OtĂĄzka: Spoluačky mě ikanují Ahoj redakce, trápí mě moje spoluačky. Víte, mám od mala takověj jemnějí obličej ne ostatní, a řekla bych, e to je právě ten kámen úrazu. Nechci aby to vyznělo namyleně, já sama mám problémy často se sebepřijetím, ale okolí mi neustále potvrzuje, e jsem prostě hezčí ne ostatní. A to je právě ten problém, protoe mě kůli tomu holky ze třídy nemaj rády, kamarádství kůli tomu prostě zase krachne. Přitom fakt nejsem nafoukaná, snaím se být milá atd...a kdy se jetě učím, tak je to jetě horí. Víte, mám pocit, e lidi chcou, abyste byli buď hezcí, ale zato blbí, a pokud jste jetě milí, tak máte útrum. Ty holky si na mě prostě asi zasedli. Ony vyloeně čekaj na jakejkoliv můj přeřek, pětku, omyl nebo trapas. Nemůu si u ani prostě zívnout, aby se jim na tom něco nezdálo. A to doslova. Navíc jsem zjistila, e se domluvili, e mi schválně nebudou radit, abych to měla blbě. A pak kdy mi učitelka něco vytkne , taj je to \"straně vtipný\". Vůbec si neuvědomujou, jak mi tím ubliujou.:(( sem smutná, a trápí mě to. Moje sebevědomí je u tak dole, e u se ve kole radi vůbec neprojevuju. O to víc mě to příjde trapný, protoe jsme u ve čtvráku. Ach jo. Nemáte nějakou radu?
J., 19 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, děkujeme, e jsi sebrala odvahu a svěřila se nám se svým problémem, moc si toho váíme. V redakci jsem se shodly na tom, e to nejlepí, co teď můe udělat, je obrnit se trpělivostí a odvahou a přetrpět těch posledních několik měsíců koly.
Jsi v situaci, kdy sama poznává, e lidská závist a nepřejícnost někdy nezná mezí a i kdy jí nedá záminku, sama si nějakou najde. Take se připrav i na to, e i kdy se nebude projevovat, tak si ty, které "chtějí psa bít, hůl vdycky najdou". Bohuel druhé lidi ze dne na den nezměníme, i kdybychom sebevíc chtěly. Můe si se spoluačkami v klidu a na rovinu promluvit o svých pocitech (a nezapomenout dodat, e ti přece nemají co závidět, e i ony mají spoustu schopností a dobrých vlastností), můe se za ně začít modlit, můe spoluačce ve chvíli, kdy se ti posmívá nebo má nejapné poznámky říct třeba: "Udělala jsem ti něco, e jsi na mě taková?" (aby si uvědomila ona i její okolí, e dělá něco patně).
Dalí rady, jak reagovat na posměch, najde v dubnovém čísle IN! v rubrice INkognito. Nic z toho ti ale na 100 % nezaručí, e to tvoji situaci zlepí. Proto radíme: Vykali se teď na spoluačky a na jejich řeči. Soustřeď se na to, aby ses dobře připravila na maturitu a na přijímací zkouky. Jsi u ve čtvráku, take kolu brzo opustí a v dalích letech si u bude kamarády vybírat sama (a u půjde dál na kolu nebo do zaměstnání). Nějaké depky a rozčilování ti u za to nestojí. Ví, kdo závidí a ubliuje druhému, trestá nejvíc sám sebe. To si připomínej ve chvílích, kdy ti bude těko. Hlavu vzhůru, zatnout zuby a vydret! Dríme palce a myslíme na tebe v modlitbě. A kdyby něco, klidně nám znovu napi.
redakce IN!
OtĂĄzka: Mám problém s nervozitou Ahoj! Mám problém se svojí nervozitou. Kdy se něco děje, třeba říkám nějakou prezentaci, nebo jen říkám něco víc lidem nebo i jednomu člověku, něco důleitýho, najednou se úplně změním. Ztuhne mi obličej,nevím, jak se tvářit, potím se. Nevím, co s tím mám dělat, protoe před tou událostí nervozní nikdy nejsem, začne to vdycky a kdy řeknu první slovo...Nevím, jak s tím bojovat, protoe si to nemůu nacvičit, kdy se mi to stane a při té situaci.. přitom prakticky vdycky kdy se mi to stalo tak lo maximálně o dobrou známku, kterou vlastně ani omc nepotřebuju. Mrzí mě to, protoe pak ve společnosti nevypadám přirozeně a je to takový trapný ;) Neumíte, prosím, nějak poradit? Letos budu maturovat, a bojím se, e se mi to stane i při maturitě...
Deni, 18 let
OdpovÄÄ:
Ahoj Deni, jedna rada hned na úvod: Je zbytečné bát se dopředu, e se něco stane, protoe si to potom často vsugerujeme a nakonec jednáme podle "scénáře", který jsme si ze svých obav připravili sami. Mnohem lepí je si dopředu říkat, e to zvládne, e o nic nejde. Přece tě nikdo nezabije, kdy řekne něco patně. Zvlá u maturity má komise pro nervózní studenty pochopení, to mi věř. Nebyla bys první ani poslední, komu by pomáhali, aby z něj něco dostali. Jsou na to zvyklí. Take ádné zbytečné strachy předem. I kdyby se ti to stalo, tak co. Můe se ale učit s trémou, kterou má při mluvení s lidmi, pracovat. Docela dobře fungují dechová cvičení. Předtím (nebo i přitom, kdy se v tobě začne vechno stahovat), se zkus v řeči zastavit a několikrát se zhluboka nadechni a pomalu vydechni. Při nádechu je dobré si třeba představit, e má nahoře na hlavě háček a něco tě v průběhu nádechu jakoby táhne vzhůru. Opravdu to funguje a nádech je tak hlubí. ;-) Co také pomáhá, je představit si své posluchače v nějaké netypické situaci (třeba v pyamu nebo na záchodě) a celou situaci tak odlehčit. Také pomáhá, kdy se před tím, ne bude mluvit, napije, nejlépe čisté vody. To proto, aby ti nevysychalo v krku a nevedlo to k jetě vyí nervozitě. No a na závěr to, co funguje nejlépe, ale je k tomu potřeba být na sebe přísná: mluvit, mluvit a mluvit. Vyhledávat co nejvíce situací, kdy se můe chopit před druhými slova a učit se s nervozitou pracovat. Protoe nic nejde samo, vemu se člověk musí učit. Uvidí, e a se trochu "otrká", nervozita se bude postupně zmenovat a moná vymizí úplně. Dríme palce při tréninku i při maturitě! P.
redakce IN!
OtĂĄzka: Má v dnení době smysl V? Ahojky, má v dnení době smysl vysoká kola? Ze vech různých pohledů... Přeji vám krásný den :-)
lola, 17 let
OdpovÄÄ:
Ahoj, asi nečeká, e na tuto otázku odpovíme "ano" nebo "ne". To toti ani nejde. Vysoká kola má určitě svůj význam, je ale otázka, jestli v dnení době není spousta mladých "tlačena" na kolu rodiči a příbuznými, jenom aby "měli nějaké lepí vzdělání a uplatnění". Jsou toti obory, kde se člověk uplatní i bez V a pokud je ikovný a práce ho baví, nevidím důvod, proč by měl studovat kolu, která mu v jeho případě k ničemu nebude (např. kadeřnice, cukrářka, kuchařka, absolventka polygrafické koly, tesař, zedník,... ale i spousta IT specialistů a programátorů si vystačí se střední kolou). Na druhou stranu jsou střední koly a obory, kde se absolvent bez pokračování na V moc neuplatní (čtyřletá a víceletá gymnázia a z oborů třeba veobecné lékařství, práva, učitelství na Z a S, architektura, psychologie, sociální práce...). Ani tady není zaručeno, e se člověk bude ivit tím, co vystuduje, ale a u studuje jakýkoli obor, vysoká kola mu zpravidla dá do ivota určité schopnosti a dovednosti, které se můou později hodit - psaní odborných textů, komunikativní dovednosti (přednes referátů a vystupování před mnoha spoluáky zbavuje postupně trémy), schopnost vyhledávání informací, řeení problémů, zvládání nárazových stresových situací (zkouky, státnice) a v neposlední řadě si řada lidí na vysoké kole najde kamarády, se kterými je v kontaktu po zbytek ivota. Protoe na rozdíl od koly základní a střední u nejsme nuceni být v kolektivu cca 30-ti lidí náhodně vybraných, ale z velkého mnoství spoluáků si vybíráme ty, kteří nám nejlépe "sedí". Věřící studenti V se můou zapojit do vysokokolského katolického hnutí (VKH), které pořádá duchovní, sportovní, kulturní a společenské akce a najít tam spoustu přátel. Já osobně nelituji toho, e jsem na vysokou kolu la. Léta strávená na vysoké kole jsou pro mě zatím nejhezčím obdobím ivota. Netvrdím ale, e tomu tak musí být u kadého, ne vichni jsme společenské typy a rádi se seznamujeme. Na otázku, zda na V ano nebo ne, si kadý musí odpovědět sám. Já jsem se jen pokusila podívat se na Tvoji otázku z různých úhlů pohledu, jak jsi chtěla. Pěkný den. P.
redakce IN!
OtĂĄzka: Co dělat, kdy si na mě učitel zasedl? Dobrý den, dostali jsme ve kole nového angličtináře, který mi vůbec nesedí. Bojím se kvůli němu chodit do koly. Doteď jsem měla angličtinu moc ráda a měla jsem z ní i dobré známky, teď je vechno jinak. Připadá mi, e si na mě zasedl a poniuje mě tím, e mi dokazuje, e nic nevím. Co mám dělat?
Renča, 13 let
OdpovÄÄ:
Milá Renčo, asi by sis o tom měla popovídat s někým z Tvých blízkých. Dovedu si představit, e si o tom moná povídá se svými kamarádkami ve kole, které mohou být v podobné situaci. Bylo by ale dobré, kdyby sis o tom promluvila s někým, kdo v celé situaci není tak namočen jako Tvoji spoluáci. Zkus si o tom popovídat doma s mamkou nebo s takou. Má-li takhle nepříjemné pocity, mělo by se to nějak řeit. Rodiče si o tom pak mohou promluvit s paní učitelkou třídní nebo přímo s panem učitelem. Je důleité, aby učitel věděl, e o to, jak děti učí, mají zájem i rodiče. Kdy bude pan učitel vědět, e rodiče zajímá, proč se jejich dcera výrazně zhoruje v angličtině, začne se moná i on na celou situaci dívat jinak a pokusí se najít si k Tobě cestu. Otázkou ovem je, dá-li mu Ty, poté, co Tě tak dusil, jetě anci. Tak to zkuste doma vechno probrat a s panem učitelem nějak vyřeit. A tak Ti drím palce, abys i nadále mohla mít angličtinu ráda. (PhDr. Markéta Kavale) redakce IN!
OtĂĄzka: Proč se mi holky posmívají? Milá redakce, nevím, co mám dělat. Holky ve třídě se mi posmívají. Někdy se se mnou baví a rozumíme si, druhý den na mě nepromluví ani slovo.Vyvrcholilo to, kdy mi jedna holka řekla: "Co to má za HNUSNÝ tričko?"
A druhá se přidala: " To jsi nala někde u popelnice?" (takhle to řekly, a to doslova) Dobře, nelíbilo se jim, ale mohly to říct úplně jinak - copak tohle by řekla kamarádka?) Přila jsem domů a brečela. Co mi zbývá jiného, ne tohle tričko si do koly u nikdy nebrat. Co mám dělat, abych si nala NEJLEPÍ kamarádku?
Markeez , 0 let
OdpovÄÄ:
Milá Markeez, má plnou pravdu, taková slova kamarádky neříkají. Byla to jasná provokace. Odborně se tomu říká psychická ikana. Někteří lidé jsou kodolibí a baví je, kdy mohou někoho drádit, trápit a posmívat se mu. Jak se tomu bránit? Hlavně nesplnit jejich očekávání, oni toti čekají na to, jak se začne rozčilovat, brečet, jak zrudne a uteče. Můe ale reagovat naprosto opačně. Má dvě monosti - nenech se vytočit a ignoruj je. Pak u pro ně tahle zábava nebude mít smysl. Uvidí, e jsi nad věcí, e jsi suverénka. Chovají se jako malé děti a ty jim to tímto způsobem dá najevo. Druhou moností je, si to nenechat líbit. Uka jim, e se nedá zastrait a můe jim nějak peprně odseknout. Často jsou posměváčky právě ti, kteří jsou si nějak nejistí a něco ti závidí nebo z tebe mají strach. Případně jsou to lidi trpící nějakým komplexem.
Posmívání jsem si s příjmením Cigánková uila a a. Spí jsem to ignorovala, ale kdy se mi posmíval spoluák Jahoda, u jsem to nevydrela a řekla mu, e jestli mě bude tvát, tak si ho dám se lehačkou ;-). Chvíli na mě vyjeveně koukal a zmlknul. Od té doby jsem od něho měla pokoj. A dnes, kdy se po nějakém tom roce vidíme na srazu s třídou, bavíme se úplně v pohodě.
Chtějí tě podrádit, proto řeknou, e má hnusné tričko, e jsi "Cigán" apod., ale o tričku to není, tričko se dá koupit, příjmení se dá změnit, ale kdy u je někdo jednou hlupák a posmívá se druhým, ten si rozum nenakoupí! A schválně bych to tričko nosila. Jestli se líbí tobě, pak se neohlíej, co si kdo závistivý nebo hloupý říká.
Nejlepí kamarádka je asi něco jako „ideální“ partner, něco, co ve skutečnosti neexistuje. Jsme vichni jen lidé, proto není dobré se spoléhat jen na jednoho člověka. I při chození je dobré nepřeruit kontakty s kamarádkami a přáteli. Měřítkem přátelství je to, jestli se s druhým cítí dobře, jestli pro něj chce to nejlepí a jestli i on/ona chce to samé pro tebe. Přátelství je o vzájemnosti v dávání a přijímání , stejně jako láska. Je lepí mít přátel víc. Moná ve třídě kamarádky nenajde, ale třeba potká na chodbě někoho, kdo bude stejně osamocený jako ty, zkus ho/ji oslovit. Nevyhýbej se jiným holkám ani klukům. Zkus sama navazovat řeč a nestyď se, zajímej se o druhé. A za ty, kdo ti nerozumí a nechovají se k tobě dobře, se zkus modlit. Někdy je to těké, ale časem to přebolí. Výhodou je, e ve kole jsi jen na omezenou dobu. Nemá-li přátele ve kole, zkus je hledat jinde, např. ve farnosti, ve spolču, při sportování, zkus chodit někam, kde jsou věřící a podívat se na nějaké setkání mládee. Jestli se chce dozvědět víc, jak řeit tento problém i jiné potíe spojené s hledáním sebedůvěry, přátelství a lásky, doporučuji zajít do knihovny pro kníky:
James Dobson „ivot na pokraji propasti“ nebo Dale Carnegie „Jak získávat přátele a působit na lidi“