by ses svěřila někomu, komu věříš, kdo ti bude rozumět a podpoří tě ve tvé snaze vymanit se z tohoto zlozvyku (někoho z rodiny, učitele, kněze, školního psychologa…). Pokud budeš o svém problému mluvit, uleví se ti a snadněji pak prolomíš začarovaný kruh. Vím, e představa, e o tom někomu řekneš, můe být opravdu děsivá. U jsi ale byla dost odváná, abys napsala nám do poradny, take věřím, e budeš mít odvahu svěřit se i někomu ve svém okolí :) Kdy u někoho najdeš porozumění, uleví se ti a bude se s tím vším dát bojovat snáz.
- Pus se do nějaké pozitivní činnosti a vlo svou energii do kulturních, sportovních, společenských nebo duchovních aktivit (kresli, maluj, vyráběj, sportuj, hraj na hudební nástroj, najdi si nové koníčky...). Své nedostatky přemůeš nejen tím, e proti nim budeš bojovat, ale také tím, e rozvineš své přednosti.
- Postupně masturbaci omezuj. Je snazší postupovat po malých krocích. Něco takového toti nezmizí ze dne na den. Zkus si říct, e dneska ne, e to jeden den vydríš. Kdy pak zvládneš jeden den, určitě zvládneš i dva... Pokud znovu upadneš, tak se nevzdávej. Po období osvobození se v určitých chvílích zase pokušení vrací, ale neboj se bojovat o čistotu a vytrvej. I kdy někdy seleš, neber to jako hroznou tragédii. Je důleité se co nejdřív vrátit na správnou cestu a dret směr. Je potřeba se nevzdávat, a kdy to jednou nevyjde, hned si říct, e další den u to vydrím.
- Svěř se v modlitbě Jeíši a obra se na něj s prosbou o pomoc.
Boj s masturbací je běh na dlouhou tra. Moc ti dríme palce, a kdybys ještě potřebovala, určitě se nám neboj zase napsat :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Co kdy jsou věřící lidé homosexuálové? Ahoj, co mají dělat věřící lidé, kteří zjistí, e jsou homosexuálové? Můou mít přítele stejného pohlaví, nebo se mají stát knězem nebo řeholní sestrou, nebo mají zůstat sami? Děkuji
Aňa, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Aňo,
ptáš se na obtínou otázku. Předně: není snadné zjistit, e má člověk skutečně hluboké tíhnutí ke stejnému pohlaví. V dospívání a mládí můe o sobě a svém zaměření pochybovat nejeden mladý člověk. V současnosti se dost mladých lidí pere s myšlenkou, zda nemají orientaci na stejné pohlaví. Většinou to je jen momentální představa, ale ne skutečnost. Takový mladý člověk potřebuje najít někoho, kdo mu pomůe ukotvit se ve vlastním těle a přijmout se. Pokud by někdo i po moudrém vedení poznal, e je skutečně člověkem, který má přitalivost ke stejnému pohlaví, pak katolická církev říká: člověk není tím, co cítí; člověk je milovaný Bohem, protoe existuje. Pokud je jeho citivé tíhnutí před Bohem špatné (má chu krást, přitahují ho děti...), pak musí svou citovost ovládnout, překonat a ít dle Boího zákona - jako všichni ijící mimo manelství ve zdrenlivosti od sexu, který patří jen a jen do manelství. Proto ten, kdo má sklon k stejnému pohlaví, má ít ve zdrenlivosti a najít své místo ve společnosti, kde bude uitečný pro druhé. Je to ale moc náročné a těké. Lidé, co mají sklon ke stejnému pohlaví hodně trpí. Více na webu - viz níe.
Církev vnímá, e mu či ena, pokud ili sex se stejným pohlavím nebo mají tento sklon hluboce zakořeněný ve své osobě, by se neměli stát kněími. Existuje toti riziko, e nebudu dostatečně pevní a nezvládnou své kněské povolání.
OtĂĄzka: Jak je to s metodou plodných a neplodných dnů? Ahoj, vím, e na tohle mám jetě čas, ale často se o tom bavíme s kamarádkami a odpověď by mě fakt zajímala. Ne kadý novomanelský pár chce mít hned po svatbě děti - chtějí si zařídit dům, zajistit si práci, zít se spolu... ale jak na to, kdy jsou vechny formy antikoncepce hřích a metoda plodných a neplodných dnů je celkem riskantní a ne vdy účinná?
Díky za odpověď!
Bety, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Bety,
ptáš se na důleitou otázku. Aby bylo manelství platné před Bohem, musí si mu a ena slíbit lásku, věrnost a do smrti a ochotu přijmout děti. Církev učí, e mají ít "odpovědné rodičovství", co znamená: mohou-li mít více dětí, mají, nemohou-li mít z váného důvodu další děti či více dětí, pak ijí zdrenlivě v době plodné. Metoda symptotermální je spolehlivá daleko více, ne se o ní běně píše (Má daleko vyšší spolehlivost, ne kondom.). V ČR máme dvě profesionální skupiny, které ji vyučují. Tam můeš najít mnoho informací: www.lpp.cz nebo www.cenap.cz.
A ještě k situaci novomanelů. Někdy je vhodné chvíli na početí dítěte počkat, ale praxe ukazuje, e dlouhé čekání bývá na škodu manelům.
A ještě doplněk: Kadý mladý manelský pár musí vdy počítat s početím, i nevhod. ádná antikoncepce není 100% spolehlivá. Ani styl ivota dle periodické zdrenlivosti není na 100%. To by museli ít bez sexu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s kmotrou při křtu? Nemám se po kom pokřtít!
Ahoj, mám mení problém. Nemám se po kom nechat pokřtít. A tak jsem se chtěla zeptat jestli musím mít kmotra nebo kmotru. Nebo stačí mít patronku u mě by to asi byla sv. Alexandra. Mohu si po ní nechat jméno ,a aby byla moje patronka? Vím e by měla být za kmotru ena která se o mě postará ale jde toto? Předem dík za odpověď.
Klárka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro,
se křtem je to takto: kmotra je taková pomocnice, která Ti má pomáhat ít křesansky, a křestní jméno je po nějaké světici, která Tě inspiruje a která se bude za Tebe více v nebi přimlouvat. Doba, kdy se při křtu dávalo jméno po kmotrovi, ta u je dávno pryč. Dnes u to není zvyk. Kmotra musí být pokřtěna a měla by být i biřmována. Aby byla o něco napřed v duchovním ivotě.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak obnovit svůj vztah s Bohem? Ahoj, jak mám obnovit svůj vztah s Bohem? Jak Ho dát na první místo v ivotě - před rodinou, kolou, ostatními vztahy? Mám pocit, e se neumím modlit a četba Písma mě u nenaplňuje tak jako dřív. Co mám dělat, abych svůj vztah s Ním dala zase do pořádku? Cítím, e chci ít s Ním a je to správná, ale těká cesta. Máte taky nějaké tipy na modlitbu? Děkuji.
Adéla, 21 let
OdpovÄÄ:
Milá Adélo,
je moc pěkné, e se zamýšlíš nad tím, jak Bohu dát první místo v ivotě.
Jde o to, e ivot s Bohem vyaduje rozvíjet s Ním vztah ve více oblastech. Myslím, e je důleité si uvědomit, e víru je třeba proívat uprostřed společenství věřících. Máš nějakou skupinu vrstevníků, se kterými se setkáváš? Znáš nějaké centrum ivota mládee či další akce pro mladé (různé tábory jako Summerjob, Entercamp atd.)?
No a pak je vhodné, aby mladý člověk Tvého věku našel někoho, kdo mu bude duchovně pomáhat - duchovní vedení. Máš nějakého kněze, třeba zpovědníka, se kterým můeš hovořit o svém vztahu s Bohem? Takového kněze potkáš třeba na centru ivota mládee, ale klidně i ve farnosti.
Dalo by se na Tvou otázku říci daleko více, ale toto můe být pro Tebe třeba nějakým novým podnětem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jsem z ateistické rodiny... Jsem z ateistické rodiny.
Ahojky, mám mení problém. Jsem z ateistické rodiny ,ale já v Boha a v Jeíe věřím. A chtěla bych se stát křesankou. Rodičům to nevadí ale sestra má furt hloupé naráky. Třeba e Adam a Eva byly bratr a sestra a v tom případě měli retardované děti a ti měli dalí retardované děti ,a takhle pořád dokola. A nebo. Jeliko jsem si asi před 1 měsícem zaloila modlitební seítek a píu si do něj tak pořád naráí na to e si dopisuju s Bohem. Ale to není pravda píu si do něj třeba modlitby,hříchy atd. No prostě pořád naráí na víru. Jak jí mám jakoby vysvětlit e ona věří v něco a já zase v něco? Jo a nevadí kdy mi je 12 a začnu teprve teď se stávat křesankou??
Klárka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Klárko,
to je krásné, e máš o Pána Boha zájem a chceš se stát křesankou. Doporučuji Ti zajít na faru a ke křtu se začít připravovat. Tomu období se říká katechumenát. Většinou přípravy začínají v září.
Velice Ti doporučuji sehnat si Nový zákon a číst si postupně evangelia. Tak poznáš více Jeíše.
A e se Ti sestra směje? Věřícím lidem se druzí odjakiva posmívají. Posmívali se i Pánu Jeíšovi. Na druhou stranu je třeba trpělivosti a nenechat se odradit. Třeba i díky Tobě nakonec i Tvá sestra Jeíše pozná a bude šastná jako Ty.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je to hřích? Ahoj redakce,
chtěla bych se zeptat jestli je hřích kdy si v hlavě říkám Jei, Boe,mária atd. Prostě svatá jména. Je to hřích nebo ne?
Alexis, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Alexis,
no, hřích to asi úplně není, ale dobré to té nebude. Nauč se spíše nějakou tzv. střelnou modlitbu, tedy krátkou modlitbu, kterou člověk můe často přes den opakovat. Pochopitelně se tuto modlitbu musí nejdříve naučit - tedy vědomě si ji opakovat a opakovat. Můe to být třeba: Boe, Ty jsi dobrý, přijmi dík a chválu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Chci jít poprvé na mi... Dobrý den,
je nějaký seznam věcí co nesmí křesan dělat?? Jsem začínající křesanka ,a vůbec nevím kudy kam. Poradíte mi prosím? Jo a myslíte si e pochopím mi?? Kdybych tam la poprvé? Předem díky za odpověď ❤️
Alexis, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Alexis,
no to je výborné, e jsi začínající křesanka. Super. Máš někoho, s kým se můeš o Bohu bavit?
Myslím, e by bylo moc dobré, abys na mši šla. A můeš klidně od září začít chodit někde na náboenství - třeba ve vaší farnosti. Zajdi za panem farářem.
Mši postupně jistě pochopíš. Bude to nějakou dobu trvat, ale toho se neboj. V kostele je plno dobrých lidí, kteří Tě rádi přijmou mezi sebe.
Věří Tvoje rodiče? Asi ne, e?
Doporučuji Ti také pročít postupně knihy jako: YOUCAT (Karmelitánské nakladatelství).
A zkus jezdit na nějaké akce do diecézního centra ivota mládee.
Tam najdeš mnoho mladých lidí, zaiješ víru v Boha a dozvíš se mnoho zajímavého.
Funguje skoro v kadé diecézi. Jejich seznam najdeš zde:
OtĂĄzka: Co s pochybnostmi o víře? Ahoj, potřebovala bych poradit. Někdy ač nechci mě najednou přepadnou pochybnosti o víře. A často mě také napadne e nechci být věřící jen proto e mě k tomu přivedla rodina. Nevíte jak z toho ven? Mooc děkuju.
Nina, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Nino,
výborně! Je vidět, e jsi přemýšlející a hloubavá. Rodičům jsme za zprostředkování víry vděčni, ale víru máme v době dospívání přijmout jako své rozhodnutí. Pochybnosti provází náš ivot víry. Víra je vztah s Jeíšem a kadý vztah vyaduje neustálou práci. Jinak povadne, uschne a vytratí se. Skutečný vztah vyaduje námahu. Co Ti doporučit, aby se Tvá víra stala vědomou volbou? 1) Začni se více modlit. Čti si evangelia a uč se rozmlouvat s Jeíšem. 2) Více se o své víře sna dozvědět. Doporučuji: YOUCAT (karmelitánské nakladatelství), Tweetuj s Bohem (Paulínky), Máš na víc (Paulínky). 3) Je velice moudré zakusit Boha v ivém společenství. Začni jezdit na nějaké Diecézní centrum ivota mládee. Tam poznáš mnoho mladých lidí, zakusíš Boha ivého.
A pamatuj: Pán Jeíš Tě má velice rád. Ale občas si hraje na schovku.