OtĂĄzka: Má se před duchovním přijímáním dret půst? Má se před duchovním přijímáním dret půst?
:, 13 let
OdpovÄÄ:
Duchovní přijímání je modlitba touhy, nejedná se o přijímání eucharistie. Proto se před touto modlitbou nemusí dodrovat hodinový půst jako před přijímáním eucharistie. Nemusí! Dobrovolně, třeba v době koronaviru, kdy na mši někteří nemohou a místo toho sledují liturgii na obrazovce, můe být hodinový půst projevem úcty a zbonosti. Ale jde o dobrovolný úkon lásky k Jeíšovi.
Jan Balík
OtĂĄzka: Je velký hřích nejít v neděli k přijímání? Je VELKÝ HŘÍCH nejít v neděli ke svatému přijímání?
*, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
nejít v neděli k přijímání není velký hřích. Přijímání Jeíše v eucharistii je něco mimořádného a vyaduje čisté srdce. Hříchem by tedy bylo jít k přijímání po nějakém těkém hříchu, ze kterého se člověk ještě nevyzpovídal. Je tedy v pořádku za takových okolností v neděli k přijímání nejít. Moc ale doporučuju pravidelnou zpověď i přijímání jako takovou duchovní posilu. Pokud je to tedy moné.Teď v období karantény je poněkud obtíné se k přijímání i ke zpovědi dostat. Kněí sice nabízí různé individuální monosti svatého přijímání a svátosti smíření, ale ne vdy je to pro všechny dostupné. Jestli máš ale ve svém okolí nějakou takovou monost, vyuij ji. Klidně i přijímání ve všední den.
Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Mohou lidé, kteří mají velký hřích, jít k duchovnímu přijímání? Mohou lidé, kteří mají velký hřích k duchovnímu přijímání?
A kdy měli duchovní přijímání, je to svatokráde?
:, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
duchovní svaté přijímání je způsob modlitby, proto můe tuto formu pouívat kadý, i ten, kdo má hřích. Skutečné přijímání Jeíše v eucharistii, to je opravdu něco mimořádného a vyaduje čisté srdce.
Jan Balík
OtĂĄzka: Platí pro nás Starý zákon? Dobrý den :),
chtěla bych se zeptat, do jaké míry jsou pro nás směrodatná ustanovení Starého zákona? Jeí řekl, e Starý zákon nepřiel zruit, ale naplnit. Ale my samozřejmě některé chování u nenásledujeme, například svatý Pavel ve svých listech píe o tom, e čisté a nečisté jídlo u pro nás neplatí a můeme jíst ve. Jene Bůh řekl, e jeho ustanovení platí pro vechna pokolení... Jak se k tomu máme stavět? Něco, co je ve Starém zákoně, mi třeba připadá a kruté nebo nepochopitelné (kamenování provinilých lidí, vztah k menstruujícím enám atd.). Jeí sám říkal, a hodí kamenem ten, kdo je bez hříchu. Proč tedy Bůh po izraelském lidu chtěl, aby ty, kdo udělali nějaký přestupek, celá obec bez milosti ukamenovala? Vdy je to přece Otec s Syn, asi se ptám hloupě, ale copak na to mohou mít \"odliný názor\"? Navíc mi takové kruté tresty ani nějak nesedí k naemu milosrdnému Bohu (snad to není rouhání takhle popsat). Jak se ke starozákonním ustanovením máme tedy postavit my?
Adéla, 17 let
OdpovÄÄ:
Milá Adélo,
je moc dobře, e přemýšlíš. Víra v Jeíše není přijmout nesmysly, ale rozumem a vůlí přitakat Boí pravdě. A tu poznáváme postupně. Starý zákon je Boí plán spásy, který Bůh uskutečňoval v konkrétních historických a etických etapách lidstva. Bůh je pedagog, který jde postupně. Proto ve Starém zákoně nacházíme mnoho věcí, které jsou dobové. Jeíš naplnil zákon - tedy zákon lásky, desatero a smysl Boího jednání, které bylo přeci jenom ještě ve SZ jaksi zatemněno, bylo nejasné. Zákon chápaný jako systém příkazů a zákazů, který dal Mojíš pro Izraelity, ten přestal existovat, kdy Jeíš podstoupil obě za nás lidi - byl přece po Jeíšově smrti několik desetiletí zničen Jeruzalémský chrám. Proto jsme svobodní od mnoha příkazů SZ. Jeíš naplnil vše do nejvyšší míry, ale zároveň naplnil to, co bylo vdy jen a jen Boí a ne to dobové a lidské.
Jan Balík
OtĂĄzka: Bojím se, e se nedostanu do nebe... Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na otázku ohledně nebeského království. Já jsem si toti četla v Bibli a přijde mi e někdy je to takové straně přísné a já se trochu bojím e se do nebe nedostanu. Moná to vechno myslím moc váně, nevím. Nevím jak mám Boí slovo vnímat. Moc děkuji za radu a přeji hodně odpočinku v jarních prázdninách.
Lída, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Lído,
Boí slovo v sobě nese základní informaci pro člověka: Bůh Tě má rád a chce Ti darovat věčný ivot. Proto Ti ukazuje i cestu, jak se do nebe dostat. Jak? Věřit v Jeíše - Boího Syna a konat jeho vůli, naplňovat přikázání. Boí přikázání ale není nějaký Boí naschvál na člověka. Boí přikázání (lásky, Desatero) není nic jiného, ne jasný návod k pouití lidského ivota. Buď takový návod respektujeme a ijeme naplno, nebo na návod kašleme a ivot sobě i druhým kazíme.
Ano, někdy se mohou Boí přikázání jevit jako obtíná. Jsme přece lidé slabí a hříšní. Take závěrem: je třeba brát Boí přikázání váně a zároveň se dovolávat Boího milosrdenství - Boí lásky, která ráda odpouští. Nemusíš se bát. Bůh Tě má rád. Sna se s Bohem potkávat v modlitbě a svátostech, pak uvidíš, e i jeho cesta přikázání je snadná, uskutečnitelná, i kdy někdy se na ní někdy člověk zapotí.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak dostat písničku z hlavy? Ahoj,
mám takový hloupý problém. V hlavě mi nonstop zní jedna přisprostlá \"písnička\", kterou jsem slyela v rádiu. A jsem kdekoli, dělám cokoli, POŘÁD ji slyím. U jsem to zkouela odbourat maratonem svých oblíbených písniček, ale co jsem sundala sluchátka, je to tu zas. Co mám dělat? Leze mi to neskutečně na nervy🤯😖☠!
(Nevěděla jsem, kam to zařadit, tak posílám do poradny Víra.)
Lily, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Lily,
občas nám takhle utkví v hlavě nějaká písnička a my se jí nemůeme zbavit. Stává se to dost často. Dokonce je pro to název: ušní červ. Někdy je to super, kdy si pobrukujeme nějakou pěknou melodii, většinou je to ale pěkná otrava, kdy nám v hlavě zní pořád to stejné.
Přijde mi hrozně super tady ten návod: https://www.wikihow.cz/Jak-dostat-p%C3%ADsni%C4%8Dku-z-hlavy Dávám ti rovnou odkaz, protoe mi přijde zbytečné ti to tu přepisovat, tak mrkni tam. Pokud se jedná o nějakou nevhodnou písničku, tak přeskoč první část a bě rovnou na část Rozptýlení.
Po pár dnech tě určitě písnička přestane otravovat. Uslyšíš za tu dobu jiné písničky, budeš myslet na jiné věci, tak mozek tuhle tu odsune někam do pozadí. Tak a to jde! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích nejít v neděli do kostela? Je velký hřích nejít v neděli do kostela?
%, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
povinnost účastnit se nedělní bohosluby je vyjádřena u v Desateru a dále ji upravuje Kodex kanonického práva, take neúčast na nedělní mši svaté je hříchem, pokud k ní člověk ale nemá opravdu váný důvod. Například zrušení bohosluby v okolí a nemonost dostat se na jinou bohoslubu nebo nemoc jsou důvody, kdy neúčast hříchem není. Právě třeba v případě nějaké nakalivé nemoci můe být dokonce naopak hříchem v takovém stavu na bohoslubu jít a ohrozit ostatní. Takovým důvodem, proč nejít, ale není výlet apod.: Kdy člověk někam jede, měl by si najít nedělní bohoslubu v okolí. Nedělní mše svatá vdy byla, je a bude základním znamením křesanů a pro zdravého věřícího člověka je závazná.
Za nedělní bohoslubu se povauje i sobotní večerní mše svatá slavená v předvečer neděle, take je moné vyuívat i tuto monost, pokud člověk nemá příleitost jít do kostela přímo v neděli.
V současnosti kvůli vládním opatřením spojených s koronavirem platí pro všechny věřící dispens od fyzické účasti na mši svaté. Z důvodu omezování shromaďování není reálné, aby se všichni věřící vystřídali na nedělních bohoslubách. V tuto chvíli tedy účast na nedělních bohoslubách povinná není a případná neúčast není hříchem. Pokud máš přesto příleitost někdy do kostela jít, vyuij ji. Jinak, pokud je to moné, neděli oslavte s rodinou u online bohosluby a třeba společnou modlitbou. Různá další doporučení, jak tuto dobu proívat, v případě zájmu najdeš na internetu na stránkách biskupství a různých farností. Třeba i na těch vašich má pan farář něco nachystáno :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jaký je největí hřích na světě? Ahoj, jaký je největí hřích na světe?
Lala, 16 let
OdpovÄÄ:
Milá Lalo,
jaký je největší hřích na světě? Odmítnout Boí lásku a blízkost a odsoudit se k věčnému zavrení. Takový hřích ale nikdo neudělá najednou, ale spíše postupně do něj sklouzává jako po nakloněné rovině.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak mám vědět, e je nějaký Bůh? Ahoj, vím, e v tomhle věku bych u nad něčím takovým přemýlet neměla, ale... Jak mám vědět, e nějaký Bůh je? Kde mám vzít jistotu, e neuctívám jen fiktivní osobnost? Staří Egypané přece byli také skálopevně přesvědčeni, e jejich faraoni jsou bohové. A kdykoli ve kole probíráme různé kultury a náboenství, připadám si jako hlupák, e v něco takového věřím. Přijde mi hloupé to přiznat, ale nikdy, kdy jsem se modlila, jsem neměla pocit, e mi někdo odpovídá, bylo to, jako bych si mluvila pro sebe... S mámou se o tom mluvit bojím, jeliko je silně věřící. Prosím pomoc:(!
Nerozhdná, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá nerozhodná,
ptát se, je důleité a dobré. Za otázky se nemusíš stydět. K víře v Jeíše potřebujeme druhé, kteří nám pomáhají poznat ho. Proto se neboj hovořit s maminkou, ale i dalšími lidmi. Ptej se jich, jak se modlí, jakou zkušenost s Bohem mají... Můeš si popovídat s knězem, ke kterému chodíš ke zpovědi. A neboj se. Naopak, jsi ve věku, kdy je běné mít takové otázky, jaké máš ty.
Bůh je plný lásky. Chce se i Tobě nechat poznat. Zkus se častěji modlit: "Pane, prosím, dej mi poznat svou lásku."
A ještě k těm ostatním bohům - modlám, nepravým bohům. Jediný Bůh je skutečný a pravý. Jak to víme? Řekl nám to o sobě a v Jeíši se stal člověkem - ukřiovaným a zmrtvýchvstalým. Lidé vdy tušili, e existuje Někdo, kdo stojí za krásou a existencí světa. Vnímali, e jinak by svět nemohl existovat. Pojmenovali ho bohem (a pak mnoha dalšími jmény). Ale neznali ho. A se ukázal Abrahámovi a postupně i nám v Jeíši Kristu. Proto jako křesané píšeme slovo Bůh s velkým B. Je to skutečný a pravý Bůh.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak číst Bibli a mít ráda druhé? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak číst Bibli. Kadý den čtu jednu kapitolu ale moc nevím jak se mám naučit ít podle Bible. Chápu e máme milovat a pomáhat ostatním ale jinak nevím. A taky jsem četla kapitolu milujte své nepřátele a uvědomila jsem si e s tím mám docela problém. Nevím jak mám mít ráda třeba někoho kdo se pořád někomu posmívá a pomlouvá. Ano kadý má své chyby a svoje přednosti a měli bychom je i tak mít rádi ale někdy je to sloité. Prosím poradíte mi jak mám mít ráda vechny lidi a také jak číst Bibli? Předem moc děkuji za odpověď ♥️
Bětka, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá Bětko,
je super, e se snaíš číst Písmo svaté. Je to náš křesanský duchovní pokrm. Jak ji číst? Často odkazuji na krásný materiál, který je obsaen v Bibli pro mladé, kterou dostávali účastníci celostátního setkání mládee v Olomouci. Nebo chvilku počkej a sleduj web. Redakce pracuje na jeho zveřejnění, protoe se na tuto otázku v poradnách ptáte často.
A jak se učit milovat druhé lidi? Rozhodnout se pro to a snait se. Milovat druhého, to neznamená hned ho objímat a nebo přecházet jeho chyby a hříchy. Mít rád, je přát dobro. Učíme se to celý ivot. Někdy se nám to nepodaří, učíme se tedy z chyb. Náš nedostiní příklad je Jeíš, v jeho slovu se učíme, hledáme a snaíme milovat druhé. A pak nám také poslouí rady druhých a zkušenosti svatých.
Hodně sil.