OtĂĄzka: Jsem ve stresu ze koly... Dobrý den, u delí dobu se straně stresuji skrz kolu. Buď to jsou nepříjemní učitelé, těké učivo nebo hodně domácích úkolů. K tomu teď jetě příprava na příjmačky a výběr dalí koly. Stres jde na mě vidět. Často nespím protoe přemýlím jestli mám ve nachystané na dalí den, jestli mám udělané vechny úkoly a jestli umím ve na co dalí den píeme test. I kdy vím e mám ve splněno, furt na to myslím. Vímá si to rodina i kamarádi. Jenom dojdu domů a dokáu nad kolou strávit 3 nebo 4 hodiny v nejlepích případech \"jen\" 2. Byla bych ráda za radu nebo názor. Děkuji předem.
Mia, 15 let
OdpovÄÄ:
Milá Mio,
díky za dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Moc mě mrzí, co ve škole zaíváš, protoe i já jsem se během chození do školy cítila podobně, tak vím, jaké to je. A určitě nejsme jediné, protoe se stresem se dnes potýká spoustu lidí. Přesto by se neměl stres brát na lehkou váhu a jako něco, co k ivotu patří. Je toti nezdravý, hlavně z dlouhodobého hlediska.
Podle toho, co píšeš, toho děláš do školy opravdu hodně a připravuješ se poctivě. Abys měla jistotu, e jsi udělala všechno, zkus si udělat seznam a jednotlivé poloky si odškrtávat. Společně s odškrtnutím si řekni, e u není potřeba se tím zabývat, protoe je to hotové. Moná to nepůjde hned, ale zkoušej to postupně :)
Před písemkou zase můe pomoct, kdy si řekneš, e jsi proto udělala maximum toho, co jsi mohla a víc u to nejde, take uvidíš, jak to dopadne. Opravdu si myslím, e jsi ohledně přípravy poctivá. Ne vdycky jde ale udělat všechno, hlavně kdy máš spoustu jiných povinností do školy. Je třeba, abys měla svědomí čisté a naučila se to, co můeš. Pokud se ti náhodou přece jen nějaká písemka nebo zkoušení nepovede, nebývá problém se nechat přezkoušet a známku si opravit. Není to ádná tragédie :)
Důleitý je odpočinek, především kvalitní spánek. Na lepší spánek pomáhá mít pravidelný reim (chodit spát a vstávat kadý den zhruba ve stejnou dobu), nekoukat u večer před spaním do mobilu a počítače. Večer nejez nic těkého a nepij ádné povzbuzující nápoje (káva, zelený nebo černý čaj, kolu nebo energetické nápoje). Můeš si ale třeba zkusit dát odpoledne/na večer nějaký bylinkový čaj - meduňka nebo mateřídouška mají zklidňující účinky, ale existují i různé směsi. Já osobně mám nejradši jenom obyčejnou meduňku :)
Také je důleitý pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud nijak aktivně nesportuješ, zkus aspoň vyrazit na procházku nebo jít do školy/ze školy pěšky. Provětráš se, rozhýbeš a okysličíš si mozek, take i to studium pak půjde lépe.
Co děláš ráda? Nezapomínej se věnovat věcem, které tě baví a dělají ti radost, i kdyby to měly být jen nějaké drobné činnosti. Moná ti to někdy bude připadat jako ztráta času, ale i od učení a školy je potřeba se odreagovat. Hlavně před spaním se sna odreagovat a u moc nemyslet na školu. Zkus si raději číst, kreslit nebo poslechnout oblíbenou hudbu (před spaním spíš nějakou klidnější :)).
Je dobře, e si tvoje rodina a kamarádi všímají toho, e jsi ve stresu. Určitě se jim neboj svěřit s tím, co proíváš a jak se cítíš. Hodně nám toti pomůe, kdy si s někým popovídáme o tom, co se nám děje, protoe pak víme, e na to nejsme sami. Take se neboj přijít za rodiči a popovídat si o tom, e se třeba bojíš zítřejší písemky atd. Určitě se je neboj ani poádat o pomoc. Takový výběr školy je zásadní věc a můe být opravdu stresující. Sedněte si spolu, podívejte se na stránky škol, pobavte se o tom, co by tě bavilo, a ideálně vyrazte na dny otevřených dveří, a víš, jak to na škole vypadá, protoe to ti pomůe s rozhodnutím.
Snad ti rady aspoň trochu pomůou. Zkus nějaké vyzkoušet a uvidíš. Pokud by se situace zhoršovala, trvala dlouho a podobně, můeš se zkusit obrátit na výchovného poradce nebo školního psychologa, popř. psychologa mimo školu. Občas toti pomůe, kdy si s někým takovým popovídáme a ujasníme si to, co proíváme, protoe nám to pomůe vidět věci z jiného úhlu.
Moc na tebe myslím! Samozřejmě kdybys chtěla, můeš kdykoliv zase napsat nám do poradny. I kdyby ses třeba jen tak potřebovala svěřit :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Nevím, o čem se bavit se spoluáky... Ahoj,
nerozumím si s dětmi mého věku. Mám odliné zájmy a já nevím o čem se s nimi bavit. Mnohem více si rozumím se svojí paní učitelkou a s rodiči. Nevím co mám dělat
H., 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj H.,
díky za dotaz. Kadý máme jiné zájmy, take se občas můe stát, e toho nemáme moc společného s lidmi ve svém okolí. Pokud si dobře pamatuju a jsi to ty, tak jsi teď nastupovala na gymnáziu, to znamená, e se svými spoluáky budeš ve třídě ještě několik let. Určitě bych proto na tvém místě nevzdávala snahu se s nimi bavit a hledat nějaká společná témata. Je super, e máš fajn vztah s paní učitelkou a s rodiči, ale to jsou lidé minimálně o generaci starší. Je potřeba udrovat i kontakt se svými vrstevníky.
Neboj se zapojovat do konverzace se svými spoluáky. Jedno velké téma, které máte společné, je škola. Začni se zapojovat pomalu. Moná jsi trochu uzavřenější, tak to zkus nejdřív krůček po krůčku. Je teprve září a do školy chodíte teprve krátce, take je to všechno pořád ve znamení poznávání se. Zajímej se o to, co dělají tvoji spoluáci, co mají rádi atd. Takovými univerzálními témata jsou třeba koníčky a krouky, hudba, kníky, sport... Postupně určitě přijdete na něco, co máte společného, nebo se navzájem obohatíte o vaše odlišné zájmy :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Nebaví mě kola a učení... Ahoj,
straně mě nebaví kola, ani učení. Potřebovala bych nějakou \"Fun school!\". Pomohlo by mi třeba si s někým napsat nebo tak. Je to pro mě straná nuda. Prosím pomoc!
Bettynka, 12 let
OdpovÄÄ:
Milá Bettynko,
díky za dotaz. Škola je občas nuda, kdy se probírá něco, co nás nezajímá. Taky se nám někdy nechce do učení. To znají snad úplně všichni. Moc dobře chápu, e po těch dlouhých měsících, kdy se nechodilo do školy, je to teď trochu šok být zase zpátky v lavici, ale ono to pomalu půjde :)
Jak to udělat, aby tě škola bavila? Zkus si sednout a sepsat si, co máš na škole ráda a co tě tam baví. Moná to nebude snadné, tak si můeš třeba týden psát kadý den po příchodu ze školy, co zrovna bylo ten den super. Kdy se na školu díváš celkově, tak je jasné, e tvé pocity z ní mohou být opravdu negativní. Zaměř se ale na na různé maličkosti - třeba na přestávky, které můeš trávit se spoluáky, na oblíbeného učitele nebo oblíbený předmět, na zajímavá témata, co probíráte atd. Uvidíš pak, e škola není nuda, ale je tam spousta věcí, kvůli kterým stojí za to se tam těšit.
Nejspíš u jsi to mockrát slyšela, ale učíš se pro svou budoucnost. Je super, e se ve škole naučíš číst a počítat. Ještě mnohem suprovější je studium cizího jazyka, protoe pak se nemusíš bát vyjet do zahraničí. Aby ses ve světě neztratila, je potřeba zeměpis... Máš u nějakou představu, co bys v ivotě chtěla dělat? Nějaký sen? Zkus brát školu a studium jako prostředek, který ti pomůe toho snu dosáhnout :)
V dnešní době jsme přehlcení různou zábavou, kterou máme na sociálních sítích a na internetu, take sezení ve škole nám pak můe připadat jako hrozná nuda. Procvičovat trochu víc zábavně můeš doma při opakování a učení se. Napadá mě třeba portál https://www.umimeto.org/, kde si můeš vybrat ze spousty předmětů a interaktivní formou je procvičovat. Najdeš ale i spoustu jiných stránek nebo aplikací do mobilu, kde se můeš učit zábavnou formou.
A se daří! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Četla jsem si straidelné historky a teď se bojím Ahoj.
Četla jsem si straidelné historky, a pak jsem si chtěla jít zahrát hru a tam Zombie. To se mi jetě nikdy nestalo. Docela se bojím. Díky za pomoc
Pavla, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Pavlo, díky za dotaz. Odpověď je docela jednoduchá. Strašidelné historky jsou napsány právě proto, aby se člověk bál. Take jednoduchá rada: nečti je, nebo alespoň rozhodně ne večer a před spaním. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jsem na své vysněné kole, ale nejsem spokojená Ahoj,
jsem na gymplu, své vysněné kole, ale stále nejsem spokojená. Přijde mi, e některéholky ve třídě jsou jiné a e si s nimi nikdy neporozumím. Taky jsem stále unavená a nevyspaná. Máme jet na adapák a já se bojím, ve čtvrté třídě na kole v přírodě a moc se mi tam nelíbilo. Jsem hodně vázaná na rodiče a kdy jedu na nějaký vícedenní pobyt, tak se mi po nich moc stýská a pláču.Vím, e je to příleitost k bliímu seznámení, ale děsí mě být necelé 3 dny pryč.Prosím poraďte mi, jak se z toho dostat a být na této kole spokojená a jak se rozhodnout, jestli jet nebo nejet.
H., 11 let
OdpovÄÄ:
Ahoj H, díky za dotaz. Nástup do nové školy je vdy náročný. Noví učitelé, noví spoluáci, nové předměty, nové prostory, nové... Vlastně všechno je najednou jiné, ne na co jsi byla zvyklá, e? Píšeš, e jsi stále unavená a nevyspaná. Zkus tento týden chodit spát ve stejnou dobu, a alespoň hodinu předtím u buď v relativním klidu, to znamená - ádný mobil, ádné pc, ádná kriminálka v televizi:) atd. Kdy je toti člověk odpočinutý, tak mu potom ráno hned svět připadá veselejší:). O tom, jak se orientovat a "zabydlet" v nové škole je fajn článek u nás na webu. Přečti si ho, je tam fůra vychytávek:). https://www.in.cz/clanky/skola/pomoooc-skola-xli.htm.
A co se týká adapáku. Píšeš, e jsi hodně fixovaná na rodiče a máš strach. Ale je to taky výzva k blišímu poznávání spoluáků, učitelů, k překonání strachu, výzva k překonávání překáek... A tři dny zas není tak moc:). Ale rozmyslet se nakonec stejně musíš sama. Tak a to všechno dobře zvládneš! A klidně se zase ozvi. M.
redakce IN!
OtĂĄzka: Bojím se, e nezapadám mezi spoluačky... Mám IN moc ráda a vidím, e zde umíte vyřeit spoustu problémů a tak píi také. Mám problém s tím, e mé spoluačky se baví jinak ne a já a bojím se, e k nim nezapadám. Například se nebavím vůbec o klucích nebo se nebavím se starími áky naí koly. Myslela jsem sibe je to tím, e jsou ze stejné vesnice a já od nich bydlím daleko, ale dola jsem k názoru, e i tak bych byla jiná ne ony. Dokáete mi prosím poradit?
Týna, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Týno,
děkujeme za tvůj dotaz a důvěru k nám :)
Píšeš, e se kamarádky baví jinak, ne ty, a bojíš se, e k nim nezapadáš. Kadý jsme nějaký, kadý máme nějaké zájmy a koníčky, a to nás dělá jedinečnými a je to tak úplně v pořádku. Někdy se nám ale můe zdát, e s někým jiným nerozumíme, protoe nemáme nic společného. Chápu, e to můe být o to víc vidět v třídním kolektivu, kde nemáš tak velký prostor vybrat si kamarádky, se kterými toho máš hodně společného.
Co s tím? Určitě bych doporučovala zkusit hledat témata, která máte společná. Jsou to tvoje spoluačky, take se spolu určitě můete bavit o škole. To je takové věčné téma :) Pak to můou být různé koníčky, krouky, hudba, filmy, seriály, kníky... Věřím, e určitě budeš mít během školního roku spoustu příleitostí najít se svými spoluačkami společná témata k hovoru.
Myslím, e ani není na škodu se někdy připojit k hovoru, který třeba úplně není tvým předmětem zájmu. Můe to být příleitost, jak se něco nového dozvědět a ukázat, e máš zájem o to, co zajímá tvoje spoluačky. Samozřejmě se do toho ale nenu za kadou cenu, pokud by ti to bylo opravdu nepříjemné.
Myslím na tebe, a se ti v novém školním roce daří a posílám ještě odkaz na jeden náš článek: https://www.in.cz/clanky/pratelstvi/jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv.htm Sdílím ho tu holkám do poradny docela často, tak se na něj mrkni. Moná by ti taky mohl pomuct trošku víc se začlenit do kolektivu svých spoluaček. A klidně nám zase můeš kdykoliv napsat :) Martina
Frederico Cintra CC-BY
OtĂĄzka: Jak udělat studijní plán? Ahoj,
Zaujal mě dotaz Péti i závislosti. Jak mám začít se třeba učit nebo takhle podle plánu cvičit. Nebo jak udělat tento plán do koly moc děkuji za odpověď
Brunetka, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Brunetko,
návrh plánu pro Peu byl hlavně proto, aby si dokázala vytvořit nějaký program, měla co dělat a netrávila tolik času na internetu, s čím bojuje. Samozřejmě plán si můe udělat kadý na cokoliv. Třeba na učení a školní povinnosti je fajn mít aspoň trošku přibliný plán. Z pánu pro Peu klidně můeš alespoň zhruba vycházet, jen si uprav časy a aktivity podle toho, čemu se chceš věnovat, přidej školní rozvrh a tak.
Zkusím ti napsat pár tipů, jak by sis mohla sestavit svůj plán. Vdycky je potřeba vyjít individuálně ze tvých potřeb, moností a schopností, školního rozvrhu atd. Někdo potřebuje na učení víc času, někdo míň. Někdo má ve škole víc úkolů, někdo míň...
- Sepiš si, co všechno potřebuješ stihnout, nebo čemu se chceš věnovat. (Kdy se chceš např. začít sama učit nějaký cizí jazyk, tak si můeš určit, e se mu dvakrát týdne budeš 45 minut večer věnovat a o víkendu si dáš půl hodinové opakování. Takové naplánování ti pomůe vytrvat. Časové rozvrení záleí na zvolené aktivitě a tvých časových monostech.) Při plánování rozlišuj důleité a nedůleité. Čím víc povinností člověk má, tím víc musí vypouštět nedůleité úkoly.
- Plán (alespoň přibliný) na další den si udělej večer. Někomu ale můe vyhovovat vstát třeba o deset minut dřív, plán si pročíst, projít si ho, něco vyškrtat a něco přidat. Občas je potřeba plán upravit během dne a přidat úkoly, které se objevily ve škole.
- Stanov si čas, kdy budeš dané věci dělat. Někdo píše úkoly hned po příchodu ze školy, protoe u by se k nim nedonutil. Někdo si zase potřebuje po příchodu ze školy trochu odpočinout a úkoly píše a později. Správný návod neexistuje.
- Nezapomeň na pohyb. Pokud chodíš na nějaké sportovní krouky a máš dost pohybu tam, tak není potřeba u nějak cíleně plánovat další pohyb. Pokud nejsi moc sportovně zaloená, je fajn vyrazit na aspoň procházku, nebo jít ze školy pěšky nebo vystoupit o zastávku dřív a strávit nějaký čas venku na vzduchu, pokud to samozřejmě situace dovoluje. (A nezapomeň říct rodičům, e jdeš pěšky, a o tebe nemají strach, e jdeš pozdě ze školy.) Taky to můe být procházka s kamarádkou atd.
- Důleitý je i odpočinek. Je fajn být produktivní a pořád něco dělat, ale člověk se taky potřebuje odreagovat. Odpočinek není jenom sezení a nic nedělání, ale je to i nějaká činnost, kterou máš ráda, čtení, kreslení, poslech hudby... I ta procházka můe být součástí odpočinku :)
Kdyby se náhodou stalo, e kvůli koronaviru budou zavřené školy (ale snad k tomu nedojde), můe vytvoření nějakého plánu hodně pomoct zvládnout všechny povinnosti a člověk se tak vyhne tomu, e se mu nahromadí úkoly za několik týdnů :)
Plány jsou super, stejně tak i různé rutiny, které nám umoňují dělat věci rychleji, nebo třeba To do listy. Spoustě lidem pomáhají zůstat produktivní a splnit své povinnosti. Je potřeba mít na paměti, e kadému vyhovuje něco jiného. Někdo potřebuje plán přesný na minuty, někomu stačí plán orientačí, někdo ani nemá diář a nesnáší rutinní aktivity a rád má kadé ráno jiné, ale stejně je produktivní. Někdo zastává názor, e je super vstávat v pět ráno, někdo zase radši pracuje dlouho do noci... Ponocování sice moc nedoporučujeme, ale zkus přijít na to, co je nejlepší pro tebe a jaký způsob ti vyhovuje, aby sis v klidu zorganizovala čas, všechno stihla a měla i volný čas pro sebe.
A i kdy jsou plány fajn, tak bych chtěla zdůraznit, e ivot vdycky nejde podle plánu. Dost často musíme improvizovat, měnit své plány a tak, take nebuď smutná, kdy se ti občas nepodaří jet podle plánu a musíš dělat změny. Umět improvizovat a přizpůsobit se, je taky důleité.
V zářijovém čísle našeho časopis In! budeme mít článek o organizaci času, tak na něj mrkni.
A se ti daří a kdytak se zase ozvi. Martina
PS: Ještě jsou prázdniny, take si uívej léto a nestresuj se učením! :)
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak si najít na gymnáziu nové kamarády? Ahoj IN!,
v září nastupuji na gymnázium a nevím jak si najít nové kamarády (jsem hodně stydlivý typ člověka).
Moc děkuji za rady.
Hezký den.
Barča, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Barčo,
díky za tvůj dotaz. Ptáš se, jak si v září na gymnáziu najít kamarády. Podle tvého věku usuzuju, e jdeš do primy, kde budete všichni noví a pravděpodobně nebude nikdo nikoho znát. O to bude seznamování snazší, protoe se budou seznamovat všichni se všemi.
Je naprosto v pořádku, e jsi trochu stydlivější, kadý jsme nějaký. Vím, e je to pro tebe těké se takhle s někým seznámit, protoe i já jsem stydlivější, tak jsem to mnohokrát zaila. Kdy se budeš s někým seznamovat, představ si, e i mnoho tvých spoluáků můe být stydlivých a bát se druhého oslovit. Tím, e se nějakému spoluákovi/spoluačce představíš, začneš konverzaci. Mleš se ptát na to, kam chodil předtím na školu, jak se mu tady zatím líbí, co rád dělá, na jaký předmět se nejvíc těší atd. a k tomu říct i něco o sobě. Během pár dní se můete bavit o tom, jak se vám zdají jednotliví vyučující a předměty, co se vám zdá nejzajímavější... Jen pozor, vyhni se nějakému pomlouvání a negativním soudům.
Jako tip ti tu dávám ještě odkaz na náš článek, jak dobře působit na ostatní. Moná by ti to také mohlo pomoct při komunikaci s ostatními: https://www.in.cz/clanky.php?idUmisteni=pratelstvi&clanek=jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv
Myslím na tebe, a se ti v nové škole líbí a najdeš si spoustu kamarádů. Zatím si ještě uívej prázdniny! Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Nenala jsem si ve třídě kamarády... Ahoj! Mám problém se spoluáky. Do třídy chodím u tři roky a nenala jsem si ádné kamarády. Neumím si začít jen tak s někým povídat a tak trávím přestávky sama s kníkou. Ze začátku bylo vechno v pohodě, ale pak jsem u byla jediná, kdo netrávil přestávky s někým nebo aspoň na telefonu. Ve třídě se mi začali vichni smát. Teď u se stalo i to, e jsem vela do třídy a sedla si do lavice a vichni utekli na druhou stranu třídy, aby nemuseli být u mě. Nevím, co si mám o tom myslet.
retse, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj retse,
díky za tvůj dotaz a za důvěru. Píšeš, e sis za tři roky ve třídě nenašla ádné kamarády. Podle tvého věku usuzuju, e jsi moná přestupovala na jinou školu nebo do jiné třídy? To bývá dost těké. Někdo je víc otevřenější, take mu nedělá problém se začít s někým bavit. Ty jsi zřejmě uzavřenější, take to pro tebe není tak lehké. Spoluáci dost často vycítí, e je někdo trochu jiný a můou si na jeho účet dělat různé vtípky, třeba právě utečou na druhou stranu třídy.
Určitě se nevzdávej toho, e by sis ve třídě našla kamarády. Není tam někdo, s kým máte nějaké společné koníčky a nestojí taky ve středu dění, ale drí se spíš stranou? Je dost pravděpodobné, e teď po prázdninách bude ve třídě úplně jiné uspořádání. Nějaká přátelství poleví atd. Můeš vzít začátek školního roku jako takové předsevzetí, e zkusíš alespoň s někým ze třídy navázat kontakt. Vím, e je to těké, kdy pro tebe není snadné začít si s ostatními povídat. Zkus to po malých krůčcích. Zeptej se, jak se mají, jaké měli prázdniny, kde byli, pochval jim něco atd. Mrkni se na náš článek Jak být holkou do nepohody, mohl by ti dát inspiraci, jak na druhé lépe působit a o čem se třeba bavit: https://www.in.cz/clanky/pratelstvi/jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv.htm
Samozřejmě pokud by přetrvávalo nějaké nepěkné chování ze strany tvých spoluáků, posměch, odstrkování, uráky atd. určitě se obra na nějakého vyučujícícho, školního poradce a rodiče, aby i oni zasáhli a předešlo se tomu, e dojde k nějaké váné šikaně. Takové věci je třeba řešit a nikdo nemá právo ti ubliovat.
Teď jsou prázdniny, tak si je zkus pokud mono uít, odreaguj se od školy a moc na ni nemysli. Kdybys potřebovala, klidně nám zase napiš, trochu víc se rozepiš a zkusíme spolu přijít na to, co by se dalo dělat dál :) Martina
redakce IN!
OtĂĄzka: Ve kole se mi smějí, protoe si radi čtu... Ahoj! Ve kole se mi smějí, protoe si radi čtu ne povídám. Taky jim přijde divné, co za kníky čtu. Nejvíc jim ale vadí, e ráda píu. Nevím co mám dělat. Prosím o radu a děkuji.
Anonym, 13 let
OdpovÄÄ:
Ahoj,
díky za dotaz. Spoluáci občas mají prolém přijmout někoho, kdo se něčím odlišuje - třeba právě koníčky. Na čtení ani psaní není vůbec nic špatného, jsou to super koníčky a nemusíš se za ně stydět. Úplně chápu, e si nejspíš radši čteš, ne aby sis povídala se spoluáky. Zkus s nimi ale občas prohodit pár slov, zeptat se, jak se mají, popovídejte si o škole, trochu víc se poznejte atd. Začni nějakými drobnostmi, později se s nimi třeba můeš pobavit i o tom, co čteš a proč tě to baví. Čtení je super a tohle vůbec neznamená vzdávat se svého koníčku kvůli ostatním. Ale je potřeba také nezapomínat na to, e důleitá je i komunikace s ostatními :) Martina