OtĂĄzka: Jaký překlad Bible je nejlepí pro katolíka? Ahoj, chci se zeptat jaký překlad bible je nejlepí pro katolíka? Mám ČSP, ale chtěla bych nějakou bibli, ve které jsou i deuterokanonické knihy.
Díky
Mika, 20 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Miko,
takový klasický a nejběnější překlad Bible je český ekumenický překlad. Zkracuje se ČEP. V něm jsou i deuterokanonické knihy, ale je potřeba to před nákupem ověřit, protoe existují i vydání ČEP bez deuterokanonických knih. Pokud je Bible označená ČEP DT, tak deuterokanonické knihy má.
OtĂĄzka: Je hřích zanedbávat víru, kdy má člověk deprese? Dobry den, zajima me, jestli kdyz nekdo trpi depresemi a ma stavy, ze neni schopny nic delat ( naprosty odpor k jakekoliv cinnosti, k praci, uceni) a proto zanedbava modlitbu, duchovni rozvoj, pomoc druhym, nevenuje rodine cas atd. jestli je to hrich a mel by se z toho zpovidat. A jak poznat, ze jde o depresi, depresivni stav nebo jen o depku( spatnou naladu). Dekuji
Zita, 22 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Zito,
díky za zajímavý dotaz. Nejdůleitější je rozlišovat, e depka není deprese a jsou to dvě naprosto odlišné věci, ačkoliv je mnozí dost často povaují za jedno a toté. Hlavní rozdíl je v době trvání a závanosti.
Depka je krátkodobá záleitost. Je to vlastně špatná nálada, která je reakcí na nějakou událost. Špatná známka ve škole, hádka s kamarádkou nebo s rodiči... Někdy stačí třeba jen sychravé počasí a moc úkolů do školy a je tu depka. Něco takového zřejmě někdy zail kadý z nás a i takové emoce, kdy jsme třeba smutní, k nám patří. Depka však brzy přejde a člověk se zase dokáe radovat, mít veselou náladu
Deprese je oproti tomu záleitost dlouhodobá a mnohem vánější. Jak správně píšeš, člověk v takové situaci dost často nedokáe pořádně nic dělat, pracovat nebo se starat o rodinu. V opravdu váných případech není člověk v depresi schopen ani dbát o vlastní hygienu. Je to stav, kdy člověk necítí vůbec ádnou radost, připadá si osaměle, proívá úzkost, pocity beznaděje... Je toho mnohem víc, ale zásadní pro odlišování od depky je to, e deprese trvá dlouhodobě, proívané pocity jsou vánější a jen sotva se dají najít příčiny, proč se člověk tak cítí. Deprese je nemoc a vyaduje odbornou pomoc a adekvátní léčbu.
A jak to bude s hříchem? Člověk, který má deprese za nic z toho nemůe. Nezanedbává rodinu, modlitbu nebo třeba návštěvu kostela úmyslně, tudí nic z toho není hříchem. Deprese je spojená s různými stigmaty, co u duševních onemocnění bývá bohuel dost časté, ale je to opravdu nemoc jako je nemoc třeba zápal plic, chřipka... Po člověku se zápalem plic nikdo nebude chtít, aby se ještě k tomu angaoval ve farnosti a byl nastoupený na mši. Pro psychická onemocnění to platí stejně. (I kdy to tak bohuel někteří lidé nevnímají.) Platí to hlavně v případě depresí, kdy je pro člověka často velice náročné jenom vstát ráno z postele, co jsou věci, které si někdo, kdo to nezail, nedokáe ani představit.
U depky to s hříchem není tak jednoznačné. Hodně záleí na intenzitě. Dovedu si představit, e v situaci, kdy třeba zamilovaná slečna dostane kopačky, tak má takovou depku, e opravdu není ve stavu, aby se v tu danou chvíli věnovala třeba duchovnímu rozvoji atd. Na zpracování některých emocí je potřeba víc času, klid, chvíle samoty... Tudí si dovedu představit, e nějaké to zanebání v případě depky nemusí být hříchem. Nechci ale říkat obecně, e kadé zanedbání v depce není hřích. To by toti mohlo snadno vést k laxnímu přístupu a k lenosti, kdy si člověk kdykoliv můe říct, e se mu do něčeho nechce, ale e má vlastně asi depku, tak je to v pohodě. V případě depky můe dost často naopak pomoct, e se člověk věnuje modlitbě a svěří svoje trápení Bohu, e vyrazí pomoct druhým nebo se věnuje své rodině a tak se odreaguje... (Pro jistotu připomínám, e deprese není depka, take v takovém případě tohle nefunguje.)
Je moc super, pokud si nejsme jistí tím, jestli něco bylo nebo nebylo hřích, probrat to s knězem u zpovědi. Na to se hodí mít nějakého stálého zpovědníka, který nás zná a vede.
Martina
P.S.: Nevím, jestli se na tuhle otázku ptáš jen tak ze zvědavosti nebo kvůli nějakému konkrétnímu případu. Také je moné, e tuto odpověď čte někdo, kdo něco podobného proívá atd. Pro jistotu dávám odkazy, kde hledat v případě nějakých psychických potíí pomoc:
https://nepanikar.eu/mapa-pomoci/ Kromě této Mapy pomoci existuje super aplikace do mobilu Nepanikař, která je takovou první pomocí v případě psychických obtíí.
https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/ Projekt Nevypus duši zase kromě seznamu kontaktů nabízí monost objednat si pro třídu nějaké semináře o duševním zdraví a mají super blog plný zajímavých článků.
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám dotaz ohledně víry... Ahoj Redakce. Doufám, e jste si o Velikonocích odpočinuli:). Mám jeden dotaz ohledně víry. O Velikonocích jsem začala brát víru váně a opravdu jí teď proívám s Kristem lépe, a tak. Kadý večer mu vechno sveřím a přihlásila jsem se na pár dobrovolných mí ve vední dny. Kadý večer si čtu v Bibli - a opravdu nad tou minulostí přemýlím. Ovem v dějepise se učíme úplně věci naopak. Máme v učebnici desatero, které je jiné ne to, na kterém vyrůstám, a máme se to naučit nazpamě. Dále nae paní učitelka se někdy, a sice ne úplně přímo, troku naváí do křesanů. Například: ,, Někteří lidé si prostě myslí, e Bůh existuje, tak prostě chodí do kostela...\" A je mi pak blbě. Neříká to úplně nějak zle, ale... V podstatě nemám ádné věřící kamarády - jsou jenom tři - a v naí třídě jsem váně jediná věřící. A mrzí me to. Dík za odpověď,T.
T., 12 let
OdpovÄÄ:
Milá T.,
díky za dotaz. Sice jsi nenapsala ádnou otázku, na co se vlastně ptáš, ale myslím, e asi chápu, co máš na srdci. Navíc moc pomáhá, i kdy se třeba jen někomu svěříme. Tak moc díky za důvěru :)
Je moc super, e jsi začala brát víru váně a e ji takhle krásně proíváš!
Ohledně Bible bych chtěla říct, e to není historická kniha ani učebnice dějepisu, proto bychom k ní tak neměli přistupovat. Popisuje sice historické události, ale primárně je to kniha, která je svědectvím víry. Jsou tam kromě historikých událostí i příběhy, které nás mají povzbudit nebo přinést nějaké poučení... Existuje celý obor - biblistika - který se studiu Bible věnuje. Kdy něco čteš v Bibli, určitě se neboj dohledávat si další informace, které ti pomohou v případě nějakých nejasností nebo se zeptej v náboenství či pana faráře. Samozřejmě klidně můeš napsati nám :)
Tady v tomhle článku: https://www.in.cz/clanky/k-zamysleni/nedele-boziho-slova-rud.htm si u nás můeš stáhnout předmluvu z Bible, kterou mladí lidé dostávali na Světových dnech mládee s papeem Františkem v Krakowě. (Ta konkrétní Bible se dá celá samozřejmě ještě koupit.) Jsou tam věci, které by ti při čtení Písma mohly pomoct.
Pokud jde o to, e máte v učebnici Desatero, které je jiné, ne se učíš. Předpokládám, e je jiné jenom formulacemi, obsah ale zůstává, ten je toti nejdůleitější. Jsou různé znění desatera, ale obsah se nemění. To, jak máme formulované jednotlivé body Desatera a jestli je umíme nazpamě přesně slovo od slova, není tak důleité, jako obsah Desatera a hlavně to, jestli ho dodrujeme.
Pro něvěříci lidi je někdy těko pochopitelné, e někdo v Boha věří, chodí do kostela a víra je pevnou součástí jeho ivota. I takové lidi budeš potkávat, někteří budou mít jen nějaké drobné poznámky, které třeba ani nemyslí zle. Prostě si neuvědomují, e to, co říkají, můe někoho potrápit. (To mi přijde, e bude i případ tvojí paní učitelky. Víra je pro ni cizí, tak to nejspíš řekla tak, jak jsi napsala.) Jiní lidé budou proti víře zaujatí mnohem víc. Rozhodně je fajn modlit se za ty, kteří Boha neznají. Také je potřeba zajímat se o dění v církvi, dál se vzdělávat, abys pak, a budeš starší, dokázala na něco takového reagovat.
Píšeš, e nemáš skoro ádné kamarády, z čeho vyvozuju, e tě to mrzí a chtěla bys jich mít víc. Chodíš do náboenství? (Pokud ne, poptej se u vás na faře, jak je to ve farnosti s výukou náboenství.) Máš také nějakou monost zapojit se ve farnosti do nějakých aktivit mládee? Existují různé letní tábory, schola, společenství mládee... Porozhlédni se, jaké máš ve svém okolí monosti. Tam budeš mít příleitost seznámit se s dalšími věřícími mladými. Kromě toho existují Diecézní centra mládee. Seznam je tady: https://www.cirkev.cz/cs/dczm Najdi si to ve své diecézi a sleduj, co nabízí. Teď je to sice kvůli koronaviru všechno odst komplikované, ale snad bude v létě nějaká příleitost zůčastnit se nějakého víkendového pobytu atd.
Moc na tebe myslím, abys potkala další věřící kamarády, se kterými budeš moct proívat svoji víru. Kdybys ještě něco potřebovala, tak klidně zase napiš :) Měj se hezky a přeju krásný víkend! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak je to s bohoslubami v době koronaviru? Jak je to s memi a touto dobou??
Ema, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
vládním nařízením je pořád účast na bohuslubách omezená. Je proto potřeba řídit se pokyny ve vlastní farnosti. Kneí ví, kolik lidí zhruba navštěvuje mše, take na některé je třeba se zapsat (většinou nedělní), některé bývají volně přístupné, protoe třeba ve všední dny chodí méně lidí a vejdou se tak do vládního limitu. Všechno to záleí na konkrétních farnostech a různé jsou i způsoby přihlašování.
Pokud se člověk na bohoslubu nedostane, je monost "účastnit" se online. Přehled vysílaných bohoslueb najdeš na webu MseOnline.cz.
Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích nosit doma kraasy nad kolena a tílka? Dobrý den. Myslíte si e je normální nosit kratí kraasy sukni nad kolena a výstřihy do V taky přiléhavá tílka? Je to v pořádku nebo vyzývavé? Je mi doma vedro a tak nosím tohle ale nejsem si jistá jestli to není hřích. Děkuji
Sofie, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Sofie,
díky za dotaz. Venku začíná být teplo, tak je to velmi aktuální :) Jaké oblečení nosíme, hodně záleí na situaci, podle které je potřeba vybírat. Myslím, e je úplně v pohodě vzít si doma něco kratšího a tílko, aby ses cítila pohodlně, kdy je vedro. Doma jsi s rodinou, take by to na nikoho nemělo působit vyzývavě. Na mši, do školy a podobně si ale vezmi nějaké jiné oblečení. Máme na výběr spoustu materiálů a lehkých a vzdušných sukní, šatů a triček, ve kterých ti nebude vedro, i kdy budou ke kolenům.
Měj se pěkně! Uij si prázdniny a Velikonoce :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Táhne mě to k Bohu. Jak začít? Milá poradno, zaívám těké období. Jako mladí asi ve 11-12 jsem se snaila sblíit s vírou, ale něco mě přesvědčilo e to je hloupost asi rodina. Ale u jsem větí a rozumnějí a něco mě táhne k Bohu a Jeíi, vdy kdy jedu na kole okolo nějakého kostela tak se mi ta atmosféra hrozně líbí. A potřebuji vědět jak začít?? Děkuji
Kristy, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Kristy,
je krásné, e vnímáš, jak Tě Pán Jeíš přitahuje. Jak začít? Občas se u kostela zastav, zajdi dovnitř, půjde-li to, nebo prostě u toho kostela se zkus k Bohu obrátit několika slovy: poděkovat, poprosit. Klidně přidej i toto: Boe, pokud jsi, prosím, dej se mi poznat.
A bylo by dobré, kdybys postupně zjistila, kde je v okolí nějaká fara, zašla za knězem a poprosila o přípravu ke křtu, pokud nejsi pokřtěná, nebo k dalším svátostem (svaté přijímání a biřmování). Tak poznáš více, kdo je Jeíš, a seznámíš se s dalšími mladými věřícími.
Na cestě k víře Ti přeji hodně odvahy a radosti, protoe pozvat Jeíše, to je poznat zdroj skutečné lásky.
Jan Balík
OtĂĄzka: Prý se máme klanět jen Bohu a ne Panně Marii. Jak to je? Kdy jsem si četla Youcat pro děti, tak jestli jsem to dobře pochopila, bylo tam napsané, e se máme klanět jedině Bohu, ne Panně Marii a ne svatým. Je to pravda?
pomeranč, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá tazatelko,
super, es přečetla YOUCAT pro děti. Pánu Bohu a jedině jemu se klaníme jako Bohu, jemu prokazuje úctu jako Bohu. U Panny Marie a svatých se jedná o zbonou úctu. Myslím, e to vnímáme velice jasně ve svém srdci. K Marii a k svatým se obracíme jako k našim přátelům, jako k těm, kteří se za nás modlí v nebi. Jedině k Bohu, k Otci, k Jeíši, k Duchu svatému se v modlitbě obracíme jako ke zdroji všeho, jako k tvůrci, avšak zároveň jako k tomu, kdo je plný lásky k nám lidem.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak poznám Boí vůli? Dobrý den. Chci se zeptat jak poznám Boí vůli. Jestli se chovám tak jak Bůh chce. Nemám v tom úplně jasno. Děkuji za odpověď
Evi, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Evi,
výtečná otázka a touha: ít podle vůle Boí. Jak to poznávat?
Nejprve je třeba rozlišit, e Bůh si přeje, abychom nekonali hříchy, ale ili pro dobro. Pak se kadý musí ptát, jaký osobní plán má s jeho ivotem Bůh, co Bůh vysnil pro jeho ivot.
Kdo nechce konat hříchy, ale ít podle Boha, ten se snaí ít dle desatera a přikázání lásky. Ano, není to snadné. A mnohdy to vyaduje, aby ses někoho zkušenějšího ptala, zda něco zcela konkrétního je či není hřích. Můeš si o tom popovídat třeba s knězem u zpovědi.
A jak postupně poznávat, co pro Tvůj ivot Bůh vysnil? Jakou ivotní cestu: zasvěcený ivot či manelství, jaké povolání... Je třeba se naučit modlit - setkávat se s Jeíšem. Prosit o to. Pozorovat, k čemu máš nadání. A také se ptát druhých lidí.
Stručně řečeno, chce-li člověk ít dobře, je třeba se naučit modlit a mít někoho zkušeného, kdo umí poradit.
Jan Balík
OtĂĄzka: Asi proívám krizi víry... Milá poradno,
procházím si teď něčím, co by se dalo nazvat \"krize víry\", brzy budu moct jít ke svátostem a opravdu hodlám začít nový ivot a přestat hřeit jak jen to půjde. Jenome čím víc se to blíí, tím mení víru mám... Dává to smysl? Moje rodina na mě kouká jako na blázna, kdy jdu na katechezi a k tomu 2x týdně do kostela a čtu nějakou kníku o Bohu a taky Bibli. Dokonce i moje babička (která se povauje za věřící a byla mi za kmotru u křtu) mi říká, e to přeháním a e se nesmím nechat katol. církví zblbnout a musím to brát racionálně. Jenome jak to brát racionálně? Buď v Boha věřím a chovám se podle toho, nebo v něj nevěřím, nepřijde mi, e existuje \"něco mezi\". Ale vechny tyhle poznámky mých blízkých mi způsobují, e začínám pochybovat o sobě, o tom, e existuje Bůh a o dalích věcech... Připadám si, jakobych si to celé vymyslela, můj táta si myslí, e jsem prostě hysterická a upnula jsem se na víru, protoe nejsem schopná normálně zvládat ivot... Opravdu mě to velmi bolí, navíc určitě kvůli Bohu ztratím i svého kluka, jak u jsem vám psala.. Ale vechno by to stálo za to, kdybych aspoň měla nějakou naději, e mi Bůh dá ve svátostech nějaké milosti a větí víru. Jenome já se bojím, e budu i potom pořád tak osamělá jako jsem teď a e budu pořád kadý den bojovat sama se sebou, abych tolik nepochybovala... Někdy mi přijde, e neexistuje kluk, který by chtěl čekat a do svatby a navíc bez společného bydlení, ale ani mě u takovéhle manelství bez prstýnku neláká, jenom mám pocit, e zůstanu navdycky sama.
Navíc jsem slyela, e jediná dobrá me je tradiční latinská me, ale tu u nás ani nemáme a taky , e se Bůh hněvá na katolíky, kteří přijímají na ruku atd... Prostě je toho na mě nějak moc, vůbec nevím, čemu mám vlastně věřit.
Byla bych ráda, kdybyste mi poradili jak to zvládnout, jestli vůbec pro mě nějaká rada existuje...
Děkuji
Mika, 20 let
OdpovÄÄ:
Milá Miko,
to, co proíváš, je určitý průvodní jev prvních krůčků víry. Určité tápání, na druhou stranu přitahování Jeíšem, ale zároveň i zrazování od druhých a označování za fanatika. Přeji Ti poehnané velikonoce a radost z daru svátostí, blízkosti Jeíše Krista.
V kadém případě je velice vhodné, abys našla spolehlivého a zkušeného kněze, který Ti bude pomáhat na cestě víry. Můe to být třeba zpovědník. Nevím, odkud jsi, ale doporučuji kněze z diecézního centra ivota mládee (Příchovice, Vesmír, Osová Bítýška, Rajnochovice). A také je potřeba najít v církvi domov v konkrétním společenství mladých lidí a nějaké farnosti. Někdy to nalezení přátel ve víře trvá delší dobu, ale neboj se a hledej. Diecézní centrum ivota mládee můe být prvním takovým místem.
Lidský ivot je celý boj - o dobro, proti lenosti, proti pokušení. Křesan bojuje, ale ví, e ten hlavní bojovník na jeho straně je Jeíše. Take odvahu.
Otázka jako latinská mše a přijímání na ruku: Víš, to jsou taková vnitřní témata, která v rodině církve dělají vlny. Ale je třeba vdy hledět ne na názory lidí, ale na slova církve. Řádná liturgie mše je česká, tak, jak ji znáš. Mimořádný způsob je starý způsob slavení, který byl latinsky a vypadal jinak. Tak se slavila mše do roku 1969. Přijímání Krista v eucharistii se musí dít hlavně s úctou. Církev říká, e běný způsob je do úst, ale je moné přijímat i na ruku - jakoby na trůn.
Čemu věřit? Tomu, čemu věří církev. A souhrn toho hlavního je v katechismu. Asi máš YOUCAT, ne? Nebo Tweetuj s Bohem. Super kníky o víře církve.
Jan Balík
OtĂĄzka: Jak je to s napomínáním bliního? Dobrý deň, mám taký problém. Viem, e je správne blízkeho napomenú, keď robí niečo zlé, lebo potom by som mala aj ja podiel na danom hriechu. Ale na druhej strane, vimla som si, e keď sa snaím naozaj druhých napomenú a hoc aj chcem to poveda s láskou a pokorou, tak niekedy si vimnem e ich súdim. Viem, e to nie je dobré a súdi môe iba On, aj sa modlím za to, aby som nebola pyná, aby som bola viac pokorná, aby som videla aj svoje chyby, pretoe niekedy mám pocit, e ako ten druhý robí zle, nejaký hriech a ako dobrá som ja. Vimla som si to keď večer sa modlím a premýžam o dni, tak som sa len strachovala e toho a toho som ete nenapomenula a vlastne ani som si nevimla e aj ja mám hriechy. Hžadám nejakú rovnováhu, napomenú ale by pokorná. Čítala som, e aby som bola pokornejia, nemala by som si víma ich chyby, ale na druhej strane, nebudem ma aj ja hriech, keď druhého nenapomeniem? Mám v tom troku chaos.
Mika, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Miško,
je pěkné, e přemýšlíš o svém ivotě s Pánem. Napomenout máme tehdy, kdy se jedná o váné hříchy a kdy je naděje na nějaký úspěch a nebo se jedná o tak těké hříchy (např. umělý potrat), kdy je třeba alespoň vyjádřit nesouhlas. Není třeba napomínat druhé stále a za vše. Takový člověk je pochopitelně neoblíbený a nakonec ho nikdo nebere váně. Tedy napomínat, ale s mírou.
A jak s pokorou? Ano, kadý má své slabiny a hříchy - jistě i ty. Take pokora vede přes zpytování svědomí, prosbu o Boí milosrdenství, svátost smíření a pak přes častou modlitbu vděčnosti - děkovat Pánu za vše dobré, co ti dává.