OtĂĄzka: Co je masturbace? Jak poznat co je a co není masturbace.
velbloud, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
jednoduše řečeno masturbace je drádění pohlavního orgánu za účelem sexuální vzrušení. Je to tedy nějaké cílené jednání. Určitě sem nepatří doteky za účelem mytí, pohled na vlastní intimní partie apod. Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Masturbace... Ahojte, kdysi jsem vás prosila o radu ohledně omezení sebeuspokojování. Pořád s tím mam problém, v tu chvíli na vechno /kalu/, jednam pudově, jako zvíře. Cítim se odporně a poníeně a stydím se před Bohem, ale přitě to udělám zase. Je mi opravdu hloupé, e Boha stále prosím o odputění,i kdy to přítě udělám znovu a VĚDOMĚ I DOBROVOLNĚ. Je to v mem véku /normální/, nebo mám zkontaktovat psychologa? Chci se toho zbavit, a i kdy to zní hrozně, ze třídy jsem pořád největí sluňacka, spoluáci sledují pornografii místo zpráv. Pomůete mi se to odnaučit, prosím???!!!
Lexi, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Lexi,
díky za důvěru, e se k nám zase vracíš. V první řadě se omlouvám, e tahle odpověď pro tebe mi trvala trochu déle. Hledala jsem, co u jsem ti psala, a snaila se přijít s něčím dalším a povzbudit tě. Tvoji otázku sem proto vkládám znovu, aby nezapadla, ale objevila se mezi nejnovějšími a odpověď si k tobě našla cestu :)
Úplně na začátek ti chci říct, e Bůh tě má rád. Bůh odpouští a je milosrdný. Nemusíš si připadal hloupě, kdy ho prosíš o odpuštění. Ty s tím chceš bojovat, co je super, a snaíš se. Nespoléháš na to, e ti Bůh odpustí automaticky, ale snaíš se tuhle věc zlepšit. U jenom to, e jsi sebrala odvahu a napsala nám po druhé, svědčí o tom, e se nevzdáváš. Bůh vidí tvoji snahu a moc dobře ví, e je to běh na dlouhou tra, e tě to trápí a chceš s tím něco dělat.
Psala jsem ti to u minule, e je to na delší dobu. Klidně se pochval, e si to nevzdala a nerezignovala na svoji snahu, ale e máš pořád chu a vůli s tím něco dělat. Kolegyně říkala, e jeden bezva kněz, jim vdycky na setkávání mladých říkával: „Hříchy budeme mít všude, i na poli čistoty, ALE důleité je zase vstát a jít dále. Víš, nevzdávat to a bojovat.“ Take tě chci povzbudit, a to nevzdáváš, i kdy máš pocit, e ti Bůh nemůe odpustit. Můe. A taky odpouští a má tě rád :)
Stále platí, co jsem ti psala minule, tak mrkni, a si to připomeneš. Pokud bys tu odpověď nemohla najít, je to otázka z 21. listopadu 2019 a v tuhle chvíli je v kategorii Víra na deváté, moná u dokonce na desáté stránce. Zkoušela jsi pouít nějaké tipy? Jak ti to šlo?
Podařilo se ti přijít na to, co je spouštěčem, a vyhýbat se jim? Důleité je snait se směřovat svoji energii jinam, zaměřit se na nějaké pozitivní a kreativní činnosti nebo do sportu. Určitě máš spoustu skvělých koníčků, nebo je příleitost si nějaký další najít.
Také pořád platí, e je super postupovat po malých krůčcích. Nepíšeš, jak často to děláš, ale pokud se nepletu, minule jsi psala, e kadý den. Zkus vydret den a pochválit se. Zkus dva dny. Tři... A moná se ti to pak nepodaří, ale to nevadí. Důleité je poprosit Boha o odpuštění a zkusit to znovu. Jeden den, dva... Je to těké, ale ne nemoné a moc ti drím palce. Co třeba si to zkusit psát? Třeba do kalendáře nebo pomocí nějaké značky, kterou budeš znát jen ty, na kousek papíru, který si někam schováš? Bude super, kdy uvidíš, e se ti alespoň pár dní podařilo vytrvat.
Měla jsi také monost si o tom s někým popovídat a někomu se svěřit ve skutečnosti? Třeba mamince? A jak probíhá zpověď? Řešil to s tebou zpovědník nebo se tomu tématu vyhýbá? Je fajn mít stálého zpovědníka, ke kterému chodíš pravidelně. Ideálně pokud by to byl někdo chápavý, kdo se věnuje práci s mládeí a má nějaké zkušenosti, protoe tohle téma řeší spousta mladých. Je někdo takový ve tvém okolí?
Tady ti dám úryvek z kníky S mladými ke Kristu (P. Jan Balík, nakl. Paulínky 2019) ohledně zpovědi:
„Nelze opomíjet, e masturbace je objektivně těký hřích. Zároveň ale sníená příčetnost (dobrovolnost činu) vánost hříchu umenšuje. Kdo zápasí s takovým hříchem, neměl by střídat zpovědníky, ale měl by přistupovat ke svátosti smíření k jednomu knězi, se kterým se má také radit. Se svým zpovědníkem se kajícník snaí posoudit, jak je konkrétní hřích závaný. Pokud se člověk stal otrokem svého pudu (dlouhodobě a často masturbuje), jedná se tedy ne o zcela svobodný čin, pak většinou nepůjde pokadé o těký hřích. Je ale třeba pravidelně a často (třeba i jednou za týden či za dva týdny) přistupovat ke zpovědi; v takovém případě to však nemusí být po kadém hříchu, a tedy před kadým svatým přijímáním. Z výchovného důvodu a z důvodu uzdravující milosti eucharistie je třeba člověka vést ke snaze o lítost nad hříchem ihned po činu, na začátku mše svaté a k častému pokornému volání před přijetím eucharistie: „Boe, uzdrav mou slabost.“ Zmenšení viny však neznamená zmenšení úsilí o vymanění se z hříchu. Rada se zpovědníkem je v této oblasti velice důleitá. Existuje toti nebezpečí, e hříšník a kajícník v jedné osobě upadne do úzkostlivosti (traumatizování z hříchu) nebo laxnosti (brát hřích na lehkou váhu).“
Jednoduše řečeno, masturbace je objektivně těký hřích. Není ale dobré mít z toho zbytečné trauma a zaměřovat se jenom na tuhle jednu věc, kvůli které si připadáš hrozně. Chci říct, e máš spoustu dalších vlastností, jsi skvělá v mnoha ohledech a nedefinuje tě jenom tvůj problém s masturbací. Zaměř se prosím na svoje pozitivní vlastnosti, pochval se, poděkuj za to, co se ti povedlo, co ti udělalo radost, za co jsi vděčná.
Víš, Lexi toti není jenom masturbace. Lexi je skvělá holka, která se nevzdává a snaí se. Lexi má svoje koníčky a zájmy, má svoje sny, kamarády a spoustu pozitivních vlastností.
Kromě modlitby a prosby za odpuštění, pros také za dar čistoty a sílu vytrvat. Nezapomínej také Bohu děkovat za všechny skvělé a pozitivní věci, které se ve tvém ivotě
A ještě jedna inspirace. Obracej se často k Marii. Ona je vzorem eny a je naší přímluvkyní. Pros ji často, a ti vyprosí dar čistoty a a ti vyprosí i to, abys poznala své ivotní povolání, a bude-li to manelství, a ti pošle skutečné výborného partnera...
Chápu, e to, co proíváš, je náročné. Někdy se člověk potřebuje svěřit se svým trápením a vědět, e na to není sám a e je tu někdo, kdo ho vyslechne, take se určitě neboj zase nám napsat. Taky vím, e je to velmi citlivé téma. Nejsi jediná, kdo s masturbací bojuje. V poradně se nám tahle otázka objevuje často. Dost často se holky stydí a nechtějí, aby to tady bylo zveřejněné, tak nás prosí, abychom jim odpověď poslaly na email, a my jim vycházíme vstříc. Nabízím i tobě, e pokud by ses chtěla třeba víc rozepsat a styděla se, protoe si to v poradně můeš přečíst kdokoliv, monost napsat mi přímo na email matlova@in.cz a můeme si vyměnit pár zpráv. Záleí na tobě, jestli budeš chtít a budeš mít pocit, e by ti to mohlo pomoct. Slibuju, e to zůstane jen mezi námi :)
Milá Lexi, moc na tebe myslím a modlím se za tebe. Jsi statečná a já ti fandím. Měj se pěkně! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Má st dret na tědrý den půst? Má se na tědrý den dret půst?
Je hřích v pátek jíst maso?
hruka, 13 let
OdpovÄÄ:
Má se na Štědrý den dret půst? Nemusí se půst dret, protoe v současnosti ji Štědrý den není postním dnem. Dříve to ale postní den býval.
Je hřích v pátek jíst maso? Není. Ale v pátek má kadý katolík od 15 let vykonat nějaký skutek sebezáporu z lásku k Jeíši, který pro nás v pátek zemřel na kříi. Můe jít o půst od masa, od sladkostí, od televize, mobilu.... Můe jít o modlitbu (např. jít na mši, pomodlit se kříovou cestu...) nebo můe jít o skutek lásky (navštívit nemocného, starého...). Mladší jsou k zvyku pátečního skutku vedeni, ale nemají ho povinný. Půst od masa mají katolíci předepsán pouze na Popeleční středu a Velký pátek a to od opět od 15 let.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je modlení k Panně Marii a svatým modlářství? Dobrý den,
nemodlím se k panně Marii, ani ke svatým, podle mě je to modlářství. Proč chtít po obyčejných lidech, aby se za měpřimluvilli u Boha, kdy se můu modlit přímo k bohu a nedělat ádné okliky? My se vlastně k nim modlíme a to je hřích. Modlíme s e knim a chceme aby se oni modlili k Bohu za nás. Je to patně, e to tak vidím? Podkopává to moji víru, nebo u nejsem katolička? Mám se z toho zpovídat?
Děkuji za odpověď
Klára, 19 let
OdpovÄÄ:
Milá Kláro,
je super, e přemýšlíš a ptáš se. Snadno se stane, e člověk něčemu nerozumí a z toho pak vzniká mnoho nejasností. U modlitby ke svatým to bývá často. Je to jedno z běných nepochopení. Co říká Pán Jeíš o modlitbě? Mimo jiné hovoří o síle společné modlitby.
Mt 18, 19: Opět vám pravím, shodnou-li se dva z vás na zemi v prosbě o jakoukoli věc, můj nebeský Otec jim to učiní.
Modlit se mohu sám, ale často se chci modlit s druhými. Proč? Aby moje modlitba byla posilněna modlitbou a vírou druhých.
Protoe u Boha neexistuje nějaké oddělení pozemské sféry a nebe, mohu vytvořit modlitební skupinu nejen s ivými, ale i s lidmi na věčnosti, kteří jsou v nebi. Proto hovoříme o modlitbě k svatým. Přesně bychom mohli hovořit o modlitbě se svatými, ve společenství svatých. Dobrý ne? Nikdy se nemusím modlit jen sám, mohu mít vdy druhé, kteří mě posilují, kolem sebe. A ještě malý dodatek: pozvu-li do svého společenství Marii, matku Jeíše, modlím se v blízkosti někoho, kdo je nejblíe Jeíšovi srdci.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak říct rodičům, e jsem uvěřila v Boha? Dobrý den, potřebovala bych poradit, jestli mám rodičům u říct, e jsem uvěřila v Boha, nebo jetě počkat. Na jednu stanu jsem jim to chtěla říct, a kdy si budu ve víře jistá, co stále nejsem (více jsem to poisovala ve svém minulém dotazu z 11.11.). Bojím se, e bych svou volbu nezvládla teď jetě dostatečně oargumentovat a taky, e se něco jetě zásadně změní. Taky mám prostě strach z toho, jak budou reagovat. Patřím mezi ty lidi, co neradi vyjadřují své názory, hlavně kdy jsou odliné od ostatních. Bojím se, e nedokáu při svěřování zůstat v klidu a emocionálně vybouchnu a nadělám tím spíe kodu. Chápu, e to někdy bez svěřování a říkání názorů nejde, ale mému odhodlání to rozhodně nepomáhá.
Na druhou stranu mi je nepříjemné to tajit. Necítím se dobře, kdy si například poutím online mi, nebo se modlím a u toho se strachuju, jestli v tu chvíli prřijde někdo z rodiny do pokoje.
Budu ráda za vá názor.
., 16 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
není to snadný úkol, o kterém uvauješ. Ale co třeba začít s tím, e bys ráda více poznala křesanství. To by znamenalo, e bys začala docházet na přípravu na křest. No a občas bys doma mohla říci, co se tam děje. Tak by rodiče spíše přijali, e to není nic špatného. Chce to jistou odvahu, ale i moudrost. Sama víš, jak to doma vypadá a kdo bude spíše na Tvé straně.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je patné nosit aty s výstřihem? Ahoj, je patné nosit aty s výstřihem? Nemyslím tím ádný ílený, ale takový, který odhaluje rýku...
Daniela, 17 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Danielo,
díky za dotaz. Hodně záleí na příleitosti, na kterou si takové šaty bereš. Určitě to není vhodné do kostela, tam si kdytak přes sebe přehoď šátek. Do školy bych je taky asi moc nebrala. Nevidím ale důvod, proč si takové šaty nevzít třeba na ples, oslavu nebo setkání s kamarádkami atd. Kdy u jsou ale šaty trochu víc odhalující nahoře, je fajn, aby nebyly i dole úplně kraoučké, protoe to u můe působit a moc vyzývavě. Martina.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jsem z nevěřící rodiny... Dobrý den, tak trochu tápám a potřebuju pomoc. Jsem z nevěřící rodiny, ale u delí dobu se znám se skupinou věřících. Asi tak před rokem jsem si řekla, e zkusím pochopit, jejich víru. Začala jsem číst bibli a dalí kníky s touto tématikou. Párkrát jsem s nimi byla na mi a povídala jsem si s nimi o tom. Po nějakém čase jsem se zkouela modlit. Pomalu jsem začala věřit v Boha. Od té doby jsem prola různými obdomími. V jednu dobu mi přilo, e Bůh je se mnou a e bych se chtěla stát křesanem, jindy jsem se Boha bála a brala jsem ho jako přísného policistu. Také jsem měla chvíle, kdy jsem začala úplně pochybovat a připadala jsem si jako blázen. Teď s Bohem ve svém ivotě sice počítám, cítím k němu vděčnost a obdiv, ale ne lásku. A to je ten problém. Vdy láska je v křesanství to hlavní, ne? Mám strach, e se to nezmění nebo i zhorí. Můu dělat něco jiného ne se modlit, doufat a prohlubovat své znalosti? Mohli byste mi něco poradit?
Dále mám problém, e rodině jsem to jetě neřekla. Říkala jsem si, e jim to řeknu, a si budu jistá. Jistota ale nepřichází a mě u to nebaví zatajovat a cítím, e to asi není správné. Myslíte, e jim to mám říct? Mám z toho strach.
Tazatelka, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Tazatelko,
děkujeme za důvěru. Poznávat Pána Jeíše je krásné, ale, jak sama vnímáš, jde o vztah, který se stále nějak vyvíjí. Velice Ti přeji, abys Jeíš skutečně poznala. Začala jsi správně číst Bibli, ideální je zahloubat se nejprve do evangelií. Také je velice vhodné poznat věřící, nějakou skupinu vrstevníků, navštěvovat mše. Snad to brzo zase bude moné.
Jedno přirovnání. Kdy někdo chce hrát dobře na nějaký nástroj, co udělá? Zaplatí si učitele. Kdy někdo chce vyniknout ve sportu, zaplatí si trenéra. I na cestě poznávání Pána Jeíše je vhodné někoho takového mít. Asi nejsi pokřtěná. Kdy zajdeš na faru, začneš se scházet s lidmi, kteří se na křest připravují a někým (knězem, katechetkou), kteří jsou takovými trenéry. Můeš takovou přípravu začít a uvidíš. Na setkáních se budeš moci vyptávat na nejrůznější otázky, které pochopitelně budeš mít. Té přípravě se odborně říká katechumenát. Pokud pokřtěná jsi, pak se můeš začít připravovat na přijetí prvních svátostí (eucharistie a smíření) a na biřmování.
A ještě jedno. Vztah s Jeíšem je určitě krásný, ale z naší lidské strany je skutečně ne vdy jednoduše proíván. Mimo jiné i proto, e často vše bereme moc citově a u vztahu k Bohu jde spíše o vnitřní přesvědčení - víru. Křest pak dává člověku určitou schopnost víru mít. Jakoby, lépe chytat Boí signály.
Krásnou cestu k Pánu Bohu.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s půstem před duchovním přijímáním? Kdy se díváme na televizi na mi, máme dret před duchovním přijímáním eucharistický půst? A co kdy jsem před duchovním přijímáním asi vdechla, spolkla kousek chleba? Je hřích nedret před duchovním přijímáním eucharistický půst? Je to velký hřích? Odpovíte brzy?
🍐 hruka, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
duchovní příjímání je něco jiného ne skutečné přijetí eucharistie. Proto se před ním nedrí eucharistický půst. Duchovní přijímání je druh modlitby.
A i kdybys spolkla kus chleba před skutečným přijetím eucharistie, půst to neruší. U takovýchto přikázání církve jde o celek a o nastavení, ale ne o detailíčky. Je jasné, e polknout kus chela nebo jídlo, co uvázlo v ústech je něco jiného, ne se nacpávat půl hodiny před přijímáním jakoby se nic nedělo.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak církev vnímá enu? Ahoj, chci se zeptat, jak je to vlastně s vnímáním en v církvi. Působí to na mě toti troku jako nadřazování muů nad enami. Hned na začátku bible se píe: eně řekl: Rozmnoím útrapy tvého těhotenství, své děti bude rodit v bolestech. Po mui bude dychtivě touit, on ti vak bude poroučet.
Nechci aby mě bral někdo jako, e patřím k mui do domácnosti a to má být můj smysl ivota. Porodit mu děti. Kdy jsem četla jednu kapitolu od Mariána Kuffy, tak tam psal, e ena by bez mue nic nedokázala a potřebuje ho. Ale e ena je taky velmi důleitá... Pro to, aby rodila ty mue. Nevím moc co si o tomhle názoru myslet. Není mi příjemné tohle poslouchat a jetě to brát jako můj úděl. Je toto opravdu tvrzení, které Bůh chce, abychom se podle něj řídili? A neměli bychom si snad být vichni rovni? Mui i eny?
Klárka, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Klárko,
dobře přemýšlíš o svém ivotě. Ano, jak vnímat enu. Jak ji vnímá Bůh? Kdo jsem jako ena. V současnosti o tom panuje mnoho divných názorů a ve společnosti je postava eny zmatená a hodně pokaená (ena jako tvrdý útočník, jako nástroj reklamy...).
Je třeba rozdělit otázku do dvou kapitol: 1) důstojnost eny obecně (kdo je to ena, úloha matky, ta, ve které se rodí ivot...). Zároveň musíme jasně ukázat, e dědičný hřích lidi ochromil a e v mui i v eně dlí rozkol a zlá ádostivost jako důsledek prvotního hříchu. Toto porušení hříchem musíme překonávat sami v sobě i ve vztahu k druhému pohlaví. 2) Jak se základní povolání eny, které do ni vtiskli Hospodin, proívá v té které společnosti a kultuře.
To první je o podstatě, která se nemění. To druhé podléhá změnám. Je jasné, e jinak ena své enství proívá v kultuře křesanské a jinak v kultuře islámu. Církvi se mnohdy vyčítá, e eny utiskuje. Kdepak. Kolik máme svatých en za staletí. Naopak, Jeíš a církev dali eně tu pracovu důstojnost. Avšak, i v křesanské kultuře se důstojnost eny projevovala různě. A i dnes eny musí hledat, jak své povolání a svou osobitost proívat.
Jednoduše řečeno, ena je Bohem obdarovaná a proto jí nepochopíme, kdy se na ni nebudeme dívat právě z Boího pohledu: ena je stvořena jako ta, ve které se rodí ivot, ona je spojena více s člověkem, je více zaměřena na obětavou a sebedarující se lásku, ona má v sobě dary, kterými činí rodinu domovem...
OtĂĄzka: Je hřích dívat se na horory? Ahoj, moje kamarádka mě napomenula, e bych se neměla dívat na hororové filmy, protoe jsou proti křesanství. Ale já se ráda dívám na filmy, u kterých se bojím. Opravdu hřeím jen tím, e se na ně dívám? A proč?
Maru, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Maruš,
tím, e se díváš na horory, protoe se ráda bojíš, není určitě nějaký závaný hřích, ale není to dobré. Proč? Za prvé proto, e tím ubijíš drahocenný čas. Trávíš ho zbytečnostmi. Jsi u ve věku, kdy si člověk má vytknout nějaké cíle, za kterými chce kráčet.
Něco se učit, aktivně pomáhat ve farnosti... Za druhé do svého nitra nasáváš hororové scény. Je to jako bys jedla nezdravý pokrm. Jednou se to nějak projeví a můe si člověk zkazit zdraví. Nasáváme-li do sebe nedobré informace, můeme si zkazit duší a naši psychiku. Za třetí píšeš, e se ráda bojíš? Je to adrenalin, co? Zkus toho samého dosáhnout třeba sportem. Tím, e budeš dělat nějakou náročnější činnost, také můeš zakusit adrenalin. Závěrem Ti tedy radím omezit dívání na takové filmy a čas věnovat něčemu prospěšnějšímu.