Mimozeman? Nic takového. Mu z Vesmíru je natěstí pozemský člověk, přesto trochu mimozemský je. U jen proto, e je věřící, kněz, který tady na zemi pracuje pro Pána vesmíru i Vesmíru. Nebo Vesmír je název pro diecézní centrum ivota mládee v Detné v Orlických horách, kde tento kněz momentálně působí.
Byl jsi doma veden k víře?
Ano, první, kdo mi předával víru, byli moji rodiče a dělali to geniálně. Díky tomu jsem v dětství o Bohu nepochyboval. Ani ve kole mne nepřesvědčili, e Bůh není. Svědectví doma a pak i dalích lidí bylo silnějí. Kdy jsem končil gymnázium a pak el na „vysokou”, věděl jsem, e chci na víře postavit ivot (konkrétně: mít fungující rodinu – hezkou, inteligentní, hodnou a milující enu a s ní čtyři děti :).
Poznal jsi jasné „zavolání” pro zasvěcený ivot?
Jasné zavolání nevím, ale velmi silná touha přila na vojně – tedy na vojenské základní slubě (to byla povinná dvouletá vojna). Tam jsem se toti poprvé setkal s lidskou bídou, ubohostí a s tím, jak je to hrozný, kdy člověk neije pro nic. Tehdy jsem zatouil být knězem a nabídnout třeba těmto lidem jiné monosti ivota – tedy ivot smysluplný a prostě plný a krásný.
Co Tě na povolání kněze nejvíc těí?
Asi to, e můu stále znovu a znovu zkouet být nástrojem k tomu, aby lidé přijali Boha do svého ivota a změnili se. Aby se setkávali, vytvářeli mosty mezi sebou, vytvářeli společenství a byli hluboce radostní a jistí, e ve má smysl.
A pak mne těí, e jako kněz nejsem sám. Mnozí si to myslí, ale není to tak. Mám mnoho lidí kolem sebe a pak mám společenství přátel kněí, které je pro mne nejen potěením, ale i silou v této úasné slubě.
Proil jsi nějakou krizi víry v Boha?
Někdy se moná jakési pochybnosti o Jeho existenci vyskytly. Spíe se to ale odehrávalo v rovině otazníků, proč se děje to a to zlo, nespravedlnost (viděno lidskýma očima), kdy přece je Bůh Láska a je nejvý spravedlivý? Ale protoe jsem měl odmalička před očima příklady lidí, kteří věděli, proč snáejí i nespravedlnosti a bolesti, i kdy jim nerozumějí, do krize v plném slova smyslu mne to nedostalo. Vnímám to jako milost – dar. Věřím, e pokud krize přijde, Pán mne nenechá padnout.
Na Vesmír jezdí hodně náctiletých holek. Co Tě na nich dokáe nejvíc potěit a naopak?
Těí mne u jen to, e přijedou, e se cítí dobře a e se zapojí do společného ivota – pomáhají, slouí, zapojí se do programu a nekoukají jen na to, jak vypadají a na kluky (i kdy na ně pokukovat musí, to je jasný :).
Mrzí mne, kdy na sebe příli upoutávají zevnějkem, kdy bezhlavě přejímají módu, která je třeba vyzývavá. Holky, prosím, buďte ohleduplné ke klukům. Nedokáou pak myslet na nic jiného ne na vae tělo. Já jsem přesvědčen, e ho máte a pro toho jediného – prince vaeho ivota. Proč tedy královský dar nabízet někomu jinému?
Chodil jsi někdy s dívkou?
Do jedné jsem byl u od osmé třídy Z děsně zamilovaný. Nikdy ale tento vztah nepřerostl v „chození”. Nevím proč. Tuím, e také proto, e nebyla věřící (byla ale skvělá). Moná to ale bylo i znamení povolání k celibátu?!
Představa ideální holky?
Ideální holka je ta, u které se snoubí a prolíná tělesná krása s krásou vnitřní – duchovní. Myslím, e pokud se tyto dvě skutečnosti oddělí, nemůe být holka ideální. Krásu člověka vytváří veobecně vztah „nahoru” – tedy k Bohu.
Jak vnímá snahu holek o „ideální postavu”?
Snaha o ideální postavu? Chápu to. Bůh stvořil člověka krásného a kadý má krásno v sobě. Jde tedy o to ho podchytit a starat se o ně. A my kluci se na to docela chytáme:).
Problém ale je, e se dnes dost staví na první místo JEN vnějek. Jsem toti přesvědčen, e stačí dbát na to, aby člověk drel tělo ve zdravé kázni (tzn. třeba se nepřejídat, hýbat se) a předevím usilovat o krásu nitra – to se pak promítne a dělá se zevnějkem zázraky! Věřte, my kluci to vnímáme. A je dobře nepodlehnout tomu, e krása je jen to, co je v časopisech jako krása předkládáno. Pokud se kluk dívá jen na to vnějí (jak já říkám na „masíčko”), nelitujte, e se nechytí!
Působil jsi jako vojenský kaplan v Iráku. V jakých chvílích ses tam cítil nejlépe a kdy nejhůře?
Hm, na to není snadné odpovědět. Obě mise (pobyty v Iráku, pozn. red.) byly vdy doprovázeny napětím, nejistotou. Člověk potřebuje být jistý. Mně tuto jistotu dávala víra. Čím se blíil návrat domů, tím jsem se cítil lépe. Výrazně hůř mi bylo, kdy se vědělo o nějakém větím nebezpečí. Dobře jsem se cítil, kdy byli vichni klidní, pokud se podařila nějaká velká pomoc v polní nemocnici, jestlie jsem někoho potěil. Dobrý pocit jsem měl pokadé, kdy se vojáci zajímali o věci hodnot, o víru v Boha.
Jak Tě brali nevěřící vojáci?
To mohu těko posoudit. Často mne brali jako kolegu, který má jakýsi „kontakt nahoru“, který je více jistý. Já měl pocit, e snad nikomu nevadím. Někteří pak byli velmi rádi, e jsem s nimi (nejen věřící).
Má z něčeho strach?
Lámu si hlavu, z čeho. Snad abych vdy dokázal dobře rozliit, co je důleité a co je potřeba nechat, protoe ve stihnout nemohu. Mám strach ze sebe, abych neudělal nějakou hloupost, které bych potom litoval. I tak ale věřím, e Pán odpustí ve, kdy budu litovat.
Blíí se slavnost Těla a Krve Páně (22. května), jak významná byla pro vojáky monost přijímat tělo Páně?
Drtivá větina nepraktikovala víru – neila svátostně. Kdy se zúčastnili me svaté, neli ke sv. přijímání. A na pár výjimek si tedy tento dar kluci (pardon, i dívky) nebyli schopni uvědomit.
Proč bychom měli my, kteří zdánlivě nejsme dennodenně ohroeni, přijímat eucharistii co nejčastěji?
ivot je cesta k Bohu – do nebe. Eucharistie je On. Proč se s Ním nesetkat? Při ví úctě k mnoha významným lidem (i těm, kterým se říká dnes celebrity), nikdo se nevyrovná celebritě jménem Jeí Kristus a audienci u Něho skrze eucharistii. Není potřeba se u Něj objednávat – je vdy připraven se s námi setkat v kadé mi, stačí tedy chtít.
Slavíme květen - měsíc Panny Marie, co pro Tebe Maria jako osobnost znamená?
Maria je pro mne předevím příklad Boího člověka, krásné eny, manelky, matky. Je enou, která pochopila své poslání – i to, e je jiné ne poslání mue. V tom je právě oporou a výzvou pro dneek, kdy se stírají odlinosti mezi muem enou, a to rozdíly i v poslání. Ona je pro mne ale předevím příkladem postoje: jít za Bohem, ít s Bohem.
Verča (časopis IN!dívčí svět - květen 2008)
Nai bohoslovci, studující v Římě, natočili reklamu na rok kněí. Podívejte se: qvido.signaly.cz/0912/reklama-na-rok-knezi
![]() VydavatelstvĂ IN s.r.o. HornĂ nĂĄmÄstĂ 12, 466 01 Jablonec nad Nisou objednĂĄvky: tel.: 480 023 408-9, 775 598 604 mail: objednavky@in.cz redakce: PurkyĹova 5, 772 00 Olomouc tel.: 775 598 603 mail: redakce@in.cz |
|
VydavatelstvĂ IN! © 2005-2015 v4 |