OtĂĄzka: Zhubla jsem a vynechala mi menstruace. Co mám dělat? Ahoj redakce, chtěla bych se zeptat,zhubla jsem par kilo a od té doby nemám menstruaci.Co mám dělat? mamka říká e je musím nabrat zpátky a do toho se mi opravdu nechce. Prosím poraďte mi.Lussi
lussi, 14 let
OdpovÄÄ:
Milá lussi,
je pravda, e úbytek hmotnosti můe menstruační cyklus naruit, zvlá, pokud je příli rychlý. Bohuel jsi nenapsala, za jak dlouhou dobu jsi zhubla a o kolik kg. Měj ale na paměti, e příli rychlé hubnutí (např. 4 kg během 14 dnů apod.) není dobré a tělu více kodí ne prospívá. Take ádné drastické diety. Lepím řeením je přeměnit tuk na svalovou hmotu pravidelným posilovacím cvičením. Tvoje váha moná zůstane stejná, ale postava se zpevní a bude vypadat tíhlejí a ty ze sebe bude mít také lepí pocit.
Příčin vynechání menstruace můe být ale celá řada, nemusí to souviset jenom s váhou. V období vývoje a dospívání probíhají v naem těle různé hormonální změny a nepravidelná mentruace proto není výjimkou. Dalí moností je porucha funkce títné lázy, kterou je potřeba řeit pomocí léků. Pokud by výpadek menstruace trval déle ne 3 měsíce, zajděte spolu s mamkou ke tvé obvodní lékařce, která tě prohlédne a poradí nejlépe. Myslíme na tebe, měj se hezky!
redakce IN!
OtĂĄzka: Jak pouívat tampon a je to vůbec vhodné? Milá redakce,
jsem bývalá čtenářka. Nevím, kde se zeptat, tak bych vyuila této monosti.
Mám problémy s trávením a čeká mě kolonoskopické vyetření. Problém je, e mi to asi zrovna vyjde na menstruaci. Lékař říkal, e to nevadí, pokud po dobu vyetření pouiji tampon. Problém je, e tampony nepouívám, take vůbec nevím, jak se s nimi pracuje a jestli je to třeba vhodné, kdy jsem svobodná a panna.
Děkuji moc.
S pozdravem
Miki
Miki, 28 let
OdpovÄÄ:
Milá Miki,
pouívání tamponů se můe ze začátku jevit jako obtíné, ale vechno je o zvyku. Chce to zkouet a nenechat se odradit, kdy to nepůjde hned. Pokud s tampony začíná, zvolila bych tampony s plastovým aplikátorem (např. Tampax Compak) - seene je ve větině drogerií. Kadá krabička obsahuje návod, jak tampon správně zavést (nejlepí je to zkouet ve dnech nejsilnějího krvácení). Přečti si také pozorně dalí informace (ohledně nemocí, výměny tamponů a infekcí). Nezáleí na tom, zda jsi panna nebo ne - tampony můe pouívat kadá dívka.
Přejeme, a vyetření dobře dopadne.
Měj se moc hezky.
redakce IN!
OtĂĄzka: Je hřích, kdy si dívka holí intimní partie? Ahoj redakce :) Ráda bych se na něco zeptala. Je hřích, kdy se dívka holí v intimních partiích, tříslech? Jednou jsem slyela, jak p. jáhen říkal, e je to nepravost. Take nyní nevím, co je vlastně pravda. A co mohu, či nemohu, obzvlátě teď v létě. Děkuji
I., 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj I., kdy přemýlíme nad tím, jestli je něco hřích nebo ne, je dobré vyjít z definice hříchu: Hřích = vědomé a dobrovolné přestoupení Boího zákona. To znamená, e hříchem je takový skutek, kdy se sama dobrovolně (nez toho, e by mě někdo nutil) rozhodnu udělat něco, o čem vím, e to je proti Boímu zákonu (desateru), i kdy vím, e tím někomu ublíím, e je to patné. Vdycky je důleité, s jakým úmyslem jednám, jaké mám důvody. Holení intimních partií z hygienických důvodů samozřejmě hříchem není. Zvlá v létě je dobré oholit alespoň chloupky v okolí třísel, pokud se chystá vyrazit ven v plavkách (tzv. „holení do plavek“). To, jestli si člověk holí intimní partie nebo ne, je věc vkusu a osobního názoru kadého, podobně jako třeba holení chloupků na nohou nebo pouívání tamponů. Měj se moc hezky!
redakce IN!
OtĂĄzka: Bojuji s anorexií. Je sobectví nepodělit se o svačinu? Milá redakcia! Bojujem s chorobou, ktorá sa volá anorexia a mám isté pochybnosti. Mám nastavený reim, e zjem vetko, čo mi mamina naloí. Lene keď sme niekde na túre alebo aj v kole cez prestávku, vdy mám také nutkanie sa s desiatou podeli (niekedy aj s obedom). Keď sa nepodelím aspoň s kúskom, pripadám si strane sebecká. Keď som sa na to pýtala na spovedi, kňaz mi povedal, e jedlo je teraz môj liek a e s liekmi sa predsa nedelíme. poradil m, aby som poiadala maminu, aby mi niečo pribalila aj na ponúknutie. Lene ja potom mám pocit, e nedávam zo svojho a to nie je pravá láska. Raz boli v In-e blahoslavenstvá na prázdniny a bolo tam, e blahoslavení sú tí, ktorí sa podelia o desiatu, lebo hoci nebude nasýtené plne ich telo, ale získa z toho dua... Je teda správne sa deli o svoju desiatu alebo mám radej poslúchnu maminu a kňaza, príp. čo by som ete mohla urobi? Ďakujem za pochopenie a Vá čas :-)
Marry, 15 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Marry, moc si váíme toho, e ses na nás obrátila s takovým osobním dotazem. V redakci souhlasíme s Tvojí maminkou a s knězem. Jídlo je teď opravdu lékem, který Ti má pomáhat. To, e se ráda dělí s ostatními, je hezké, ale člověk vdycky musí uvaovat, jestli tím zároveň někomu neubliuje (sám sobě nebo třeba mamince, která jídlo připravuje pro Tebe a věří, e je sní Ty sama). Také to, co čteme, není dobré brát vdycky doslova, ale snait se to "napasovat" na svoji konkrétní situaci. Představ si, e by mezi blahoslavenstvími bylo napsané, e je astný ten, kdo si vyjde na dlouhou procházku do přírody a děkuje Bohu za její krásy. Sama o sobě je ta věta pravdivá a hezká, ale copak bych mohla vyrazit ven na dlouhou procházku, kdy mám chřipku a vysoké teploty? Určitě ne. A podobně je to i s blahoslavenstvím o dělení se se svačinou. Vím, e je pro Tebe těké se nepodělit (stejně jako je těké pro toho, kdo má chřipku, aby vydrel leet v posteli, kdy je venku krásné počasí), ale není to sobectví. Sobectví by bylo, kdybys myslela jenom na sebe. Ale Ty si přece dělá starosti o spoluáky u jenom tím, e se s nimi chce podělit. A Bůh vidí do Tvého srdce a ví, e nejde o sobectví. A také pomysli na to, e tím, e sní svačinu a oběd sama, bude myslet na maminku a na to, e jí tím udělá radost. A to přece také není sobectví. Napadla nás jetě jedna věc: Pokud by ses opravdu chtěla podělit ze svého, můe čas od času něco spoluákům koupit ze svého kapesného a tak jim udělat radost. Ale není to nutné. Myslím, e můe mít klidné svědomí i bez toho. Má dobré srdce a kamarádi se s Tebou nepřestanou bavit jenom kvůli tomu, e se s nimi nepodělí o svačinu. Moc na Tebe myslíme, aby ses trpělivě léčila a byla brzy zdravá.
redakce IN!
OtĂĄzka: Jsou nějaké přírodní přípravky pro urychlení růstu vlasů? ahojky redakce! potrebuji od vas poradit... nedavno jsem byla u holicky a ta mi moje vlasy zastrihla vic nez jsem si rekla.. nevite o nejakych prirodnich pripravcich ktere by mohly zrychlit rust vlasu??? , chtela bych svou delku totiz zpatky:D dekuji! (jsem si vedoma toho ze nejste odbornici, jen jestli o necem nahodou nevite :)))
čtenářka, 12 let
OdpovÄÄ:
Ahoj čtenářko, nějaké přípravky existují, mezi ty přírodní patří opláchnutí hlavy březovou, lopuchovou nebo kopřivovou vodou a následná jemná masá hlavy. Důleitý pro růst vlasů je také zinek, který se dá koupit v lékárně v tabletách, ale obsahují ho také vajíčka, maso, játra, dýňová semínka nebo obilné klíčky. Zázrak se sice konat nebude, ale vlasy by měly vyrůst o něco rychleji. Do té doby, ne povyrostou, zkus na svém účesu najít i něco pozitivního, abys při pohledu do zrcadla nepropadala panice - plus je třeba u jen to, e nemá tak "těkou hlavu" ;-) Moná se nový účes nelíbí tobě, ale lidem ve tvém okolí ano. Nikdy není nic jenom černé nebo jenom bílé. Tak přejeme, a to dokáe vnímat. Dríme palce. P.
redakce IN!
OtĂĄzka: Kdy si nehty častěji stříhám, rostou rychleji? Ahoj :) Chtěla jsem se zeptat, jestli platí, e kdy si nehty častěji stříhám, tak jestli pak rostou rychleji?
Janča, 14 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Jančo, u nehtů platí jediné - rychleji rostou nehty na rukách ne na nohách. Stříhání na růst nehtů vliv nemá. Ty na rukách vyrostou přiblině o 0,1 mm za den, a u je pravidelně stříhá nebo ne.
redakce IN!
OtĂĄzka: Kdy si holím intimní místa, straně to svědí. Co s tím? Dobrý den, mám takový dost osobní dotaz. Vdy kdy si oholím intimní místa, tak mě to straně svědí. Dávám si na to krém NIVEU i při holení, protoe se holím iletkou. Pak se namau také niveou a dalí tři dny znova. Tak bych se chtěla zeptat jestli dělám něco patně a nebo jestli je nějaký olej nebo speciální krém. A jestli jo, tak kolik stojí a kde se dá koupit? děkuji
L, 16 let
OdpovÄÄ:
Ahoj L, myslím, e by pro Tebe bylo řeením vyměnit Niveu za pěnu nebo gel na holení, pořídit si novou iletku a nějaký krém na citlivou pokoku (po holení). Také záleí, jak moc si chce intimní místa holit. I v létě bohatě stačí, kdy oholí chloupky jen po stranách, aby v plavkách a ve spodním prádle nebylo nic poznat. Není nutné jít úplně dohola. Před holením je potřeba chloupky změkčit - být pár minut v teplé vodě (sprcha či vana), lépe se pak s nimi bude pracovat. Potom nanes gel či pěnu na holení a iletkou odstraň chloupky u vnitřní strany stehen a pod břichem. Opláchni vlanou vodou a nanes krém na citlivou pokoku. Informace o cenách těchto přípravků zjistí v kadé drogerii, kde Ti i poradí (my nechceme propagovat jednu značku a nemáme takový přehled jako prodavačky). Věřím, e se vechno zlepí. Přeji Ti hezké skoroletní dny!
redakce IN!
OtĂĄzka: Co si myslíte o očkování proti rakovině děloního čípku? Jak moc je to nutné a jak toto onemocnění vzniká? Je očkování účinné?
Katka, 16 let
OdpovÄÄ:
Katko, nejprve to nejdůleitějí není to očkování proti rakovině. To se jen tak lidově říká. Jedná se o očkování proti 2 nebo 4 kmenům tzv. papilomavirů (HPV). Dva z těchto kmenů (genotypů), číslo 16 a 18, se podle některých studií téměř v 70 % případů podílejí na rozvoji rakoviny čípku. To ale jinými slovy znamená, e více ne ve 30 % tyto genotypy v souvislosti se vznikem rakoviny neprokáeme. Očkování má navodit tvorbu protilátek vůči těmto genotypům. Tak jako kadá očkovací látka, ani tato není úplně účinná. Ji dnes je prokázáno, e po 7 letech od naočkování klesá počet dívek, které mají protilátky v sobě aktivní. Tak jako kadá očkovací látka, i tato samozřejmě můe způsobit komplikace po očkování. I kdy propagátoři očkování tyto vedlejí účinky zlehčují, je pravda, e jsou popsána i úmrtí, o kterých se mnozí domnívají, e vznikla v souvislosti s očkováním. Rakovina je závané onemocnění. Vzniká tak, e se začnou nekontrolovatelně mnoit buňky určitého orgánu, v tomto případě buňky děloního hrdla. Povauji za důleité sdělit, e faktorů, které se spolupodílejí na rozvoji rakoviny, je více: časný začátek pohlavního ivota (před 17. rokem věku, podle některých je rizikové období do 21. roku); častá změna sexuálních partnerů či více sexuálních partnerů; kouření; uívání steroidů hormonální antikoncepce; stresy, poruchy ivotosprávy s nedostatkem vitaminů. Těko říct, který z faktorů se podílí více, který méně. Předpokládám, e na otázku, zda je toto očkování nutné, si odpoví sama. S úctou MUDr. Ludmila Lázničková redakce IN!